Sari la conținut

un mic ajutor va rog ?


Postări Recomandate

lool! pai daca ai ajuns la ea la ce dracu mai intrebi de ce iti trebuie 2-3? :D :)

care doua-trei? RS 125 are o banduliera de bujii, schimba cu una noua dupa cateva scantei :()

on: nu e ceva rau sa ai o bujie de rezerva la tine la un monocilindru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

care doua-trei? RS 125 are o banduliera de bujii, schimba cu una noua dupa cateva scantei :))

on: nu e ceva rau sa ai o bujie de rezerva la tine la un monocilindru

Nici la un bi-twin. Ca sa nu fii nevoit sa o lasi la Oltenita intr-o curte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevaru' e ca ai si ce raspunde on-topic cand intreaba cineva cum schimba o bujie... dupa ce i-au mai si raspuns 2-3 la obiect. Macara eu nu i-am recomandat cheia dinamometrica. Maine-poimaine masuram nivelu' la ulei cu micrometru' si schimbam uleiu numai la reprezentanta.

 

Vad ca esti prea simplu sa intelegi... unde am recomandat eu cheie dinamometrica? si unde-i problema folosirii unui instrument de masura, ia de citeste un manual de reparatie pentru fierul ala al tau, vei fi surprins ca ti se dau valorile de strangere pentru TOATE suruburile de pe motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca esti prea simplu sa intelegi... unde am recomandat eu cheie dinamometrica? si unde-i problema folosirii unui instrument de masura, ia de citeste un manual de reparatie pentru fierul ala al tau, vei fi surprins ca ti se dau valorile de strangere pentru TOATE suruburile de pe motocicleta.

Pai si eu ce-am spus? Orice producator recomanda orice interventie in service specializat. Dar asta nu inseamna ca tre' sa fim atat de batuti in cap incat sa si facem chestia aia.

Aaaa...chiar membrii HA si-or strange bujiile la cuplul din manualul de reparatii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator M.O.T.O.
Va rog foarte mult imi poate spune si mie cineva cum schimb bujia la Aprilia RS 125 '99 ? am ceva probleme cu aprinderea si trebuie schimbata ...multumesc anticipat !

Sfatul meu este sa o duci la o reprezentanta Aprilia , risti sa distrugi carene , bascula , axa cu came , rotor si stator si lista poate continua. Nu este recomandata schimbarea bujiei in fata blocului , doamne fereste , pui 2 in loc de una , din greseala. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragă cristianafa, câte topicuri mai deschizi despre minunatul tău mobret pentru care nu ai permiset? ai unul cu schimbat de bujie, altul cu ulei Âşi unul cu antigel. aÂştept cu nerăbdare un topic despre schimbat Âşosete, montat prezervative sau scobit în nas.

mai uÂşor cu topicurile frățioare, era de-ajuns să întrebi într-un singur loc despre problemele tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

81 e lungimea sculei în mm.

INCHi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! god damnit!!!! :)

 

@speedyk.k un tampax cred ca ti-e suficient.

 

@Dan_Cata , 81=H.A. , dar in nici un caz nu inseamna ca as face parte din club, doar ii admir si respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt de parere ca doar HA nemti strang bujiile la newtonmicrometru dupa cartea tehnica a motorului, se stie ca teutonu e scrupulos cu privire la tehnica :) de aici si folclorul: ai dracu nemti au fost germanii :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

sincer sa fiu si eu strang bujiile cu cheia dinamometrica dar asta pentru simplul fapt ca o am. de fapt 2 care acopera toata gama de la 24 la 204 nm. si pun si vaselina cuprata pe filet sa nu se intepeneasca dracului in chiulasa. ;) daca nu e la indemana vreo dinamometrica :angryfire: o strang la mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ce aveti fatilor, nu mai poate omu` sa glumeasca, ca si sarati de ... in sus.

 

In alta ordine de idei, m-a facut Stresu, a mea de uz zilnic merge de la 40 la 200, m-a facut si Bec, are doar 55 lungime (cm).

Nu e problema, mai am una, e de camioane. Incepe de la un metru si vre-o douazeci lungimea, sigur e destul..

 

Hai cu warnu`....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu unde mi-a fost capul. Sunt fan inrait Biltema, KStools si WĂźrth (Wuerth). Zebra de la WĂźrth..... aaaaaaa.... sunt in extaz.

 

bec, putem fi prieteni, dar sa nu depasim anumite limite.

 

P.S. speedy.k nu da nici un moderator cu warnu`. Poate sunt si ei interesati de scule......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...