Sari la conținut

Sapanta - Sighetu Marmatiei


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

daca aveti recomandari de asfalt bun pana acolo si inapoi din buc va multumesc anticipat. stabilim ruta in baza recomandarilor.

Bucuresti>Brasov>Sighisoara>TgMures>Cluj>SatuMare>Sighetul Marmatiei varianta cu cel mai bun asfalt dar cam lung >700km

Bucuresti>Brasov>Sighisoara>TgMures>Cluj>Dej>Baia Mare>Sighetul Marmatiei - ceva mai valurit de la Baia Mare la Sighet, si 60 km mai putin

Bucuresti>Brasov>Sighisoara>TgMures>Reghin>Bistrita>Salva>Barsana>Sighetul Marmatiei - cel mai spectaculos dar valurit de la tg mures in sus. - se poate merge tare, nu sunt gropi, insa nu-i o placere sa alergi cu suspensii rigide pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buline multumim. haideti care mergei ziceti pe unde sa o luam. eu inclin spre prima sau a doua, daca asfaltul e bun. din experienta ca timp faci mai putin. care e ruta de dus care de intors? ce e de vazut pe acolo? unde sa ne cazam? la sighet?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Sighet aveti de vazut:

- Muzeul satului maramuresean - ofera si cazare la 80 ron camera cu mic dejun, dar n-am verificat conditiile. Este la iesirea din Sighet catre Barsana.

- Memorialul victimelor comunismului - daca va pasioneaza, eu am zis pas

- Muzeul etnografic

- Muzeul de istorie

- Casa memoriala Elie Wiesel - la fel, am zis pas, nu mi s-a parut interesant sa vad unde a trait el pana la 15 ani

de mancat - Casa Iurca de Calinesti, langa Elie Wiesel mancare traditionala maramureseana, vinerea(poate si sambata) seara au si ceterasi

 

Sapanta:

- Cimitirul

- Casa memoriala Stan Ioan Patras - creatorul cimitirului

ar mai fi o "valtoare" la vreo 3-400 m de cimitir undeva in stanga, o cascada la vreo 20 km mai departe pe drum forestier. La vreo 6-7 km pe acelasi drum e o pastravarie -complex pastravul, sau cam asa ceva- ofera si cazare la 80(parca) ron/camera. Pana acolo drumul este destul de ok, de tara dar practicabil. mai departe, spre cascada, se strica.

 

 

Pentru drum, personal prefer ultima varianta, cu enduro-touring mergi lejer 120-130 si drumul este liber. In plus este cu ~ 160-170 km mai scurt decat prima varianta

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va recomand sa va cazati la statiunea de la Cavnic ... e langa baia mare prin padure chiar langa un lac, foarte frumoasa zona. In afara de cimitirul de la Sapanta mai puteti vizita si valea aceea renumita unde urca masina singura la deal.

Eu am fost intr-o duminica iar prin satele din maramures iesea lumea in costume populare si patrula in grupuri (cred ca spre biserica).

Unde vedeti multe cratite, oale agatzate la poarta inseamna ca au fata de maritat, aviz amatorilor. :bigstar:

Weekendul asta ma duc din nou in moldova la mine tara, pe langa prut.. asa ca nu pot decat sa va urez drum bun!

Editat de knox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sapanta:

- Cimitirul

- Casa memoriala Stan Ioan Patras - creatorul cimitirului

nu uitatzi de biserica din lemn din sapanta, cea mai inalta din europa. e o priveliste foarte frumoasa.

 

si tot in zona manastirea barsana, care e superba deasemenea.

 

aici e la barsana

301694_2147532643967_1115838252_32166081_1530838109_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti>Brasov>Sighisoara>TgMures>Cluj>SatuMare>Sighetul Marmatiei varianta cu cel mai bun asfalt dar cam lung >700km

Bucuresti>Brasov>Sighisoara>TgMures>Cluj>Dej>Baia Mare>Sighetul Marmatiei - ceva mai valurit de la Baia Mare la Sighet, si 60 km mai putin

Bucuresti>Brasov>Sighisoara>TgMures>Reghin>Bistrita>Salva>Barsana>Sighetul Marmatiei - cel mai spectaculos dar valurit de la tg mures in sus. - se poate merge tare, nu sunt gropi, insa nu-i o placere sa alergi cu suspensii rigide pe el.

