Sari la conținut

StreetFighterul meu


tyby_90
 Share

Postări Recomandate

moto arata f misto.

 

de mancat ulei nush ce sa zic, poate asa era inainte, io am zx6r 07, nu mananca ulei. Repet, nu stiu cum era la cele "vechi", la cele in 2T e clar ca mananca ulei :D

 

spor la mers cu ea, sau la vandut, in functie de ce vei face!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mdeah, eu nu vorbesc din carti ci din prisma faptului ca de cand am permis am schimbat ceva jaFoneze, la nici una nu mi-a consumat motorul 1l ulei la 5000 km, nu la 1000 ca eu la 5000 fac schimbul....dar adevarul ca pun ulei de-al scump, nu poate M40, si fara sa ma laud, dar am avut numai motociclete de alea misto, luate de la prim proprietar de afara si culmea, toate la momentul achizitiei se invarteau la 20k km, si nu km de aia 'facuti'.

Am auzit si eu ca asa era la FZR, posibil din cauza uleiurilor de atunci . Si poate ca un motor consuma ulei daca este dat pe circuit, forjat, de il are unu de scoate untu' din el. Eu nu fac asa. :friends:

Nu am acuzat pe nimeni doar, am zis( preluat ) ce au spus altii mai vechi ca mine. Ca idee castrolul 10W50 la motorul meu este bun? sau nuprea ce ma sfatuiti?

 

moto arata f misto.

 

de mancat ulei nush ce sa zic, poate asa era inainte, io am zx6r 07, nu mananca ulei. Repet, nu stiu cum era la cele "vechi", la cele in 2T e clar ca mananca ulei :D

 

spor la mers cu ea, sau la vandut, in functie de ce vei face!

ms.... Eu mortis nu tin sa o vand... am pus suflet mai mult decat voi pune vreodata in ceva, daca o voi vinde ... o voi vinde pe cat cred eu de cuviinta ca merita desii nu cred ca se va intampla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cartea de service al FZR-ului meu scrie asa

- 5 grade celsius si plus, pui 20w40

- 5 grade celsius si minus, pui 10w30.

 

Probabil la asta s-a referit prietenul tau cand a zis ca nu e bun acel ulei. El e bun, dar nu bun pentru motorul tau. Mergi pe un ulei mai gros.

 

Eu mi-am luat 15w50, insa parca am o urma de regret ca nu am luat 20w40/50.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tyby, eu nu dau sfaturi referitoare la ulei, eu am pus numai 10W40 sau 15W50 iar ca marci am folosit Motul fie 5100, 7100, 300V sau Repsol, la toate motoarele de le-am avut se cerea 10W40. La unele am folosit si tratament de motor Metabond.

Baga-i ce-ti recomanda cei care s-au axat pe acest model de motocicleta deoarece in ziua de astazi cred ca practica este mai buna ca teoria, uleiurile de astazi nu mai sunt cele din anii '80 cand se facea FZR-ul cu recomandarile aferente din manual.

Editat de turku
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tu crezi ca Motul si Repsol sunt mari uleiuri? Te inseli. Ambele sunt fabricate in Ro si se simte. Doar o gramada de marketing bazate pe uleiuri care erau performante candva.

 

Daca tu chiar vrei chestii serioase incearca Belray sau chestii fabricate prin Nordul Europei.

 

La motorul de FZR asa vechi eu nu recomand sintetic. Din experienta mea cu motoare vechi si implicit tolerante vechi, uleuil semisintetic e excelent. Am avut odata Repsol sintetic, super uleiul uleiurilor si a curs prin motor ca pisatul. Am bagat in acelasi motor semisintetic de toata jena Mobil1 moto si nu mai consuma deloc. Diferenta este ca uleiul asta la 5000km deja nu isi mai face treaba. Se auzea distributia. Cum oricum toti schimbam la 4000-5000 km uleiul, asta nu e problema.

 

Nu se pot compara motoare pre 2000 cu cele din 2007. Alte tehnologii de prelucrare a materialelor, alte tolerante si alta uzura. 300v-ul intr-un motor din 95 care nu a fost refacut sunt bani aruncati pe fereastra.

