Sari la conținut

Kawasaki EN500


stoeanp
 Share

Postări Recomandate

salut,

 

am si eu o intrebare. se potriveste cdi-ul de la un gpz pe un en? si daca da care ar fi urmarile acestei inlocuiri (imbunatateste sau nu performantele sau alte aspecte asemanatoare)

Editat de Orbit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut,

 

am si eu o intrebare. se potriveste cdi-ul de la un gpz pe un en? si daca da care ar fi urmarile acestei inlocuiri (imbunatateste sau nu performantele sau alte aspecte asemanatoare)

in linii mari se potrivesc

, nu imbunatateste nici o performanta, urmarile ar fi ca ai un cdi..

gpz-ul de 500 si en 500 au acelasi motor, deci acelasi cdi ( posibil sa difere sistemele de prindere si ceva pe la mufa aia mare ... dar nu bag mana in foc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am bagat aici o modalitate de reparare a membranelor de carburatoare. Poate se indura cineva si traduce TEHNIC acest pasaj...

Este luat de aici

 

I frequent another forum that occasionally has a pearl or three of general wisdom , information or humor . I'm doin a little copy and paste here because this may be of use .

 

Ok, so I've signed up for this forum to spread the results of my experimentation. Please, Mr. Moderator, put this into the appropriate place, this is the closest match to the right forum I can find...

 

Ok so your old bike's carb diaphragm has a little pinhole in it, or you've got a little tear like mine does from being old and maybe a backfire or something. So you go to the stealership or check online and you can't find a replacement anywhere. You may stumble upon services that will re-diaphragm any old carb slide, but the wait time is a month and you can't afford the 170 bucks a piece. Never fear, I have found a solution.

 

Carb diaphragms are made of nitrile rubber and so are nitrile gloves (big surprise right) so I experimented on several gloves with various adhesives that I thought might work and eventually I found one.

 

First up was liquid electrical tape. The liquid electrical tape bonded the glove together really quick and held pretty darn strong. Much stronger than needed for a diaphragm. I then tested its resistance to Gum-out (which you should NEVER use on CV diaphragm carbs btw!) and the gumout dissolved it quick. Gumout also slackened and ate through the gloves after several minutes. Well scratch that one, I wanted something that would stand up to gasoline and the occaisional capful of cleaner.

 

Next up, weatherstripping adhesive. This was a good candidate because it seems to hold soft rubber very well for nearly forever. Same problem as the liquid electrical tape. They both smell similar as well which might indicate the solvent being usedm which is easily cut with gumout. I would imagine that xylene and laquer thinners would have the same effect. I know after painting with nitrile gloves (urethanes, laquers, clear coats) that the gloves are resistant but will eventually break down anyway. This reinforces the NEVER USE CARB CLEANER SPRAY IN A CV CARB advice.

 

On the third try, and after reading some industrial adhesives literature, I came accross a family of adhesives that include regular super glue, and polyurethane adhesives. You may know the polyurethane adhesives under "Gorilla Glue" or Elmer's "Probond". These guys have di-isocyanates in them and can be particularly nasty, but cyanoacrylates and di-isocyanates are one of the only suitable bonding materials for nitrile rubber, or even hydrogenated n butyl rubbers (the green o rings used in r134 ac systems). And speaking of HNBR (the green rubber), I wish people would push keihin and mikuni and the like to use that stuff in carbs. When you look at what they resist and the temps and pressures they resist, they are CLEARLY the choice for using in a casty gasoline / solvent environment especially where there is heat involved.... But I digress. So gorilla glue is your best bet. Superglue cures too stiff, and will degrade over time with humidity (crazy huh?). The gorilla glue, being a polyurethane and using the chemicals it does to react with the bonded surfaces, won't let go even when covered with gasoline or carb cleaner. It remains somewhat flexible, but of course is much stiffer than your diaphragm which is just a nitrile rubber coated cloth. You can apply it thinly over tears and cracks and holes and it's not going to let go.

 

Alternately, some people say that the spray tool dip available from napa auto parts works like a charm. The only problem here is you are increasing the thickness of the diaphragm and that will decrease the response rate of the slide. It's not that big of a deal to get by but still... The main concern is keeping the hole closed #1, and keeping it airtight #2. You could always use a small bead of gorilla glue to hold a tear closed and spray rubber over it for added protection. You could even gorilla glue some nitrile rubber glove over a larger tear. But as I said, response rate will be affected. If you think about it though, there are big springs which hold the slide down, and the suction is really what makes them rise, so as long as they still slide up and down relatively well, and are sealed you should be fine.

