Sari la conținut

Ce Se Intampla?


Magic4Ce
 Share

Postări Recomandate

sunt mai nou in ale motociclismului chiar daca visez inca de pe la 10 ani asa ceva.

dar cum se face ca mergand pe strada nu ne salutam? pe la inceputul plimbarilor mele(dupa ce am luat carnetul) un necunoscut pe un Minsk m-a salutat si i-am raspuns. am avut un sentiment coplesitor de emotie si bucuria gandului ca nu sunt singurul nebun. apoi cineva cu un Vulcan ma face sa repet experienta dar... lucky nr 3 pe o vitezista imi arata degetelul. si apoi alt lucky nr 3 pe o vitezista nu ma (vede) baga in seama evenimentul repetandu-se.

ce cred eu acum: ori ne salutam in functie de gustiri... respectiv clasa moto... ori noi cu moto comuniste nu meritam atentia vitezistilor... ori am avut eu noroc primele 2 ori si atunci ma duc sa ma inpusc.

cum se poate cand suntem asa putini sa nu ne respectam, sa nu fim uniti si sa lasam ignoranta sa ne fure. acum cand suntem cateva zeci in oras. ce ne facem cand vom fii cu miile.

va doresc minunata senzatie a respectului reciproc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Man, eu nu am avut experiente de genu asta pana acum, desi salut pe toti care apuc sa ii vad (cateodata sunt atat de absorbit de trafic incat vad foarte tarziu alte motoare). Am fost salutat si am salutat si vitezane si choppere si comuniste. Putini au fost cei care nu au raspuns la salut. Poate ai avut tu ghinion, nu stiu ce sa zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baietii de pe vitezane nu prea raspund la salut! Banuiesc ca in principal din cauza pozitiei pe motor :hug:

Eu cand ma intalnesc cu un motor il salut daca il vad din timp. In general mi se raspunde...

Oricum numai cine nu raspunde la salut e nepoliticos, nu cine saluta :()

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca o sa va vine sa credeti, dar mergand cu jaful meu spre ciolpani-snagol, la fest, am salutat si am fost salutat de o gramada de motoristi, fie ca aveau vitezane sau alte jucarii...poate is pt faptul ca motorul era incarcat cu bagaj, cort pe coarne, s-au prins ca nu sunt genul de pustiulica fitzor caruia i-a cumparat mamica first bike sa se dea prin bucuresti...cat despre capitala...m-au mai salutat, mia multi cu comuniste...dar, am salutat de multe ori, si degeaba...aici,ei chiar cred ca sunt unu care se baga in seama aiurea, eu , cu jaful meu :( asa ca, am incetat sa mai salut in capitala, din pacate :hug: dar, indiferent ce motor as avea, frumoasa asta tot as scoate-o la plimbare, pt ca imi place mult, mere perfect si e prima :crack: oi fi eu pe un moped(dar totusi vechi si destul de comunist, nu?) dar tot pe doua roti sunt, si in plus, avand in vedere ca umblu cu oameni care au motare,nu mopeduri si scootere, si festuvaluri de moatoare, sunt in familie :crack:

 

in iarna minimobra va intra in reconditionare, si va avea un flash pt a face cu ochiul :P i-ar sta bine la salutari si cred ca ar placea celor care vor vedea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca o sa va vine sa credeti, dar mergand cu jaful meu spre ciolpani-snagol, la fest, am salutat si am fost salutat de o gramada de motoristi, fie ca aveau vitezane sau alte jucarii...poate is pt faptul ca motorul era incarcat cu bagaj, cort pe coarne, s-au prins ca nu sunt genul de pustiulica fitzor caruia i-a cumparat mamica first bike sa se dea prin bucuresti...cat despre capitala...m-au mai salutat, mia multi cu comuniste...dar, am salutat de multe ori, si degeaba...aici,ei chiar cred ca sunt unu care se baga in seama aiurea, eu , cu jaful meu :P asa ca, am incetat sa mai salut in capitala, din pacate :( dar, indiferent ce motor as avea, frumoasa asta tot as scoate-o la plimbare, pt ca imi place mult, mere perfect si e prima :crack: oi fi eu pe un moped(dar totusi vechi si destul de comunist, nu?) dar tot pe doua roti sunt, si in plus, avand in vedere ca umblu cu oameni care au motare,nu mopeduri si scootere, si festuvaluri de moatoare, sunt in familie :crack:

