Sari la conținut

Luni 25 Apr - Nessebar, Bulgaria, prin Varna


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

cum scrie in titlu.

coordonate nessebar: N42.65858 E27.73129

(am schimbat sistemul de coordonate cu cel zecimal la cererea lui marius)

drumul e ok, e si o bucata de autostrada, vreo 80 km, nu stiu in ce stare o mai fi.

e o mica peninsula, plina de constructii f vechi, mare parte restaurate, e patrimoniu unesco, arata bine. pe tarm e o statiune, sunny beach, cam kitsch-oasa.

restaurantele din zona istorica sunt f bune, specializate pe caracatite, pesti si alte dihanii acvatice. preturile sunt mai mari decat in restul bulgariei dar nu de speriat.

km: 368 dus, se fac minim 4 ore, trebuie plecat devreme, la 8. intre varna si nessebar nu se poate merge tare, drumul e cam aglomerat si virajat.

p.s. nu am mai pus poze, bagati coordonatele asa cum sunt in gogle earth si va lamuriti, sunt sute acolo.

post-818-1303124565_thumb.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

drumul e ok, e si o bucata de autostrada, vreo 80 km, nu stiu in ce stare o mai fi.

 

Autostrada aia e al drac de greu de nimerit si de intrat pe ea in special din Varna (cred ca de 3 ori am incercat sa nimeresc pe unde se intra pe ea si doar o data am reusit)... rutarea catre ea e busita in hartile Garmin ( ajungi sa mergi cumva in cerc prin Varna la asta ) si iGo si semnalizarea super lipsa... depinzand ce indicatoare vezi si cand - nimeresti ori pe autostrada ori pe un fel de drum destul de rapid si pustiu care merge in paralel cu ea. Oricum se merge repede si pe ala, cam la fel ca pe autostrada... de pe care oricum la un moment dat era un detur venind dinpre Varna, care nici nu prea era marcat... cand am reusit s-o nimeresc din Varna, dupa deturul asta nu am vazut nici un semn de reintrare pe autostrada.

 

km: 368 dus, se fac minim 4 ore, trebuie plecat devreme, la 8. intre varna si nessebar nu se poate merge tare, drumul e cam aglomerat si virajat.

 

Se merge bine, se poate iesi sub 4 ore cu mers relativ lejer si cu rataceli de rigoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

b374:

asa era, stiu ce spui, insa se intampla la vechile harti garmin. nu mai corespundea intrarea, se construisera podurile alea noi ce nu erau pe harta, aparea ca esti pe camp. de vreo 2-3 versiuni bulgaria e inclusa la detaliu in city navigator, spre deosebire de romania. m-am uitat si in google earth, pare ca se suprapun acum (drumul fizic existent cu harta).

knox:

si eu merg daca nu apar neprevazute dar macar sa gasim o ruta oarecare de plimbare. nessebar mi se pare ok, s-a lungit ziua. e si mai civilizat decat alte destinatii bulgaresti, am inceput sa prefer romania, prin dobrogea ati vazut ca se circula bine si nici politie nu prea e. drumul ala de tulcea prin hirsova e unul din preferatele mele. sa mergem odata la dunavat, vorbesc eu cu unii la o pensiune sa ne faca de mancare. putem lua si o barca sa ne plimbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca o sa incerc OFRM Geotrade 5.50 data viitoare cand trec prin BG... cica ar fi un fel de R.O.A.D. pt BG. Nu pare scumpa, 99 de leva...

 

@draku: daca mergi mai mult de o zi merita sa incerci drumul prin Razgrad - Targoviste - Omurtag - Kotel - Karnobat - Aytos... exceptand o portiune destul de mica e super misto, liber, virajat...

 

de fapt merge si la tura de o zi, daca nu e rost de baie probabil si pe vremea asta - despre ceva in genul asta asta zic pe la bulgari... in zi de vara am intrat in zi lumina cu el si cu vreo 5 ore pierdute prin Nessebar si statiunea aia la o baie.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca o sa incerc OFRM Geotrade 5.50 data viitoare cand trec prin BG... cica ar fi un fel de R.O.A.D. pt BG. Nu pare scumpa, 99 de leva...

 

@draku: daca mergi mai mult de o zi merita sa incerci drumul prin Razgrad - Targoviste - Omurtag - Kotel - Karnobat - Aytos... exceptand o portiune destul de mica e super misto, liber, virajat...