Ahoi, in luna iulie am fost la Sighetul Marmatiei cu Dragstar 1100cc si drumul de la Reghin Salva Sighet e cam damburos, atat de damburos incat mi s-a desprins aripa din spate si am pierdut suruburile. Viteza de cruaziera nu a putut fi mai mare de 70 de km/h ca zguduia ca naiba. Tin sa mentionez ca de la Sighet in orice directie mergi (Satu Mare, Baia Mare, Valea Izei, Valea Viseului drumul tot asa e, damburos) Dar are o frumuseste aparte!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi, in luna iulie am fost la Sighetul Marmatiei cu Dragstar 1100cc si drumul de la Reghin Salva Sighet e cam damburos, atat de damburos incat mi s-a desprins aripa din spate si am pierdut suruburile. Viteza de cruaziera nu a putut fi mai mare de 70 de km/h ca zguduia ca naiba. Tin sa mentionez ca de la Sighet in orice directie mergi (Satu Mare, Baia Mare, Valea Izei, Valea Viseului drumul tot asa e, damburos) Dar are o frumuseste aparte!

Bafta!

 

Vezi ca am trecut vineri prin Gheorghieni si chiar m-am gandit la tine, dar n-am avut de unde sa te iau. Lasa si tu un nr de tel pe PM sa ne auzim cand mai trec prin zona.

 

Si eu am patit-o intre Toplita si Gura Humorului, mai precis intre Borsec, Brosteni, Ostra, Stulpicani si Frasin, de mi-am blestemat zilele

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha! De la Sighet - Pasul Prislop - Vatra Dornei mi s-a rupt o toba. Pur si simplu. Daca mai mergeam 10 Km imi cadea pe drum.

 

Mizerie de tara. Pe pasul Prislop m-a luat ameteala. Mai tare ca in sudul Frantei dar pla mea, platim accize si alea si nu avem sosele. M-au depasit un grup de Varadero/1200 GS/Transalp/V Strom si m-au privit cu mila.

Hi hi!!!!! Bad ass chopp mother fucker. Am facut un drob (rinichi, ficat, prapore. Toate ale mele si ale nevestei :rolleyes: ) prin Romania anul asta.

 

Pla mea. De unde locuiesc am 525 de km pana in Salonic. Plec dimineata la 7 si dupe-amiaza fac baie in Mediterana si mananc un tzatziki.

 

Eu nu mai calc prin Romania. :cheers:

Editat de choppermaniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plec dimineata la 7 si dupe-amiaza fac baie in Mediterana si mananc un tzatziki.

Eu nu mai calc prin Romania.

 

1. ia mai gandeste-te cu marea aia.

 

2. asa am zis si eu, am revenit, sunt locuri de vazut, conditiile de turism s-au imbunatatit, sunt pensiuni civilizate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. ia mai gandeste-te cu marea aia.

 

2. asa am zis si eu, am revenit, sunt locuri de vazut, conditiile de turism s-au imbunatatit, sunt pensiuni civilizate.

 

1. Bine, bine, am vrut sa adaug un pic de dramatism, Marea Egee.

 

2. Da, sunt locuri de vazut dar eu nu sunt atat de patriot incat sa-mi schimb motorul doar ca sa vad tara noastra atat de frumoasa dar atat de plina de gropi. De la Timisoara am mers numai pe conturul muntilor pana la Sighet, am evitat europenele (care stiu ca sunt bune dar nu poti vedea nimic dintre doua tiruri iar mersul cu durere in plua atat de caracteristic nu este posibil) apoi spre sud, spre casa, si nu am intilnit mai mult de 200 km de sosea buna, adunati. In 1400 km?

 

Nu plec sa vad locuri. Plec sa ma dau cu durere in plua pe sosele frumoase. Sa mananc langa cort, sa beau bere cu 2 lei de la birtul din sat.

Editat de choppermaniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, fiecare cu placerea lui. unii pe aici de se cred zei in creierul lor mic ii judeca pe altii dupa propriul lor sablon, care in mod invariabil e stramb rau. te inteleg, si eu uneori merg de dragul mersului, alteori merg sa ajung undeva. motociclismul mi se pare misto in sine, nici nu cred ca are importanta ce calaresti, pe alba ca zapada sau pe muma padurii. am avut cruiser, e misto, sa am timp si tara de umblat mi-as lua cate una din fiecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...