Sari la conținut

Excursie Croatia


MadDog9
 Share

Postări Recomandate

Buna tututror, sunt ady din bistrita si as dori ca in perioada 20.08-07.09.2011 impreuna cu prietena mea sa merg intr-o o excursie in Croatia , localitatea Split, iar eventual sa merg la o intrunire prin zona. V-as ruga sa ma ajutati sa imi spuneti cei care a-ti fost pe akolo cam de de ce acte am nevoie pt aceasta excursie siu alte informatii care m-ar ajuta in acesta excursie, poate stie cine a fost akolo un hostel ieftin prin Split, cine stie un site unde pot sa vad ce intruniri sunt in perioada respectiva. Mi-ar face placere sa mai gasesc si alti doritori pt acesta excursie, mentionez ca in perioada care am scris-o mai sus sunt in concediu, astept doritori si propuneri. Pot fi gasit per mess cu id-ul: elvis_a_ro sau nr de tel 0745508568.

Va multumesc pt ajutorul acordat si va doresc asfalt uscat si multi km la bord.

 

 

 

 

Salutare Adi, iata experienta noastra (Gabi si Tunde) din 2010 pana la Split.

 

/index.php?/topic/37892-planuri-de-excursiiiesiri-organizateplimbari-de-duminica/page__st__1890

 

Putem vorbii si la tel sau pe mess daca vrei pentru mai milte detalii.

0741 888 380 , ar77gby@yahoo.com

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost la Croația acum o lună imediat, am fost la Krk. Nu cunosc detalii despre ce și cum cu Serbia, Bosnia, etc fiindcă nu am mers pe acolo, am preferat Ungaria. Drumul național prin Ungaria este foarte liniștit sau poți alege autostrada; apoi la Croația poți merge fie pe autostradă fie pe drum național care este destul de rapid multe comune având limitări de 70 și 80 pe alocuri. Adevărat că până la Split poți merge mai degrabă prin Serbia, Bosnia, etc... dar nu mă pronunț la acest subiect :) Drumurile prin Croația sunt bune, se conduce ok, pentru alimente vă recomand Lidl (atât în Ungaria cât și în Croația sunt foarte multe și prețurile bune fiindcă au fel de fel de promoții și reduceri).

 

Vă doresc la amândoi drum bun și distracție multă. Dacă mai ai întrebări, întreabă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În Croația îÂşi trebuie paÂşaport, fiindcă nu face parte din Uniunea Europeană.

 

 

Cetățenii români nu au nevoie de viză de intrare în Croatia, pentru călătorii în scop de turism, vizită, afaceri, activități sportive care nu depăÂşesc 90 de zile.

Cetățenii români pot intra pe teritoriul Republicii Croația cu un paÂşaport valabil sau cu cartea de identitate.

 

Sursa: MAE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai nevoie de pasaport din 2008, am fost vre-o 12 ori in Croatia....nu mai trebuie pasaport nici in Montenegro sau Serbia...atentie mare la amenzi sunt foarte mari...nu merita sa faci rezervare la cazare, noi tot timpul am gasit (aprox 10 EU pe persoana)daca ai intrebare te ajut cu placere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost anul acesta prin Serbia - Bosnia - Mutenegru - Albania - Croatia si ne-au cerut si stampilat pasapoartele. In plus, peste tot a trebuit sa prezentam si asigurarea motorului.

Posibil ca treceam si cu CI, nu am cum sa stiu... dar cu pasaportul sigur poti trece peste tot.

Cazarile nu au fost o problema in nici o tara. Ne-am tirguit cu fiecare ocazie! si intotdeauna am reusit sa obtinem ceva - ori mai ieftin, ori o masa inclusa. Iar daca e prea scump, incercati sa nu stati chiar in Split. La doar citiva km de orice oras/statiune, gasesti cazare mai usor si mai ieftina.

Vacanta placuta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna tututror, sunt ady din bistrita si as dori ca in perioada 20.08-07.09.2011 impreuna cu prietena mea sa merg intr-o o excursie in Croatia , localitatea Split, iar eventual sa merg la o intrunire prin zona. V-as ruga sa ma ajutati sa imi spuneti cei care a-ti fost pe akolo cam de de ce acte am nevoie pt aceasta excursie siu alte informatii care m-ar ajuta in acesta excursie, poate stie cine a fost akolo un hostel ieftin prin Split, cine stie un site unde pot sa vad ce intruniri sunt in perioada respectiva. Mi-ar face placere sa mai gasesc si alti doritori pt acesta excursie, mentionez ca in perioada care am scris-o mai sus sunt in concediu, astept doritori si propuneri. Pot fi gasit per mess cu id-ul: elvis_a_ro sau nr de tel 0745508568.

