Sari la conținut

zgomot motociclete noaptea - continut reclamatie politie


filipok
 Share

Postări Recomandate

Bai, faceti voi misto de baiatu' asta, insa tare-as vrea sa-mi raspundeti si mie care-i faza in a merge pe-o roata seara/noaptea pe Blvd. Brancoveanu' in perimetru' Mega Image (semafor cu Secuilor) si semafor cu Nitu Vasile ? :scratch:

Ca yo nu inteleg!!

 

Eram si yo "civil" cu nevasta-mea de mana, si, pana mea... de pe trotuar nu v-a admira nimeni, va spun yo: lumea zicea doar : "uite-i si pe cretinii astia ! astia nu mai sunt sensibili in trafic!!"

Adica stai... ca se uitau unii admirativ la voi... da', pana mea, aveau max 12 ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Bai, faceti voi misto de baiatu' asta, insa tare-as vrea sa-mi raspundeti si mie care-i faza in a merge pe-o roata seara/noaptea pe Blvd. Brancoveanu' in perimetru' Mega Image (semafor cu Secuilor) si semafor cu Nitu Vasile ? :scratch:

Ca yo nu inteleg!!

 

Eram si yo "civil" cu nevasta-mea de mana, si, pana mea... de pe trotuar nu v-a admira nimeni, va spun yo: lumea zicea doar : "uite-i si pe cretinii astia ! astia nu mai sunt sensibili in trafic!!"

Adica stai... ca se uitau unii admirativ la voi... da', pana mea, aveau max 12 ani!

asta si ideea , noapte e liber , nu e aglomerat, si nu cred ca intereseaza pe nimeni sa fie admirat. ma rog , cei mai multi cred . oamenii o fac pt placerea lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci baetii merge pe-o roata si e nesimtiti si aia pi pod maica face zgomot ca e ca balaurii ! ma intreb daca initiatorul topicului are motor si daca are habar de ce inseamna pasiunea respectiva....fara caterinca acum, vrei ceva constructiv ? baga niste pliante/poster/afise in care apelezi la inteligenta, bun simtul si educatia natarailor si poate asa se educa zmeii ! ala care are ier6 doar pt ca e ier6 (adik e pizdla frate!) sigur n-are sanse, dar unu care e mai familist si cu care ai ce vorbi poate baga cate ceva la cap.

 

ps : ziceai ceva de harley+politia sua=love. prietene....vise dulci. ca si idee, daca trec 3 harley-uri pe podu ala in acelsi timp (stock mentionez) iti tremura geamurile asa ca exemplul tau pica. sualistii au vile/case, nu ghetou/apartament ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia te uita "pensionariiiiiiiiii" ce tataie nu iti mai place la bucuresti ca alearga nebunii cu mmotoretele pe podul terminat de oprescu inceput de basescu ? nu vrei sa facem un schimb de casute ? am eu o casuta in ardeal undeva in covasna noaptea auzi doar greierii si rar de tot o cucuvea bagaboanta , te intorci in natura , scoti apa din fintana ce mai ecologia la ea acasa , bonus inveti si ungureste vrind nevrind ca sunteti maxim 10 romani in zona aia .

Ai vrut sa stai in zona buna cu "boieri" vecini ? acum rabda ca na ai vrut central apartament .

ia sa vii la noi la periferie sa vezi distractie noaptea , cind te lasa tintarii se apuca aia cu masinile sa o arda se potolesc aia iese un gigel motorizat si o tine numai in zona rosie de zici ca acum vrae sa omoare motorul .Ar trebui sa ies pe balcon si sa imi arat talenetele in blesteme si afurisenii ? unii dintre voi ar spune DA! Nu taticule stau cuminte ma intorc pe partea cealalta injur niteleus si ma culc la loc ca na traiesc intr-o metropola vreau nu vreau , nu imi convine situatia plec .

Gluma, gluma dar cred ca cei care stau in zona aia cred ca sunt tare suparati iti dai seama acum 3 ani costa aparatamentul o palarie de bani acum ca le trece drumul pe la geamul sufrageriei daca iau un sfert din banutii dati se pot considera tare fericiti .Iar faza cu zgomotul in timpul noptii e de retinut in cazul in care ati gasi un "chilipir" in zona aia .

