Sari la conținut

Ambreiaj "racing" VS stock


Postări Recomandate

Salutare.

Vreau sa imi schimb ambreiajul si nu stiu ce sa aleg. Momentan am in motor unul "stock" (comercializat de cei de la Elf Workshop). Numai ca nu sunt multumit de el - dupa nici 5000 km de cand l-am schimbat a inceput deja sa patineze in treptele joase daca ii dau mai tare gaz. Nu mi-a placut inca de la inceput pt ca nu prindea la fel ca fostul (ceva "racing"), dar am tot sperat ca se mai "lasa".

 

Acum am momentan 2 optiuni - merg tot pe un kit OEM (recomndat de catre cei de la Motorteam) cu placi de textolit, arcuri normale etc, sau optez pt un kit Barnett cu placi Kevlar si arcuri heavy duty.

Care ar fi recomandarea voastra din ce ati mai incercat ? Ce alte branduri/kituri ati recomanda ?

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...dar am tot sperat ca se mai "lasa".

 

 

acuma na, s-a lasat de tot :crack:

 

eu testez ceva de la EBC, la ei standardul e heavy duty+ arcuri intarite cu 15% iar la unele modele poti alege discuri de kevlar sau carbon acesta din urma fiind mai scump.

 

un ambreaj de curse e gandit sa iti ofere maximul de tractiune pe o perioada scurta, este CONSUMABIL ;) de aceea durata lui de viata este mult mai scurta decat a unui ambreaj de serie conceput sa tina cateva zeci de mii ;)

 

HIGH PERFORMANCE IS HIGH MENTENANCE :friends:

 

daca vrei ceva de la EBC da-mi un pm :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta cea mai ieftina si grija la reglajul manetei. O sa te tina pana cedeaza.

E hidraulic, nu prea am ce regla la el.

 

acuma na, s-a lasat de tot :crack:

 

eu testez ceva de la EBC, la ei standardul e heavy duty+ arcuri intarite cu 15% iar la unele modele poti alege discuri de kevlar sau carbon acesta din urma fiind mai scump.

un ambreaj de curse e gandit sa iti ofere maximul de tractiune pe o perioada scurta, este CONSUMABIL ;) de aceea durata lui de viata este mult mai scurta decat a unui ambreaj de serie conceput sa tina cateva zeci de mii ;)

HIGH PERFORMANCE IS HIGH MENTENANCE

daca vrei ceva de la EBC da-mi un pm

S-a lasat chishalash in freza sa-l chish... :) Daca tin bine minte in momentul asta am tot niste arcuri mai tari cu 10% (nu bag mana in foc ca sunt EBC, dar parca parca).

Sincer sa fiu prefer sa il schimb anual si sa mearga de sa ma unga pe suflet decat sa ma enervez periodic... Teoretic cele cu kevlar sau carbon ar trebui, pe langa o mai buna frictiune sa si tina decent de mult datorita materialului mai rezistent

Pe cele de la EBC le-ai incercat sau ai ceva feedback despre ele ?

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si la cel hidraulic, trebuie mentenanta, vezi poate nu mai decupleaza bine, la franare e altceva nu iti dai seama f bine decat daca ai luat motoreta de noua ca nu mai merge ca inainte, dar la ambreiaj, incearca sa ii schimbi lichidul si sa aerisesti bine;) ca nu se stie niciodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Vreau sa imi schimb ambreiajul ......

- dupa nici 5000 km de cand l-am schimbat a inceput deja sa patineze in treptele joase daca ii dau mai tare gaz.

 

Ambreiaj gresit montat sau cu placile de frictiune indoite (cand le-ai cumparat...)sau arcuri care au mers cu doua kit-uri...

Am patit asta(indoitul), un kit nou, curierul a pus cutia cu placile sub alte cutii si au venit discurile indoite...

LA CUMPARAREA UNUI KIT NOU DE AMBREIAJ VERIFICA OBLIGATORIU PLANEITATEA DISCURILOR!!!!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe cele de la EBC le-ai incercat sau ai ceva feedback despre ele ?

 

merg cu niste EBC-uri normale acum si tin sa zic ca se comporta excelent in conditii de cursa... si daca nici la hardenduro nu le chinui atunci nu stiu ce sa zic :D

 

daca te hotarasti da-mi un semnal dar sincer, daca nu alergi pe circuit nu vad de ce ti-ai lua placi de carbon sau kevlar.

 

sunt pentu sv?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambreiaj gresit montat sau cu placile de frictiune indoite (cand le-ai cumparat...)sau arcuri care au mers cu doua kit-uri...

Am patit asta(indoitul), un kit nou, curierul a pus cutia cu placile sub alte cutii si au venit discurile indoite...

LA CUMPARAREA UNUI KIT NOU DE AMBREIAJ VERIFICA OBLIGATORIU PLANEITATEA DISCURILOR!!!!

M-am gandit si eu ca a fost ceva fotut la ele de la inceput... E bine de stiut chestia cu planeitatea, nu mi-a dat atunci prin cap sa verific.

 

si la cel hidraulic, trebuie mentenanta, vezi poate nu mai decupleaza bine, la franare e altceva nu iti dai seama f bine decat daca ai luat motoreta de noua ca nu mai merge ca inainte, dar la ambreiaj, incearca sa ii schimbi lichidul si sa aerisesti bine;) ca nu se stie niciodata

E la zi cu mentenanta ca sunt maniac cu intretinerea mobrei :) Oricum, chiar daca ar avea aer sau lichid insuficient, nu ar genera patinaj ci probleme la debraiere

 

merg cu niste EBC-uri normale acum si tin sa zic ca se comporta excelent in conditii de cursa... si daca nici la hardenduro nu le chinui atunci nu stiu ce sa zic :D

daca te hotarasti da-mi un semnal dar sincer, daca nu alergi pe circuit nu vad de ce ti-ai lua placi de carbon sau kevlar.

sunt pentu sv?

Da, pt SV sunt. Am tot lecturat pe net si am vazut ca parerile sunt impartite. Unii au avut probleme cu carbon/kevlar si au fost mai multumiti de varianta oem, altii s-au declarat multumiti (dar cam putini totusi...).

Sa vad la ce ma hotarasc.

 

Multam tuturor pt pareri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De bedminton m-as lua, nu e de mine sahul.

Adevarul e ca intradevar, prea imi bat capul cu ea sa fie in mint condition, pe cand pe altii ii doare in pla de mobra si baga in ea ce e mai ieftin, numa sa mearga...

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...