Sari la conținut

Cu ce lipesc carenele?...ceva concret va rog


kawazaki
 Share

Postări Recomandate

Eu am folosit cu succes kit de reparatie cu fibra de sticla care se gaseste in orice magazin mai de Doamne-ajuta ce vinde piese auto.

Unde e ruptura zdravana si necesita "suport" si rezistenta am utilizat bucati de numar auto fixate cu pop-nituri si apoi slefuite "la fatza". Iese "beton".

Era un tutorial de reparatii carene pe-aici pe undeva dar nu-l mai gasesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pus pe partea interioara o tabla, am dat cateva gauri si am tras cateva nituri, apoi am "umplut" cu niste kit de caroserie auto (gasesti la magazine de piese auto), slefuit si vopsit... dar asta e una dintre cele mai grele variante (solide dar mult de munca)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am reusit cu bisonite, e ceva mai mult de munca si migalos dar iese cum trebuie(nici nu se observa ca a fost lipita) si mai ales rezistenta este exact ca la o carena noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai carpituri grosolane. Daca vrei sa le faci calumea le duci la un baiat care repara carene cu fibra de sticla si daca e priceput ti le scoate fara sa vezi vre-o urma de reparatie. Nu aberatii cu pop-nituri table si alte porcarii.

Editat de Bogdis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai carpituri grosolane. Daca vrei sa le faci calumea le duci la un baiat care repara carene cu fibra de sticla si daca e priceput ti le scoate fara sa vezi vre-o urma de reparatie. Nu aberatii cu pop-nituri table si alte porcarii.

 

aha... fibra de sticla... am reparat de 3 ori carenele cu fibra de sticla pana am ajuns la tabla, pt ca la fibra de stila nu a tinut nici o data, nici macar cu plasa metalica, si de sigur am fost la persoane diferite, asa ca ori sunt toti prosti (putin prbabil sa fie TOTI LA FEL de prosti), ori nu e de durata... poate la altii, cu putin noroc a tinut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha... fibra de sticla... am reparat de 3 ori carenele cu fibra de sticla pana am ajuns la tabla, pt ca la fibra de stila nu a tinut nici o data, nici macar cu plasa metalica, si de sigur am fost la persoane diferite, asa ca ori sunt toti prosti (putin prbabil sa fie TOTI LA FEL de prosti), ori nu e de durata... poate la altii, cu putin noroc a tinut

 

 

Eu am facut asta la mai multe motociclete si a tinut perfect. De asemnea sunt niste baieti in pitesti care fac minuni cu fibra pe carene repara absolut orice si culmea, chiar tine. Ma rog, fiecare le stie pe ale lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa lipesc si eu carenele , cateva sfaturi va rog, va tine doar cu pistol lipit + bagheta plastic mai trebuie dat cu ceva aditiv ? As vrea ceva concret care si a tinut.

Sal! Da, se pot "suda" exact ca si metalul, doar ca se foloseste un ciocan de lipit electric special"preparat" pentru asta. Se tesesc marginile crapaturii pe ambele parti(de preferinta cu o turbo-freza) si se "sudeaza" tot pe ambele parti folosind material de adaos din acelasi material cu al carenelor. Daca nu se foloseste acelasi material cu al carenelor vei constata ca nu se "amesteca" materialele de sudat si de adaos in baia de sudura si se vor desprinde. Pentru pari lipsa sau fixare a elementelor de prindere rupte, se va folosii obligatoriu plasa fina de sarma(ca dimensiune ceva asemanator cu plasa pentru tantari de la ferestre). Eu dupa o informare prealabila si vizionarea unor filmulete pe "youtube" le-am reparat pe ale mele si au iesit absolut ok! A-m folosit si fibra de sticla dar sincer nu sunt foarte incantat de rezultatul obtinut :se lucreaza relativ usor si repede cu fibra de sticla,dar aderenta la suprafetele carenei este dupa parerea mea mediocra. Acum sigur ,recunosca ca eu am incercat doar pe carenele mele,adica s-ar putea ca la alt tip de plastic sa fie obtinute rezultate mai bune. Inca odata, recomand "sudura" cu plastic, cu rezultate absolut multumitoare (dupa mai multe incercari si "reglaje" ale mainii, am vrut sa rup o sudura si plasticul a cedat lnga,nu pe sudura)!!! Rabdare si spor !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...