Sari la conținut

Motociclisti romani in Italia


Mario MT 03
 Share

Postări Recomandate

Imi pare rau ca nu pot sa ajung duminica la Monza, miar fi placut mult ca nu am fost niciodata.Dupe cum spuneam mi sa terminat asigurarea pe 20 sept. iar ITP-ul mi se temina pe 05 oct. dar problema mare e ca am motocicleta inscrisa in Romania.Vreau sa va intreb cum e legea aici in IT. privind situatia mea cu moto, adica cit timp poti circula in IT. cu vehicule inmatriculate in alta tara daca esti rezident aici?

 

din cate stiu eu poti sa circuli cu numere romanesti pana te plictisesti chiar daca ai rezidenta de mai bine de un an. am multe cunostinte care au masini inmatriculate in romania si nu au probleme in caz de control. cu motoarele nu stiu cum e treaba, dar nu cred ca e posibil sa fie vreo problema.

 

apropo de monza, vin si eu :banana: dar din pacate vin cu masina :baldy: o sa fie mai ciudat dar....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 807
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare motoristi romani din It.iak eu tocmai m am intors la " broscari" dupa 3 saptamani de concediu ...concediu in ghilimele..ca probabil stiti cum e cnd ajungi acasa....numai concediu nu e..:P.Toate cele bune si ..asfalt uscat :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost la Lissone la o intalnire moto, a fost fain. Am mai vorbit un pic, ne-am mai distrat, am mai intalnit lume noua si pe deasupra am mai si castigat niste premii pe acolo. Chuck a castigat consursul de bowling cu casca :bounce: - premiu o pereche de manusi , eu am iesit al doilea :angryfire: la aruncatul tobei de esapament iar fiul meu o sapca pentru participare (fiind mic) + 2 ture cu o minimoto gratis - fericirea lui.

Ana a participat la miss, dar a iesit o tipa care era cam bunicutza (simpatica oricum), Chuck a participat la mister dar l-au scartat repede din cauza ca e prea inalt probabil :P , dar s-a revansat el la bowling.

Una peste alta, o zi frumoasa, sa tot fie asa ...

 

@Andrei : baga o poza si cu grupul.

 

@Lehamith : vad ca ai ajuns cu bine acasa, ma bucur :) .

 

Vad ca nu pot sa incarc poze deocamdata, merge rau netu'. Maine :cheers: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitativa la care vreti :D. imi pare rau ca ai iesit asa ciudate dar am uitat sa setez focalizarea inainte de poze si nu am stat sa le editez...

post-54027-0-14926600-1316984361_thumb.jpg

post-54027-0-11387000-1316984369_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mario, Deathm va multumesc pentru-ca miati spus cum e cu legea in IT. daca ai nr. de Rom.Ar fii bine daca ar fi cum zice Deathm sa poti circula fara probleme si cit timp vrei tu cu nr. de Rom.Cind eram in Spania ma oprit politia de 2 ori si unul mia zis ca pot circula cu nr. de Rom doar 3 luni iar altul mia zis ca doar 6 luni, dar si aia acolo sint niste jegosi care au boala pe Romani asa ca nu am stiut dupe care sa ma iau si miam vazut de treaba mea in continuare fara sa-mi schimb nr. la moto.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic.daca in spania erau jegosi in romania cum ai descrie politia?

am stat in ambele tari,guardia civil din spania sunt porumbei pe linga carabinieri din It.eu ultima amenda in italia am platit 58000 de lire italiene in 97.anul asta am fost luat de radar aici,am platit 50 e.fa si tu diferente intre doua amenzi.Buona fortuna!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mario, Deathm va multumesc pentru-ca miati spus cum e cu legea in IT. daca ai nr. de Rom.Ar fii bine daca ar fi cum zice Deathm sa poti circula fara probleme si cit timp vrei tu cu nr. de Rom.Cind eram in Spania ma oprit politia de 2 ori si unul mia zis ca pot circula cu nr. de Rom doar 3 luni iar altul mia zis ca doar 6 luni, dar si aia acolo sint niste jegosi care au boala pe Romani asa ca nu am stiut dupe care sa ma iau si miam vazut de treaba mea in continuare fara sa-mi schimb nr. la moto.

