Sari la conținut

Raliul Dobrogei 16-18 Nov 2006


Postări Recomandate

Organizat de FRM si inimosul Dan Popescu. De la anul va include toata Dobrogea, adica si cea bulgareasca

Weekend-ul asta incep antrenamentele pentru a va obisnui cu "solul dobrogean".....Se baga cineva?

 

Pardon 16 - 18 nov dar din pacate nu mai pot modifica.....poate admin......

 

oricum www.trofeuldobrogei.ro

 

Buna Adrian,

 

also available for fast Dutch people. :hug:

 

Succes Otto

 

Website not working yet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dobrogea e ideala pentru Rally Raid. am facut cateva ture in zilele astea si a fost excelent

 

 

Salut,

 

Vad ca ai gps garmin csx, poti sa imi spui daca ai avut probleme cu el, al meu dupa prima zi de functionare perfecta a inceput sa se inchida.

Cei de la Garmin au zis sa il alimentez de la priza si nu de la baterii, dar atunci nu mai este portabil.

 

Deci al tau cum functioneaza :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vad ca ai gps garmin csx, poti sa imi spui daca ai avut probleme cu el, al meu dupa prima zi de functionare perfecta a inceput sa se inchida.

Cei de la Garmin au zis sa il alimentez de la priza si nu de la baterii, dar atunci nu mai este portabil.

 

Deci al tau cum functioneaza :hug:

Am avut inainte un Etrex Vista C care facea aceleasi probleme.

Mi l-au schimbat, am dat dif si l-am luat pe asta....care merge cu baterii de cumparat o zi intreaga cel putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va asteptam la Rally....

 

Ce baga baietii antrenament frate. Eu o sa vin la rally direct din voiajul de nunta, gras si obosit :hug:

Cine face traseul? Sper ca nu vom avea o gasca din c-ta fara roadbookuri si tripuri care va pleca din pusca si va ajunge cu o ora inaintea tuturor la finish :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va asteptam la Rally....

 

Venim la rally, stai linistit.

 

Deci gps merge fara probleme sa inteleg.

 

si eu ce naiba fac cu el? :hug:

 

 

Ce baga baietii antrenament frate. Eu o sa vin la rally direct din voiajul de nunta, gras si obosit :P

Cine face traseul? Sper ca nu vom avea o gasca din c-ta fara roadbookuri si tripuri care va pleca din pusca si va ajunge cu o ora inaintea tuturor la finish :crack:

 

 

In primul rand bafta cu nunta si cu noul job.

 

In al doilea rand sa asteptam sa vedem cum va fi la concurs.

Cred ca ai nevoi3e de puncte in cursa asta. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand bafta cu nunta si cu noul job.

 

In al doilea rand sa asteptam sa vedem cum va fi la concurs.

Cred ca ai nevoi3e de puncte in cursa asta. :(

 

Merci de urari! :hug:

La puncte am renuntat cand am ales sa nu merg la Transcarpat. Tough life!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar daca pun mana pe un lc4 .. sa va tineti bine, centurile ON, kamikaze dobrogeanu scrie pe mine :hug:

 

ca incepator iti va fi f greu sa si mergi si sa si navighezi. Dupa ce inveti sa mergi cat de cat OK in off road si iti creezi anumite automatisme o sa poti sa vii si la rally.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nustu daca se pune .. dar copkil fiind si pionier mandru de cravata mergeam in tabere de orientare. acu creca e mai complex (desi nu ar trebui sa fie mai simplu ??) decat o harta si o busola, dar totusi, un roadbook mai spala din rusine ... iar daca ma ratacesc intarzii cu finishu .. primesc o penalizare, nu se supara nimeni ca nu am scos timpul record pe speciala !

