Sari la conținut

Accident iancului


Dan Rosca
 Share

Postări Recomandate

El a capatat un dosar penal + 3 luni fara permis + amenda, eu am capatat o mobra sifonata si o asigurare care s-ar putea sa-mi transforme parul din culoare neagra in culoare alba. asiguratorul lui este Carpatica.

 

bafta si insanatosire grabnica.

 

cat de spre carpatica fa rostde cel mai al dracului avocat pe care il gasesti si du-te direct cu gura mare.

anul trecut am fost tamponat din spate (clar ca nu e vina mea), si inca nu am vazut banii, ba mai mult am descoperit ca sunt cercetat pentru.....................................FRAUDA!!!! cica am facut-o intentionat ca sa iau banii.

la fel ca toti ceilalti n-spe mii de pagubiti care isi astepta banii.

asa ca sa nu te mire ca carpatica o sa dea vina pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate si sadea Domnul sa nu mai ai nici tu, nici alt motociclist vreun accident. (uff, ce bine ar fi).

Daca ai mai avut de-a face cu asigurarile (pari destul de realist) stii ca te vor purta pe drumuri... dar daca citesti bine normele rca, te poti tine tare pe pozitie.

Asigurarile trebuie sa dea ok-ul de plata de la depunerea tuturor actelor. Deviz de la service autorizat.... pana la cerere de despagubire.

Mare atentie la coeficientii de depreciere. Trebuie sa sustii ca mobra era perfecta, fara uzura (conteaza sa ai si km putini pe bord), ca sa te incadreze la o depreciere cat mai mica.

Devizul e bine sa il faci la service-ul reprezentantei. Orice piesa la mobra se inlocuieste cu una noua (la moto nu se repara nimic... nu e ca la auto).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Catalin si in primul rind multa bafta si sanatate in continuare. ma bucur ca esti OK. Am avut si eu problemele cu asigurarile (Astra) si vroiam doar sa-ti spun cum am scos-o la capat in 3 luni.

In primul rind, cum zicea si mony, trebuie sa iei si sa citesti normele RCA. sunt disponibile on-line, daca nu le gasesti da-mi un semn si le caut si-ti trimit. Acolo gasesti tot ce iti trebuie sa vezi cum se calculeaza coeficientii de uzura. Inainte sa te duci sa faci deviz, (care costa 200-400 RON) du-te la asigurari, incepe dosarul si intreaba-i pe ei cu cine lucreaza direct. (pe mine m-au trimis sa refac devizul facut la Honda). Daca ai urme pe echipament (casca, geaca, etc.) pune-l pe agent sa-ti faca poze la ele. Apoi ia devizul de unde vor ei si depune-l la agent. iti va spune probabil ca totul e OK si vei primi banii in citeva saptamini. Nu e asa. trebuie mai intai sa "negociezi" cu el. Sunt 3 tipuri de uzura, vei ajunge sa-ti dea tipul mediu. Minim nu-ti da nimeni deoarece gasesc motive, maxim vor incerca sa-ti dea dar argumentul la tipul de uzura maxim este ca in lege scrie ca maxim este la autovehicule care au probleme cu directia, au tapiseria rupta, etc. Dupa calculul de vechime si de uzura, daca suma reparatiilor este mai mare decit suma rezultata, iti vor da banii. Dar nu toti, ci 75% din suma calculata (25% este considerata valoarea fierului care ramine la tine).

Dupa ce ai stabilit suma si modalitatea de plata cu agentul, te sfatuiesc sa il bati la cap pina iti plateste. (eu personal am trecut pe la el in fiecare zi timpe de 3 saptamini si intr-un final mi-a platit. m-a aburit o perioada cum ca dosarul nu e la el ci la aprobat, am sunat la Astra la call-center, am cerut la financiar si mi-au zis ca dosarul nu a ajuns la ei, asa ca am insistat.)

Am si amenintat cu CSA (comisia de supraveghere a asigurarilor) am si vorbit frumos, m-am si rugat de el, pina la urma s-a rezolvat.