Va multumesc pt ajutorul acordat si va doresc asfalt uscat si multi km la bord.

 

salut, daca vrei sa fii mai linistit iti faci o polita de asigurare de sanatate in rest poti sa mergi linistit cu actele cu care circuli prin RO.

 

in legatura cu intalnirile pe acolo vezi pe www.advrider.com. Cauta pe forum ceva baieti din Croatia, ei sigur iti pot da mai multe informatii.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. Pe ce traseu vrei s-o iei? Eu tocmai am facut o tura muntenegru-croatia-alpi etc si iti recomand traseul nostru pana acolo.

harta

La sud de Split e Duvbrovnic, care merita vizitat. E o super cetate acolo :)

cazare se gaseste usor, sunt indicatore peste tot. Camping-urile se numbesc "autocamp". Se poate plati cu euro, iti face conversie pe loc.

Nu e nici o probl la vama, peste tot se trece cu buletinul, dar sa ai cartea verde la asiguare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, la granite ai nevoie doar de buletin cu atat iti faci iesirea si intrarea.moneda lor nationala e KUNA si are urmatoarea valoare : 7.2 = 1 Euro (asta e aproximativ) sa nu schimbi bani numai pe la banci sau agenti de turism.drum bun si bafta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tututror pt sfaturi, o sa incer sa tin seama de ele, eu o sa plec cam prin 21-22 august si cam prin 26-28 august o so merg si in Korkula la o intrunire moto organizata de "Korkyra Riders" M.C. ca sunt tare curios cum se organizeaza si ce conditii au comparativ cu cele de la noi, cred ca pt excursia asta tb sa imi golesc cardul la aparatul foto ca am impresia ca o sa am ce sa pozez.

Va doresc tututror asfalt uscat si cati mai multi km la bord chiar dak e criza.

Editat de MadDog9
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost luna trecuta in Croatia. Nu in Slit ci in Zadar si apoi am mers spre nord. Ca acte personale iti trebuie doar buletinul (si eventual asigurarea de sanatate pt strainate, dar nu te intreaba nimeni de ea). RCA valabil pt motocicleta si ... bani de benzina. :burnout:

 

Eu am avut un card cu care am facut majoritatea platilor, dar si ceva euro cash pe care i-am schimbat in Kuna - moneda locala. Direct cu euro nu prea poti plati, sunt unele campinguri/hoteluri care accepta euro si cam atat.

 

Eu am fost cu cortul asa ca nu te pot ajuta in privinta hotelului, dar sigur gasesti unde sa stai; pe marginea drumului tot sunt anunturi cu Soba/Apartman/Zimmer/Camere.

 

N-am intrat deloc pe autostrazi, am mers doar pe drumuri nationale, locale si chiar forestiere care nici la ei nu sunt asfaltate :laugh: Nu rata la dus/intors 'Adriatic Road' - este, cred, cel mai frumos drum pe care am mers.

 

Ca traseu, eu am fost la dus prin Ungaria, iar la intors prin Slovenia - Ungaria. Slovenia e o frumusete de tara care merita deasemenea vazuta.

 

 

Drum bun si vreme faina!

 

Am fost luna trecuta in Croatia. Nu in Slit ci in Zadar si apoi am mers spre nord. Ca acte personale iti trebuie doar buletinul (si eventual asigurarea de sanatate pt strainate, dar nu te intreaba nimeni de ea). RCA valabil pt motocicleta si ... bani de benzina. :burnout:

 

Eu am avut un card cu care am facut majoritatea platilor, dar si ceva euro cash pe care i-am schimbat in Kuna - moneda locala. Direct cu euro nu prea poti plati, sunt unele campinguri/hoteluri care accepta euro si cam atat.

 

Eu am fost cu cortul asa ca nu te pot ajuta in privinta hotelului, dar sigur gasesti unde sa stai; pe marginea drumului tot sunt anunturi cu Soba/Apartman/Zimmer/Camere.

 

N-am intrat deloc pe autostrazi, am mers doar pe drumuri nationale, locale si chiar forestiere care nici la ei nu sunt asfaltate :laugh: Nu rata la dus/intors 'Adriatic Road' - este, cred, cel mai frumos drum pe care am mers.

 

Ca traseu, eu am fost la dus prin Ungaria, iar la intors prin Slovenia - Ungaria. Slovenia e o frumusete de tara care merita deasemenea vazuta.

 

 

Drum bun si vreme faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...