Sari la conținut

Thasos


GoMeZ
 Share

Postări Recomandate

Plecare undeva la 6, max 7 dimineata, ajuns acolo 3, 4 dupa amiaza (teoretic)

 

Ca si traseu as prefera drumul peste munti/dealuri, daca asfaltul o permite. Daca a fost cineva Ruse-Veliko-Stara Zagora-Haskovo-Kaedzhali-Nedelino-Zlatograd-Xanthi-Keramoti, rog sa imi spuna cum e traseul si daca merita facut.

Autostrada mi se pare plicitisitoare, si te mai ia si somnul :)

 

Cazare cautam inca. Merg cu prietena, pe vfr cu topcase, tankbag, side cases, deci viteza pe la 120-140 max.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi autostrada plictisitoare, dar macar esti sigur ca ajungi la timp. Drumul propus de tine este in partea finala a BG foarte greu, stricat si exagerat de ingust. Prietenii care l-au parcurs de curand l-au declarat chiar periculos. In schimb tot dupa spusele lor este frumos, mai ales ca viteza cu care poate fi parcurs este 30-40km/h pe multe zeci de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum zice bogdan. intreaba-l si pe celalalt bogdan - phantom sau pe manuel ktm. noi (eu si knox) am fost ca bosorogii pe drumul lung si drept dar ne-a durut in basca. e drept ca am tras o sforaiala pe motor mai multe sute de km. ca parare strict personala, cand drumul e lung prefer sa ajung repede si in siguranta, pentru peisaje fac alt drum daca e cazul. oricum drum bun, am gasit thassos in buna stare, parca au mai prosperat, deh, se duc romanii si au bani. in halkidikki era recesiune mare.

p.s. baietii au gasit dubla la hotel cu mic dejun la 30eur, incredibil. nu miza totusi pe asta, cred ca depinde si de gradul de ocupare.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul pe Zlatograd este frumos dar mai greu. Nu exagerat de greu . Poate fi considerat periculos daca e sa ne luam dupa anumite carti.Este ingust vreo 30-40 de km pe serpentine,nu stii ce vine si cum e pe banda pozitionat.De fapt e cat o singura banda acolo .Dar in nici un caz nu este distrus.Drumul e bun si pe varianta asta scurta si pe cea lunga. Am mers pe amandoua recent ,acum,cand au fost si ceilalti in Thassos.O sa ma duc iar luna viitoare si cu siguranta o voi lua prin munti macar o data. Eu am un naked care nu ma avantajeaza pe autostrada la viteza mare.Dar la fel de bine,prin munti a mers un kawasaki 1400 gtr incarcat ochi si cu pasager ..si la fel si un varadero.Au zis ca le-a ajuns atatea curbe dar le-a placut.Pe drumul lung se merge cu viteza si e bun ,.cu o portiune mai crapata undeva dupa Svilengrad. Ca timp ..cred ca se face la fel, unul fiind mai lung ,si altul cu o medie de viteza mai mica.Ca oboseala nu stiu..pe mine unu autostrada ma oboseste.Ii dau viteza dar stau chircit mai tot timpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea drumurilor la bulgarsi sunt cu mixtura de criblura iar cand ploua e jale. Pe asfalt ud am cazut la 40 la ora intr-o curba larga, mers relaxat nici n-am simtit cand a fugit motoru de sub mine asa ca atentie mare pe asfalt ud la bulgari. Vezi poza cu asfaltul in cauza :)

Pt peisaje/curbe/asfalt impecabil... dati turul insulei, drumul este superb.. sunt aprox 100km.. in dreapta ai marea iar in stanga munte.

Editat de knox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Grija MARE la asfalt,mai ales pe insula. Eu am inchiriat o motocicleta ca sa fac turul insulei,si am prins si ploaie si soare,asfalt uscat&asfalt ud.

Pe asfalt uscat aderenta este similara cu cea din Romania atunci cand ploua,cat despre aderenta pe asfalt ud in Thassos............. e ca si cum ai merge pe un patinoar. Eu mai testam cu pantoful asfaltul inainte sa intru in virajele ude si pot spune ca incaltamintea mergea pe o perna de aer nu pe asfalt ud,aderenta 0.