 

 

 

nu'i bai... am mai vorbit cu cineva care are numere de romania de fooooarte mult timp si a zis ca nu ai ce probleme sa ai. daca e, poate ai sa dai peste 1-2 care sa zica ca tre' schimbate dar nu e adevarat. asa ca din punctu asta stai linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mario, Deathm va multumesc pentru-ca miati spus cum e cu legea in IT. daca ai nr. de Rom.Ar fii bine daca ar fi cum zice Deathm sa poti circula fara probleme si cit timp vrei tu cu nr. de Rom.Cind eram in Spania ma oprit politia de 2 ori si unul mia zis ca pot circula cu nr. de Rom doar 3 luni iar altul mia zis ca doar 6 luni, dar si aia acolo sint niste jegosi care au boala pe Romani asa ca nu am stiut dupe care sa ma iau si miam vazut de treaba mea in continuare fara sa-mi schimb nr. la moto.

 

 

Ma bag si eu ca am masina cu nr. de RO. Dupa legea italiana : dupa ce obtii rezindenta, ai termen 6 luni sa-ti schimbi nr. si sa-l treci pe Italia. Daca nu esti inregistrat nicaieri (la negru) atunci de fiecare data cand te "prinde" le zici lejer ca vizitezi frenzi p-acolo, daca mai ai ceva acte de Spania foloseste-le drept tap ispasitor.

 

Ma rog, oficial cica asta ar fi demersul...daca te prinde cu matza`n sac iei amenda pt numere. Eu is aici cu masina relativ marisoara, de 4 ani cu tot cu acte si tot nu m-a luat nimeni la intrebari, mai fac si autostrazi si orase cat sa ma puriceasca astia cu numerele. Depinde totusi, mai sunt si rasisti printre ei care "vaneaza" (stiu caz). Acuma ca esti recent aici, plimba-ti troscoleta prin fata politiei/stilor (la propriu), legal ai alea 6 luni - deci esti invincibil! Apoi iti zic ei ce si cum - daca se obosesc sa te intrebe de sanatate.

 

Numa` bine si don`t panic! :rolleyes: We are tourists!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A treia oara cand scriu reply-ul asta, internet di merDa.

Cine vrea sa vina pe 23 octombrie la Cavalcata delle Valli Orobiche de la Bergamo sa bage reply aici.

 

eu nu mai vin iarasi cu masina... asa ca m'am gandit... poate careva sa imi imprumute trotineta pentru o zi? platesc...:D

 

asta se ia in consideratie ca si reply ?

Editat de deathm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic.daca in spania erau jegosi in romania cum ai descrie politia?

am stat in ambele tari,guardia civil din spania sunt porumbei pe linga carabinieri din It.eu ultima amenda in italia am platit 58000 de lire italiene in 97.anul asta am fost luat de radar aici,am platit 50 e.fa si tu diferente intre doua amenzi.Buona fortuna!!

 

 

Ica nu am avut de aface cu carabinierii si sper sa nu am niciodata, iar despre gabori din Rom. ce sa-ti zic sint cu toti niste spagari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am auzit(din vb in vb) ca daca ai nr straine si nu ai bani sa platesti amenda pe care ti-o atribuie ei au dreptul sa-ti confiste vehiculul pana platesti amenda.(tocmai ca esti turist si sa fie siguri ca platesti) Sper sa ma contrazica cineva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici te contrazic eu, si nu numai... nu este adevarat, nu iti pot confisca masina pentru asa ceva... ti'o ia doar daca ai probleme cu actele, cu asigurarea, dar nu iti pot lua masina doar pentru ca nu ai bani sa iti platesti amenda pe loc... eu cel putin nu am auzit de vreun caz de genu pana acum. cine spune ca se poate intampla asta se inseala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciao baieti

ref la nr de ro: eu am nr de ro de 4 ani, pe 2 moto si un auto. merg intotdeauna cu ci de ro si acte de ro; cand m-au oprit le-am zis ca sunt in vizita la un prieten si daca stiu sa vorbesc atat de bine italiana le-am zis ca am facut universitatea la ei dar acum o ard pe acasa. m-am descurcat intotdeauna.

ref la alte alea: sambata dupa-amiaza sunt la cesano maderno la o intrunire moto. raman peste noapte si plec duminica dimineata. cine vrea sa se bage la o bere si un carnat sambata sa se bage in fata.

numai de bine!

Editat de creep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici te contrazic eu, si nu numai... nu este adevarat, nu iti pot confisca masina pentru asa ceva... ti'o ia doar daca ai probleme cu actele, cu asigurarea, dar nu iti pot lua masina doar pentru ca nu ai bani sa iti platesti amenda pe loc... eu cel putin nu am auzit de vreun caz de genu pana acum. cine spune ca se poate intampla asta se inseala

 

 

10x :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana acum nici pe mine nu m-au intrebat de sanatate si nici nu prea as dori. am vazut o data cand intram in Ragusa un echipaj de carabinieri,iar unul din ei isi aratase intentia de a ma opri,dar la vederea numerelor de RO, s-a oprit si a inceput sa-si aranjeze uniforma. probail ca nu avea chef sa se lege la cap cu vreu strain la ora aia sau cine stie.

