Sari la conținut

Kawasaki EN500


stoeanp
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am cumparat cureaua de la Rombelt, 100 Euro. Va atasez niste poze. Mai ramane sa o sa schimb, dar mai spre primavara.

 

 

felicitari, eu am luat aceeasi curea din germania cu 700 ron; la fel, inca n-am schimbat-o; poate facem o "furtuna in creier" sa vedem ce si cum si sa nu mai apelam la service

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

Am cumparat cureaua de la Rombelt, 100 Euro. Va atasez niste poze. Mai ramane sa o sa schimb, dar mai spre primavara.

 

E perfecta si IEFTINAAAAAAAAAAAA!!!!

Asta e un pret adevarat, real, pentru o curea, nu avioanele care ni le cer dealerii de piese...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa va sperii,da' aveti mare grija, cum reglati tensiunea,la curelele alea,noi. Am un amic,si-a trecut VN800-le,pe curea.N-a reglat tensiunea,cum trebuie,si paaaa cureaua...! Ok,vi-i le schimbati singuri,da' documentati-va,bine,inainte...Un service autorizat,probabil ca va da si garantie,la lucrare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, trebuie reglata sageata curelei. Problema este ca tensioner nu prea gasesti, ar la service iti cere juma de milion sa puna ala pe ea. Da-l in colo de tensioner...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

please, vreau si eu un regulator de proba,dau beri multe la terasa

NU cred ca o sa-ti dea cineva piesa buna de pe motorul lui ca sa verifici tu instalatia ta. Trebuie sa fii putin dus cu pluta sa faci asta sau sa fii mare habarnist...

De ce nu faci tu verificarile cum se cuvine, fara experimente dinastea paguboase?

Ti-am mai zis cam ce ai de facut, daca nu te pricepi lasa pe altul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tensiometru am eu, problema e ca trebuie sa respecti cu strictete tensiunea la care trebuie reglata asa cum recomanda producatorul, eu am facut prostia sa ma iau dupa prieteni cu HD care se minunau ca era prea tare stransa si ma bateau la cap ca se va rupe. am slabit-o putin si intr-o mie de km s-au dus toti dintii, apoi s-a rupt. mai bine da aia 50 de ron si ai si gharantie la service decat inca 100 $ pe alta

 

Asa e, trebuie reglata sageata curelei. Problema este ca tensioner nu prea gasesti, ar la service iti cere juma de milion sa puna ala pe ea. Da-l in colo de tensioner...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tensiometru am eu, problema e ca trebuie sa respecti cu strictete tensiunea la care trebuie reglata asa cum recomanda producatorul, eu am facut prostia sa ma iau dupa prieteni cu HD care se minunau ca era prea tare stransa si ma bateau la cap ca se va rupe. am slabit-o putin si intr-o mie de km s-au dus toti dintii, apoi s-a rupt. mai bine da aia 50 de ron si ai si gharantie la service decat inca 100 $ pe alta

 

cred ca alta a fost problema, nu cadea bine pe pinion, de ex, sau a fost de calitate proasta; eu am reglat intinderea doar o data, asa la nimereala, fratele meu deloc (la el e chiar lasata bine cureaua) si nu am avut probleme niciodata; dar sunt de acord ca e bine sa ai totul reglat la parametrii; pe de alta parte sa ne ducem la service pt orice problema cat de mica e cam rusinos si pagubos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tensiometru am eu, problema e ca trebuie sa respecti cu strictete tensiunea la care trebuie reglata asa cum recomanda producatorul, eu am facut prostia sa ma iau dupa prieteni cu HD care se minunau ca era prea tare stransa si ma bateau la cap ca se va rupe. am slabit-o putin si intr-o mie de km s-au dus toti dintii, apoi s-a rupt. mai bine da aia 50 de ron si ai si gharantie la service decat inca 100 $ pe alta

Ia-te de mana cu AWD-ul, ca si el tot de aia s-a reintors la lant pe VN 800. Ala care a lansat sintagma "Honda e Honda" e frate de cruce cu ala care a spus "Cardanu e sfant".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.....

Telescoapele din fata sunt cam "moi". Daca folosesc frana fata, se lasa cam mult. Si doar daca ma aplec in fata (de pe loc) se lasa. Bun. Trebuie schimbat uleiul.

Telescoapele sunt curate, deci simeringurile sunt bune (?). Dar le schimb oricum. Bun. Ma duc la un magazin - comand - Kawa EN 500 A - simeringuri telescoape + ulei telescop. Bun. Cine sa ma ajute la "operatie" am. Dar !

Prietenul asta al meu mi-a spus sa aflu cat trebuie pus. Intrebarea mea...

- Stiti careva ? - Alex, sau careva ? - are un semn ceva nivel ? - sau i-mi va spune tot la magazin ?