 

The bottom line is, this fix will cost you under 10 bucks and get you going in 24 hours. While you ride on it, look for a new diaphragm, or better yet, save up some money for a set of VMs or something that doesn't use those darn diaphragms!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On the third try, and after reading some industrial adhesives literature, I came accross a family of adhesives that include regular super glue, and polyurethane adhesives. You may know the polyurethane adhesives under "Gorilla Glue" or Elmer's "Probond". These guys have di-isocyanates in them and can be particularly nasty, but cyanoacrylates and di-isocyanates are one of the only suitable bonding materials for nitrile rubber, or even hydrogenated n butyl rubbers (the green o rings used in r134 ac systems). And speaking of HNBR (the green rubber), I wish people would push keihin and mikuni and the like to use that stuff in carbs. When you look at what they resist and the temps and pressures they resist, they are CLEARLY the choice for using in a casty gasoline / solvent environment especially where there is heat involved.... But I digress. So gorilla glue is your best bet. Superglue cures too stiff, and will degrade over time with humidity (crazy huh?). The gorilla glue, being a polyurethane and using the chemicals it does to react with the bonded surfaces, won't let go even when covered with gasoline or carb cleaner. It remains somewhat flexible, but of course is much stiffer than your diaphragm which is just a nitrile rubber coated cloth. You can apply it thinly over tears and cracks and holes and it's not going to let go.

Cam pe aici m-ai pierdut... B)

De unde pot lua "Gorilla Glue"?

 

Plus ca nu stiu cat m-ar ajuta pe mine, pentru ca membrana cu probleme este buna, dar mai mica decat trebuie, iar cea veche era complet gaurita, nu cred ca gaurile alea ar putea fi acoperite de ceva.

 

Merci pentru pont. O sa-l tin minte, in caz ca mai apare o problema de genu' asta. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Gorilla Glue",vedem daca exista pe ebay.Dar,mai simplu,ti-i le comanzi p-alea care trebuie,si stii si unde poti s-o faci. B) .N-o sa mai ai nevoie de tot felul de "adaptari"...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha,ha..Asta-i cu dedicatie,stim noi pt. cine...Ce suntem in stare sa facem,pt. o don'soara draguta...! :friends:

...eee, sunt convins ca si ea ar fi facut la fel pentru niste domni draguti ce suntem :friends:

 

Cam pe aici m-ai pierdut... B)

De unde pot lua "Gorilla Glue"?

 

Plus ca nu stiu cat m-ar ajuta pe mine, pentru ca membrana cu probleme este buna, dar mai mica decat trebuie, iar cea veche era complet gaurita, nu cred ca gaurile alea ar putea fi acoperite de ceva.

 

Merci pentru pont. O sa-l tin minte, in caz ca mai apare o problema de genu' asta. :hug:

 

Poti lua lipici dinasta de la nenea asta spre exemplu, dar sigur sunt si altii.

Daca membrana e franjuri, nu stiu daca mai are sens sa te apuci de vulcanizat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...eee, sunt convins ca si ea ar fi facut la fel pentru niste domni draguti ce suntem :friends:

 

Poti lua lipici dinasta de la nenea asta spre exemplu, dar sigur sunt si altii.

Daca membrana e franjuri, nu stiu daca mai are sens sa te apuci de vulcanizat...

 

Evident ca as fi facut la fel. B)

 

Membrana cam este franjuri, tocmai din cauza asta ziceam ca-mi trebuie una noua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

M-am hotarat sa imi vand si eu "bestia". Vreau mai mare.......

E vorba de o Kawa EN500, model 1993 cu vreo 16xxx km. Are ghidonul schimbat ( mai lat) si tobele modificate (fara filtru urla de iti se ridica parul pe spate).

Cer pe ea 2000, da astept oferte

post-40868-1258917842_thumb.jpg

post-40868-1258917882_thumb.jpg

post-40868-1258917907_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am hotarat sa imi vand si eu "bestia". Vreau mai mare.......

E vorba de o Kawa EN500, model 1993 cu vreo 16xxx km. Are ghidonul schimbat ( mai lat) si tobele modificate (fara filtru urla de iti se ridica parul pe spate).

