Sari la conținut

Tuning De Scutere


Bob
 Share

Postări Recomandate

As putea sa va dau informatiile necesare ptr piese,kit-uri tuning scootere,piese de schimb etc.

In prezent ma aflu in tara scooterelor si in plus ma pasioneaza fenomenul.

Nu stiu cat o sa va convina pretzul de achizitie de la 100 150euro un kit,de trimis cu un transportator care vreti voi in ro,de montat puteti monta si singuri daca aveti scule necesare si un pic de cunostinte mecanice...

mai multe despre...

 

andrei2j-yahoo messenger

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma baieti sa va zic o chestie....Daca va veti pune kit pe scuter ii veti scurta viata motorului si nu va mai trage cum trebuie adika veti avea tot felu de probleme...Sper sa va ajut spunandu va asta!..Lasa ti motorasu asa cum e si incercati tunning vizual..Neoane(cre implica alta sursa electrica si chestii..MAnanca bateria),faceti ceva cu aerograful cre sa va reprezinte,faruri, jenti,sha,bord, destea...Salutari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut, care dintre voi a-ti schimbat numai arcul de la ambreaj (acela mare care se pune pe spate sa impinga fulia), ma intereseaza sa-l schimb si eu cu unul mai tare sa am demarajul mai bun, mentionez ca rolele le am originale de 3,5 grame, alte role mai usoare nu gasesc usor si de aceea as umbla la arc, acesta facand acelasi lucru ca si rolele. Daca arcul impinge mai tare in fulie, atunci forteaza rolele din variator sa modifice volanta mai greu implicit dimensiune fuliei, acelasi lucru il fac si niste role mai usoare.

Mai am o nedumerire, unii pe aici sustin ca rolele mai grele cresc demarajul, eu nu cred asta, cum sa creasca demarajul cand ele maresc mai repede dimensiunea fuliei, cei care aveti schimbate rolele va rog frumos o parere vis-a-vis de aspectul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, care dintre voi a-ti schimbat numai arcul de la ambreaj (acela mare care se pune pe spate sa impinga fulia), ma intereseaza sa-l schimb si eu cu unul mai tare sa am demarajul mai bun, mentionez ca rolele le am originale de 3,5 grame, alte role mai usoare nu gasesc usor si de aceea as umbla la arc, acesta facand acelasi lucru ca si rolele. Daca arcul impinge mai tare in fulie, atunci forteaza rolele din variator sa modifice volanta mai greu implicit dimensiune fuliei, acelasi lucru il fac si niste role mai usoare.

Mai am o nedumerire, unii pe aici sustin ca rolele mai grele cresc demarajul, eu nu cred asta, cum sa creasca demarajul cand ele maresc mai repede dimensiunea fuliei, cei care aveti schimbate rolele va rog frumos o parere vis-a-vis de aspectul asta.

DECI : cu cat sunt mai usoare rolele cu atat este mai puternic demaraju si scade top speedu :rusinica: si invers ...

daca schimbi arculetele alea 3 mici de la ambreiaj si pui unele mai tari scuteru va pleca de pe loc la turatii mai mari deci va pleca mai tare. si daca il schimbi pe ala mare va urca un pic mai repede in viteza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri, mai am o intrebare, i-mi face probleme dupa ce parcurg cam vreo 3 km, nu mai am acelasi demaraj, se incalzeste variatorul si nu stiu ce piesa creaza problema asta, viteza nu scade, doar demarajul nu mai este la fel de puternic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am aflat un pont cum sa echilibrezi si liniarizezi cuplul la scutere cu variator. Intotdeauna greutatea rolelor trebuie sa fie 1:10.000 din forta arcului mare de la ambreaj. Adica daca am arcul de 40Kg forta atunci rolele trebuiesc sa aiba 4 grame. Forta arcului se masoara astfel: se aseaza arcul pe un plan drept se ia un cantar de persoane si se apasa arcul cu acesta pana se strange arcul de tot, se citeste pe cantar kg forta, daca cantarul arata 45 kg atunci va trebuie role de 4,5 grame etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri, mai am o intrebare, i-mi face probleme dupa ce parcurg cam vreo 3 km, nu mai am acelasi demaraj, se incalzeste variatorul si nu stiu ce piesa creaza problema asta, viteza nu scade, doar demarajul nu mai este la fel de puternic.