Pana incepe sezonul as dori sa schimb uleiul + filtru si sa repar 'telescoapele'....

Oricum mai astept un 'salar', dar pana am bani, vreau sa ma informez...

Multumesc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.....

Telescoapele din fata sunt cam "moi". Daca folosesc frana fata, se lasa cam mult. Si doar daca ma aplec in fata (de pe loc) se lasa. Bun. Trebuie schimbat uleiul.

Telescoapele sunt curate, deci simeringurile sunt bune (?). Dar le schimb oricum. Bun. Ma duc la un magazin - comand - Kawa EN 500 A - simeringuri telescoape + ulei telescop. Bun. Cine sa ma ajute la "operatie" am. Dar !

Prietenul asta al meu mi-a spus sa aflu cat trebuie pus. Intrebarea mea...

- Stiti careva ? - Alex, sau careva ? - are un semn ceva nivel ? - sau i-mi va spune tot la magazin ?

Pana incepe sezonul as dori sa schimb uleiul + filtru si sa repar 'telescoapele'....

Oricum mai astept un 'salar', dar pana am bani, vreau sa ma informez...

Multumesc....

 

La service mi-au spus sa nu umblu la simeringuri daca nu scapa ulei; cat despre uleiul de furca, ce si cum, vezi in manual; daca nu-l ai, da un pm; si eu vreau sa schimb uleiul pt noul sezon dar ma duc la mecanic pt ca mi se pare destul de complicata operatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Complicata nu este treaba dar trebuie sa ai sculele necesare pentru ea .

Daca te bazezi pe o cutie de scule de " garaj" sau mai rau de " portbagaj " mai bine mergi la un mecanic care a mai facut asta .

Din cate stie eu se pune undeva la 375 ml de ulei in fiecare telescop ... verificati mai bine pe net pe pagina oficiala .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.....

Telescoapele din fata sunt cam "moi". Daca folosesc frana fata, se lasa cam mult. Si doar daca ma aplec in fata (de pe loc) se lasa. Bun. Trebuie schimbat uleiul.

Telescoapele sunt curate, deci simeringurile sunt bune (?). Dar le schimb oricum. Bun. Ma duc la un magazin - comand - Kawa EN 500 A - simeringuri telescoape + ulei telescop. Bun. Cine sa ma ajute la "operatie" am. Dar !

Prietenul asta al meu mi-a spus sa aflu cat trebuie pus. Intrebarea mea...

- Stiti careva ? - Alex, sau careva ? - are un semn ceva nivel ? - sau i-mi va spune tot la magazin ?

Pana incepe sezonul as dori sa schimb uleiul + filtru si sa repar 'telescoapele'....

Oricum mai astept un 'salar', dar pana am bani, vreau sa ma informez...

Multumesc....

 

Uleiul de furca recomandat in cartea tehnica este SAE 10 W 20 FORK OILiar cantitatea folosita este in functie de model (anul de fabricatie al motocicletei):

 

post-13388-1263845671_thumb.jpg

 

Partea interesanta este ca si io mi-am schimbat uleiul da nu am pus dinala, din cate imi aduc aminte am pus un ulei 10 W 50 pe care l-am gasit si care scrie pe el ca este MEDIUM . O sa ma uit in catastif ca mi-am notat si o sa te anunta daca e altfel.

In ceea ce priveste schimbatul iti trebuie niste chei care nu costa prea multi bani plus o scula de fixat simeringurile. Io nu am avut timp sa caut sculele respective plus ca nu am un garaj unde sa ma desfasor asa ca am apelat la un mecanic. Operatiunea in sine o gasesti pe

explicata cu lux de amanunte (e plin netu ca demonstratii dinastea).

Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am fost la Tg.Mures la KTM.

- simeringuri telescoape - 67 lei.

- ulei telescop - 1 l - 52 lei

- manopera (am intrebat daca vin la ei, fac ei lucrarea ?) - 100 lei.

Cand i-am spus ca telescoapele sunt "curate" - m-a intrebat - atunci simeringuri de ce vrei sa schimbi ?

Deci - pana acum, m-am convins (singur) sa fac numai schimb de ulei, pe urma am sa vad. Daca nu iese bine, schimb si simeringurile. In cel mai rau caz pierd 1l de ulei. (castig la manopera, ca fac cu prietenul acasa, el a mai facut si are ce-i trebuie).

Acum trebuie sa aflu cum se face schimb ulei in telescoape. (probabil prietenul meu stie, dar vreau sa stiu si eu, inainte de operatie) - No, sa-mi pregatesc 'bolnava' - spiritual / sufleteste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la Tg.Mures la KTM.

- simeringuri telescoape - 67 lei.

- ulei telescop - 1 l - 52 lei

- manopera (am intrebat daca vin la ei, fac ei lucrarea ?) - 100 lei.

