Sari la conținut

Zgomot de diesel la accelerare in plaja 3-4k


Postări Recomandate

bre marcone da si tu pe la mine sa vedem ce are, parca rasufla pe undeva evacuarea, asa se aude.

 

thumb.gif .. fix la asta ma gandeam si eu, bataie nu se aude in filmulet, e evacuarea slabita/gaurita sau valvele alea de aer de care am spus.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am ascultat "sound"-ul de pe filmulet, mi se pare a fi o unda de rezonanta din filtrul de aer. Asculta pe la filtrul de aer (la gura de absortie a aerului in filtru) daca nu se aude cu intensitate mai mare acel zgomot!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este drept inlocuirea filtrului stok cu unul sport schimba sunetul produs de admisie mai ales pe accelerare.

Conform spuselor celor de mai sus care suspecteaza sunet de evacuare,scapare de gaze se aud si la relanti,dar daca sunetul se remarca la anumite ture,ar fi bine verificarea PAIR valve eventual si eliminarea ei, ca si o metoda de tuning.respectiv liniarizarea traficului de gaze in evacuare,fara perturbatii de detonare.

Ps.Din pacate nu am auzit filmuletul,sunt pe mobil si nu pot....

Sper ca sicronizarea a fost facuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

la masini ceea ce descrii intr-adevar poate fi avansul dereglat, sau bataie de biela;

sper sa nu fie cazul la tine, daca zici ca ai de nou motorul

bafta

 

asa mai suna si al meu in 2500-3500 ture. zici ca-i o bataie de biela, dar ma indoiesc.

va trebui sa-i fac o revizie completa (ca n-am timp sa il bibilesc pe bucatele) si voi vedea atunci de unde mi se trage si mie sunetul asta.

marcone , tu pe unde stai ca poate le punem una langa alta sa comparam sunetul asta suspect :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Suna impecabil, mai fa 100000 km si vezi atunci.

Mersi de sfat Bogdan, asta cu km se rezolva doar cu timp disponibil si bani de benzina!

 

Am schimbat bujiile pe care din greseala le-am tinut de 2 ori mai mult decat in manual (24.000km in loc de 12.000km) dupa care ori nu mai face astfel incat sa se auda ori m-am obisnuit eu cu zgomotul :D

Apropos iridiu nu inseamna viata mai lunga, am observat ca era destul de mancat celalalt electrod care-i din metal obisnuit.

De cand am scris primul post au trecut vreo 1.000km timp in care n-am avut niciun fel de problema deci consider problema depasita.

 

asa mai suna si al meu in 2500-3500 ture. zici ca-i o bataie de biela, dar ma indoiesc.

va trebui sa-i fac o revizie completa (ca n-am timp sa il bibilesc pe bucatele) si voi vedea atunci de unde mi se trage si mie sunetul asta.

marcone , tu pe unde stai ca poate le punem una langa alta sa comparam sunetul asta suspect :)

 

N-am auzit pe nimeni sa se langa de bataie de biela la V2u de al Suzuzki deci asta ar fi ultima chestie pe lsita defectelor.

Tu ai de 1000 eu o am mai mica ca sa zic asa, nu cred ca obtinem un rezultat concludent dar nu stii nicodata, stau prin Iancului-Vatra Luminoasa. :)

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...