 

nu as veni oricum sa fac prapad cu talentul meu nativ (sublim prin lipsa), si nici sa supar pe cineva ca io sunt peacemaker de fel .. dar as veni din pura placere, sa respir greu de efort, sa inghit praf, sa rezist bataturilor, sa dorm putin si agitat, sa ma kinui sa nu ma fac de ras pe mine sau/si ekipa ... si nu din masokism ci pt ca la final esti mandru ca ai terminat, ca ai cunoscut oameni deosebiti, ca ai parcurs un traseu (pe care totusi nu ai apucat sa-l vezi din perspectiva turistului :hug: ) misto, ca ai invatat lucruri noi, ca ... dar nu stiu sa definesc o bucurie netraita inca ! presupun doar ... si constat ca nu sunt atat de multi bani de investit pe cat primesti recompensa dupa o experienta d'asta (ma refer strict la cea spirituala).

 

"cumperi" cu bani putini niste amintiri si senzatii diferite, speciale, cu care simt eu ca voi rezona !

 

dar tu ai dreptate, nu-ti cumperi KTM si te inscrii la raliu .. nici macar la debutanti ! ma voi antrena, poate ma veti lua cu voi la turele mai usoare, voi invata sa citesc o harta din mers, etc .. oricum sezonul asta e pierdut din punctul meu de vedere, vedem ce-o mai fi la anu !

 

SUCCES tuturor participantilor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

navigatia de rally nu e complicata, in sine. Adica nu-ti trebuiesc 3 facultati. Totul e foarte simplu si logic.

 

Dificultatea e data de faptul ca trebuie sa navighezi in timp ce mergi pe coclauri. Mai exact, mergi pe un drum agricol cu, sa zicem, 60km/h (insa de multe ori mergi mai tare). Trebuie sa fii foarte atent la drum si, totodata, sa te uiti la roadbook sa vezi la ce distanta ai urmatoarea pozitie, apoi la trip sa vezi unde esti si sa calculezi daca dai gaz in continuare sau incetinesti deoarece urmeaza o schimbare de traseu. In momentul in care treci de pozitia din roadbook trebuie sa derulezi roadbookul inainte si sa ajustezi tripmasterul +/- cateva zeci de metri (de obicei apar mici erori si daca nu le ajustezi tot timpul risti ca la un moment dat sa gresesti drumul).

Sunt destul de multe operatiuni si o secunda de neatentie poate insemna mult.

Cu timpul am mai invatat 2 lucruri:

- sa memorez mai multe pozitii in avans (ca sa mergi putin mai tare)

- sa mai ridic capul sus si sa ma uit in jurul meu pe camp - de multe ori vezi urme de la cei dinaintea ta si asta te ajuta mult

 

Hai la raliul dobrogei peste 3 saptamani sa vezi cu ce se mananca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ce, cu R1 ? :(

 

vin spectator undeva pe traseu (poate pe bucata de plaja ?), ca nu pot sta la o tribuna sa vaz tot concursul. apoi si la finish, poate mai skimb o vorba cu baietii ! ideea e buna :hug:

 

adica zici ca sulul ala de roadbook se misca singurel ? exista o automatizare, o vrajitorie electronica, o legatura cu kilometrii efectuati ? nu-l rulezi manual ? si cum recunosti punctele de pe traseu inscrise in roadbook ? zice acolo "la palcul de bosketi faceti stanga, urmeaza 3 pomi si o stanca mare pe dreapta, semn ca drumul e bun .. la 346 de metri virati pe langa copacul cazut ... " ??? parca era oarecum mai simplu in tabara, cu busola si harta. nu exista niste harti f detaliate ale traseului pt incarcarea lor in GPS-ul portabil ?

Editat de ShowNoMercy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ce, cu R1 ? :(

 

vin spectator undeva pe traseu (poate pe bucata de plaja ?), ca nu pot sta la o tribuna sa vaz tot concursul. apoi si la finish, poate mai skimb o vorba cu baietii ! ideea e buna :hug:

 

adica zici ca sulul ala de roadbook se misca singurel ? exista o automatizare, o vrajitorie electronica, o legatura cu kilometrii efectuati ? nu-l rulezi manual ? si cum recunosti punctele de pe traseu inscrise in roadbook ? zice acolo "la palcul de bosketi faceti stanga, urmeaza 3 pomi si o stanca mare pe dreapta, semn ca drumul e bun .. la 346 de metri virati pe langa copacul cazut ... " ??? parca era oarecum mai simplu in tabara, cu busola si harta. nu exista niste harti f detaliate ale traseului pt incarcarea lor in GPS-ul portabil ?