 

de fapt merge si la tura de o zi, daca nu e rost de baie probabil si pe vremea asta - despre ceva in genul asta asta zic pe la bulgari... in zi de vara am intrat in zi lumina cu el si cu vreo 5 ore pierdute prin Nessebar si statiunea aia la o baie.

vezi ca 5.50 are 2 versiuni - topo ( ca 113 Mb,.)si city ( cam 26 Mb)

daca esti "off road"ist atunci iti trebuie topo

:wacko:

Mesaj completat

sters, post dublu. forumu' lu' peste...

 

cum de nu ai nimerit-o ?

nu de alta dat toate drumurile" duc la Roma "- a se citi Sofia

e plina varna de indicatoare iar in mare, strazile principale ( 2 bucati) sunt in T unde picioarul e autostrada, dreapta - Burgas, stanga - nisipuri, albena..etc

 

in Bg eu tin GPS ul ca idee de directie doar ca e fain sa te " ratacesti" de placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum de nu ai nimerit-o ?

nu de alta dat toate drumurile" duc la Roma "- a se citi Sofia

 

Exact, toate drumurile duc la Sofia... doar ca unele-s autostrada altele nu :wacko: - mare diferenta nu e, oricum - si, serios, din 3 treceri pe acolo din vara anul trecut pana in toamna, cu indicatoare, cu gps ( garmin, igo, google maps pe iphone ) tot n-am reusit sa ies direct pe unde voiam...

Mesaj completat

vezi ca 5.50 are 2 versiuni - topo ( ca 113 Mb,.)si city ( cam 26 Mb)

daca esti "off road"ist atunci iti trebuie topo

 

Dap, vazut... si sunt si in 2 variante fiecare - chirilic si latin... nu stiu sigur daca topo include si city sau daca-mi dau ambele... trebuie sa vad... topo ar fi za shit ca am vazut pe acolo niste drumuri gen cum era transalpina de nu se poate :laugh: si basca, pe acolo am mers pe drumuri neasfaltate fara sa vad peturi aruncate asa ca mai degraba m-as duce pe forestiere acolo decat la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

re: OFRM Geotrade 5.50

manuel a mers cu aia la dalboka, zice ca ruteaza bine.

am incercat multe harti facute de bastinasi, chiar si in china. fara exceptie, toate au probleme cu rutarea. aia bulgareasca de basarsoft mi-a mancat zilele, a vrut in veliko sa ma treaca apa pe o pasarela pietonala, m-a bagat cu masina pe scarile alea din centrul istoric...nu se poate folosi decat orientativ, sa vezi unde esti. harta mare garmin e mult mai buna iar in ceea ce priveste bulgaria v-am spus, este inclusa la detaliu acum, nu are rost sa folosesti altceva. protectia la garmin acum au umplut-o de sange, circula pe net cardul sd ultima versiune, e descuiat, il copiezi si gata, merge in orice gps. cautati city navigator nt2011.3 sau 4 in coada nu mai stiu exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mml

re: OFRM Geotrade 5.50

manuel a mers cu aia la dalboka, zice ca ruteaza bine.

am incercat multe harti facute de bastinasi, chiar si in china. fara exceptie, toate au probleme cu rutarea. aia bulgareasca de basarsoft mi-a mancat zilele, a vrut in veliko sa ma treaca apa pe o pasarela pietonala, m-a bagat cu masina pe scarile alea din centrul istoric...nu se poate folosi decat orientativ, sa vezi unde esti. harta mare garmin e mult mai buna iar in ceea ce priveste bulgaria v-am spus, este inclusa la detaliu acum, nu are rost sa folosesti altceva. protectia la garmin acum au umplut-o de sange, circula pe net cardul sd ultima versiune, e descuiat, il copiezi si gata, merge in orice gps. cautati city navigator nt2011.3 sau 4 in coada nu mai stiu exact.

Nu sunt de acord

Pt europa de este igo ul e super ca si harti iar noul navigon 1.8 cusmecheria aia dr realitate augmentata si hartile din 2010 sunt muilt peste garmin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mml

re: OFRM Geotrade 5.50

manuel a mers cu aia la dalboka, zice ca ruteaza bine.

am incercat multe harti facute de bastinasi, chiar si in china. fara exceptie, toate au probleme cu rutarea. aia bulgareasca de basarsoft mi-a mancat zilele, a vrut in veliko sa ma treaca apa pe o pasarela pietonala, m-a bagat cu masina pe scarile alea din centrul istoric...nu se poate folosi decat orientativ, sa vezi unde esti. harta mare garmin e mult mai buna iar in ceea ce priveste bulgaria v-am spus, este inclusa la detaliu acum, nu are rost sa folosesti altceva. protectia la garmin acum au umplut-o de sange, circula pe net cardul sd ultima versiune, e descuiat, il copiezi si gata, merge in orice gps. cautati city navigator nt2011.3 sau 4 in coada nu mai stiu exact.