Editat de rados
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt pe teodor pallady , si seara am catva vecini care imi alina sunetul , ii auzi cum ii dau intr-o roata din ambreiaj :) dar am asa un somn dulce :X cand aud un mivv sau un twin brothers :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

De la deschiderea podului Basarab din Bucureşti, lumea se plânge de zgomotul făcut, aparent, de unele motociclete în timpul nopţii:) După cum s-a menţionat şi pe acest forum, poliţia a făcut nişte „razii”, dar nu în mod consecvent.

 

Din acest motiv, aş dori să fac un model tipizat de reclamaţie, cu plic timbrat cu tot, pe care locuitorii să o poată trimite prin poştă direct la „organe”, în scop de reamintire periodică a datoriei patriotice.

 

Dincolo de oportunitatea unui asemenea gest (ştiu că nu va exista un consens pe tema asta:P), v-aş solicita ajutorul în două privinţe: (1) Cui trebuie adresată reclamaţia şi (2) Care ar fi temeiul legal cel mai „fezabil”?

 

(1) Reclamaţia ar trebui adresată secţiei de poliţie locale (secţia 4, în cazul nostru)? Sau unui departament/serviciu al poliţiei rutiere la nivel de sector sau de Bucureşti? Sau unui departament/serviciu al poliţiei în general?

 

(2) Legat de temeiul legal, am identificat trei posibile încălcări. Primele două sunt legate oarecum indirect de problema zgomotului, doar a treia se referă direct la aceasta:

 

a. depăşirea vitezei legale: deoarece zgomotul este asociat de multe ori cu depăşirea vitezei legale, o idee ar fi radarele; pe de altă parte, presupune deplasarea unor resurse umane şi materiale destul de consistente;

 

b. nerespectarea normelor tehnice: zgomotul poate fi produs de o tobă care nu respectă reglementările; totuşi, probabil ar fi şi aici necesară o echipă de expertiză adhoc, ceea ce necesită resurse umane şi materiale;

 

c. articolul 2 punctul 28 din legea 61/1991 zice că „tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma” este o contravenţie sancţionată cu amendă; fiind un criteriu oarecum mai subiectiv, un PV de contravenţie pe baza acestei legi ar putea totuşi întâmpina uneori dificultăţi în instanţă, mă gândesc.

 

Care dintre aceste temeiuri legale este utilizat cel mai mult în prezent în problema zgomotului excesiv al vehiculelor?

 

Mulţumesc mult pentru orice sugestie!

ASTA ESTE CA SI CUM TE-AI AMENDA SINGUR.......Eu stiu ca sunt unii care probabil deranjeaza noaptea cu tobele si mobrele turate.....dar,amice,daca nu ai ce face cu banii...cand simti nevoia si ai mustrari de constiinta ca ai incalcat legea,eu ITI TRIMIT PLIC AUTOADRESANT si imi pui banii la posta.Sau mai simplu iti las in privat un nr de cont.Sper sa fii de cuvant ca ma supar. :moron:

Ps.Banii nu ii folosesc in scop personal,sunt necesari pt campania stop accidentelor. :peace:

Editat de Ro-TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cataline am feelingu ca tu ma minti :laugh: :laugh:

 

 

daca aveau astia la camioane mivv-uri era obishnuit cu sunetul si nu il mai deranja

 

una peste alta cred ca demersul lui este fara rezolvare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O stiti p-aia cu "un nebun arunca o piatra in apa", nu-i asa? Umila mea parere este ca Fili pok e o alta clona care se plictiseste ingrozitor si nascoceste bullshituri, for his very own personal amusement. Nu stie cui sa adreseze o idiotenie de sesizare, in schimb stie pe de rost articolul 2 punctul 28 din legea 61/1991.

