Sari la conținut

Manusi pt enduro


Postări Recomandate

Vreau sa va intreb ce fel de manusi aveti si folositi la enduro sau cross, si cat tin? Eu am folosit Held mx-5 (textil cu putin carbon?) si dupa 10 iesiri au inceput sa se descoase la nivelul incheieturii mainii, in locul prevazut pt tragerea lor pe mana, sa se subtieze materialul in palma si varfurile degetelor s-au cam zdrentalit. In consecinta le-am retrogradat la bicicleta. Intrebarea o repet. Ce manusi folositi? Cat rezista? Material? Sursa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manusile la enduro intra la categoria "consumabile". Nici nu stiu ce marca sunt ale mele. Dar le cumpar dupa proba, dupa cum le simt pe mana. Sa nu fie nici stramte nici largi, foarte important sa nu aiba cusaturi care sa jeneze. In rest... nu prea conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca intra la categoria consumabile, dar la fel de adevarat e si faptul ca exista manusi care nu rezista nici macar cele 10 iesiri. Singurele care le-am folosit si cu succes inca in ultimile 3 sezoane au fost cele de la Acerbis, modele Profile. 2 perechi m-au tinut un sezon si jumatate in conditiile in care le-am alternat in folosire si acum sunt la alte 2 perechi. Primele sau uzat in varful degetelor si in podul palmei (cam in dreptul degetului mare). Vreau sa precizez ca nu le-am menajat deloc in ceea ce priveste folosirea normala, insa am avut grija de vreo cateva lucruri cum ar fi:

- sa nu curga benzina pe manusi sau pe mansoane

- nu am legat mansoanele cu sarma (lipiciul ala a fost suficient tot timpul)

- nu le-am spalat la fiecare iesire

- nu prea ma dadeam cu ele ude pt ca aveau in podul palmei un material care semana cu pielea intoarsa, care se facea franjuri(aveam perechea de schimb la mine si oricum e inconfortabil)

 

Urmeaza sa testez unele de neopren, daca tot a venit si vremea mai urata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau si eu manusi de neopren. de unde ai luat?

Incerc azi sa vad daca mai au. Udo le-a cumparat de la un tip din sb si erau destul de ieftine din cate in amintesc (vreo 80 lei). 

 

sunt la magazinele cu scule de scufundat sau pescuit. dar nu stiu cat sunt de indicate. tin umezeala in ele

Ceea ce am gasit eu sunt speciale enduro, nu pt scafandrii. Au insertie de carbon sau plastic, nu mai retin exact; o pernita cu un material special, cred ca gel, la interior ca sa nu mai faci bataturi. Le-am probat insa am facut prostia sa nu imi cumpar atunci, iar acum se simte frigul ca naiba in astea normale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc azi sa vad daca mai au. Udo le-a cumparat de la un tip din sb si erau destul de ieftine din cate in amintesc (vreo 80 lei). 

 

ia-mi si mie 2 perechi te rog daca mai gasesti - una nr 9 si una nr 10. Mi le trimiti cu un curier si iti trimit banii intr-un cont.

si bere la prima cursa! :laugh:

Merci

Ionut

 

Mesaj completat

_____________________________

 

Alex

Nu mai trebuie - merci mult! Dupa postul asta am primit un mail si un telefon si o rezolv mai simplu!

Berea ramane :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...