Sari la conținut

Un rezervor


Postări Recomandate

Atasez mai jos o poza cu rezervorul meu , cu rugamintea de a ma lamuri cineva unde se duce furtunul mai gros , cel subtire stiu unde merge , robinetul de la rezervor mi-e clar la ce foloseste , doar furtunul mai gros nu stiu ce-i cu el. Cind am bagat benzina in rezervor am impresia ca pe acolo , pe furtunul cel gros a inceput sa curga benzina. Aiurea , nu ???

post-5541-0-39265200-1332757767_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok , de ce a curs benzina ??? Asa am avut impresia , am bagat 2-3 litrii , pentru probe , am cuplat toate cele si pe acolo a inceput sa curga. Ciudat.

Am vazut pe un site ca furtunul ala o ia in jos , preaplin , corect , poate eram matol , dar totusi am vazut cum curgea benzina pe acolo.

Ce fac , il las in jos , pe linga cadru ?

Lucrez la ansamblarea mobrei , cu CDI-ul reparat , deabia astept sa ma dau si furtunu' ala ma tine din treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate fi furtunul pe care se scurge benzina de la gaurica supraplin buson?

 

Asta daca ai gaurica sus in jurul busonului.

 

post-46097-0-33668600-1332758477_thumb.jpg

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult , asta o sa fac. Merge , bine , nu merge , mai facem incercari.

Are gaurica la buson , sa vad care e treaba. Poate am dat benzina pe linga si a luat-o prin gaura aia la vale pe furtun , betivu' s-a panicat si a mai facut un topic aiurea.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult , asta o sa fac. Merge , bine , nu merge , mai facem incercari.

Are gaurica la buson , sa vad care e treaba. Poate am dat benzina pe linga si a luat-o prin gaura aia la vale pe furtun , betivu' s-a panicat si a mai facut un topic aiurea.

 

Daca iti curge mai mult decat daca "ai fi dat pelanga", ma gandesc ca ti-e fisurat furtunul de supraplin in interiorul rezervorului si de acolo te pagubeste. Totusi sper sa ramai doar cu sperietura :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haida ha , ala cum se mai schimba , furtunul din rezervor ?

Blestemele maica.

 

Daca nu mai ai rabdare si te mananca sa-l inchei , stranguleaza-l. (pe furtun)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ai citit gindurile , asta vroiam sa fac , in ultima instanta , cine dreacu' are nevoie de acel furtun ?

Multumesc mult si cine are ceva treaba la un restaurant numit Mc.Monis parcheaza cel mai in fata posibil si ii supraveghez mobra ca pe ochii din cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca bagi si tu benzina in partea de sus a rezervorului....

Baga in partea de jos si nu mai sunt probleme, nu mai curge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu mai ai rabdare si te mananca sa-l inchei , stranguleaza-l. (pe furtun)

 

Daca il stranguleaza o sa aiba foarte multa apa in rezervor..

 

Daca furtunul ala comunica cu gaura aia mica de langa buson mai are un rol in afara de a drena benzina care da pe langa buson. Are rolul de a drena apa de ploaie.

 

Gaura aia este pe partea pe care sta mobra inclinata pe cricul lateral.Gura busonului are o umflatura catre mijloc si impreuna cu peretele rezervorului formeaza un jgheab pe unde se scurge apa de ploaie.

Garnitura busonului uneori nu este foarte etansa. In plus busonul are o gaura mai mica de egalizarea a presiunii pe unde apa poate sa patrunda in rezervor daca nu este drenata prin acea gaura.

 

Nu as putea sa jur ca furtunul ala comunica cu gaura de drenare dar sufla si tu pe el si aflii pe unde iese aerul. Iti recomand sa suflii si pe gaura de sus fiindca daca e infundata risti sa te trezesti cu apa in rezervor.

 

La unele motociclete teava de preplin este in interiorul rezervorului si daca il inclini prea mult curge pe acolo. Astfel rezervorul are pana la 4 furtune. Unul pentru robinetul vacumatic, unul pentru alimentarea cu benzina, unul pentru drenaj si unul pentru supraplin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...