 

in iarna minimobra va intra in reconditionare, si va avea un flash pt a face cu ochiul :crack: i-ar sta bine la salutari si cred ca ar placea celor care vor vedea

Orlandoooooooo ti-a fost dor de mine? :hug: Mi-ai vazut poza si ti-ai adus aminte ce ti-am zis la discutia aia cu D-zeu?Ai dat si tu un clic pa lincu ala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum cand suntem cateva zeci in oras. ce ne facem cand vom fii cu miile.

 

 

:hug: :( :P

 

Va faceti ca va treziti din somn si nu mai visati.

 

E vorba despre un simplu salut, nu e nimeni obligat sa fie atent cine'l saluta ca sa rapunda, tine'ti mainile pe ghidon ca sunt alte lucruri mai importante in viata decat sa iti raspunda unul pe motoreta la salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut daca apuc si daca pot rupe secunda necesara. Nu iau in nume de rau cand nu mi se raspunde; poate are treaba, poate doarme, poate se uita la imbecilul care ma depseste pe contrasens cand merg in coloana (am patit-o) sau poate e needucat si am irosit un gest. Dar sa ma supar ... nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma amuza fratimiu knd isi iese din minti atunci cand dupa vreo 4 salutari catre motociclisti, nu ii raspunde nici unu...asta la interval mare...

sincer incepe sa mi se para cam nasoala faza...esti ocupat odata, de 2 ori, dar de cateva luni nu mai vad pe nici unu sa salute

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer incepe sa mi se para cam nasoala faza...esti ocupat odata, de 2 ori, dar de cateva luni nu mai vad pe nici unu sa salute

 

nu shtii pe unde sa te plimbi :hug: :(

 

exageratzi ca de obicei :P :crack: marea majoritate raspund la salut!!!

 

dar poate omu e mult prea atent la trafic, poate nu te vede etc. :crack: :crack:

 

sau poate nu vrea sa salute shi e problema luui :blink: :what: deja a devenit problema de viatza shi de moarte chestia asta!!! :lol: :lol: unii nu pot dormi noaptea :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre eu nu ma agit :hug: k nu am motor inca...si da exagerez, insa 80% din cazuri asa patesc knd sunt cu fratimiu...inafara de sosea si afara orasului unde motoristii saluta mereu...

in buc e cam najpa. e chiar penibil sa ridici mana si sa saluti aerul...

 

ps: unde am mai exagerat eu, bre? vrei sa te mananc cu pene cu tot :(

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai in bucuresti se pare ca sunt exagerat de multi(cunosc destui)manelari idioti care la banu lor si-au luat vitezana sau alte jucarii smechere si habar n-au sa se poarte...pe mine m-a bucurat ca am slautat si am fost salutat, ba chiar s-au orpit si m-au intrebat daca mere bestia :( dar, in buc nu prea mai salut, ca de multe ori salut degeaba...si in general, pe mine, ma saluta cei cu comunistele....se pare ca in mare, nu uita de unde au plecat...si aici, nu generalizez...ca sutn fel si fel de oameni...

 

@strut....frate...exact pt tine am intrat aici...doamne ce dor mi-a fost de tine :hug:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intradevar cei cu comuniste saluta negresit! hmm...

 

nu negresit...sunt si care nu saluta...dar, in procent mai mare, pe mine, da :P am spus...nu sunt un kinder dala cu fb care sa salute sa se afle in treaba...am prins fest cu ea, am umblat la mecanica la mai multe motoare, ultimul, un ktm...dar si daca imi iau racheta, tot as umbla cu minimobra asta...pacat ca multi te catalogheaza dupa categoria de motor pe care o detii...am vaz ca se face diferenta uneori...bisericute...comunistii cu ai lor, vitezistii cu ai lor, etc...si atunci tind sa cred ca asta influenteaza....eu acum ce sa fac?sa nu mai salut decat tiganusi cu mopeduri si ochelari de soare? :hug: pun pariu, ca, daca imi iau ceva mai suparat, o sa fiu eu salutat, inainte sa ma arunc sa salut :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul m-am convins cam cum sta treaba.