 

Si prima serie de R1 consuma lejer fara sa aiba prb.

Editat de mistery
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu asa credeam, ca sunt uleiuri. M-ai cam pus pe ganduri, la schimbul de primavara o sa optez pt ulei la masura, se pare ca toate sunt la fel, dar nu stiu totusi daca sa fie de floare sau de masline, ca ultimu e superior...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomand cel folosit de la Mcdonalds. E mai ieftin si merge mai bine cu sarcamsul tau de 2 lei :)

Hey hei, fara discutii contradictorii. Am pus o intrebare simpla care ar fii mai bun ca i ulei pentru motorul meu. stiu ca tehnologia s-a schimbat mult si implicit necesita alt tip de uleiuri motoarele acutale. Dar credeti-ma ca am auzit la pareri de vb voastra imi vine sa bag dala de masline.

Sau bel ray-il am auzit numai de bine despre el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il poti incerca (bel ray-ul, nu maslinele) dar dupa cum am zis, recomand ceva semi sintetic, nici vorba de uleiuri full sintetic racing pentru un motor asa vechi.

Okay ms:) si ca vascozitate 20W40 sau 15W50? sau ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Revin cu noi adaugari. Joi si vineri "suzy" a mea ( asa o alint desii nu e suzuki ) a stat in service pentru cateva operatiuni de intretinere/mentenanta.

Pentru inceput carburatia a fost curatata si reglata/sincronizata, cabluri de acceleratie schimbate, ulei Bell Ray 10W40 semisintetic, filtre aer si ulei, simeringuri furca All Balls si ulei 10W Bell Ray. Intreaga operatiune m-a costat 800 ron dintre care 500 au fost din cuponul pe care ea la castigat la concursul " costumul meu" organizat de Info Moto - ( http://www.infomoto.ro/povestea-customului-meu-avem-castigatorii ).

Fedback-uri ar fii urmatoarele: furca mult mai precisa si dura si fara scurgeri de ulei, raspunsul motorului este similar al unei injectii datorita reglajelor facute la carburatie, iar treptele datorita uleiului se schimba pot spune genial, Cat despre Zgomotul/sunetul produs de ea acum... :X m-am indragostit din nou ( contrar parerilor unora care spun ca uleiul nu are de-a face cu sunetul motorului )

Am atasat cateva poze cu ea in timpul operatiunilor si una dupa o curatire amanuntita si o vopsea la galerii.

post-58686-0-60812000-1334003670_thumb.jpg

post-58686-0-15270100-1334003704_thumb.jpg

post-58686-0-01039800-1334003934_thumb.jpg

Editat de tyby_90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BRAVO omule! Am dat accidental pe net acum cateva zile peste motoreta ta si am aflat ca ai castigat un premiu. Felicitari!

 

Ms mult, nu ma face decat sa ma motiveze sa imi continui proiectul cu implinirea ca nu numai mie imi place ceea ce am realizat pana acum. Ea nu este perfecta! dar timpul, rabdarea, pasiunea si nu in ultimul rand BANII vor rezolva problemele ( sa le numesc asa )

 

:laugh:

 

Bel Ray, Hiflo, Hiflo ..

 

post-49786-0-59057900-1334006488_thumb.jpg

 

post-49786-0-56577800-1334006494_thumb.jpg

 

Confirm cele spuse despre Bel Ray. Eu am luat, cum am mai zis, 15w50 semi si diferenta e notabila fata de fostul ulei.

 

 

Surori de consumabile :X genial uleiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misto motocicleta

 

 

ai vopsit cadrul la vopsitor, sau l-ai vopsit tu cu spray?

 

 

Spray in curte... nu arata impecabil dar F multi m-au intrebat unde am vopsit cadrul ca a iesit super bn ( cred eu e un lucru bun ).

