Sari la conținut

Masurare nivel benzina


Postări Recomandate

Am postat aici,avand o nelamurire..

Cum se poate masura nivelul benzinei in camera de nivel constant,la motorul din semnatura ?

In manualul Jawei,referirea la nivelul benzinei in CNC,este foarte sumara..nivelul benzinei trebuie sa fie cu 10-11mm,sub nivelul superioar al CNC.

CNC nu are prevazut nimic pentru a facilita aceasta masuratoare,gen dop filetat,fereastra de control;nu sunt specificate nici distante intre plutitor si corpul carbului..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am postat aici,avand o nelamurire..

Cum se poate masura nivelul benzinei in camera de nivel constant,la motorul din semnatura ?

In manualul Jawei,referirea la nivelul benzinei in CNC,este foarte sumara..nivelul benzinei trebuie sa fie cu 10-11mm,sub nivelul superioar al CNC.

CNC nu are prevazut nimic pentru a facilita aceasta masuratoare,gen dop filetat,fereastra de control;nu sunt specificate nici distante intre plutitor si corpul carbului..

Scrie la Coltul comunistelor la Jawa precis te ajuta careva

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrie la Coltul comunistelor la Jawa precis te ajuta careva

Numai bine

Discutia acolo a inceput,dar nu prea s-a bagat nimeni cu pareri.

Cineva spunea ca nivelul (cei 10-11mm ) se referea la nivelul benzinei ramase,dupa demontarea carburatorului si detasarea CNC de restul carbului;de aici a aparut nedumerirea..

Eu stiu ca nivelul benzinei trebuie masurat cu carbul asamblat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai diferenta intre carb montat si carb demontat e destul de mica(cu carbul montat nivelul cred ca e un pic mai mare din cauza plutitorului care se scufunda un pic + ceva jigleor sau ce mai ai pe acolo). Cred ca are dreptate la faza cu demontatul altfel nu vad cu ai putea masura.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai diferenta intre carb montat si carb demontat e destul de mica(cu carbul montat nivelul cred ca e un pic mai mare din cauza plutitorului care se scufunda un pic + ceva jigleor sau ce mai ai pe acolo). Cred ca are dreptate la faza cu demontatul altfel nu vad cu ai putea masura.....

 

Diferenta nu-i chiar mica,din cauza volumului plutitorului..sunt 7mm diferenta,ceea ce nu e putin.

Eu am modificat o CNC,caruia i-am facut o fereastra transparenta de control,putand astfel masura nivelul cu carbul montat;nelamurirea mea ramane...cum se masoara corect nivelul,la modul general,nu doar in cazul Jawei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La sărăciile de carburatoare fără posibilitate de măsurare a nivelului benzinei (apropo, carburile de Moskvici aveau o fereastră transparentă), constanta se dă, plecând de la premiza că cuiul pontou își face treaba, pe poziția plutitorului. Fiecare constructor dă distanțele dintre plutitor și, de regulă, marginea de etanșare a bazinului de benzină, cu plutitorul aplicat pe cui (vertical) sau apăsat pe cui (plutitor orizontal). Amu', cată-n cărțile sfinte de service...dacă ei zic 10-11mm, atunci se referă la bazinetul de benzină demontat.

Editat de nflt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La japoneze, la carburatoarele mikuni sau keihein... este dat in manual cum se masoara, se demonteaza, se pune cu capul in jos si se masoara cat este distanta dintre plutitor (suspendat cu lamela in cuiul pontou) si marginea CNC - unde vine capacul. Distanta e data in manual.

 

uite un exemplu, in ultima poza se vede ce masori: http://transalp.ta-deti.de/fcv.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La japoneze, la carburatoarele mikuni sau keihein... este dat in manual cum se masoara, se demonteaza, se pune cu capul in jos si se masoara cat este distanta dintre plutitor (suspendat cu lamela in cuiul pontou) si marginea CNC - unde vine capacul. Distanta e data in manual.

 

uite un exemplu, in ultima poza se vede ce masori: http://transalp.ta-deti.de/fcv.html

ACEEASI NELAMURIRE la gsxf600 din 95 cu carb mikuni bst32 care e pozitia in care trebuie tinut carbul la masurare? un tutorial video daca stie careva ar fi ceva...

 

am tot cautat dar parerile sunt impartite vad de la mecanic la mecanic. Astept un raspuns care trebuie sa fie pozitia si inclinarea carburatorului etc... la reglarea plutitoarelor ,cu subleru ,ca maine vreau sa reglez plutitoarele si mii sa nu fac vreo isprava . :scratch: :scratch: :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...