Sari la conținut

Accident usor cu conserva


catamadan
 Share

Postări Recomandate

zilele trecute eram cu conserva pe la Arcul de Triumf ... ma incadrasem pe Kiseleff pe banda a doua ... pe prima banda usor in spatele meu un autocar ...

un golf argintiu B144CCL de pe banda a treia trage de volan dreapta fara sa se asigure ... ca sa nu ma loveasca trag si eu de volan drepta ... zaresc in dreapta autocarul si accelerez ... din pacate nu suficient de puternic ca sa-l evit ... rezultatul: aripa dreapta spate si bara atinse ... cost reparatii 200 EUR ca ii cunosc pe baietii de la service ... desigur baiatul cu golful s-a dus mai departe desi l-am claxonat si am incercat sa ma tin dupa el ...

 

asa ca daca vedeti un B144CCL in parcare va rog sa imi spuneti zona in care il gasesc ... vreau sa am o discutie amicala cu el ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce ai tras dreapta ? Mai bine trageai stanga de volan cat mai cu putere sa se invete minte . Alta data sa nu-i mai ierti pentru ca la manevra pe care ai facut-o poti da in alte belele gen accidentul de pe magheru. Te poti duce la politie cu numarul de inmatriculare sa-i intrebi unde-l poti gasi pe proprietar. Daca nu reusesti da-mi un pm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce ai tras dreapta ? Mai bine trageai stanga de volan cat mai cu putere sa se invete minte . Alta data sa nu-i mai ierti pentru ca la manevra pe care ai facut-o poti da in alte belele gen accidentul de pe magheru. Te poti duce la politie cu numarul de inmatriculare sa-i intrebi unde-l poti gasi pe proprietar. Daca nu reusesti da-mi un pm.

acum cateva zile mergeam printre masini intre banda 1 si 2 cand o tati putatoare de proteza intr-un logan vireaza brusc drepta peste mine....am anticipat miscarea si nu am avut probleme sa evit....imi intorc capul sa ii urez ''sarbatori fericite'' ca deh...urmeaza sezonul...ea gesticuland ca nu e vina ei ca ea a vrut doar sa faca loc unui motociclist dintre banda 2si 3....am realizat ca sunt vinovat ca exist si mi-am continuat drumul.....

 

acum sa inteleg ca ai tras drepta fara sa te uiti in oglinda???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din punctul meu de vedere esti vinovat de accident pt ca nu te-ai asigurat. si eu as fi facut la fel ca tine ..si la fel , as fi fost vinovat. am facut chestia asta de multe ori dar m-am asigurat ca pot face miscarea asta in siguranta.

cat despre baiatul din golf vezi ca este un topic despre cum sa le uram sarbatori fericite ucigasilor de motociclisti (capete sparte, masini vopsite, tatuaje pe poponeata cu "God bless Elton John"...etc). vezi daca te incadrezi ofertei lor si te ajuta baietii sa-l rezolvi pe mojic :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca ai reusit sa eviti , dar sa-ti fie si invatatura de minte ca a doua oara sa nu mai mergi intre benzi printre masinile aflate in miscare . A spus ca a vazut autocarul si a accelerat dar nu suficient ... Eu unul nu mai iert aceste specimene cand sunt cu masina .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din punctul meu de vedere esti vinovat de accident pt ca nu te-ai asigurat. si eu as fi facut la fel ca tine ..si la fel , as fi fost vinovat. am facut chestia asta de multe ori dar m-am asigurat ca pot face miscarea asta in siguranta.

cat despre baiatul din golf vezi ca este un topic despre cum sa le uram sarbatori fericite ucigasilor de motociclisti (capete sparte, masini vopsite, tatuaje pe poponeata cu "God bless Elton John"...etc). vezi daca te incadrezi ofertei lor si te ajuta baietii sa-l rezolvi pe mojic :rolleyes:

 

aici ai dreptate ... din punctul meu de vedere si dpv legal sunt vinovat ... insa tare mi-ar placea sa imi decontez reparatia la baiatul cu golful ... :rolleyes:)

Mesaj completat

De ce ai tras dreapta ? Mai bine trageai stanga de volan cat mai cu putere sa se invete minte . Alta data sa nu-i mai ierti pentru ca la manevra pe care ai facut-o poti da in alte belele gen accidentul de pe magheru. Te poti duce la politie cu numarul de inmatriculare sa-i intrebi unde-l poti gasi pe proprietar. Daca nu reusesti da-mi un pm.

