Sari la conținut

Maneta ambreiaj indoita


Postări Recomandate

Salut!

Acum 2 ore mi-a ajuns motocicleta (Yamaha WR250x), am dat cateva ture cu ea, din pacate am reusit sa o dau jos (am vrut sa ma intorc si a fost prea strans si m-am dezechilibrat) deja si s-a indoit maneta de ambreiaj. Functioneaza doar ca este intr-o forma de C ..

 

Aveti idee se mai poate repara? sa incerc sa o indrept sau trebuie schimbata?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce ai avea de pierdut? incerci sa o indrepti si daca nu-ti iese, o schimbi :) tot dracul ala e, in cazul in care nu vrei sa ramai cu ea asa cum este acum :) daca se rupe, e ok, o sa ai maneta scurta :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce ai avea de pierdut? incerci sa o indrepti si daca nu-ti iese, o schimbi :) tot dracul ala e, in cazul in care nu vrei sa ramai cu ea asa cum este acum :) daca se rupe, e ok, o sa ai maneta scurta :unsure:

 

 

multumesc, incerc sa vad .. momentan imi vine sa imi dau palme ca in 2 ore am dat deja cu ea de pamant :-( ce stupid sunt!! (este putin cam inalta o sa incerc sa o las putin mai jos am vazut pe net ca se poate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc, incerc sa vad .. momentan imi vine sa imi dau palme ca in 2 ore am dat deja cu ea de pamant :-( ce stupid sunt!! (este putin cam inalta o sa incerc sa o las putin mai jos am vazut pe net ca se poate)

nu uita ca oricand te poti sprijini intr-un picior daca nu ajungi cu ambele, atunci cand opresti :) relax, manetele le poti trece la consumabile, daca nu-ti iei ori manete scurte ori protectii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie

manetele intrerupte pot avea fisuri si in zona de prindere

am patit eu cu una rupta pe o mobra oarecare - s-a rupt la o strangere mai vioaie dupa putina vreme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta auzisem si eu. Desi si pe a mea, tot la cald am indreptat-o. Tinuta la aragaz, lasata un pic de tot sa se raceasca, si dupa tinuta cu un patent si ciocanita usor. Bine nici nu a fost cine stie ce, nu capatase forma de U (si mai stiu pe cineva care a indreptat un cap de ghidon).

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Acum 2 ore mi-a ajuns motocicleta (Yamaha WR250x), am dat cateva ture cu ea, din pacate am reusit sa o dau jos (am vrut sa ma intorc si a fost prea strans si m-am dezechilibrat) deja si s-a indoit maneta de ambreiaj. Functioneaza doar ca este intr-o forma de C ..

 

Aveti idee se mai poate repara? sa incerc sa o indrept sau trebuie schimbata?

 

Multumesc.

 

Daca maneta e din duraluminiu,merge indreptata.

Incalzeste-o pe aragaz,prinde-o intr-o menghina,iar cu o teava bagata pe maner,indreapt-o putin cate putin.Daca e nevoie,o poti reancalzi..

La rece duralul e foarte casant,incalzit poate fi indreptat;am indreptat in felul acesta cateva manete,care au fost indoite tot in urma unor accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Acum 2 ore mi-a ajuns motocicleta (Yamaha WR250x), am dat cateva ture cu ea, din pacate am reusit sa o dau jos (am vrut sa ma intorc si a fost prea strans si m-am dezechilibrat) deja si s-a indoit maneta de ambreiaj. Functioneaza doar ca este intr-o forma de C ..

 

Aveti idee se mai poate repara? sa incerc sa o indrept sau trebuie schimbata?

 

Multumesc.

eu am dat-o jos si cum eram in padure am indreptat-o folosind 2 bolovani (materiale locale) :unsure: ... curbura era atat de mare incat nu puteam folosi maneta pana acasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am dat-o jos si cum eram in padure am indreptat-o folosind 2 bolovani (materiale locale) :unsure: ... curbura era atat de mare incat nu puteam folosi maneta pana acasa

 

 

Am comandat una noua .. si pana ajunge aia noua am zis sa ma risc, am dat-o jos a durat 2 min .. imi era frica ca poate nu o mai pot pune la loc :o) .. apoi i-am dat apoi 3 ciocane si si-a revenit :o)

 

Deci merge indreptata asa la rece.. acum o sa tin aia de rezerva nu se stie cand am nevoie.

 

Multumesc pentru raspunsuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti aplica tactica "enduro" chiar daca e vorba de un supermoto

manete slabite din prinderile pe ghidon pentru a se deplasa la impact

manete "slabite" cu pinza de bomfaier pe partea dinspre ghidon la aprox 1/3 de la virf ca atunci cind se rup sa-ti ramina un ciot cu care sa mergi pina acasa

exsta manete aftermarket flexibile, cauta pentru modelul dar pretul este prohibitiv dupa mine.

Editat de XorX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...