Sa stii ca si mie mi se intampla exact la fel...

oare e normala chestia asta??? :)

Si oare am postat la sectiunea corecta??? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

nu mai vorbiti aiurea despre nrg! nu pentru ca sunt eu posesor, dar am un prieten care are un mc3 din 2002 si fuge 115 km/h. Mentionez ca l-a luat de nou si nu i-a facut absolut nimic! + ca are si 80 pe bord si dupa aia niste liniutze...

al meu are 120 si ia 100...e din 2001 si are 22000 de km...cred ca e prea bine ... nu a fost umblat la el deloc!

 

bafta :rolleyes:

Editat de Alex_16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt interesat sa cumpar o toba Giannelli Reverse sau Leo Vince Zx,cine poate sa imi faca rost,am vazut pe easyparts da nu vreau sa ma complic cu comenzi de pe net...dar o voi face daca nu voi gasi la altcineva.Ofer 100 eur pe toba pentru Aprilia SR 50 2004 DiTech (Motor Piaggio)

 

M-am uitat pe www.scuterservice.ro dar au preturi mai scumpe decat pe easyparts.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt interesat sa cumpar o toba Giannelli Reverse sau Leo Vince Zx,cine poate sa imi faca rost,am vazut pe easyparts da nu vreau sa ma complic cu comenzi de pe net...dar o voi face daca nu voi gasi la altcineva.Ofer 100 eur pe toba pentru Aprilia SR 50 2004 DiTech (Motor Piaggio)

 

M-am uitat pe www.scuterservice.ro dar au preturi mai scumpe decat pe easyparts.

si eu am facut comanda (impreuna cu brick) , daca ai nevoie de om care sa-ti faca comanda da-mi un pm ca-ti dau id-u lui..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi a ajuns comanda....

Si mi-am luat-o :

1: lui redeye nu i-a venit o piesa

2: mie mi-au venit un semnal spart,si un sticker facut praf

3: a venit foarte foarte foarte tarziu,avea termen 10 zile si a ajuns in 3 saptamani.

4: numai am nimic de spus,imi vine sa plang

 

--- Mesaj completat în 24 Dec 2007 13:59 -------------
Face cineva comenzi pe scooter center ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi a ajuns comanda....

Si mi-am luat-o :

1: lui redeye nu i-a venit o piesa

2: mie mi-au venit un semnal spart,si un sticker facut praf

3: a venit foarte foarte foarte tarziu,avea termen 10 zile si a ajuns in 3 saptamani.

4: numai am nimic de spus,imi vine sa plang

 

<small>--- Mesaj completat în 24 Dec 2007 13:59 -------------</small><br/>Face cineva comenzi pe scooter center ?

 

 

pai si ai acceptat stickeru si semnalu`??? sper ca l`ai dat retur nu ?? si sa`ti vina altu sau sa`ti deconteze ...depinde cine a spart ala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai luat de pe easyparts ?

nasoala faza ... :crack:

si mie in loc sa-mi trimita semnalizari + stop,mi-au venit un set doar semnalizarile k cik stopul a venit spart...si a trimis tot setul inapoi...si acum astept k fraieru sa primesc stopul :rock: ...deja e nesimtit omu :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da de pe easyparts de la sti tu cine....ce rost mai are frate..nu se merita daca dau de el ii torn acid de baterie pe scuter...imi vine sa crizez...la mine nu stiu daca a venit spart,si mi l-a trimis asa sau daca s-a spart in camion la posta romana....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da de pe easyparts de la sti tu cine....ce rost mai are frate..nu se merita daca dau de el ii torn acid de baterie pe scuter...imi vine sa crizez...la mine nu stiu daca a venit spart,si mi l-a trimis asa sau daca s-a spart in camion la posta romana....

ar fi posibil... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai sa faci un scuter de 49 sa fuga 120 nu e chiar asa o avere cum spun unii:Pde fapt iti poti inlocui setul cu un set malossi de 80 si asta costa 4 mil ii poti inlocui toba cu una de carbon geanelli care costa tot in jur de 4 mil si in cazul in care vrei sa pari super tare si sa te lauzi pe la colt:P:))iti poti pune si nos!si toate astea la euroscuter frate..si nu cred k exista scuterist sa nu fi auzit de euroscuter nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...