Nu sunt de acord

Pt europa de este igo ul e super ca si harti iar noul navigon 1.8 cusmecheria aia dr realitate augmentata si hartile din 2010 sunt muilt peste garmin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

re: OFRM Geotrade 5.50

manuel a mers cu aia la dalboka, zice ca ruteaza bine.

 

Multzam de detalii. O sa iau legatura cu bulgarii sa vad ce contine fiecare varianta exact.

Mesaj completat

Mml

Nu sunt de acord

Pt europa de este igo ul e super ca si harti iar noul navigon 1.8 cusmecheria aia dr realitate augmentata si hartile din 2010 sunt muilt peste garmin

 

iGo e beton pt sosea la noi si pe la vecini si cel putin pt Ro, estimarea timpului e mai buna, daca merg relaxat si nu exagerez peste limite scot timpul care-l da. Garmin are plus ca mai ai si topo details. Pt. RO la Garmin asta da niste timpi de zici ca-s soselele pustii :wacko: in general merg ca dilaul si cu "pana la 6 puncte la bataie" ca sa scot timpul lui de ajuns la destinatie.

Mesaj completat

M-ar manca si pe mine, cam care-i ritmu? Daca se merge sustinut peste 150 pe autostrada nu cred ca ma bag ca ajung pe camera acasa daca nu apuc sa schimb cauciucl spate.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multzam de detalii. O sa iau legatura cu bulgarii sa vad ce contine fiecare varianta exact.

Mesaj completat

 

 

iGo e beton pt sosea la noi si pe la vecini si cel putin pt Ro, estimarea timpului e mai buna, daca merg relaxat si nu exagerez peste limite scot timpul care-l da. Garmin are plus ca mai ai si topo details. Pt. RO la Garmin asta da niste timpi de zici ca-s soselele pustii :wacko: in general merg ca dilaul si cu "pana la 6 puncte la bataie" ca sa scot timpul lui de ajuns la destinatie.

Mesaj completat

M-ar manca si pe mine, cam care-i ritmu? Daca se merge sustinut peste 150 pe autostrada nu cred ca ma bag ca ajung pe camera acasa daca nu apuc sa schimb cauciucl spate.

Acum juma de ora ai zis ca nu te bagi :laugh:

Si pe mine ma tenteaza, daca primesc liber de la sefa. Mai e timp pana atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca nu primiti incepatori !

 

nu e vorba de primit, oricine e binevenit daca poate tine pasul. peste 700 km intr-o zi pt un incepator cu motor nu prea puternic pot fi mult. in esenta cine merge sa poata face drumul dus fara oprire decat 10 min la gaz, sa poata merge constant 140, sa aiba experienta astfel incat sa nu fie o povara pt restul. eu iti recomand sa o iei usurel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

knox:

si eu merg daca nu apar neprevazute dar macar sa gasim o ruta oarecare de plimbare. nessebar mi se pare ok, s-a lungit ziua. e si mai civilizat decat alte destinatii bulgaresti, am inceput sa prefer romania, prin dobrogea ati vazut ca se circula bine si nici politie nu prea e. drumul ala de tulcea prin hirsova e unul din preferatele mele. sa mergem odata la dunavat, vorbesc eu cu unii la o pensiune sa ne faca de mancare. putem lua si o barca sa ne plimbe.

M-am uitat si eu pe harta dupa Dunavat (mai erau 80 de km de la Lunca)... abia astept sa mergem. Poate dupa ce venim de la greci facem si o tura prin delta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pompi:

am zis sa poata merge nu ca asa vom merge. oricum pe autostrada asa se merge. n-am auzit sa fi lasat cineva carnetul in bulgaria.

fox: cu ce nu esti de acord? nu era vorba de igo in propozitie ci de hartile garmin facute de localnici, gen road 2008.

igo are la baza aceleasi harti navteq asa ca nu are ce diferenta sa fie, numai interfata grafica difera (e mai frumoasa la igo), poate si ceva algoritmi de rutare, dar nu ceva major. in europa de vest merg identic, am mers eu cu doua de curiozitate prin mari orase. eventuale discutii se pot purta asupra device-ului hardware nu asupra hartilor. mai pot aparea diferente asupra hartilor zonale introduse in harta mare, igo a fost mereu mai indraznet, garmin a mai stat sa se asigure ca merg bine. ex: bulgaria garmin a bagat-o recent, in igo era. romania nici acum nu e in garmin. ma refer la harti de detaliu gen str...nr...pt toata aria.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor

 

Vedeti ca suntem cu toti (sau aproape toti) off topic.

