Sari la conținut

Calator prin Bucovina...


gabyshor
 Share

Postări Recomandate

Vreme frumoasa, soare si aproape 20 de grade. Acum pare ireal, la fel cum parea si acum doua saptamani. A fost un week-end excelent pentru plimbari, asa ca o sa va arat si voua ce a iesit.

In prima zi, Dorohoi, Suceava, Gura Humorului (unde am vizitat manastirea Gura Humorului si manastirea Voronet).

A doua zi, Dorohoi, Siret, peste podul de pontoane de la Dornesti spre Radauti (podul cel mare era deja reparat si se putea circula pe el), manastirea Sucevita si la sfarsit o masa binemeritata la popasul Bucovinean.

 

Manastirea Gura Humorului e trecuta deobicei cu vederea, si e pacat pentru ca ai ce vedea. Vara sunt niste tufe superbe de trandafiri, iar peisajul vazut din turn, te lasa fara grai...

E relativ usor de ajuns. Daca veniti dinspre Suceava, faceti dreapta in sensul giratoriu (dupa best western) si mergeti inainte aprox 5 km.

Daca este deschis, incercati sa urcati in turn. E intuneric, culoarul e foarte stramt si treptele sunt foarte abrupte, dar merita. Peisajul e de vis...

Sper ca v-am facut pofta de drum.

Pentru mai multe poze, intrati pe picasa. Aici dureaza prea mult sa le atasez.

http://picasaweb.google.com/10643518098056...689338605569650

 

 

Urmeaza continuarea...

post-14488-1290285764_thumb.jpg

post-14488-1290285805_thumb.jpg

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat si eu o tura prin Bucovina in aceasta toamna , merita . Data viitoare , un cap tractor Iveco Stralis pentru aceasta zona , cu dedicatie pentru soferii din judetul Suceava , care vor sa ii prinda din urma pe cei de Arges . Aia saracii macar o fac din prostie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manastirea Gura Humorului e trecuta deobicei cu vederea, si e pacat pentru ca ai ce vedea. Vara sunt niste tufe superbe de trandafiri, iar peisajul vazut din turn, te lasa fara grai...

E relativ usor de ajuns. Daca veniti dinspre Suceava, faceti dreapta in sensul giratoriu (dupa best western) si mergeti inainte aprox 5 km.

 

 

Manastirea este in localitatea Manastirea Humorului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumoase pozele,dar pune cateva si cu motorul.Salutari si la cat mai multe excursii.

pregatit de plecare...

gatadeplecare.jpg

si da, manastirea se afla in localitatea Manastirea Humorului. (am descris drumul pana la ea doar).

 

1.jpg

 

2.jpg

 

turnul manastirii:

3.jpg

 

scari interioare acces turn; este intuneric, culoarul este f stramt si scarile sunt abrupte, dar merita sa urcati. peisajul e superb.

5.jpg

 

4.jpg

 

vedere din turn:

 

6.jpg

 

7.jpg

 

8.jpg

 

http://i1027.photobucket.com/albums/y339/m...ovina%201/9.jpg

 

Mesaj completat

9.jpg

 

Mesaj completat

11.jpg

 

10.jpg

 

10-2.jpg

 

12.jpg

 

paznicul manastirii (e prea prietenos totusi)

 

15.jpg

 

14.jpg

 

13.jpg

 

16.jpg

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca tot am mers la Manastirea Humorului, am profitat de vremea frumoasa si am vizitat din nou manastirea Voronet.

Ctitorie a lui Stefan cel Mare, Voronetul a fost ridicat in anul 1488, in numai patru luni si jumatate, fiind un adevarat record pentru acea vreme.

Din pacate, manastirea se degradeaza usor usor, iar din faimosul "albastru de voronet" n-a mai ramas mult. Cu toata delasarea statului roman, Voronetul inca atrage foarte multi turisti.

Daca ajungeti in zona, vizitati-l. Merita!

 

voronet1_resize.jpg

 

panouintrare-1.jpg

 

voronet2_resize.jpg

 

voronet3_resize.jpg

 

voronet4_resize.jpg

 

voronet5_resize.jpg

 

voronet6_resize.jpg

 

voronet7_resize.jpg

 

voronet8_resize.jpg

 

voronet9_resize.jpg

 

voronet10_resize.jpg

 

voronet11_resize.jpg

Mesaj completat

a urmat apoi un binemeritat popas pe malul apei, prilej sa admiram apusul si sa ne recapatam fortele (am facut picnic :alcy:).

 

picnicarinis3.jpg

 

picnicarinis.jpg

 

picnicarinis2.jpg

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa'ti traieste GS'ul gabyshor. Eu am auzit ca defapt Voronetul ar fi reconstructia unei manastiri mai vechi.

Am revizitat'o si eu asta primavara. Pacat ca ni se ruineaza istoria si nimeni nu face nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu: se interzice fotografierea cu blit pentru a nu se degrada picturile si se interzice fotografierea in general pentru a fi mai tentat sa cumperi vederi, pliante etc de la micul magazin ...

 

Frumoase locurile, nu indeajuns vazute. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superb! Doamne, si ce culori!!! Extinctoarele, insa...

Am fost acum foarte, foarte multi ani pe-acolo... De-as mai putea ajunge in locurile astea macar inca o data!...

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...