 

Multe succesuri cu cele doua modele de reclamație, fiecare la altă autoritate, Fili, ca sa nu-ti adresez un calduros "Mars, ma!". Nu-mi vine sa cred ca mi-am pierdut un minut din viata scriindu-i astuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia te uita "pensionariiiiiiiiii" ce tataie nu iti mai place la bucuresti ca alearga nebunii cu mmotoretele pe podul terminat de oprescu inceput de basescu ? nu vrei sa facem un schimb de casute ? am eu o casuta in ardeal undeva in covasna noaptea auzi doar greierii si rar de tot o cucuvea bagaboanta , te intorci in natura , scoti apa din fintana ce mai ecologia la ea acasa , bonus inveti si ungureste vrind nevrind ca sunteti maxim 10 romani in zona aia .

Ai vrut sa stai in zona buna cu "boieri" vecini ? acum rabda ca na ai vrut central apartament .

ia sa vii la noi la periferie sa vezi distractie noaptea , cind te lasa tintarii se apuca aia cu masinile sa o arda se potolesc aia iese un gigel motorizat si o tine numai in zona rosie de zici ca acum vrae sa omoare motorul .Ar trebui sa ies pe balcon si sa imi arat talenetele in blesteme si afurisenii ? unii dintre voi ar spune DA! Nu taticule stau cuminte ma intorc pe partea cealalta injur niteleus si ma culc la loc ca na traiesc intr-o metropola vreau nu vreau , nu imi convine situatia plec .

Gluma, gluma dar cred ca cei care stau in zona aia cred ca sunt tare suparati iti dai seama acum 3 ani costa aparatamentul o palarie de bani acum ca le trece drumul pe la geamul sufrageriei daca iau un sfert din banutii dati se pot considera tare fericiti .Iar faza cu zgomotul in timpul noptii e de retinut in cazul in care ati gasi un "chilipir" in zona aia .

 

 

Ma omule stei culmea !!! Te bagi tu repede ....Uite Filipok ..ca sa rezolvam problema pe cale amiabila:

 

-zi cate camere ai,etaj,dotari..loc de parcare si cat mai ai in banca si iti dau o casa langa Snagov ..cu 5 camere..centrala pe lem,ne (incalzire ieftina) ..turbina eoliana pt curent (are si retea) ..piscina...poate aranjam de un schimb .Si sa stii ca greierii mei sunt mult mai educati decat cei ai lui Rados..ai mei stiu romaneste si seara la ora 8 imi bat in geam si ma intreaba daca ma deranjeaza sa cante si ei acolo pana pe la 22...ca au repetitie baietii...Vorbesc serios...

 

Acum nu va mai luati de om ca de ce s-a mutat acolo ...simplu ..pentru ca acolo i-a dat Ceausescu casa ..lui sau parintilor lui..ca pe urma a platit-o in rate la valoare lunara a unui abonament de ziare este altceva.

 

Filipok,nu te supara dar sunt atatea ,,zgomote" deranjante incat pana ajungi la motociclete te plictisesti si te prinde un somn adanc nu gluma.Eu zic..asa ca unul de la ,,tara "..ca tu te oftici putin cand ii vezi pe astia calare pe motoare colorate..cu bunaciuni in spate ...trecand pe sub geamul tau in timp ce tu ti-ai ratat viatza insurandu-te de ,,prea tanar "cu o femeie care nu renunta nici in ruptul capului la bigudiuri si capotul slinos si pentru care viatza sexuala se rezuma la ,,of..oh ...o data pe luna si in rest migrene..si colegul de serviciu...Asta este viatza omule,totul se depreciaza mai devreme sau mult mai devreme..

 

PS-eu chiar nu reusesc sa inteleg unde ti-a fost mintea cand te-ai apucat sa ceri ,,sfaturi"aici ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.Si sa stii ca greierii mei sunt mult mai educati decat cei ai lui Rados..ai mei stiu romaneste si seara la ora 8 imi bat in geam si ma intreaba daca ma deranjeaza sa cante si ei acolo pana pe la 22...ca au repetitie baietii...Vorbesc serios...