Nu cred ca mai conteaza asa de mult daca ai cauciucuri noi sau vechi,oricum aderenta e relativa pe asfaltul ala. Sa ai grija. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi!

Din pacate mi se tot sufla in casca ca o sa mergem pe autostrada :( data viitoare, fara pasager, sigur am sa merg pe cealalta varianta. Cazarea la Studio Emerald. Am vb cu patronul de acolo, 45E/noapte, parcare privata, internet, de aratat arata bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema asfaltului pe ud si la greci si la bulgari este ca nu respecta reteta si pun in loc de agregat bazaltic piatra calcaroasa din care au peste tot din belsug. aia e moale, se lustruieste ca marmura si aluneca in draci in special pe ud. in poza lui knox e un caz fericit cu ceva pietris adaugat, lipit cu bitum.se poate observa foarte bine si cand e uscat, drumul are o culoare albicioasa, daca te uiti cu atentie se vede piatra alba din el.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne-am mutat cu cazarea :)

http://www.booking.com/hotel/gr/aneton.en-gb.html?aid=304142;label=postbooking_confpage;sid=6f004972d926a7f49fff7e7fd16365da;checkin=2011-06-22;checkout=2011-06-26;srfid=99fc8f95875fe551e823664a6381373aX3

147E - 4 nopti. internet moka si parcare privata.

mai e o camera dubla libera, daca mai vine cineva ;)

 

deci sa ne rugam sa nu ne spele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a fost cineva Ruse-Veliko-Stara Zagora-Haskovo-Kaedzhali-Nedelino-Zlatograd-Xanthi-Keramoti, rog sa imi spuna cum e traseul si daca merita facut.

 

Am fost in we asta, dar pe Ruse - Nova - Stara - si dupa aia cum zici tu cu variatie la sud prin Dzhebel... Drumul e bun si frumos. Drumul prin Ardino - Nedelino e frumos si liber - l-am facut anul trecut. Dupa Zlatograd pana in Xanthi ai o gramada de curbe. Daca o iei pe Shipka o sa ai portie dubla de curbe... daca nu-ti plac in mod deosebit si daca mergi cu pasager si incarcat sar putea sa fie cam multe pt o zi.

 

Atentie la sud la BG... dupa gramada de km facuti prin BG m-au prins pe acolo 100 leva pt 30km/h in plus... nu a iesit nic cu spaga si a ramas cu mers la politie, pv, dus la bancomat si platit amenda - vreo ora si ceva toata tevatura...

 

post-40741-0-60214900-1308149705_thumb.jpg

 

problema asfaltului pe ud si la greci si la bulgari este ca nu respecta reteta si pun in loc de agregat bazaltic piatra calcaroasa din care au peste tot din belsug. aia e moale, se lustruieste ca marmura si aluneca in draci in special pe ud. in poza lui knox e un caz fericit cu ceva pietris adaugat, lipit cu bitum.se poate observa foarte bine si cand e uscat, drumul are o culoare albicioasa, daca te uiti cu atentie se vede piatra alba din el.

 

Cam asa... asfalt curat doar cu apa si aluneca de ziceai ca-i derdelus pe drumul de Nova Zagora.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plecare undeva la 6, max 7 dimineata, ajuns acolo 3, 4 dupa amiaza (teoretic)

 

Ca si traseu as prefera drumul peste munti/dealuri, daca asfaltul o permite. Daca a fost cineva Ruse-Veliko-Stara Zagora-Haskovo-Kaedzhali-Nedelino-Zlatograd-Xanthi-Keramoti, rog sa imi spuna cum e traseul si daca merita facut.

Autostrada mi se pare plicitisitoare, si te mai ia si somnul :)

 

Cazare cautam inca. Merg cu prietena, pe vfr cu topcase, tankbag, side cases, deci viteza pe la 120-140 max.

 

sapt trecuta am fost eu p-acolo.

