Sari la conținut

Romanii din Belgia


Narko
 Share

Postări Recomandate

In Septembrie vreau sa aduc masina, iar motorul sa mai vedem nu sunt sigur, problema e cu transportul. Apropo de motociclete bune la pret mai gasesti si in Cehia link-ul e tipmoto.com le au foarte ingrijite. Eu am cumparat Fazerul udeva la granita cu Austria 80 km de Viena la 2000 euro dar intr-o stare perfecta. Problema cehilor e ca nu negociaza prea mult, daca lasa 50 euro zic ca ti-a facut un maaare favor.

Un gand, si iti zic pentru ca si eu m-am lovit de problema si asa am luat decizia asta. Pe 14 iulie plec de aici cu masina si platforma in spate si undeva pe 7 august, dar nu sunt sigur ca atunci exact, ma intorc cu motorul meu pe platforma, daca vrei ti-l pot aduce si pe al tau, indiferent unde stai in Belgia, eu oricum trebuie sa o traversez de la vest la est spre romania si de la est spre vest cand ma intorc, cum Belgia nu e mare un mic detour nu mi-ar strica planurile prea tare.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 422
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut baieti , ce cheltuieli implica sa schimbi numerele de RO cu cele de BE? Am o Skoda Octavia din 2007, 1995 cmc TDI. Nu prea am circulat cu ea are 40 000 de km si parca nu as lasa-o in tara. Dar pentru motocicleta Yamaha FZR 600S - 2003 ?

Poti sa incerci sa iti faci singur o idee daca intri pe AUTO GIDS(nl) sau MONITEUR AUTOMOBILE(fr) acolo exista un tabel cu taxa pentru inscriere si taxa de rulaj poti sa te informezi si la un birou DIV din regiunea unde stai sau AICI Belgium.be/mobilite/vehicules/immatriculation...Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant testul pacat ca multi din participantii la trafic nu sint interesati si de soarta celorlalti....



Ex astazi era sa ma tavaleasca un tractor care iesea de pe o strada laterala .Bine ca nu venea nici o masina de pe contrasens ca la 70 la ora ma opream direct ...la spital :scratch: Fiecare zi este o aventura deci succes... :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

buna buna .. ma poate ajuta cineva si pe mine?

o sa ajung si eu prin zona la vizitat prin august.. cam ce taxe sunt pe acolo?

si dupa 11 august are cineva chef de plimbat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna buna .. ma poate ajuta cineva si pe mine?

o sa ajung si eu prin zona la vizitat prin august.. cam ce taxe sunt pe acolo?

si dupa 11 august are cineva chef de plimbat?

In ce zona o sa ajungi? sau ajungi in Belgia si nu sti incotro si ce sa vizitezi? ce taxe te intereseaza?

nu se plateste nimic,daca nu ai nr de Belgia, nu platesti vinieta si alte tampenii. benzina e aprox 1.65-1.74€ depinde de regiune.........cat despre plimbari doar sa fie vreme faina, chef este :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ma voi intoarce din londra ..si o sa merg spre luxembourg si de acolo germania sau elvetia .. asa ca nu stiu exact pe unde .. vad ce drum ma atrage mai mult.

stiu sigur ca o sa ma opresc in bruxelle si o sa raman prin ferrieres

asta nu stiam daca acolo e cu vinieta, taxe de drum ceva.. incerc sa ocolesc autostrazile cat pot de mult .. dar daca cumva nimeresc pe vreuna sa stiu cam cat e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alo, roxynel, cand vii tu din Uk? Eu plec pe 3 august din UK, ca mi-am luat scuter cu steroizi, adica un Pacific Coast PC800, si ma duc sa-l aduc acasa. Pe continent, traseul este Calais - Bruxelles - Luxemburg - Munchen - Vaduz - Stelvio - Milano - Arezzo - Verona - Trieste - Ljubljana - Viena - (Bratislava, dar nu e obligatoriu) - Budapesta - Timisoara - Turda - Sibiu - Bucuresti. Poate ne incrucisam pe undeva. Trec prin Italia, la Arezzo, sa o pescuiesc pe amica mea, ea vine cu masina :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ma voi intoarce din londra ..si o sa merg spre luxembourg si de acolo germania sau elvetia .. asa ca nu stiu exact pe unde .. vad ce drum ma atrage mai mult.

stiu sigur ca o sa ma opresc in bruxelle si o sa raman prin ferrieres

asta nu stiam daca acolo e cu vinieta, taxe de drum ceva.. incerc sa ocolesc autostrazile cat pot de mult .. dar daca cumva nimeresc pe vreuna sa stiu cam cat e.

autostrazile nu se platesc. ori pe camp ori prin padure ori pe autostrada nu platesti, asta daca nu ai nr de Belgia.

Esti in vizita, nu iti are nimeni treaba, dar vezi ca au niste drumuri jalnice....cam ca si in Romania, singurul avantaj e ca poti circula

noaptea pe autostrada ca sunt toate luminate :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci frumos joker.

Kali.. iti dau un tel zilele astea si vorbim .. in principiu undeva dupa 11 o sa plec din londra.. depinde cat am chef sa stau .. nu am treaba nu nimic .. merg doar la plimbare asa ca mi se schimba traseul.. oricum germania elvetia belgia si luxembourg sunt sigure.. vorbim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu trebuie sa ajung in tara in 13 august cel tarziu, dar preconizez ca va fi mai repede. Cu siguranta plec din Londra pe 3 august si vreau neaparat sa ajung pe Stelvio. Apoi ma opresc in Italia un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mi-a zis ca daca aduci de acolo tre sa platesti o taxa de import

In EU nu exista taxa de import. Probabil e vorba tot de o taxa de prima inmatriculare insa ca si la olandezi, sub alt nume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

joker .. trebuie sa fie vreme frumoasa ca vreau sa vizitez deci ce recomanzi?

desi e adresata jokerului intrebarea...iti raspund si eu depinde cat timp stai si in ce zile.,..vrei peisaje ? sau poate arhitectua ? ceva mai modern ? spune si daca suntem liberi te plimbam pana te doare fundu de la sa:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-am adresat lui pt ca el mi-a raspuns si ca a zis ca e chef de plimbat
nu am o perioada anume .. stau unde imi place si am ce sa vad cat vreau .. si de regula cand merg pe undeva merg cam pt tot ..peisaje/locuri de vizitat si daca mai e si viata de noapte cu atat mai bine :)
pai daca nu imi iau si eu o pernuta sau ceva oricum presimt ca o sa ma doara rau de tot dosul :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-am adresat lui pt ca el mi-a raspuns si ca a zis ca e chef de plimbat

nu am o perioada anume .. stau unde imi place si am ce sa vad cat vreau .. si de regula cand merg pe undeva merg cam pt tot ..peisaje/locuri de vizitat si daca mai e si viata de noapte cu atat mai bine :)

pai daca nu imi iau si eu o pernuta sau ceva oricum presimt ca o sa ma doara rau de tot dosul :)))

de vizitat ai ce vizita, dupa cum spunea si kharly mai sus depinde ce vrei....eu in ultima vreme mi-am pierdut noptile prin chefuri si betii crunte si nu am mai av vreme de motor...

mai ales ca a2a zi eram mahmur si nu ma simteam in stare de nimic...zi exact cand vi si facem o iesire.

sincer si mie mi dor de o iesire cu mai multi... so let us knoz when u stop by BE :D

 

cu vremea e cam ca la lotto in belgia,sau ca si in anglia...momentan e super soare 25 grd dar cine stie cat tine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...