Ce om rau :lol: sa te bagi tu peste oferta mea , da de ce nu ii zici crestinului ca greierii tai fiind totusi aproape de oras au prins smecherii de bucuresti ?ca o ard cu ritmuri de hip hop /hardcore ? Ai mei sunt din aia cinstiti de tara cinta simbata in cor la biserica

iar la culcare seara cinta liturgii nu rock zurbagiu de care presupun ca baga ai lu matale

Repede sari ca ai piscina , poate nu stii ca stilul eco e la moda acum ce naiba o dai cu eoliana ? o baie rece colea in butoi si o cina romantica la lumina opaitului strica ai ? Plus sa mai stie o limba in plus nu strica niciodata , eu de cite ori merg acolo sunt ca acasa ca voarba aia politicienii vorbesc prostii si se cearta la televizor si maghiaru cu romanul beau cot la cot la barul din sat .

Editat de rados
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, aduceti greierii. Aia care canta Ave Maria si Ploaie in luna lui Marte castiga best spot pe pod, chiar la geamul lui Fili.

 

Am uitat sa adaug, "La birtutu' din padure" e proba eliminatorie. Go train them!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, aduceti greierii. Aia care canta Ave Maria si Ploaie in luna lui Marte castiga best spot pe pod, chiar la geamul lui Fili.

 

Am uitat sa adaug, "La birtutu' din padure" e proba eliminatorie. Go train them!

Greierii mei au luat nota de concursul acesta dar auzind de ce cintece trebuie sa pregateasca se retrag au considerat ca "ploaie in luna lui marte " si "la birtutu din padure" sunt in grava contradictie cu , cultura lor muzicala . Asa ca ii lasa pe ai domnului Serghei sa ii cinte la geam onoratului petitionar .

Daca in tematica concursului erau introduse si creatii ale unor cunoscuti compozitori gen Marduk, Emperor sau Burzum poate greierii mei participau dar asa se considera inselati din start .

in acelasi timp poate inaltul juriu va acepta la proba de cintat cucuveaua cea bagabonata juri ca are intonatia lui giga petrescu ,sau poate va mai fi o noua proba introdusa recitari de poezii ca exemplu .In sura cea mare au stabilita resedinta o gasca de pisici vara mai ales au un cenaclu renumit la nivel de comuna.

Vorba multa saracia omului acum o ora m-au sunat cirtitele din gradina sa ma anunte cu smerenie ca la aflarea vestii ca e posibil ca locatia sa fie vitata de un inalt oaspete de la bucuresti toata noaptea au dereticat prin curte iar gainile in frunte cu cocosul au vopsit gardul si poarta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

În România aÂşa spuneți toți despre toți ceilalți :) Pe urmă vă întrebați ce nu merge bine. Mulțumesc Âşi pentru mesajul personal, black_wolf. Curajosule.

 

Revenind la subiect, mulțumesc lui tactil pentru sugestie. Într-adevăr, punctul c nu ține de poliția rutieră. Interesant, eventual am putea face două modele de reclamație, fiecare la altă autoritate.

 

P.S. Nu vreau să învăț autoritățile ce să facă, ci doar să le conving asupra necesității intervenției.

gata ai scapat de zgomot ca se umple pasaju incet dar sigur cu gropi si nimeni nu o sa mai alerge p'acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata ai scapat de zgomot ca se umple pasaju incet dar sigur cu gropi si nimeni nu o sa mai alerge p'acolo!

 

Am crezut ca mi se pare mie...deci deja apar gropile :scratch: de vis...

Editat de Seb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@filipok prietene, din perspectiva unui motoretist care si-a pierdut talonul in urma unei astfel de razii iti recomand sa iti iei o bila mare de fonta in brate si sa te arunci in dambovita,ca acolo e liniste...eventual sa nu te deranjeze pestii tu aripioare leo vince

 

Ca idee, sa zicem ca eu am o toba zgomotoasa (cu toate ca eu zic ca e de bun simt)..dar opreau numai motociclisti iar la un moment dat vroiau sa-i ia talonul unuia cu un ducati stoc ca-i facea galagie prea mare ambreiajul uscat... deci poti sa ti-o tragi singur...concluzia...

 

Btw, are careva idee pe unde pot sa fac si eu constatarea aia pt. politie inafara de cele doua centre RAR? Am fost la unu din ele azi si s-au luat de culoarea semnalelor si nu au vrut sa-mi dea hartia...in schimb m-a laudat pt noua toba omologata..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze pentru întârzierea cu care răspund.

