Sari la conținut

bucsa alunecare biela


Alexey04
 Share

Postări Recomandate

Va salut! Am nevoie de o noua bucsa de alunecare - cea care intra in piciorul bielei. Problema este ca nu prea am avut noroc pana acum. BMW se pare ca nu vinde decat ambielajul complet (am scris totusi celor de la AB, astept raspuns), iar aftermarket nici macar n-am auzit.

 

Am atasat o poza, poate recunoaste cineva LOGO-ul producatorului, pentru a-i contacta direct.

http://imageshack.us/photo/my-images/864/bucsaalunecare.jpg/

 

 

 

Aveti vreo alta idee/sursa unde as putea gasi asa ceva?

 

 

Multumesc!

Editat de Alexey04
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate folosii un bronz grafitat de calitate ,ce conteaza cel mai mult e precizia de executie

 

 

am fost deja la stungar bun.

 

tocmai aici e problema, ca genul asta de bucse nu sunt facute dintr-un singur material. sunt bi/tri metalice. deci pana la strung, iti trebuie materialele si tehnologia de contopire a acestora, care nu se face oriunde. asta daca vrei sa iasa ceva cat mai aproape de original..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

am fost deja la stungar bun.

 

tocmai aici e problema, ca genul asta de bucse nu sunt facute dintr-un singur material. sunt bi/tri metalice. deci pana la strung, iti trebuie materialele si tehnologia de contopire a acestora, care nu se face oriunde. asta daca vrei sa iasa ceva cat mai aproape de original..

 

Atunci ia-ti original.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai imi luam demult, dar la BMW nu se gaseste!! De-aia am pus poza, poate recunoaste cineva producatorul, sa incerc direct la sursa.

Bucsa lucreaza in ulei deci nici macar grafitat nu-i obligatoriu sa fie daca ai un aliaj mai slab nu o sa tina 100000km ci sa zicem jumatate si tot este Ok .Tot este mai ieftin decat un ambielaj.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O simpla bucsa din bronz-aluminiu. nu e nici trimetalica nici bimetalica. Mai mult ca sigur ca si bolturile au uzura asa ca vor trebui inlocuite si bucsele pasuite dupa ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucsa lucreaza in ulei deci nici macar grafitat nu-i obligatoriu sa fie daca ai un aliaj mai slab nu o sa tina 100000km ci sa zicem jumatate si tot este Ok .Tot este mai ieftin decat un ambielaj.

Numai bine

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Pai imi luam demult, dar la BMW nu se gaseste!! De-aia am pus poza, poate recunoaste cineva producatorul, sa incerc direct la sursa.

 

Am vazut ca nu se gaseste dar personal te gasesc cam fitzos, vrei original dar nu se gaseste!? Atunci faci bucsa, sunt destui care au facut astfel de bucsi la strungar si nu au avut greturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca nu se gaseste dar personal te gasesc cam fitzos, vrei original dar nu se gaseste!? Atunci faci bucsa, sunt destui care au facut astfel de bucsi la strungar si nu au avut greturi.

 

 

Hodoron tronc...sunt fitos..

Daca ai vazut ca nu se gaseste atunci de ce-ai mai zis sa iau original? Crezi ca d`asta am deschis topicu? Incerc sa gasesc una noua, pe original sau nu. Daca se poate, bine, daca nu, fac la strung. Cand am fost mi-a zis cam asa: "de facut se face, dar nu prea e ce ai tu aici...etc.." Cred ca stie mai bine decat mine.. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Hodoron tronc...sunt fitos..

Daca ai vazut ca nu se gaseste atunci de ce-ai mai zis sa iau original? Crezi ca d`asta am deschis topicu? Incerc sa gasesc una noua, pe original sau nu. Daca se poate, bine, daca nu, fac la strung. Cand am fost mi-a zis cam asa: "de facut se face, dar nu prea e ce ai tu aici...etc.." Cred ca stie mai bine decat mine.. :scratch:

 

Amice, postul meu era ironic. Daca nu gasesti solutia este sa faci alta, merge facuta din bronz fara probleme, va tine destul de mult. Important este sa o faci la un strungar care sa-ti asigure o finisare foarte buna in zona de lucru a bucsei. In trecut cand se reparau multe motoare se faceau bucsi de tipul asta cu gramada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si in fabrica la ce crezi ca le fac? flowjet?

 

Tibi nu compara strungurile de la noi si meseriasii si materialele cu cele din west!!Nu man,nu e facuta pe strung!!

 

Pai imi luam demult, dar la BMW nu se gaseste!! De-aia am pus poza, poate recunoaste cineva producatorul, sa incerc direct la sursa.

 

F650 am facut eu.Se gasesc,dar destul de greu,dar nu imposibil de gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tibi nu compara strungurile de la noi si meseriasii si materialele cu cele din west!!Nu man,nu e facuta pe strung!!

Totusi pe ce e facuta pana la urma? Sa nu mor eu prost... Gica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi pe ce e facuta pana la urma? Sa nu mor eu prost... Gica!

 

Ala e un cuzinet.E facut suportul din otel ,iar interiorul e un aliaj antifrictiune compus din Sn,Cu,Zn.....Nu ma intreba si proportiile!Ceva similar cu cuzinetii auto,dar nu chiar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o simpla bucsa din Bronz[ in speta un aliaj Cu-Al]. Nu confunda cu cuzinetii de biela sau palier. De altfel poti sa observi in poza initiatorului topicului ca la exterior e tot auriu materialul[culoarea bronzului] spre deosebire de otel, care e argintiu. Si nu ma cheama Tibi ;)

post-10713-0-79928800-1326021163_thumb.jpg

Editat de kyvacka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o simpla bucsa din Bronz[ in speta un aliaj Cu-Al]. Nu confunda cu cuzinetii de biela sau palier. De altfel poti sa observi in poza initiatorului topicului ca la exterior e tot auriu materialul[culoarea bronzului] spre deosebire de otel, care e argintiu. Si nu ma cheama Tibi ;)

 

am fact f 650.nu-mi zi mie ce e acolo.nu e bronz.Ce zici tu e anii 80 si nu se face asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fact f 650.nu-mi zi mie ce e acolo.nu e bronz.Ce zici tu e anii 80 si nu se face asa.

Bine ca reinventezi tu bucsa. N-am chef sa intru in polemici ca n-am cu cine. O zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...