 

la un tip in Catania ,i-au facut confiscare/sechestru pe masina,dupa un accident. omul nu avea asigurare ,permisul romanesc ii expirase si mai era si baut(ca asa ii placea lui sa conduca),plus ca actele pe care le avea valabile, a trebuit sa i le duc eu la locul accidentului. vreo 1500€ cam toata treaba pe loc amenzi,taxele de ridicare si depozitare etc, plus ca urma un proces de cateva zeci de mii€ despagubiri/daune morale cu gagica in care intrase(i-a invartit Smartul de vreo 3 ori in intersectie de a intrat aia intr-un colt de cladire si apoi a aruncat masina inapoi pe carosabil). norocul lui a fost ca baietii care au venit la fata locului, nu i-au pus si fiola

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciao baieti

ref la nr de ro: eu am nr de ro de 4 ani, pe 2 moto si un auto. merg intotdeauna cu ci de ro si acte de ro; cand m-au oprit le-am zis ca sunt in vizita la un prieten si daca stiu sa vorbesc atat de bine italiana le-am zis ca am facut universitatea la ei dar acum o ard pe acasa. m-am descurcat intotdeauna.

ref la alte alea: sambata dupa-amiaza sunt la cesano maderno la o intrunire moto. raman peste noapte si plec duminica dimineata. cine vrea sa se bage la o bere si un carnat sambata sa se bage in fata.

numai de bine!

 

 

Asta ? http://web.motogpromagna.com/Motoraduni.aspx?TOPIC_ID=6693

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ce mario?... te bate un gand sa te duci?

 

eu caut moto noleggio dar am gasit niste preturi...:moron:... nu stie careva un privat care nu are nevoie de moto pt un weekend? stiu ca pare ciudat dar as vrea sa mai merg odata inainte de a se termina deetot acest sezon... si de ce nu la o intrunire moto...

 

eu cred ca imi iau inima in dinti cu tot cu artere si ma duc sa vorbesc cu vecinu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciao baieti

ref la nr de ro: eu am nr de ro de 4 ani, pe 2 moto si un auto. merg intotdeauna cu ci de ro si acte de ro; cand m-au oprit le-am zis ca sunt in vizita la un prieten si daca stiu sa vorbesc atat de bine italiana le-am zis ca am facut universitatea la ei dar acum o ard pe acasa. m-am descurcat intotdeauna.

ref la alte alea: sambata dupa-amiaza sunt la cesano maderno la o intrunire moto. raman peste noapte si plec duminica dimineata. cine vrea sa se bage la o bere si un carnat sambata sa se bage in fata.

numai de bine!

Salutare..vasilica sunt..un mociclist de pe langa Trento.Tocmai am vazut ca ai un gand de mers la Monza...acum am vazut ca este intalnire si cum nu am fost la nici una pana acum in It tare m ar bate un gand sa merg si eu ,asta in caz ca nu lucrez sambata...Daca e posibil te rog daca poti sa imi lasi un nr de tel...in caz ca ajung si eu pe acolo.

Toate cele bune si asfalt uscat ;) Btw Mario? te bate un gand?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciao

@mariomt03: da, asta e meeting-ul...

@vasy80: 3208911323

@restul: daca nu aveti cum sa sunati cand ajungeti acolo sau nu raspund la tel, intrebati la masuta de primire (acolo unde se vand patch-uri) de Laur sau Laurentiu din Toscana (ala cu Bonneville-ul alb); dupa ce ajung se pare ca voi sta 2 ore la intrare; vedeti voi...

pe curand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cit costa transportul unei motocicleta din IT. in ROM. bucuresti, ca sa-mi duc moto in tara sa-i fac ITP-ul si asigurarea ca sa pot rula cu ea aici? Sper sa nu va plictisesc cu atitea intrebari Amigos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciao

@mario: cred ca pe la 15.00 sunt acolo

@hogan: itp-ul poti sa-l faci oriunde, nu trebuie sa te duci pana in buc, poti sa-l faci si la nadlac sau arad. eu imi duc motoarele la arad. inchiriez un fiat ducato de la un amic cu 200 euro, plec dupa amiaza din ita, ajung dimineata in arad, fac itp-ul, dorm pana la 4-5 seara, si dup-aia ma intorc inapoi.

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...