Parca titlul este Nessebar, Bulgaria< prin Varna, nu coordonate, gps-uri, map-uri, google-uri despre Bulgaria.

Mergeti si dupa o harta obijnuita ca doar asa trebuie sa ne orienatm, altfel ajungem cu masinile pe scari, cu motocicletele prin casele oamenilor...

Ce va faceti cand auziti vocea Ioanei "semnal gps inexistent"?

Daca a nimerit orbu' Braila, o nimeri si motociclistu' Nessebar.

Unde mai pui ca din loc in loc mai sunt si indicatoare.

"Folosirea indelungata a GPS-urilor dauneaza grav simtului orientarii"

 

Nessebar merita de facut, chiar si pentru o zi, desi merita de stat in peninsula macar o noapte, asa de un spritz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor

 

Vedeti ca suntem cu toti (sau aproape toti) off topic.

Parca titlul este Nessebar, Bulgaria< prin Varna, nu coordonate, gps-uri, map-uri, google-uri despre Bulgaria.

Mergeti si dupa o harta obijnuita ca doar asa trebuie sa ne orienatm, altfel ajungem cu masinile pe scari, cu motocicletele prin casele oamenilor...

Ce va faceti cand auziti vocea Ioanei "semnal gps inexistent"?

Daca a nimerit orbu' Braila, o nimeri si motociclistu' Nessebar.

Unde mai pui ca din loc in loc mai sunt si indicatoare.

"Folosirea indelungata a GPS-urilor dauneaza grav simtului orientarii"

 

Nessebar merita de facut, chiar si pentru o zi, desi merita de stat in peninsula macar o noapte, asa de un spritz.

asa e maestre, nu da cu parul

e un topic usurel insa si ma mai bagam si eu in seama :wacko:

gata, iese soarele si calaresc si eu- nu mai stau cu ochiul pe forum

Mesaj completat

pompi:

am zis sa poata merge nu ca asa vom merge. oricum pe autostrada asa se merge. n-am auzit sa fi lasat cineva carnetul in bulgaria.

fox: cu ce nu esti de acord? nu era vorba de igo in propozitie ci de hartile garmin facute de localnici, gen road 2008.

igo are la baza aceleasi harti navteq asa ca nu are ce diferenta sa fie, numai interfata grafica difera (e mai frumoasa la igo), poate si ceva algoritmi de rutare, dar nu ceva major. in europa de vest merg identic, am mers eu cu doua de curiozitate prin mari orase. eventuale discutii se pot purta asupra device-ului hardware nu asupra hartilor. mai pot aparea diferente asupra hartilor zonale introduse in harta mare, igo a fost mereu mai indraznet, garmin a mai stat sa se asigure ca merg bine. ex: bulgaria garmin a bagat-o recent, in igo era. romania nici acum nu e in garmin. ma refer la harti de detaliu gen str...nr...pt toata aria.

asa e. vezi ca la IGO partea de East Europe e mult mai ok la igo ( nu s harti navteq ci hari locale)

ex - moldova "veche" . 112 k, cea din 2011 , 3.3 Mb :laugh:

deci practi e harta :)

despre deviceuri nu discut, garminul e foarte ok , mare mea problema e cu faptul ca nu i deloc "easy"

nu ma refer la tine sau la mine care ne mai pricepem ci la marea majoritate

spuneam odata, la cate "click"uri dau pe garmin, la alte sisteme deja am ajuns acasa";)

revenind la harti ( nu ca pt nessebar ar fi nevoie cum zise colega), garminul are un mod de a le pune respectiv de actalizare de fug manacand pamantul

 

daca ai cum , baag un ochisor pe ultimul navigon, eu am ramas masca..chiar e suepr fain

( ca idee, eu tin igo-ul pe modul 2 d, harta, mai mult , dar daca am nevoie in oras strain atunci se schimba treaba :)

 

sa tra si sa aparat garmin 990 cu soft igo sau navigon sau ..orice :)

si sa ramana garmnul pt profi in off road :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@draku: daca mergi mai mult de o zi merita sa incerci drumul prin Razgrad - Targoviste - Omurtag - Kotel - Karnobat - Aytos... exceptand o portiune destul de mica e super misto, liber, virajat...

 

aha, multam

o sa studiez sa vad ce si cum, ca si asa nu ma omor dupa autostrada aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...