Sari la conținut

Propunere Excursie


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

Up pt. topicu' lu' Baiazid...care mai doreste care mai pofteste...plimbare laser cu Baiazid! :angryfire:

 

Haideti pe care va tine o super plimbare de 2 zile.

 

3 La pret de una: valea jiului, valea lotrului si valea oltului.

 

+ BONUS: sighisoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putem dormi la Sibiu oricum, sau sa fortez Sighisoara.

 

Eu zic ca daca plec la 7-8 dimineata din buc, in 40 min sunt la Pitesti.

 

Salut,

 

Ti-am furat ideea si o sa incerc sa fac traseul intr-o zi (si poate ceva noapte pe dn1 la intoarcere). Eu vreau sa ies din Bucuresti la 6.30 (Petrom Militari). N-am ce face trebuie sa ma incadrez intr-o singura zi ca decat atat am "permisie".

 

Daca poti sa pleci asa devreme poate mergem impreuna pana spre Petrosani.

 

Razvan

0766 502021

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ti-am furat ideea si o sa incerc sa fac traseul intr-o zi (si poate ceva noapte pe dn1 la intoarcere). Eu vreau sa ies din Bucuresti la 6.30 (Petrom Militari). N-am ce face trebuie sa ma incadrez intr-o singura zi ca decat atat am "permisie".

 

Daca poti sa pleci asa devreme poate mergem impreuna pana spre Petrosani.

 

Razvan

0766 502021

 

DA!

 

0788.181.385, vorbim vineri seara!

 

 

 

Sunrise: 6:55 AM

Sunset: 7:25 PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA!

 

0788.181.385, vorbim vineri seara!

Sunrise: 6:55 AM

Sunset: 7:25 PM

 

Hai ca ne-am mai ales cu un participant (tot de o singura zi): rmg :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EXCURSIE DE O ZI SUPER SUPER

 

INTALNIRE LA PETROM (cel de la intrarea pe autostrada Pitesti) la 6:30 AM, SAMBATA 14 SEPT

 

PARTICIPANTI:

1. Eu + Cristina - 0788.181.385 - CONFIRMAT

2. Bungee - 0766.502.021 - CONFIRMAT

3. Rmg - CONFIRMAT

4. oxigen

5. matematik

 

 

Pentru cei care nu stiu unde se afla PETROMUL de la intrarea pe autostrada:

 

post-22-1158236425_thumb.jpg

E strada cu politehnica.

 

Vremea sambata e ok!!!!

post-22-1158238772_thumb.jpg

 

 

Ce luam la noi ca idee pt ceilalti:

 

1. minim scule

2. hartie higienica (se mai caca omul) :angryfire:

3. pulover, pantaloni - o sa fie friguletz

4. ceva croissante si o sticla cu suc

5. camera foto

6. telefon

 

Deci bagaj MINIM

 

HARTA DE PRINTAT PT TANKRUCSAC

 

EXCURSIE.pdf

 

HARTA IN FORMAT AUTOROUTE 2000 EUROPE - extensia reala este AXE

 

traseu_v4.axe.pdf

 

 

Modificari

Joi ora 23:18 - renuntare la varianta Voineasa. Am inteles ca e drum cu bolovani si pietris. E imposibil pt vitezane. Hartile sunt actualizate. Mergem in sus pe valea Jiului, Hunedoara, ... Sighisoara ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit niste recomandari de la cineva care a fost prin zona (dar cu masina):

 

1. Dupa Horezu se face un drum (se pare rezonabil) de vreo 3 km catre Polovraci. Acolo se pot vedea: manastirea, pestera si cheile Oltetului. Eventual pestera Muierilor care este tot in zona (dar care dureaza cam mult de vizitat).

 

2. Inainte de Tg Jiu (la Scoarta) dreapta pe 67C, 13 Km de sosea buna pana la Ranca (peisaje frumoase, vedere panoramica a Olteniei de la nu stiu ce releu). Am inteles ca drumul se strica dupa Ranca (spre Transalpina).

 

Discutam la fata locului ce si cum facem (bineinteles in functie de cum ne incadram in timp).

 

Razvan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU confirm prezenta :crack: ! Mi-ar face mare placere dar.... astept de la voi poze...multe si frumoase! Vreme frumoasa!

bafta si aveti grija!

Editat de matematik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate pozele aici

 

http://86.106.187.134/Baiazid/2006sepExcursie/index.html

 

 

 

La Sibiu ne-am despartit. Eu am stat la un motel si am mers in sighisoara de dimineata.

