Sari la conținut

Negrul mat vs Colant


Postări Recomandate

tot motorul...acum il am tot negru dar vreau sa il fac mat sau gen carbon.ma gandesc si la pret..din cate am vazut este mai ieftina varianta colant..insa unii spun ca se dezlipeste cu timpul...iar matul cica ar fi pretentios..toata lumea spune ca este pretentios dar cum anume mai exact..la zgarieturi?la ce?si vopseaua normala se zgarie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot motorul...acum il am tot negru dar vreau sa il fac mat sau gen carbon.ma gandesc si la pret..din cate am vazut este mai ieftina varianta colant..insa unii spun ca se dezlipeste cu timpul...iar matul cica ar fi pretentios..toata lumea spune ca este pretentios dar cum anume mai exact..la zgarieturi?la ce?si vopseaua normala se zgarie

 

daca colantarea este facuta de un profesionist si este colant de calitate 3M sau alta marca de renume va rezista si la temperaturi ridicate! Daca este colant de bazar... well... think again...

Cheers mate! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca colantarea este facuta de un profesionist si este colant de calitate 3M sau alta marca de renume va rezista si la temperaturi ridicate! Daca este colant de bazar... well... think again...

Cheers mate! :friends:

 

 

mersi...stii vreo firma profesioanista in domeniu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica si alte orase in afara de Bucuresti in privinta vopsitului.O sa ai o mare surpriza in privinta pretului.

Uita de colant.

 

da mi te rog si argumente pro so contra atat colant cat si vopsitorie...mersi.

 

da-i un ochi si pe forum 4tuning ! acolo cu siguranta gasesti firme de colantare din Bucuresti!

 

am gasit ceva la 1000 Ron...par pfofesionisti...cel putin din poze..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu una din masini colata cu gri semi-mat. 3 ani fara nici o problema, dupa 3 ani incepe sa se oxideze griul, la negru poate sa difere. Masina este colata cu folie de exterior cu garantie 3 ani. 650 ron a costat operatiunea cu tot cu folie. Nu se desprinde la caldura colantul, se desprinde la colturi si muchii in timp cand incepe sa "sape" usor - usor apa si praful.

Negru mat este pretentios ca intretinere, atat. Se vad stropisorii de apa daca nu este stearsa bine dupa spalare, iar daca ai prins un gunoi la carpa cand se sterge pe unde trece impuritatea se lustruieste si apar linii lucioase pe mat.

Nu as mai cola inca o data masina - recomand vopseaua, cu cat mai originala cu atat mai bine. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu da banii pe colant sa faci toata motocicleta.Eu am doar portiuni pe motor pe care o sa le dau jos si o sa il vopsesc.

 

Motocicleta are multe muchii si curbe.Trebuie sa pui colantul pe fata carenelor si sa il duci pe spate astfel incat sa ii poti da cu powertape ca sa tine.Nu comparati colantatul masinilor cu cel am motocicletelor.O sa iti para rau de bani dupa maxim 2 ani.

Vopseste-o chiar daca dai cu 30-40% mai mult.Eu iti recomand sa nu ti-o vopsesti pe toata negru mat ca e foarte greu de intretinut.De la urmele de apa,noroi si pana la ulei......o sa iti tragi 2 pumni in cap. :laugh:

Daca tot ai zis ca nu esti din Bucuresti,mergi si vezi care sunt preturile la vopsit la tine in oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pretul in alte orase este clar mai iefitn...problema e ca nu prea se pricep aia la dezasamblat si asamblat motoru...si tare imi e ca incurca ceva...uitati ce am gasit eu pana acum si mi a cam placut...nu este mat, este carbon 3 D.. http://www.autoaccesorii.ro/colantari-motociclete/colantare-carbon-3d-texturat-moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta are multe muchii si curbe.Trebuie sa pui colantul pe fata carenelor si sa il duci pe spate astfel incat sa ii poti da cu powertape ca sa tine.Nu comparati colantatul masinilor cu cel am motocicletelor.O sa iti para rau de bani dupa maxim 2 ani.

 

Are mare dreptate colegul "wawessh", la muchii si la curbe se da calduri la folie cu pistolul de aer cald. In prima faza este minunat, apoi cand folia imbatraneste sub actiunea timpului, soarelui si frigului incepe sa se stranga. Cand se strange plesneste unde a fost incalzita si trasa. A fost indulgent colegul "wawessh" cu cei 2 ani, si in 2 saptamani poate sa se desprinda, depinde de suprafata unde a fost aplicata.