 

Mulțumesc din nou pentru feedback, am primit multe sugestii utile.

 

Aveam două probleme. Prima era legată de temeiul legal, iar a doua era legată de destinatarul reclamației.

 

În privința temeiului legal, am înțeles de la voi că nu există neapărat o corelație între zgomot Âşi viteză sau alte caracteristici ale vehiculului (după cum zicea, de exemplu, BQGDDAN), aÂşa că pe moment pare să rămână deja celebrul articol 2 punctul 28 din legea 61/1991.

 

În privința destinatarului reclamației, sunteți foarte sceptici (Louis Cyphre, CatalinC) că cineva va lua măsuri. Tradiția locului tinde să vă dea dreptate. Pe de altă parte, sunt irațional de optimist pentru viitor, aÂşa că sper că am găsit o soluție.

În prezent, în România există două tipuri de poliții: poliția tradițională, cea care depinde de MAI/MIRA sau cum se numeÂşte acum, Âşi aÂşa-zisa poliție locală, fosta poliție comunitară. Aceasta din urmă pe moment nu are cine Âştie ce dotări sau personal, însă are două avantaje pentru problema zgomotului:

 

a. are competențe pentru aplicarea reglementărilor legale privind liniÂştea publică (legea 155/2010, art. 1 alin. (1) lit. (a), art. 6 lit. (a) Âşi (i)) Âşi poate aplica Âşi alte reglementări similare ale consiliilor locale; Âşi

 

b. este în subordinea primăriilor. Ce înseamnă asta? Dacă câțiva conducători de vehicule produc poluare fonică noaptea pe străzi ca Titulescu, Pallady, Calea Ferentari etc. (scuze pentru că am doar exemple din BucureÂşti) Âşi deranjează 2000 de persoane, asta înseamnă o cantitate neglijabilă pentru Poliția Română națională. Însă pentru un primar din sector poate însemna 1% din voturi, cu care poate câÂştiga sau pierde alegerile.

Din acest motiv, sper că primarii de sector (Âşi poate chiar primarul general) vor fi receptivi la sesizările electoratului Âşi vor mobiliza echipaje de poliție locală în zonele cu probleme Âşi/sau vor lua alte măsuri mai puțin coercitive în acelaÂşi sens.

 

Poliția locală este o instituție nouă Âşi încă nu funcționează foarte eficient, însă este posibil ca pe viitor primarii să vadă că îÂşi pot creÂşte popularitatea făcând unele optimizări pe direcția asta Âşi să investească resurse materiale Âşi umane în polițiile locale. De asemenea, probabil că nu existe o practică administrativă sau judiciară consecventă pe tema poluării fonice, aÂşa că la început e posibil să existe situații similare tratate diferit. Dar sunt optimist pe termen mai lung.

 

Poliția locală poate fi folosită nu doar pentru zgomotul vehiculelor, ci Âşi pentru orice alte „tulburări” ale liniÂştii publice. E drept că zgomotul excesiv al unui motor într-o zonă dens populată afectează sute sau chiar mii de persoane simultan, deci probabil va fi o prioritate comparativ cu alte exemple de poluare fonică.

 

Bun, deci pe partea de law enforcement cred că ar trebui apelat la poliția locală. Mai există Âşi alte modalități ceva mai „consensuale” de rezolvare a problemei. În primul rând, sensibilizarea, în al doilea rând „calmarea traficului”, în al treilea rând izolarea fonică.

 

În privința sensibilizării, sunteți sceptici (havrincea, ozzy). DeÂşi ->Bullet<- e mai optimist; interesantă ideea cu posterele!

Poate ar fi utile niÂşte întâlniri între locuitorii de pe Titulescu (Âşi alte zone afectate) Âşi asociațiile/cluburile motocicliÂştilor din BucureÂşti, pentru o cunoaÂştere mai bună :)

AÂşa s-ar putea atenua riscul unor măsuri excesive ale autorităților, cum se întâmplă de multe ori.