sunt mai multe variabile ca de exemplu: traficul - foarte important

poate e incepator... bun motiv

i-a dat tata bani(tata lui) si de prea multe fitze sa nu se ude tricoul original de firma din cauza slipului e atent la partea ce vine in contact cu saua nu cu drumul.

pana la urma urmei totul tine de bun simt si daca poti saluta fara a astepta sa te salute el primul ,,de proba"

ma rog... am sesizat ca discutia asta s-a mai purtat de N ori asa ca ma duc la nani sa visez pistoane si bujii si carbelitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, eu nu am avut experiente de genu asta pana acum, desi salut pe toti care apuc sa ii vad (cateodata sunt atat de absorbit de trafic incat vad foarte tarziu alte motoare). Am fost salutat si am salutat si vitezane si choppere si comuniste. Putini au fost cei care nu au raspuns la salut. Poate ai avut tu ghinion, nu stiu ce sa zic.

 

Subscriu. Dar din ce am inteles eu (tot de pe forum de pe-aicea) in constanta (ca vad ca ai nr de CT) toti smecherasii au vitezane si nu se uita la d-astia cu comuniste. Ce sa-i faci, fitele. Si pe-aici prin bucuresti sunt astfel de "exemplare". Ideea este sa intelegi ca nu toti sunt asa. E vorba doar de procente (%). Eu am multi prieteni cu vitezane dar care au inceput pe comuniste. Iti garantez ca oricare din ei o sa te salute dc te vad sau dc pot in acel moment (adica dc nu tin mana pe ambreiaj in acel moment).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa tu, salutu ca salutu, da reparam intr-o dim la minimobra impreuna cu un tov cu minsku...a venit un tip cunoscut, de prin cartier cu zxr400, dala de bani gata...mama ce misto mai facea de minimobra mea si de minsku omului...da i-am inchis gura...macar sa fi mers zxr-ul lui unde a ajuns minsku omului...cat despre minimobra mea nu stiu ce o fi avut cu ea...e veche si merge de rupe+ca o am :P ...asa ca, unii au fost fatati pe vitezane, cu conturile bancare la dispozitie, si te iau in deradere ori de cate ori au ocazia, damai sa te si salute :( e adevarat...sunt cei care nu uita de unde au plecat, se dau pe vitezane sau choppere adevarate si nu au uitat ca acum multi ani au descoperit mobra bunicilor...respect...mie unu imi place sa fiu politicos cu camarazii pe dooroti si salut ori de cate ori pot, ba chiar m-am oprit sa dau o mana de ajutor cand a fost nevoie, ca ceva mecanica mai stiu si eu :hug:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa tu, salutu ca salutu, da reparam intr-o dim la minimobra impreuna cu un tov cu minsku...a venit un tip cunoscut, de prin cartier cu zxr400, dala de bani gata...mama ce misto mai facea de minimobra mea si de minsku omului...da i-am inchis gura...macar sa fi mers zxr-ul lui unde a ajuns minsku omului...cat despre minimobra mea nu stiu ce o fi avut cu ea...e veche si merge de rupe+ca o am :P ...asa ca, unii au fost fatati pe vitezane, cu conturile bancare la dispozitie, si te iau in deradere ori de cate ori au ocazia, damai sa te si salute :( e adevarat...sunt cei care nu uita de unde au plecat, se dau pe vitezane sau choppere adevarate si nu au uitat ca acum multi ani au descoperit mobra bunicilor...respect...mie unu imi place sa fiu politicos cu camarazii pe dooroti si salut ori de cate ori pot, ba chiar m-am oprit sa dau o mana de ajutor cand a fost nevoie, ca ceva mecanica mai stiu si eu :hug:

 

Totul tine de cei 6 ani de acasa sau de lipsa lor, mai degraba. Eu am fost "acostat" in 2 situatii, cand eram cu treburi pe la diverse firme, de persoane care le-am gasit langa motorul meu, uitandu-se la el de la o mica distanta, punandu-mi diverse intrebari, majoritatea legate de motocicleta, dar si de motociclism. Cu cea mai mare placere, cu toate ca ma grabeam, mi-am rupt 10 minute sa stau de vorba cu oamenii, ca doar nu era un capat de tara daca mai intarziam 10 minute. Unul din ei chiar ma intreba omul ptr ca vrea si el sa se apuce la 30 si ceva de ani de motociclism, lucru care m-a bucurat. Bineinteles ca am bagat si eternul text cu "motociclistii nu sunt vazuti in trafic, asa ca, daca vrei sa te apuci de motociclism, incepe prin a fi mai tolerant in trafic cu motocicletele si mai ales prin a le vedea si a constientiza ca sunt acolo si ca sunt destul de vulnerabili".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:hug:

Totul tine de cei 6 ani de acasa sau de lipsa lor, mai degraba. Eu am fost "acostat" in 2 situatii, cand eram cu treburi pe la diverse firme, de persoane care le-am gasit langa motorul meu, uitandu-se la el de la o mica distanta, punandu-mi diverse intrebari, majoritatea legate de motocicleta, dar si de motociclism. Cu cea mai mare placere, cu toate ca ma grabeam, mi-am rupt 10 minute sa stau de vorba cu oamenii, ca doar nu era un capat de tara daca mai intarziam 10 minute. Unul din ei chiar ma intreba omul ptr ca vrea si el sa se apuce la 30 si ceva de ani de motociclism, lucru care m-a bucurat. Bineinteles ca am bagat si eternul text cu "motociclistii nu sunt vazuti in trafic, asa ca, daca vrei sa te apuci de motociclism, incepe prin a fi mai tolerant in trafic cu motocicletele si mai ales prin a le vedea si a constientiza ca sunt acolo si ca sunt destul de vulnerabili".

 

bun textul cel etern :( si eu am fost acostat asa, cu bun simt...sunt multi motoristi si nu numai , mai in varsta care se holbeaza la ea si exclama"frate!asta e metrom?si merge?"...ma bucur cand vad ca munca mi-e apreciata de cineva care cunoaste si iubeste fenomenul...si da...tine de cei 6ani de acasa...cat despre figuranti, nici nu ma mai doare de ei...ajunsesem intr-un timp sa imi fie tarsheala sa salut...cum sa salut eu care detin o minimobra un om care circula cu o ditai motocicleta...dar, oare, eu nu sunt pe doua roti?...ca sincer, nu ma incadrez in tipul scuteristului frezat cu tricou puta madre si ochelari de soare la ochi, fara casca si mestecand guma... asadar, eu salut cand am ocazia si pot, pe orice camarad ...daca ma saluta, bine, daca nu, problema lor..pot crede ce or vrea :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am aceeasi impresie:nu se mai saluta, cel putin nu in Timisoara.Cel mai prost m-am simtit acum vreo 3-4 saptamani cad am trecut pe langa 2 simsonari care s-au uitat si au trecut mai departe.De asemenea am gasit pe net o incercare de infiintare a unui club de simsonari in Timisoara.Am trimis si eu un mail, dar nu am primit raspuns.Salutari cu faru' :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am aceeasi impresie:nu se mai saluta, cel putin nu in Timisoara.Cel mai prost m-am simtit acum vreo 3-4 saptamani cad am trecut pe langa 2 simsonari care s-au uitat si au trecut mai departe.De asemenea am gasit pe net o incercare de infiintare a unui club de simsonari in Timisoara.Am trimis si eu un mail, dar nu am primit raspuns.Salutari cu faru' :cheers:

 

pacat...mai ales simsonisti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da pina la urma de ce sa salute toata lumea pe toata lumea ? Ce , mai sint 12 motociclete in Bucuresti , ca pe vremuri ? Acu' e plin , unii sint mai amabili , altii sint chiar nesimtiti. Asta e, mergem inainte , nu-i problema , eu cred ca cu cit sintem mai multi , cu atit ne instrainam unii de altii si pina la urma doar tovarasii adevarati conteaza , restul... niste straini. Dar normal ca daca sint salutat , salut , desi daca te vede lumea pe un motor micut cu forma de scuter , cam intoarce capul in directia ailalta. Totusi , o sa rideti , m-am salutat cu tipi cu motoare bazate, ok oamenii, nu au uitat de unde au plecat . Si ca sa ma consolez, ma gindesc cum am lasat printre masini niste motoare beton , uriase frate,da' care nu au incaput printre masini ca taranul chinez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...