 

Cateva poze, restul sunt pe site:

 

Gasca

post-22-1158518367_thumb.jpg

 

 

Ati vazut filmul alien?

post-22-1158518417_thumb.jpg

 

Traseul

post-22-1158518446_thumb.jpg

 

Baiazid

post-22-1158518477_thumb.jpg

 

O gagica

post-22-1158518513_thumb.jpg

 

Poza din mers (nu va zic cine e pe motor, are fiu motociclist) :crack:

post-22-1158518578_thumb.jpg post-22-1158518600_thumb.jpg

 

Deviz:

- 1000KM in 2 zile

- 5 milioane de lei consumati

- ma doare _curu de mor de la sa3

- am ratat o curba si era sa intru intr-o dupa care circula regulamentar

- era sa intru intr-un dobitoc care a depasit o caruta cu fan pe un pod

- consum mediu 6,5%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto excursia!!!

 

Drumul de la Tg. Jiu spre Sebes/Sibiu nu-l recomand, e virajat dar peticit ca draq!

De la Sebes la Sibiu drumul e o placere insa plin de radare.

Nu va aventurati pe Sibiu-Fagaras-Brasov, se lucreaza pe drumul ala, e plin de semafoare, drumul e decupat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bestiale poze. daca mai faceti ceva anul asta ma bag si eu

 

Pacat ca nu ai putut veni :crack:

 

Intr-adevar, drumul dintre petrosani si Hunedoara e JALNIC. E valurit.

 

Aproape de Medias m-a oprit un politist de control acte. Erau in regula. Super amabil omul. Mi-a urat toate cele bune. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, drumurile au cam lasat de dorit la excursia asta. Pe mine Sibiu - Brasov m-a cam epuizat, credeam ca nu se mai termina.

 

Bineinteles ca pentru mine highlight-ul excursiei a fost pata de ulei prin care m-am tavalit pe Dealul Negru (pe iesirea unui ac de par de urcare era o dara de ulei lunga de vreo 8-10 m si destul de lata - cred la vreo 60cm) Eram aplecat dar nu foarte mult (pentru ca eram pe iesirea din curba) dar am pierdut fata instantaneu pentru ca apoi sa am mari difciultati mai intai sa stau in picioare (asa de tare aluneca) si apoi sa ridic motorul. Pagube destul de mici (cred): carena zgariata o scarita ciobita si schimbatorul indoit. Inca nu imi dau seama daca puteam sa fac ceva dar sper ca raspunsul este da. Lucrul care ma sperie cel mai tare este ca in astfel de situatii diferenta intre cazatura si evitare este facuta probabil in proportie 80% de noroc.

 

Pun si eu ceva poze

post-2884-1158569222_thumb.jpg

post-2884-1158569236_thumb.jpg

post-2884-1158569248_thumb.jpg

post-2884-1158569273_thumb.jpg

post-2884-1158569291_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata ce puteti gasi pe drumurile patriei noastre!!! Merita bagat in puscarie.... La un moment dat, cand ne adunam dupa necaz, vedeam masinile care urcau panta si derapau pe ulei.

Parerea mea e ca fost numai si numai chestie de noroc, Baiazid a luat-o pe exteriorul curbei, eu pe interior. Daca as fi aplicat regulile generale de intrare/iesire in curba as fi facut la fel ca bungee si sigur as fi cazut si eu.

Stau sa ma gandesc daca pata era pe sensul de coborare?! In mod sigur erau masini care s-ar fi infipt in parapetul de pe contrasens.

 

Pentru mine a fost ca un dus rece, cand am realizat ce bulan am avut!!!

post-5110-1158646441_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata ce puteti gasi pe drumurile patriei noastre!!! Merita bagat in puscarie.... La un moment dat, cand ne adunam dupa necaz, vedeam masinile care urcau panta si derapau pe ulei.

Parerea mea e ca fost numai si numai chestie de noroc, Baiazid a luat-o pe exteriorul curbei, eu pe interior. Daca as fi aplicat regulile generale de intrare/iesire in curba as fi facut la fel ca bungee si sigur as fi cazut si eu.

Stau sa ma gandesc daca pata era pe sensul de coborare?! In mod sigur erau masini care s-ar fi infipt in parapetul de pe contrasens.

 

Pentru mine a fost ca un dus rece, cand am realizat ce bulan am avut!!!

 

Da si tocmai cand comentam a trecut o duba care isi uitase probabil busonul de benzina in benzinarie si a dat un jet de motorina pe rampa aceea. Jetul s-a vazut ca si cum era pompa cu furtun. In poza se vad cele doua dare: una ulei si una motorina. :crack:

 

Aia de ulei aluneca in asa fel incat nu puteam sa stau bine cu bocancii pe ea!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...