P.s. Am vazut ca te-ai apucat si tu de un proiect dintr-un yzf... imi place cum arata mi se pare un model de moto foarte reusit ( avand in vedere ca ale noastre sunt in proportie de 99% identice la motor, cadru.... etc). opaaaa si se pare ca sunte si cam de aceeasi varsta :)) F tare omule!!! bv . Curiozitate: Te descurci tu cu fibra sau ti-o face cineva?

 

foarte frumoasa,felicitari si sa ai grija de ea :bounce:

Ms ms ms si cand ma gandesc ca am avut o mica tentativa sa o vand asta toamna. Noroc ca m-am trezit. :))

Editat de tyby_90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spray in curte... nu arata impecabil dar F multi m-au intrebat unde am vopsit cadrul ca a iesit super bn ( cred eu e un lucru bun ).

P.s. Am vazut ca te-ai apucat si tu de un proiect dintr-un yzf... imi place cum arata mi se pare un model de moto foarte reusit ( avand in vedere ca ale noastre sunt in proportie de 99% identice la motor, cadru.... etc). opaaaa si se pare ca sunte si cam de aceeasi varsta :)) F tare omule!!! bv . Curiozitate: Te descurci tu cu fibra sau ti-o face cineva?

 

 

Ms ms ms si cand ma gandesc ca am avut o mica tentativa sa o vand asta toamna. Noroc ca m-am trezit. :))

ms, trebuie sa vopsesc si eu cadrul si motoru, si era destul de complicat sa le duc la vopsitor

nu ma intereseaza sa iasa impecabil vopseaua vreau doar sa nu sara, sau sa se arda

tu ce vopsea ai folosit(marca)

 

iar referitor la fibra, tot ce am facut la mobra am facut eu

 

 

spor al lucru :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms, trebuie sa vopsesc si eu cadrul si motoru, si era destul de complicat sa le duc la vopsitor

nu ma intereseaza sa iasa impecabil vopseaua vreau doar sa nu sara, sau sa se arda

tu ce vopsea ai folosit(marca)

 

iar referitor la fibra, tot ce am facut la mobra am facut eu

 

 

spor al lucru :cheers:

 

 

Sincer marca nu stiu e la spray si se aplica destul de usor..... vad ca tine F bine si nu a sarit ( trebuie sa matuiesti zona inainte ) La motor.... e mai complicat, alte temperaturi, nu stiu daca poti aplica vopsea la spray pe el..... chiar nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am cumparat un spray pentru evacuari, rezistent pana la 800 grade celsius. L-am luat pt toba si poate si galerii.

Din carrefour, 24 de lei, destul de maricel.

Maine vopsesc cu el si va spun cum a iesit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant cum modificati motocicletele,dar am si eu o nelamurire,cum modificati coditele,carenele etc?? ca par asa de impecabile de zici ca nici nu au fost miscate in viata lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am cumparat un spray pentru evacuari, rezistent pana la 800 grade celsius. L-am luat pt toba si poate si galerii.

Din carrefour, 24 de lei, destul de maricel.

Maine vopsesc cu el si va spun cum a iesit.

asteptam feedback-ul!!!

 

interesant cum modificati motocicletele,dar am si eu o nelamurire,cum modificati coditele,carenele etc?? ca par asa de impecabile de zici ca nici nu au fost miscate in viata lor

eu unul am luat coditza dupa un 636 lovit frontal, cu tot cu subansamble. L-am sudat la institut.... iar carenele si prinderile au cazut perfect ( asta este avantajul cand iei tot ansamblul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, am dat sprayul cu fara prea multe pregatiri si l-am lasat sa se usuce la soare. A iesit foarte bine vopseaua, in genul celei de pe cadru (negru mat). Pana acum sunt multumit de ea, isi merita banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, am dat sprayul cu fara prea multe pregatiri si l-am lasat sa se usuce la soare. A iesit foarte bine vopseaua, in genul celei de pe cadru (negru mat). Pana acum sunt multumit de ea, isi merita banii.

sa asteptam 2-3-4-5 drumuri prin oras care o vor incinge bine, si dupa ne mai zici cum se prezinta. Cum se numeste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...