Da, stickere am si eu pe moto dar alea se dau jos usor la cald si se curata ce ramane cu pur sau WD-40.

 

Eu am o masina colata si NU RECOMAND la nimeni sa puna folie daca vopseaua este ok sau daca exista posibilitatea vopsirii elementelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot motorul...acum il am tot negru dar vreau sa il fac mat sau gen carbon.ma gandesc si la pret..din cate am vazut este mai ieftina varianta colant..insa unii spun ca se dezlipeste cu timpul...iar matul cica ar fi pretentios..toata lumea spune ca este pretentios dar cum anume mai exact..la zgarieturi?la ce?si vopseaua normala se zgarie

daca e motor de viteza si il faci tot mat sau carbon nu va arata bine , am vazut cateva si nu mi-au placut nici un pic ,daca in schimb combini matul sau carbonul pe unele elemente cu o vopsea lucioasa pe celelalte poate iesii ceva misto ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are mare dreptate colegul "wawessh", la muchii si la curbe se da calduri la folie cu pistolul de aer cald. In prima faza este minunat, apoi cand folia imbatraneste sub actiunea timpului, soarelui si frigului incepe sa se stranga. Cand se strange plesneste unde a fost incalzita si trasa. A fost indulgent colegul "wawessh" cu cei 2 ani, si in 2 saptamani poate sa se desprinda, depinde de suprafata unde a fost aplicata.

Da, stickere am si eu pe moto dar alea se dau jos usor la cald si se curata ce ramane cu pur sau WD-40.

 

Eu am o masina colata si NU RECOMAND la nimeni sa puna folie daca vopseaua este ok sau daca exista posibilitatea vopsirii elementelor.

 

ms de sfaturi...

 

 

 

 

daca e motor de viteza si il faci tot mat sau carbon nu va arata bine , am vazut cateva si nu mi-au placut nici un pic ,daca in schimb combini matul sau carbonul pe unele elemente cu o vopsea lucioasa pe celelalte poate iesii ceva misto ..

 

 

uite ca la asta nu m-am gandit si e o idee f buna..ce bine e sa intrebi si in stanga si in dreapta....aflii tot felul de idei..da..cred ca asa si va ramane plus ca ies si mai ieftin..unele elemente le voi vopsi normal iar unele mat sau carbon... mersi inca o data...ramane sa ma gandesc ce si cum sa combin...

Editat de alexandru_pita
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in incercarea sa fac si eu acelasi lucru ca si tine am vopsit-o negru mat, cea mai mare greseala, imediat se zgarie...acum mi-a venit ideea cu carbonul si uite peste ce am dat pe internet: http://www.magazintu...emn-sau-carbon/ daca suni sa intrebi sa ma anunti si pe mine ce si cum te rog.

Editat de stRADu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in incercarea sa fac si eu acelasi lucru ca si tine am vopsit-o negru mat, cea mai mare greseala, imediat se zgarie...acum mi-a venit ideea cu carbonul si uite peste ce am dat pe internet: http://www.magazintu...emn-sau-carbon/ daca suni sa intrebi sa ma anunti si pe mine ce si cum te rog.

 

 

pai trebuie sa imi spui exact ce vrei sa faci ca sa stiu ce sa intreb...daca ti ai facut o deja toata mat...nu stiu ce ii mai poti face...da,poti sa i lipesti niste colant carbon sau evnentual sa combini carbonul sau matul cu luciosul,ceea ce voi face eu mai mult ca sigur..stiu si eu mai multe firme de colantarie.. dar nu sun pana nu ma decid excat ce vreau sa fac ca sa stiu ce sa intreb.

 

pai trebuie sa imi spui exact ce vrei sa faci ca sa stiu ce sa intreb...daca ti ai facut o deja toata mat...nu stiu ce ii mai poti face...da,poti sa i lipesti niste colant carbon sau evnentual sa combini carbonul sau matul cu luciosul,ceea ce voi face eu mai mult ca sigur..stiu si eu mai multe firme de colantarie.. dar nu sun pana nu ma decid excat ce vreau sa fac ca sa stiu ce sa intreb.

 

P.S. arata bine motorul oricum! ;)

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='alexandru_pita' timestamp='1334771603' post='3107058uite ca la asta nu m-am gandit si e o idee f buna..ce bine e sa intrebi si in stanga si in dreapta....aflii tot felul de idei..da..cred ca asa si va ramane plus ca ies si mai ieftin..unele elemente le voi vopsi normal iar unele mat sau carbon... mersi inca o data...ramane sa ma gandesc ce si cum sa combin...

google e prietenul tau ,cauta imagini si vei gasi inspiratie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...