Cer pe ea 2000, da astept oferte

Io am bagat in a mea peste 1500 de euro (adica piese si reparatii) iar daca ar fi s-o vand mai bine leg o piatra de acceleratie si-i dau drumu in lacul TEI.

BAFTA LA VANZARE, ARATA INTR-UN MARE FEL!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, daca doreste careva portbagaj pentru EN 500 poate sa cumpere de la Wemoto unul de "firma" facut cu simt de raspundere (GIVI)la un pret mai mult decat decent.

Io strang banii pentru asa ceva, sper sa vina sooooooonnnnn.

V-am salutat!

Adica asa ceva...

 

post-13388-1259012733_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am mai zis,fa-ti un drum,prin Centru,sa-ti arat sissybar cu port-bagaj.E montat pe mobra unui prieten. Asta,sta parcata fix vizavi de Sala Palatului,,linga fast-food. Da-mi un telefon,inainte,sa te duc sa vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am mai zis,fa-ti un drum,prin Centru,sa-ti arat sissybar cu port-bagaj.E montat pe mobra unui prieten. Asta,sta parcata fix vizavi de Sala Palatului,,linga fast-food. Da-mi un telefon,inainte,sa te duc sa vezi.

Chestia e ca io am sisy bar si am nevoie numai de portbagaj. Oricum as vrea sa vad cum arata un EN cu portbagaj...

Keep in touch!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia e ca io am sisy bar si am nevoie numai de portbagaj. Oricum as vrea sa vad cum arata un EN cu portbagaj...

Keep in touch!

 

 

Salut,

 

Vreau si eu sa-mi iau un portbagaj pt EN-ul meu si sunt in acceasi situatie ca si tine : deja am sisy bar. Cand vrei sa-ti cumperi putem sa ne luam amandoi si facem 50-50 la transport (cred ca vine mai ieftin transportul).

 

 

In alta ordine de idei : am masurat si eu cureaua de transmisie pe care o am acum si are 137 de dinti / 40 mm latime. Nu gasesc nicaieri cu nr asta de dinti - am gasit numai cu 135 e dinti. Ideea e ca nu as vrea sa inlocuiesc direct cureaua, sa nu fiu obligat sa mai modific. Stie cineva, undeva, curea de 137 de dinti pt EN500 din 1994 ? Voi cati km ati mers cu aceeasi curea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vreau si eu sa-mi iau un portbagaj pt EN-ul meu si sunt in acceasi situatie ca si tine : deja am sisy bar. Cand vrei sa-ti cumperi putem sa ne luam amandoi si facem 50-50 la transport (cred ca vine mai ieftin transportul).

 

 

In alta ordine de idei : am masurat si eu cureaua de transmisie pe care o am acum si are 137 de dinti / 40 mm latime. Nu gasesc nicaieri cu nr asta de dinti - am gasit numai cu 135 e dinti. Ideea e ca nu as vrea sa inlocuiesc direct cureaua, sa nu fiu obligat sa mai modific. Stie cineva, undeva, curea de 137 de dinti pt EN500 din 1994 ? Voi cati km ati mers cu aceeasi curea ?

Portbagajul o sa mai astepte deoarece nu e urgenta asa de mare acum, poate la anu cand o da soarele sau cand or da niste bani peste mine.

Si io am curea cu 135 de dinti pe EN. Merge brici.

Curea cu 137 de dinti gasesti la Kawasaki dar costa o mica avere si nu se merita...Poti sa pui o intrebare la reprezentanta Kawasaki (United Motors) sau la MyMoto, dar sa stai jos cand o sa-ti spuna pretul, sa nu te ranesti in cadere... :crack:

Io cu vechea cureaua am mers vreo 15 000 de km dar avea o gaura in ea de la o pietricica ascutita si am zis s-o schimb (cu toate ca gaurica aia nu se mai marea in diametru).

Cu asta noua am sarit de 25 000 km si n-are nici pe dracu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

 

 

In alta ordine de idei : am masurat si eu cureaua de transmisie pe care o am acum si are 137 de dinti / 40 mm latime. Nu gasesc nicaieri cu nr asta de dinti - am gasit numai cu 135 e dinti. Ideea e ca nu as vrea sa inlocuiesc direct cureaua, sa nu fiu obligat sa mai modific. Stie cineva, undeva, curea de 137 de dinti pt EN500 din 1994 ? Voi cati km ati mers cu aceeasi curea ?