 

mersi pt oferta :D o sa dau niste telefoane sa vad ce pot sa aflu ... pt moment sunt bucuros ca vineri ma duc sa-mi iau conserva reparata ... ca pe frigul asta nu-mi arde de motor ... :(

Editat de catamadan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles bine ?! Erai intr-o conserva si ai tras dreapta de volan fara sa te asiguri ? Tu iti dai seama ce se intampla daca era un motociclist pe banda din dreapta ? Il aveai pe constiinta acum :rolleyes:

 

Omul s-a asigurat, a vazut autocarul dar manevra nu a fost destul de rapida. Nu cred ca daca ar fi vazut un motorist in oglinda ar mai fi procedat la fel. Sa nu fim rai ca marea majoritate din noi ar fi facut la fel. Inconstient instinctul de conservare este mai puternic decat gandirea logica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg perfect ce s-a intamplat. Reactia lui a fost cea a unui motociclist. La volanul unei conserve insa, putea creea o

mica tragedie daca in dreapta era ceva mai mic decat el.

 

Insa, nu eu sunt cel rau:

 

asa ca daca vedeti un B144CCL in parcare va rog sa imi spuneti zona in care il gasesc ... vreau sa am o discutie amicala cu el ...

 

Daca spunea la inceputul topicului ceva de genul: "am avut un accident din vina altcuiva, dar recunosc ca am gresit si eu", mi-as fi tinut gura inchisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reactie instinctiva, indiferent de cate sute de mii de kilometri ai :rolleyes:

nu poate fi stapanita in situatia asta, oricat de mult ai incerca.

la fel faci si cand esti calare pe motor, chiar cu riscul de a te muci de cineva din dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zilele trecute eram cu conserva pe la Arcul de Triumf ... ma incadrasem pe Kiseleff pe banda a doua ... pe prima banda usor in spatele meu un autocar ...

un golf argintiu B144CCL de pe banda a treia trage de volan dreapta fara sa se asigure ... ca sa nu ma loveasca trag si eu de volan drepta ... zaresc in dreapta autocarul si accelerez ... din pacate nu suficient de puternic ca sa-l evit ... rezultatul: aripa dreapta spate si bara atinse ... cost reparatii 200 EUR ca ii cunosc pe baietii de la service ... desigur baiatul cu golful s-a dus mai departe desi l-am claxonat si am incercat sa ma tin dupa el ...

 

asa ca daca vedeti un B144CCL in parcare va rog sa imi spuneti zona in care il gasesc ... vreau sa am o discutie amicala cu el ...

:rolleyes:

Naspa situatie ...

Nu stiu cat de noua este masina ta, dar eu, cu a mea, l-as fi lasat sa intre in mine ...

Parerea mea, este ca degeaba te-ai dus dupa el, nu e vinovat cu nimic daca nu a intrat in tine sau nu te-a atins incat sa pierzi controlul masinii ... tu esti vinovat vis-a-vis de autocar ...

Asa se intampla din pacate, cand incerci sa eviti un sofer jalnic care greseste din nesimtire si sfidare ... ajungi sa faci tu accident cu altul nevinovat ...

Pe viitor incearca sa evaluezi situatia in functie de viteza, carosabil, masini din imprejurimi, si daca e in "limita de sigurantza" lasa-l sa te loveasca, altfel poate fi mai rau si chiar sa suporti tu reparatiile, cum probabil faci acum.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...