 

Ruse - Veliko tarnovo - Gurkovo - Nova Zagora - Stara Zagora - Simeonovgrad

 

Ma asteptam ca dupa Gurkovo trec podul si merg usor catre Nova Zagora. Acum podul e in reparatie si, desi puteam schimba spre west spre Stara Zagora, am mers pe "deviatie", care m-a dus spre est si al ocolit pana am ajuns in Nova Zagora si am pierdut vo juma de ora, drum foarte prost pe ocolire

In rest drum bun, ma rog cat se poate spune drum bun in Bulgaria. Daca mergi pe drumul asta, din Gurkovo, turn right spre est pe #6 si apoi spre sud pe #5 spre Stara Zagora

 

succes

 

problema asfaltului pe ud si la greci si la bulgari este ca nu respecta reteta si pun in loc de agregat bazaltic piatra calcaroasa din care au peste tot din belsug. aia e moale, se lustruieste ca marmura si aluneca in draci in special pe ud. in poza lui knox e un caz fericit cu ceva pietris adaugat, lipit cu bitum.se poate observa foarte bine si cand e uscat, drumul are o culoare albicioasa, daca te uiti cu atentie se vede piatra alba din el.

 

credeam ca am eu ceva de nu mai stiu sa merg..

 

Am fost in we asta, dar pe Ruse - Nova - Stara - si dupa aia cum zici tu cu variatie la sud prin Dzhebel... Drumul e bun si frumos. Drumul prin Ardino - Nedelino e frumos si liber - l-am facut anul trecut. Dupa Zlatograd pana in Xanthi ai o gramada de curbe. Daca o iei pe Shipka o sa ai portie dubla de curbe... daca nu-ti plac in mod deosebit si daca mergi cu pasager si incarcat sar putea sa fie cam multe pt o zi.

 

Atentie la sud la BG... dupa gramada de km facuti prin BG m-au prins pe acolo 100 leva pt 30km/h in plus... nu a iesit nic cu spaga si a ramas cu mers la politie, pv, dus la bancomat si platit amenda - vreo ora si ceva toata tevatura...

 

 

pai cum ai trecut podul la gurkovo???

e un semn de deviatie, deviatia mamii lor...

 

in rest asa e, 3 radare mi-a fost dat sa vad.

ce fata ai...

daca ai fata aia dupa 2 amenzi, inaseamna ca atunci cand nu te supara nimeni razi tot timpul, :laugh: , atta man :friends:

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thassos-Hotel Lena-30 eur pe noapte dubla cu mic dejun inclus. Este decent, curat, fara net.

 

Este putin mai la vale, adica spre mare, de Hotel Lido.

 

Mare atentie la drum daca ploua, asa cum au spus si cei care au mai fost pana acum, te fura de nici nu stii cand esti pe jos.

 

La dus, am luat-o prin munti pe varianta scurta, adica 550km din Buc.

 

Atentie cum spuneam intre Veliko si Nova Zagora, mai ales daca ploua.

 

Drum fain este intre Kardzhali si Zlatograd-Xanthi.

 

Drum bun si distractie placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cum ai trecut podul la gurkovo???

 

n-am idee la ce te referi... ori mi s-a parut foarte natural ori s-a modificat intre timp ori drac stie...

 

ce fata ai...

daca ai fata aia dupa 2 amenzi, inaseamna ca atunci cand nu te supara nimeni razi tot timpul, :laugh: , atta man :friends:

 

Am fata buna, fata buna... de fatza nu stiu...

 

N-au fost 2 amenzi... 1 singura in toata viata mea prin BG... cam 1 ora si ceva inseamna pe acolo treaba... nu rad tot timpul dar dupa Bucuresti - sudul Bulgariei pe ploaie si frig, un fugit de fatza pe Nova Zagora din senin si pierdut vreo 1h la sectie pt 90km/h in chipurile limitare la 60 in afara localitatii nu prea ai ce face... Poza aia trebuia sa fie cu gaborii dand PV ala decernare premii... dar n-au vrut ai drac... pt 50E nici macar o cafea nu dau la sectie... dar le-am sutit pixul cu care am semnat PV ca razbunare...

 

Atentie cum spuneam intre Veliko si Nova Zagora, mai ales daca ploua.

