Sari la conținut

Prelungitoare Simson


MadRider
 Share

Postări Recomandate

A incercat cineva sa isi puna prelungitoare la telescoape pe furca originala?Daca da,imi poate spune si mie daca e stabila motocicleta?...tocmai am luat un simson care are prelungitoare de vreo 15 cm...arata super ....o lungeste la fix...dar nu stiu cat e de stabila....

Eddie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut prelungitoarele de 10 cm, dar le-am dat jos pt. ca n-aveam nevoie de ele, nu mai venea cadrul perfect paralel cu pamantul si este destul de inestetic sa vezi motorul saltat de bot in aer, de altfel asa sunt modificate multe simsonuri pe care le poti gasii pe siteurile nemtilor.

 

Ideea e ca la acele prelungitoare ai o suprafata mai mica de contact intre peretii cilindrului amortizor si peretii furcii, atunci incepe sa apara jocuri, la 15 cm este destul de mult da merge.

Daca ai furca de Touring difera sistemul de lungire, este mai usor de lungit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sfarsit prin a le suda de telescoape deoarece tot timput se slabeau mai ales la drum lung.Aveau vreu 12-14 cm , la inceput le-am fixat cu un punct discret dar se tot rupea , iar apoi le-am fixas mai serios pt ca nu ma rabda sa renunt la ele :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo nu tre sudat nimik.Prelungitoarele se fac frumos la dimensiunea la care iti tre si apoi se fac frumos filete interioare parca in ambele capete...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo nu tre sudat nimik.Prelungitoarele se fac frumos la dimensiunea la care iti tre si apoi se fac frumos filete interioare parca in ambele capete...

Amigo , asa am facut si eu la inceput , filete frumoase in ambele capete , unele mai frumoase ca celelalte!Insa tot la fel de frumos se si desfaceau si imi dansa roata de fata parca pe santul interemisferic :D astfel incat dupa epuizarea tuturor metodelor elegante stiute de mine am sfarsit prin a le SUDA ca sa scap de belea si de obsesia uitatului la roata si a opritului sa verific si de cheia de 34 parca si a imensului mops din trusa de drum.Dupa ce le-am sudat am alocat spatiul respectiv vacant BERII :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am lungit furca de Simson de pe motor cu 15 cm, cu adaosuri sudate intre juguri (ochelari) ca sa nu fie solicitate prea tare si nu am nici o problema cu ea, lanseaza foarte bine dar nu prea amortizeaza pentru ca pistoanele si cilindrii amortizoarelor sunt uzate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...