A-propos de CSA, sa stii ca e bun doar de amenintare, am incercat sa demarez o actiune la CSA si mi-au raspuns ca raspund doar daca nu s-a platit de 1 an... asa ca nu vrei sa ajungi acolo. Iti trebuie rabdare si insistenta.

Daca cumva se solutioneaza cazul cu dat bani si nu cu reparat, poti sa te duci sa ti-o repari singur si sa astepti banii. (intreaba mai intai agentul sa fii sigur).

Bafta!

 

PS: daca ai vreo pila pe la asigurator, ignora ce am zis mai sus si mergi pe modalitatea clasica: spaga

PPS: daca ai CASCO, mai bine te duci la ei, sunt mai serviabili de obicei si ei isi decontaza intern cu RCA-ul soferului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte naspa ce se intampla cu asigurarile astea astea,cum poti fi calcat in picioare fara nici o vina,ma gandesc ddaca se rezolva cu insistenta si amenintari sa mergem cand are cineva nevoie,asa de impresie artistica 100 de motoare in parcarea asiguratorului cand pagubitul cere banii cuveniti sa vada jegosii ca nu e singur,cred ca ar fi un plus la dosarul de dauna,eu sunt dispus sa incercam,ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru incurajari si pentru sfaturi.

 

oitza iti multumesc pentru informatiile furnizate. pile nu am, fiindca nu lucrez in politie/judecatorie si nici nu sunt vreun interlop cu multi bani. asa ca o sa iau la pas la orice alt roman cinstit si sarac. rezultatul nici nu ma astept sa fie unul bun, sper doar sa reusesc sa imi repar motocicleta.

desi nu sunt vinovat, am incercat sa-l evit, si cateva zile nu o sa mai pot dansa, ma astept sa aud de la asigurator cum ca e culpa comuna sau o mizerie care imi va provoca greata. cand le platim asigurarile procesul dureaza 5 minute, cand e sa primim banii se pare ca "putem uita".

 

asta este, sunt resemnat ca pana in iunie/iulie sau poate chiar august nu o sa ma pot bucura de capra insa sunt bucuros ca sunt intreg. decat sa raman ciung sau paralizat mai bine se face praf fierul/pierd niste bani.

 

PS: oitza incerc sa-ti trimit un pm cu niste intrebari, daca ai timp si esti dragut sa-mi raspunzi promit ca fac cinste cu 1 bere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca asigurarile sunt obligate sa iti vireze banii in cont in cel mult 10 zile lucratoare de la depunerea ultimului act (care eoretic e cererea de despagubire cu suma negociata cu ei).

totul e scris in normele rca. si da, la daune treci si echipamentul (casca, costum, protectii) daca au urme de la accident.

tot mai nou, nu mai esti obligat sa te duci in vreun service de-al lor. poti sa te duci unde vrei tu. constatareea nu ar trebui sa te coste nimic... dar e bine sa intrebi totusi la service.

asigurarile sunt obligate sa iti deconteze si platforma (ia factura pe numele tau).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Catalin si in primul rind multa bafta si sanatate in continuare. ma bucur ca esti OK. Am avut si eu problemele cu asigurarile (Astra) si vroiam doar sa-ti spun cum am scos-o la capat in 3 luni.

In primul rind, cum zicea si mony, trebuie sa iei si sa citesti normele RCA. sunt disponibile on-line, daca nu le gasesti da-mi un semn si le caut si-ti trimit. Acolo gasesti tot ce iti trebuie sa vezi cum se calculeaza coeficientii de uzura. Inainte sa te duci sa faci deviz, (care costa 200-400 RON) du-te la asigurari, incepe dosarul si intreaba-i pe ei cu cine lucreaza direct. (pe mine m-au trimis sa refac devizul facut la Honda). Daca ai urme pe echipament (casca, geaca, etc.) pune-l pe agent sa-ti faca poze la ele. Apoi ia devizul de unde vor ei si depune-l la agent. iti va spune probabil ca totul e OK si vei primi banii in citeva saptamini. Nu e asa. trebuie mai intai sa "negociezi" cu el. Sunt 3 tipuri de uzura, vei ajunge sa-ti dea tipul mediu. Minim nu-ti da nimeni deoarece gasesc motive, maxim vor incerca sa-ti dea dar argumentul la tipul de uzura maxim este ca in lege scrie ca maxim este la autovehicule care au probleme cu directia, au tapiseria rupta, etc. Dupa calculul de vechime si de uzura, daca suma reparatiilor este mai mare decit suma rezultata, iti vor da banii. Dar nu toti, ci 75% din suma calculata (25% este considerata valoarea fierului care ramine la tine).