Cand i-am spus ca telescoapele sunt "curate" - m-a intrebat - atunci simeringuri de ce vrei sa schimbi ?

Deci - pana acum, m-am convins (singur) sa fac numai schimb de ulei, pe urma am sa vad. Daca nu iese bine, schimb si simeringurile. In cel mai rau caz pierd 1l de ulei. (castig la manopera, ca fac cu prietenul acasa, el a mai facut si are ce-i trebuie).

Acum trebuie sa aflu cum se face schimb ulei in telescoape. (probabil prietenul meu stie, dar vreau sa stiu si eu, inainte de operatie) - No, sa-mi pregatesc 'bolnava' - spiritual / sufleteste.

 

 

Super

 

daca faci lucrarea singur posteaza toata procedura, poate ma bag si eu cu fratele meu ca avem amandoi EN. Dar deocamdata e prea frig

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la Tg.Mures la KTM.

- simeringuri telescoape - 67 lei.

- ulei telescop - 1 l - 52 lei

- manopera (am intrebat daca vin la ei, fac ei lucrarea ?) - 100 lei.

Cand i-am spus ca telescoapele sunt "curate" - m-a intrebat - atunci simeringuri de ce vrei sa schimbi ?

Deci - pana acum, m-am convins (singur) sa fac numai schimb de ulei, pe urma am sa vad. Daca nu iese bine, schimb si simeringurile. In cel mai rau caz pierd 1l de ulei. (castig la manopera, ca fac cu prietenul acasa, el a mai facut si are ce-i trebuie).

Acum trebuie sa aflu cum se face schimb ulei in telescoape. (probabil prietenul meu stie, dar vreau sa stiu si eu, inainte de operatie) - No, sa-mi pregatesc 'bolnava' - spiritual / sufleteste.

 

Simeringurile si uleiul de furca se schimba in mai multe cazuri:

- cand se "uda" jambele cu ulei;

- cand furca e prea moale si "bate" la gropi (face cursa completa);

- la 30000 de km sau o data la 3 ani.

Daca ai indeplinita una din conditiile astea atunci pune mana si schimba-le. Daca schimbi uleiul fara semeringuri se cheama ca faci "lucru de mantuiala".

Mai gandeste-te inainte sa te apuci de treaba, ca sa nu muncesti de doua ori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Suntem in martie ( sa mai alungam plictiseala din cauza vremii), va salut pe toti. In sfarsit mi-am rezolvat partea cu incarcatul cu ajutorul unui tip din sibiu si cu ceva bataie de cap. Altceva,vopsit rezervor,tapitat sa,schimbat antigel si senzor temperatura ventilator, baterie noua si faptul ca nu am stat cuminte am luat ceva gropi de iarna in jante . Am iesit destul de ok cu bani ,reparatiile le-am facut singur,sa vedem cu garantia deci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem in martie ( sa mai alungam plictiseala din cauza vremii), va salut pe toti. In sfarsit mi-am rezolvat partea cu incarcatul cu ajutorul unui tip din sibiu si cu ceva bataie de cap. Altceva,vopsit rezervor,tapitat sa,schimbat antigel si senzor temperatura ventilator, baterie noua si faptul ca nu am stat cuminte am luat ceva gropi de iarna in jante . Am iesit destul de ok cu bani ,reparatiile le-am facut singur,sa vedem cu garantia deci...

 

Om gospodar, ce mai.

Eu mi-am cumparat portbagajul de care va zicem intr-o pagina anterioara si o sa pun si poze cu el. Pot sa spun ca este facut exact pentru ce aveam eu nevoie, se incadreaza la fix. L-am luat tot de pe wemoto.

O sa revin cu poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

posesorii de EN fac vreo intrunire anul acesta? Am fost anu` trecut la o intalnire a celor cu honda shadow si a iesit foarte misto.

Poate va ganditi la o varianta.

 

Cu stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

posesorii de EN fac vreo intrunire anul acesta? Am fost anu` trecut la o intalnire a celor cu honda shadow si a iesit foarte misto.

Poate va ganditi la o varianta.

 

Cu stima!

 

 

Sa se anunte doritorii de o intalnire si apoi stabilim de comun acord data si locul; eu sunt pentru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare.

ca o paranteza OFFTOPIC, daca tot e un topic specializat despre EN, nu e cineva posesorul vreunei informatii, astfel incat sa cumpar si eu unul necazut, in stare buna si pret ok, nu mai vechi de 10 ani?

 

PS: multumesc anticipat, inclusiv moderatorului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru!

 

in fctie de data si locatie, ma bag si eu. Iunie e ocupat la mine si preferabil ar fi sa nu se suprapuna cu alte intalniri. Din cate stiu sunt weekenduri libere.

Hai sa vb si sa votam si-o locatie - a.i. sa fie bine pt toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...