Sari la conținut

Neatentia unei soferite a bagat in spital un motociclist clujean - VID


route`66
 Share

Postări Recomandate

Doamna pasagera, da' bun spirit de observatie mai ai. :crack:

Sa-ti zic un secret: la scoala moto te invata sa mergi cu 1 mana. Intreaba conducatorul motocicletei pe care erai pasagera cum vine asta. O sa-ti zica ca nu e chiar asa de greu. Daca nu e asa de greu pe moto sa mergi cu 1 mana, de ce-ar fi mai greu pe conserva sa tii volanul cu 1 mana ?

Cand merg cu conserva si eu fumez cu mana intinsa la max pe geam si crede-ma, nu am scapat colacul niciodata, ghici de ce ?

Ca aia nu erau atenti la trafic da, moarte conservarilor, dar ca unul conducea cu 1 mana iti zic eu ca nu dovedeste nimic :baldy:

 

Si inca ceva: daca scapi volanul, conserva va merge intotdeauna drept, in nici un caz nu va vira singura catre tine ... mare minune, nu-i asa ?

 

Si acum treci inapoi pe locul din spate si rumega la ce-am zis. :peace:

Sa-ti zic si eu un secret: daca sunt doar pasagera pe moto nu inseamna ca nu am experienta auto. Nu se exclud reciproc. Asa ca nu ma trece pe locul din spate de pe moto ca stau si la volan in conserva. De vreo 6 ani asa. :smoke:

 

Nu stiu cum e in categoria A si nici nu imi imaginez de ce ar fi al naibii de diferit. Inclin sa cred ca riderii nu conduc prea mult cu o mana si clar nu fumeaza cu viziera ridicata in timp ce ii dau blana cu 100/h ca daca dau cu nasul in parapet/ contrasens s-a stricat smecheria, doar nu au conserva sa ii protejeze pana vine echipa de la descarcerare.

 

Cand tii o singura mana pe colac, inseamna in mod logic ca faci altceva cu cealalta mana. Fie ca te scobesti in dinti, vorbesti la telefon, fumezi, te scarpini, te rujezi sau citesti o carte, clar atentia iti este mai mult sau mai putin distrasa de la volan. Zic. Ia incerca sa te speli pe dinti cu o mana si sa stergi cu mopul pe jos cu cealalta prin baie. Pe pariu ca nu le faci bine pe amandoua consecutiv prea mult timp si la un moment dat una din maini ti se opreste si te concentrezi doar pe cealalta chestie? Testat. Daca chiar vrei, poate iti reuseste, dar iti trebuie concentrare suplimentara. Daca tu esti Superman, eu recunosc ca sunt un om si e posibil sa nu ma pot concentra bine pe ambele prea mult timp.

 

Si o secunda de neatentie e suficienta sa tragi un pic de volan aiurea si sa te urci in cel mai fericit caz pe o bordura/ iesi din decor si in cel mai nefericit, pe un pieton/motociclist/alta masina. De ce crezi ca sunt astia de la Politie nebuni si clasifica "Neatentia la volan" ca una din principalele cauze ale producerii accidentelor? Si, de ce tin mortis instructorii auto sa te invete sa conduci cu mainile 10-2? De ce nu e 1-6 (cum am vazut la cineva), sau doar 6? In concluzie mi se pare perfect normal sa ma sperii cand vad ca aia de la volan se dau miserupisti cool si mai fac si altceva in afara sa conduca (cum nu inteleg de ce trebuie sa vorbesti la telefon cu mana la cap cand marea majoritate a telefoanelor mobile, chiar si alea mai prapadite, au hands-free...). My bad.

 

In fine, teoria auto nu prea are ce cauta pe un site moto, sau poate are, ca mai citeste lumea si poate se mai gandeste...

 

Trebuie sa recunosc ca am ramas profund si iremediabil fascinata de profunzimea ultimei tale replici, care a venit ca o lovitura de teatru intr-o zi senina:

 

"Si inca ceva: daca scapi volanul, conserva va merge intotdeauna drept, in nici un caz nu va vira singura catre tine ... mare minune, nu-i asa ?"

 

Intr-adevar, mare minune, mai ales ca nu prea imi pot imagina de ce conserva nu poate vira singura spre tine cand esti la volanul ei... :blbl:

 

Wrong. Vorbitul este problema principala pentru ca distrage atentia. Partea cu mana pe volan este secundara.

Hmm... pai si daca esti cu pasager si vb cu el/ea nu ti se distrage atentia?

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Hmm... pai si daca esti cu pasager si vb cu el/ea nu ti se distrage atentia?

Iti distrage atentia dar mai putin. Nu ma intreba de ce dar la concluzia asta au ajuns unii care au testat. Acum depinde si de pasager, ca unii iti distrag atentia mai mult ca telefonul. Macar pe ala poti sa-l inchizi :)

 

Iar comparatia cu mainile pe volan vs. mainile pe ghidon nu tine. La masina pot sa franez blana cu o mana pe volan. Incearca asta la motor. Eu merg in general cu o mana pe volan. Cealalta e pe cotiera, deci nu am nici o alta activitate. Pur si simplu doua maini pe volan in regism de mers normal mi se pare incomod si obositor. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai trebuia sa vina un tigan sa vanda seminte, ca la meciurile romaniei in tribune.

Cumplit accident.. sanatate motociclistului!!!

 

da oare când eÂşti în zona colacului de veceu trebuie să foloseÂşti ambele mâini?

E mai greu cu acele de par, in rest e floare-la-ureche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de off-topic :)

 

Cel mai bun exemplu (asta pt pilotaj. Cand parchezi masina, logic ca nu procedezi asa):

http://www.youtube.com/watch?v=ks8mJWJjdcE

 

Logic ca ambele maini se tin pe volan... asta te invata si la scoala de soferi. In plus, de ce vorbitul la telefon este ilegal dar daca ai hands-free ai voie? Pt ca nu vorbitul in sine este problema, ci faptul ca o mana o tii ocupata cu telefonul.

Mai o chestie...cand vorbesti la telefon indiferent cu ce, te duci cu gandul la ceea ce vorbesti,la subiectul respectiv, nu te mai concentrezi in aglomeratie mai ales suficient, iti pierzi atentia distributiva. Uneori e de ajuns o fractiune de secunda sa fii absent si gata viata motociclistului.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...