Dupa ce ai stabilit suma si modalitatea de plata cu agentul, te sfatuiesc sa il bati la cap pina iti plateste. (eu personal am trecut pe la el in fiecare zi timpe de 3 saptamini si intr-un final mi-a platit. m-a aburit o perioada cum ca dosarul nu e la el ci la aprobat, am sunat la Astra la call-center, am cerut la financiar si mi-au zis ca dosarul nu a ajuns la ei, asa ca am insistat.)

Am si amenintat cu CSA (comisia de supraveghere a asigurarilor) am si vorbit frumos, m-am si rugat de el, pina la urma s-a rezolvat.

A-propos de CSA, sa stii ca e bun doar de amenintare, am incercat sa demarez o actiune la CSA si mi-au raspuns ca raspund doar daca nu s-a platit de 1 an... asa ca nu vrei sa ajungi acolo. Iti trebuie rabdare si insistenta.

Daca cumva se solutioneaza cazul cu dat bani si nu cu reparat, poti sa te duci sa ti-o repari singur si sa astepti banii. (intreaba mai intai agentul sa fii sigur).

Bafta!

 

PS: daca ai vreo pila pe la asigurator, ignora ce am zis mai sus si mergi pe modalitatea clasica: spaga

PPS: daca ai CASCO, mai bine te duci la ei, sunt mai serviabili de obicei si ei isi decontaza intern cu RCA-ul soferului.

 

eu pe 31 octombrie am fost pagubit de unu care avea asigurare la astra si inca n-am rezolvat, mi-au trimis dosarul la departamentul anti-frauda unde poate sa stea inca 3 luni, pe langa cele 3 luni legale puse la dispozitia asiguratorului (ce frauda habar n-am, ca banii aia nu ii vad eu personal, se duc la service si de acolo direct in motor) a venit de acolo si inca mai trag de timp, am inceput sa ii amenint cu csa-ul, am facut si plangere acolo si s-au mai miscat putin, am vb si l-am amenintat si pe directorul de la daune care de fata cu mine s-a apucat sa dea telefoane sa se urgenteze dosarul si mi-a zis ca saptamana care vine ar trebui sa plateasca si sa fie totul gata... niste bulangii... mai bine mi-l faceam singur si nu stateam 5 luni fara motor... insanatosire grabnica si daca poti fa-l in regie proprie, asiguratorii astia sunt niste nemernici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Catalin - ti-am trimis.

@mony - si cind am fost eu era aceeasi chestie. Mi-a zis ca ma pot duce la orice service autorizat. dupa ce am venit cu devizul de la Honda, mi-a zis ca e prea mare si sa ma duc la United Motors. Iar devizul se plateste, e munca lor mai ales daca desfac carene si chestii sa vada ce e de schimbat. Se poate scadea din costul reparatiei ulterioare daca te intelegi cu ei de la inceput. dar devizul se va plati (era in jur de 200 RON in 2009 in toamna cind am avut eu accidentul)

asigurarile sunt obligate sa plateasca multe (devize, echipament, consumabile, platforma) dar in viata de zi cu zi te multumesti sa se rezolve mai repede. (probabil ca pe asta se bazeaza si ei). eu personal am ajuns la o negociere care a final a avut un rezultat suficient de multumitor si am acceptat. nu mi-a mai decontat nici un deviz si nici echipamentul. Ideea e cit timp si nervi esti dispus sa investesti.

 

Oricum este un proces anevoios si iti trebuie rabdare (mai ales acum ca e cald afara...)

In cazurile astea cel mai bun e un CASCO dar eu personal nu am reusit sa-mi fac unul sub 600 EUR/an (valoare mobra 4000 EUR) cu 25% franchiza dauna totala si 100 EUR pe eveniment. Nu merita la banii astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...