Sari la conținut

Dezlipire stickere


sorinachos
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Inspirat de un articol de pe forum, m-am apucat sa imi vopsesc singur motocicleta (GS500).

Problema e ca stickerele nu ies asa usor cum ma asteptam eu.

Intr-o ora de smirgheluit am reusit sa fac doar astapost-66766-0-16589200-1323677434_thumb.jpg

Am incercat sa inmoi cu niste benzina dar in zadar. Exista oare alta metoda de a le da jos?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la o spalatorie dand stickerele jos de pe o masina cu jetul sub presiune aplicat de la distanta mica, dar nu era stickere de genul asta, ci din alea care se lipesc pe masini pentru a reclama.

Editat de skvj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Intr-o ora de smirgheluit am reusit sa fac doar astapost-66766-0-16589200-1323677434_thumb.jpg

 

:crack:

 

nici eu nu stiam de feon, dar macar am reusit fara sa stric nimic ... am umplut rezervorul cu apa calda , asa am scapat si de rugina care s-a dizolvat in apa ... l-am uscat cu feonul de par in 5 minute

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt intradevar unele stickere care sunt asa de nesimtite si lasa un lipici de nu reusesti sa il cureti nici cu nitrodiluant. Asta daca nu se rup intr-un mod la fel de nesimtit si se dezlipeste doar partea superioara, lasand lipiciul si o 'folie' in plus. Poti incerca cu o lama subtire de cutit. Sau poti incerca cu smirghel de 200-300. Si o iei la...mana. Miscari repezi (functie de chef) pana faci febra. Mai lasi un pic, te mai uiti un 2 min la un perete si continui. Dupa bagi un smirghel de 600 pe suprafata unde ai lucrat cu smirghelul de 300 si in final pe toata piesa cu 1000 si 1500. Si dupa vopsesti. Ideal ar fi sa ai si un spritchit (se gaseste si la spray) si dupa sa dai vopseaua. Dupa dai vreo 2-3 straturi de vopsea. Dupa pui stickerele daca ai si mai vrei. Dupa dai lacul 2-3 maini. Functie de cheful de munca si daca vrei sa iasa oglinda, mai bagi dupa ultimul strat de vopsea un smirghel de 1500 sau 2000 (nu mai imi aduc aminte cat era) si dupa stratul 2 de lac la fel, dupa care mai dai un lac.

 

*grija daca bagi stikere si dupa dai lac. Cu lacul la pistol nu am avut probleme insa cu lacul la spray (am impresia ca e mai puternic) mi-am stricat opera de arta odata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bon! sa o luam sissssstematic :).

1. Nu se da niciun strat de lac intre vopsele. se dau 2-3 straturi de vopsea dupa care se aplica lacul 2 straturi sau dupa preferinte.

2. daca vopseau se matuieste la benzina sau diluant inseamna ca lacul nu are intaritor in cantitatea normala, astfel el devenind "moale" in contact cu solventii.

3 lacul de spray este mai diluat ca sa poata fi aruncat afara din spray. are mai mult solvent in el fapt ce duce la "arderea" tuturor materialelor ( in afara de vopsea).

4 orice stiker se dezlipeste la cald asta ca sa nu freci, bagi cutite sau alte procedee neortodoxe. Lipiciul se ia cu diluant cat de cat din abundenta si cu o frecare mai apasata a carpei numai dupa ce s-a inmuiat putin lipiciul.

5 S a demonstrat stintific :bigstar: aseara unui amic de pe topicul asta. :friends: il salut cu ocazia asta

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bon! sa o luam sissssstematic :).

1. Nu se da niciun strat de lac intre vopsele. se dau 2-3 straturi de vopsea dupa care se aplica lacul 2 straturi sau dupa preferinte.

2. daca vopseau se matuieste la benzina sau diluant inseamna ca lacul nu are intaritor in cantitatea normala, astfel el devenind "moale" in contact cu solventii.

3 lacul de spray este mai diluat ca sa poata fi aruncat afara din spray. are mai mult solvent in el fapt ce duce la "arderea" tuturor materialelor ( in afara de vopsea).

4 orice stiker se dezlipeste la cald asta ca sa nu freci, bagi cutite sau alte procedee neortodoxe. Lipiciul se ia cu diluant cat de cat din abundenta si cu o frecare mai apasata a carpei numai dupa ce s-a inmuiat putin lipiciul.

5 S a demonstrat stintific :bigstar: aseara unui amic de pe topicul asta. :friends: il salut cu ocazia asta

 

 

Si el te saluta pe tine,mersi pt ajutor :D

Sa traiesti :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Mnoa cu o intarziere notabila va dau solutia folosita de mine. Poate foloseste la cineva care trece prin post-uri. In cazul meu am avut de dat jos stickere (de fabrica) fara sa revopsesc suprafetele. Am folosit o zeama de la Kent (sper sa nu fie problema, nu fac reclama, dau un sfat) care a mers foarte bine in cazul meu, nu a afectat vopseaua. Gasiti in link toate detaliile: http://www.kenteurope.com/uk/datasheets/30125.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine fiecare sa faca treaba lui: daca va duceati la o firma de publicitate care face colari va rezolvau fara sa pierdeti timp sau bani. Daca nu, folositi solutii profesionale de indepartat autocolant si adeziv, sunt multe pe piata, incercati la www.leykom.ro in Bucuresti.

Ne apucam acum sa reinventam roata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...