Sari la conținut

Amreiaj


Ulita
 Share

Postări Recomandate

Va salut,

Am si eu o nelamurire,imi puteti spune va rog daca maneta de ambreiaj tine aproape sus la plecarea de pe loc(debreiere),ce poate fi?.

Mentionez ca schimba perfect vitezele si nu patineaza absolut de loc nici in sarcina.Jocul la maneta este in jur de 5mm.Ce se poate face?,se mai poate merge asa sau trebuie schimbate placile si arcurile?.

Merci fain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

Am si eu o nelamurire,imi puteti spune va rog daca maneta de ambreiaj tine aproape sus la plecarea de pe loc(debreiere),ce poate fi?.

Mentionez ca schimba perfect vitezele si nu patineaza absolut de loc nici in sarcina.Jocul la maneta este in jur de 5mm.Ce se poate face?,se mai poate merge asa sau trebuie schimbate placile si arcurile?.

Merci fain.

Dupa ce reglezi jocul levierulu(free play) ca in manual, joc cuprins inte 10-15mm probabil si simptomul persista, va trebui sa te pregatesti de verificat elementele ambreiajului(placile de frictiune, arcurile si placa de presiune)si eventul de inlocuit piesele gasite cu uzurile la limita sau chiar peste ...

Dar...dupa cum afirmi tu, mai probabi ca este deja putina uzura acolo(la un joc de 5mm, care imi pare destul de mic, vezi in manual cit ar trebui)

Nu te impacienta, ambreiajul intra in categoria "consumabile", uitam, greseaza si cablul daca tot esti prin zona aia .

 

Stima,

 

Liviu

Editat de Unchiu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand incearca reglajul cablului la maneta, aia este o reglare mai fina, daca nu obtii de acolo efectul dorit, reglezi din suruburile de pe cablul de abreiaj in jos-dreapta (sunt doua piulite ce tin camasa cablului de motor). Daca nici de acolo nu reusesti sa rezolvi inseamna ca e problema de cablu sau abreiaj.

 

Ca idee se prefera sa se tina ambreiajul cat mai sus, pentru schimbul facil la schimbarea intre trepte (practic ambreiajul departat te afecteaza doar la plecare, si doar pana te obisnuiesti). Si mai e o chestie, la horneturi celebrul huruit de ambreiaj, o sa vezi ca cu cat o sa apuce de mai devreme cu atat huruitul o sa fie mai persistent cand o sa o lasi pe liber, asta e alt motiv pentru care in general la horneturi ambreiajul apuca tarziu.

 

Vezi ca pe topicul de horneturi am postat eu ca mi-am cumparat niste manete reglabile de pe eBay, daca nu ai probleme cu efectiv ambreiajul, poti sa faci ce reglaje vrei cu alea, sunt mult mai bune decat cele din fabrica.

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare, eu stiu ca regland suruburile de la maneta sau de jos de la ambreiaj, nu faci altceva decat sa ajustezi jocul manetei. Cu alte cuvinte maneta va prinde tot sus si asta se datoreaza unui ambreiaj uzat. Nu are rost sa-l repari de acum, foloseste-l pana la capat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare, eu stiu ca regland suruburile de la maneta sau de jos de la ambreiaj, nu faci altceva decat sa ajustezi jocul manetei. Cu alte cuvinte maneta va prinde tot sus si asta se datoreaza unui ambreiaj uzat. Nu are rost sa-l repari de acum, foloseste-l pana la capat.

Da, cam asa este, dar regland jocul mai mare, se creaza impresia de apucat mai devreme, insa daca se exagereaza duca la o debraiere incompleta la actionare.

Deci probabil e cum spui, ambreiajul e pe duca (cred ca acelasi lucru si la mine, ca are destui km motorul), dar inca se poate merge, daca nu ii patineaza ambreiajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...