 

 

exact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact cum zici si cum iti conforma si Dragonu. Sunt pictograme si distante. Trebuie sa faci tot timpul legatura intre pictograma, situatia din teren si distanta aratata de trip. Pentru rularea sulului ai o comanda pe ghidon. Nu se misca singur.

Gasesti aici cateva exemple clasice de pictograme folosite des in roadbookurile da rally

http://www.porlaspampasrally.com/english/road_book.asp

 

Vino la C-ta ca am obosit :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact cum zici si cum iti conforma si Dragonu. Sunt pictograme si distante. Trebuie sa faci tot timpul legatura intre pictograma, situatia din teren si distanta aratata de trip. Pentru rularea sulului ai o comanda pe ghidon. Nu se misca singur.

Gasesti aici cateva exemple clasice de pictograme folosite des in roadbookurile da rally

http://www.porlaspampasrally.com/english/road_book.asp

 

Vino la C-ta ca am obosit :)

 

Ionut de cand este la casa lui oboseste repede, nici nu mai concureaza ca oboseste pe drum. :cheers:

 

Pune mana si fa miscare sa ajungi si tu la conditia mea fizica. :)

 

hahahahahaha :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut de cand este la casa lui oboseste repede, nici nu mai concureaza ca oboseste pe drum. :cheers:

 

Pune mana si fa miscare sa ajungi si tu la conditia mea fizica. :)

 

hahahahahaha :)

 

Cand o sa ma vezi ca vin la cursa cu un ATV atunci o sa stii ca am ajuns la conditia ta fizica :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o sa ma vezi ca vin la cursa cu un ATV atunci o sa stii ca am ajuns la conditia ta fizica :)

 

Daca tu crezi ca este usor cu atv-ul ala al meu, facem schimb la o tura si vedem cine este mai obosit.

La transcarpatic ma rugam sa se termine si nu se termina.

Am avut o mana amortita 2 saptamani dupa concurs.

Hai sa facem schimb. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge si pagina www.trofeuldobrogei.ro

 

Dl. Victor Pop este in teren pentru stabilirea traseului si editarea roadbook-ului

 

Va fi un raliu foarte frumos, nu foarte lung (ziua mai scurta cu 30 % decat vara)

 

Descarcati regulamentul particular de pe site

post-2175-1163020372_thumb.jpg

post-2175-1163020424_thumb.jpg

post-2175-1163020544_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am continuat si azi

Dl Victor spune ca Dobrogea incepe cu relieful ca poarta a Orientului

post-2175-1163108280_thumb.jpg

post-2175-1163108351_thumb.jpg

post-2175-1163108404_thumb.jpg

post-2175-1163108503_thumb.jpg

post-2175-1163108616_thumb.jpg

post-2175-1163108737_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trofeul dobrogei va asteapta cu un meniu divers si complet.

D-nul Victor Pop si-a adunat material si pleaca acasa unde se va apuca sa coaca roadbook-ul. Cred ca va avea de toate.....Inclusiv plaja.

post-2175-1163186482_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am iesit la o tura de convingere cu cativa enduristi constantani. Cam putine motociclete si cam multe tancuri....A fost frumos anyway, cu toate ca am cam pierdut vreo doi pe drum....

post-2175-1163273822_thumb.jpg

post-2175-1163273932_thumb.jpg

post-2175-1163274037_thumb.jpg

post-2175-1163274253_thumb.jpg

post-2175-1163274396_thumb.jpg

post-2175-1163274503_thumb.jpg

post-2175-1163274625_thumb.jpg

post-2175-1163274982_thumb.jpg

post-2175-1163275077_thumb.jpg

post-2175-1163275212_thumb.jpg

post-2175-1163275293_thumb.jpg

post-2175-1163275388_thumb.jpg

Editat de univet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...