 

Drum fain este intre Kardzhali si Zlatograd-Xanthi.

 

Confirm, si veliko - nova e super pe uscat... era unu din drumurile mele favorite. Pe ud e plin de surprize...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-au fost 2 amenzi... 1 singura in toata viata mea prin BG... cam 1 ora si ceva inseamna pe acolo treaba... nu rad tot timpul dar dupa Bucuresti - sudul Bulgariei pe ploaie si frig, un fugit de fatza pe Nova Zagora din senin si pierdut vreo 1h la sectie pt 90km/h in chipurile limitare la 60 in afara localitatii nu prea ai ce face... Poza aia trebuia sa fie cu gaborii dand PV ala decernare premii... dar n-au vrut ai drac... pt 50E nici macar o cafea nu dau la sectie... dar le-am sutit pixul cu care am semnat PV ca razbunare...

 

 

esti funny,

asfalt uscat mate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te grabesti spre thasos o iei pe veliko nova zag svilengrad si intri in grecia

 

daca vrei viraje mergi pe veliko stara zag zatovgrad xanti

insa drumul nu l recomand pt VITEZANE

 

keramoti thasos mai scurt 30 min si mai ieftin decat kavala

 

nu pleca din insula pana nu dai dim devreme si seara la apus o tura de insula care inseamna 100 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi merge veliko, nova zagora, svilengrad si Kermoti(asa imi spune si GPSul meu, un iGO 2008) sa iau bacul sa ma duca in nordul insulei. e mai putin drum pe apa, si mai aproape de hotel.

neaparat trebuie sa fac turul, de sus arata super, dar m-au cam speriat baietii de mai sus cu aderenta lor :) (spunea cineva ca nu are importanta cauciucul, dar eu sper ca ale mele sa isi merite review'urile :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi merge veliko, nova zagora, svilengrad si Kermoti(asa imi spune si GPSul meu, un iGO 2008) sa iau bacul sa ma duca in nordul insulei. e mai putin drum pe apa, si mai aproape de hotel.

neaparat trebuie sa fac turul, de sus arata super, dar m-au cam speriat baietii de mai sus cu aderenta lor :) (spunea cineva ca nu are importanta cauciucul, dar eu sper ca ale mele sa isi merite review'urile :D )

 

sal!

.....in legatura cu asfaltul din insula ai grija ca si pe uscat aluneca destul de tare,dar sfatul meu este sa mergi la pas si sa admiri peisajele care sigur te vor incanta,nu rata taverna ""IRENE"din potos.intreaba acolo de Ianis ,vorbeste foarte bine romaneste drum bun si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 3 saptamani am fost pe insula thasos 6 motorete toate vitezane, recomand ruse-sofia-seres-kavala f bun drumul, am mers si pe ploaie nu au fost probleme,atentie inainte de sofia unde este un fel de autostrada cu viaducte si tunele sunt ceva denivelari ce te zdruncina destul de tare inrest nici o problema, partea cu asfaltul pe insula este adevarata f alunecos dar mergi la pas ca ai ce admira tura de insula este superba

 

si inca ceva in perioada aleasa de tine o sa iti fie foarte cald

 

drum bun si have fun :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super traseul de dupa sofia :) cred ca o sa ne intoarcem pe acolo, merci !

dupa Sofia se poate merge si prin bansko-drama kavala keramonti......drumul este super ok prin munte si este considerabil mai scurt de cat prin seres!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

greu greu... incarcatorul GPS ului s-a hotarat sa nu-si mai faca treaba, drept urmare am nimerit pe niste drumuri beton inainte si dupa simeonovgrad de mregeai cu 20 kmh, nush ce-am cautat pe acolo, dar intr-un mare final am ajuns la Keramoti si de acolo la hotel aneton in Chrissi Amoudia. foarte frumos dupa veliko pana la nova, si o bucatica de autostrada greceasca cu ceva viraje merse cu 140-160. urmeaza de acum tur de insula, plaja, bere :) deja am degustat mythosul. de intors cred ca prin sofia. Multumesc pentru ajutor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...