Claudiu daca ai gasit curea cu 135 de dinti si Alex spune ca este buna m-ar interesa si pe mine,poate iesim cu transportul mai ieftin....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care stie unde as putea gasi o schema tehnica a dispozitivului(sau cum i-o fi spunand) de prindere a furcii fata pe cadru, un detaliu al intregului ansamblu. Mi-ati fi de mare ajutor.

Va spun si pentru ce-mi trebuie, poate va dati seama mai usor despre ce vb. Vreau sa-mi duc roata din fata, mai in fata :) sa maresc unghiul cardu-furca.

Stiu ca sunt kit`uri pentru asa ceva, se comercializeaza pe net, insa sunt putin cam piperate la pret, la draq, sunt chiar foarte scumpe pentru mine. So, va fi manufactura.

 

Merci si stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care stie unde as putea gasi o schema tehnica a dispozitivului(sau cum i-o fi spunand) de prindere a furcii fata pe cadru, un detaliu al intregului ansamblu. Mi-ati fi de mare ajutor.

Va spun si pentru ce-mi trebuie, poate va dati seama mai usor despre ce vb. Vreau sa-mi duc roata din fata, mai in fata :) sa maresc unghiul cardu-furca.

Stiu ca sunt kit`uri pentru asa ceva, se comercializeaza pe net, insa sunt putin cam piperate la pret, la draq, sunt chiar foarte scumpe pentru mine. So, va fi manufactura.

 

Merci si stima

Piesa aia care te intereseaza pe tine se numeste JUG, sau jugul furcii. Schema tehnica se numeste desen de executie sau desen tehnic si este secret de fabricatie la Kawasaki deci nu o sa gasesti nicaieri asa ceva.

Ai mare grija daca intentionezi sa cumperi un jug nou deoarece acesta iti determina unghiul furcii respectiv raza de virare si alti parametrii care tin de ciclistica motocicletei. Exista niste regului care trebuie respectate pentru a nu instala o furca cu unghiuri dereglate, altfel risti sa intalnesti asfaltul cand ti-e lumea mai draga (apare voblajul si alte frumuseti de genul asta...).

Nu stiu de ce vrei sa modifici unghiul la furca mai ales ca unghiul la EN este unul foarte mare fata de alte motociclete si foarte bine ales. Treaba ta, eu iti urez succes si pune maina pe niste documentatie inainte sa te apuci sa cumperi ceva.

Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Claudiu daca ai gasit curea cu 135 de dinti si Alex spune ca este buna m-ar interesa si pe mine,poate iesim cu transportul mai ieftin....

 

 

Salut Teodor,

 

Am gasit o curea la SYNCROTECH Oradea. Mesajul primit de la ei :

"daca este curea ca din desen, cu latime de 40mm si 135 dinti , va pot oferi marca Gates-Anglia,la pretul de 492 RON+tva..termen de livrare 4-5 zile."

 

Eu luna asta nu as vrea sa dau 600 RON pe o curea si am zis sa mai astept pana la sfarsitul lui ianuarie. I-am intrebat daca livreaza cu orice curier si au zis ca este alegerea clientului. Eu de ex am mai lucrat cu GLS si sunt ieftini si seriosi - vin si-ti aduc coletele unde vrei. Daca vrei sa cumperi de la ei uite aici link-ul : http://syncrotech.110mb.com/contact.html

post-32819-1259861937_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piesa aia care te intereseaza pe tine se numeste JUG, sau jugul furcii. Schema tehnica se numeste desen de executie sau desen tehnic si este secret de fabricatie la Kawasaki deci nu o sa gasesti nicaieri asa ceva.

Ai mare grija daca intentionezi sa cumperi un jug nou deoarece acesta iti determina unghiul furcii respectiv raza de virare si alti parametrii care tin de ciclistica motocicletei. Exista niste regului care trebuie respectate pentru a nu instala o furca cu unghiuri dereglate, altfel risti sa intalnesti asfaltul cand ti-e lumea mai draga (apare voblajul si alte frumuseti de genul asta...).

Nu stiu de ce vrei sa modifici unghiul la furca mai ales ca unghiul la EN este unul foarte mare fata de alte motociclete si foarte bine ales. Treaba ta, eu iti urez succes si pune maina pe niste documentatie inainte sa te apuci sa cumperi ceva.

Spor la treaba!

Nu cumpar nimic. Vreau sa fie manufactura, asa cum scriam si mai sus. Om vedea ce-o iesi hand made, daca restul e secret de fabrica.

Merci de info.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...