Sari la conținut

Manual redresor Saito Compact in limba engleza/romana


Silvan
 Share

Postări Recomandate

e simplu

il lasi sa isi faca treaba pana cand ledu 1 si 3 se aprind alternativ la intervale de minute bune - spre juma de ora.

 

daca se aprinde led de jos ori ai pus firele invers ori ai dat de dracu si tre baterie noua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Firele le conectezi plus la plus si minus la minus. Ala rosu e plus, exact ca la redresorul de baterie de masina. ;)

 

Daca e baterie cu acid, sa scoti si capacelele de la elementi inainte si sa verifici nivelul de lichid, sa fie peste minim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg ce e asa de greu sa-l conectezi la bornele bateriei si sa-l bagi in priza! ;) e automat omule, lasa-l in pace!

Simplu pentru tine dar CARE le bagi in priza ( si ce fel de priza 12 V de la masina)si CARE le pui la acumulator? prima data se cupleaza plusul s-au minusul s-au ambele deodata?Prima data pui in priza pe urma la acumulator sa-u invers? Multe probleme la care nu te-ai gandit :banana:

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Asta il gasisem si eu, dar e pentru versiunea care stie si 6V si 12V. Merci oricum!

 

 

ti-a dat zidu' explicatia. ;)

 

in plus, verpolt inseamna ca ai inversat polaritatile (stai linistit, are protectie, nu strici nimic) si batterie defekt... ei inseamna a ce suna :banana: in legatura cu batteriedefekt vezi ca uneori poate aparea daca ai bornele si/sau clestii murdari. curata si repeta, s-ar putea sa n-aiba nimic bateria. ma rog, bornele nu trebuie sa fie murdare rau, doar inchise la culoare (oxidare normala, nu exagerata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si ai mai facut un post. totusi unde e manualul?

Pai daca dai click pe lincul care l-am pus acolo o sa vezi ca este nr 2 de sus in jos in pagina un link cu manualul pdf

 

Mai il pun o data poate il nimeresti de data asta:

http://search.winamp.com/search/search?&am...tb50ffwinampie7

 

PS. Intentia mea a fost sa te ajut, nu am nevoie de posturi...

 

De ce nu intrebi ce anume vrei sa stii, eventual care este problema ta,poate s-o gasi cineva sa te ajute ;)

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am nici-o problema... voiam sa stiu ce si cum si cand beculeste in principiu. stiu ca nu e rocket science folosirea unui redresor, dar eram curios ce scrie in cele 14 pagini de manual in germana.

 

PS: link-ul la care faci referire este pentru procharge nu pt procharge compact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) :banana: :banana: Daca erai chiar atat de disperat si nu erai in stare sa gasesti pe net, mai exista si google translate si traduce destul de bine din germana in engleza Editat de Bogdis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut, stie careva la redresorul SAITO de ce face urmatoarele simptome:

am pus la incarcat un acumulator de 6V 4Ah si de 2 ore si ceva tine 10 secunde ledurile de incarcare, 6V, si cele cu % aprinse dupa care le stinge si reia ciclul. Bateria are cam 2 ani de stat "pe raft" sa zic asa. Daca ar fi sa fie sulfatata nu ar trebui sa intre automat in modul de desulfatare? Mai trebuie sa astept? sau e praf bateria?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

mai incearca, e posibil sa ti-o invie. curata bine de tot bornele (chiar daca par curate, dupa stat au destul oxid pe ele, nu clasic alb-verzui, ci gri. ) si mai lasa-l :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut

 

Vin si eu cu o situatie pe care nu stiu cum sa o interpretez:

Am cumparat o baterie Varta, am incarcat-o cu solutia din pachet conform instructiunilor, iar apoi am pus-o la incarcat pe un redresor Saito

Dimineata am observat ca erau aprinse ledurile 1 - intretinere si 2 - Gata. Mai apoi sa observ ca s-a schimbat situatia :laugh:

S-au aprins ledurile: 2 - gata si 3 - desulfatare.

 

Nu prea stiu cum sa procedez in acest moment. Sa o mai las la incarcat sau nu ?

 

P.S. Acum iar a trecut pe 1 si 2 :)

Editat de Megahertz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

e gata! cand e gata trece in modul intretinere, alterneaza intre ele la 15 sau 30 de minute, nu mai tin minte exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...