 

Altă idee este calmarea traficului. Să fii obligat să încetineÂşti la intrarea pe pod. Însă nu-mi dau seama dacă este o soluție fezabilă dpdv al traficului Âşi al siguranței. Dar ar putea reduce Âşi ceea ce Louis Cyphre numeÂşte „selecție naturală”. Black_wolf sugerează că gropile apărute vor calma ele traficul. Nu Âştiu dacă e cea mai bună soluție totuÂşi.

 

A treia soluție este izolarea fonică, recomandată de mishutz, Louis Cyphre, robertd, H3llriderr, Florin_FZN. Este o soluție, dar costă destul de mult, iar cei cu venituri scăzute Âşi bătrânii rămân neacoperiți. Plus că ar fi o risipă să foloseÂşti aerul condiționat primăvara, toamna Âşi lunile de iarnă fără zăpadă...

Primăria a „reabilitat” unele blocuri din zonă Âşi probabil că va pune termopane Âşi la celelalte, dar nu Âştiu dacă vor fi de calitate (sunt unii locuitori care aud motoarele noaptea chiar dacă au geamurile în spatele blocului, nu la „bulivar”).

 

 

Dincolo de discutarea aspectelor legale propriu-zise, am văzut că sunteți foarte surprinÂşi că vă întreb pe voi (CatalinC: „e ca si cum ai intreba pe mamici . ro cum sa faci un avort ...”; similar Ancalagon, BQGDDAN, Ro-TM). Nu văd care e problema. Trebuia să vă ignor Âşi să dau cu parul aiurea? Încerc să înțeleg Âşi perspectiva celor care produc respectiva poluare fonică. În niciun caz nu vreau interzicerea traficului moto pe pod (ranga, ozzy).

 

De asemenea, ați spus că există Âşi alte surse de poluare fonică (paulynos, fast_arrow, Ancalagon, H3llriderr). Într-adevăr, BucureÂştiul este un oraÂş zgomotos. Cu atât mai mult ar trebui să găsim soluții. S-a întâmplat ca acum să fie vorba de motoare de vehicule. Dar dacă reuÂşim acum să găsim o soluție, data viitoare o extindem la probleme similare.

 

Ați mai sugerat că e ghinionul sau vina celor care au apartament acolo, fiindcă au vrut să stea cu „boieri”, fiindcă le-a dat CeauÂşescu casă etc. N-am idee care e istoria personală a fiecărui locuitor afectat de pe Titulescu, dar vă garantez că în ansamblu sunt oameni obiÂşnuiți (Âşi mai în vârstă) care nici nu au idee de oscilațiile prețurilor la apartamente. Zonele bune au fost dintotdeauna în altă parte, aviz amatorilor :)

 

În fine, ->Bullet<-, pe perioada construcției au fost mai puține zgomote Âşi s-a lucrat în general ziua.

Editat de filipok
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca e scumpa , tot panourile fonoce sunt cele mai eificiente. chiar daca ar face politia razie o saptamana doua , 2 la suta din motociclisti probabil aud ca a existat razie , 20 pe numarate au fost amendati. politia nu o sa stea in fiecare seara acolo. deci se ia de la capat.

asociataia motociclistilor , amr . nici nu stiu daca mai exista , dar e un mare bull shit si nu reprezinta motociclstii.

 

de fapt solutia reala consta in oameni , in cresterea nivelului de trai :)) si cat e spaga la itp sa-l iei fara oglinzi , fara semnale , cu toba galagioasa , fara stop pe spate la motocicleta? 100 ron. politia are 10 mil salariu. crezi ca o sa imi ia talonul daca ii dau 50 ron?( asta daca am la mine si nu il las sa ma verifice prin staia aia smechere de spune tot si inregistreaza in baza de date veerificarile , si atunci tre sa te amendeze ca il intreaba si pe el altii de sanatate :)) )

si daca caruta merge in bucuresti , altceva nu o sa mearga hahaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ok ca ne-ai intrebat pe noi , e de admirat , si felul in care ai pus problema , dar , singura problema cred ca e venirea anotimpului rece

 

rezolvare , scuze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...