Sari la conținut

problema zx6 97'-nu trage


Postări Recomandate

am urmatoarea problema...motocicleta nu trage in trepte superioare...nu se tureaza...in schimb in prima si a 2-a treapta trage tare..crescand treptele scade si puterea in ture mari....parca ar fi inecata...

eu cred ca ar putea fi din carburatoare...inainte de aceasta problema am schimbat transmisia si am umblat pe la carburatie....

se poate sa fi pus lantul cu o za mai in fata sau in spate?

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am urmatoarea problema...motocicleta nu trage in trepte superioare...nu se tureaza...in schimb in prima si a 2-a treapta trage tare..crescand treptele scade si puterea in ture mari....parca ar fi inecata...

eu cred ca ar putea fi din carburatoare...inainte de aceasta problema am schimbat transmisia si am umblat pe la carburatie....

se poate sa fi pus lantul cu o za mai in fata sau in spate?

multumesc!

Ai schimbat transmisia ... like ... lantul de la roata? sau ai vrut sa zici distributia ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai umblat la carburatie si trage prost in trepte superioare, ce anume te face sa crezi ca ai reglat/sincronizat cum trebe?

Consumul cum e in trepte superioare? Daca te intorci putzind a benzina nearsa s-ar putea sa fie totusi carburatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat...semnele de la axe in linie cu chiloasa...iar repartitorul de scanteie de e pe arborele cotit trebuia sa fie la pistonu 1 si 4...am pus exact numarul de zale intre cele 2 semne....eram intr-o confuzie pt ca semnul de pe arbore arata intre 1 si 4 in poza...am si atasat ceva

 

a mai fost cineva la kawa motors la service....as vrea sa imi faca diagnosticarea problemei...de reparatie cred ca ma ocup eu...stiti cumva daca au scoruri mari?multumesc

post-32132-0-88521900-1339081488_thumb.jpg

post-32132-0-53115300-1339081495_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eram intr-o confuzie pt ca semnul de pe arbore arata intre 1 si 4 in poza

Trebuie aliniate semnele A cu B. Daca nu ai facut asa, nu e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat. Pana la urma cum ai pozitionat vibrochen cand ai montat lantul? Cu semnele aliniate sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus cu semnul b intre pistonul 1 si 4....acolo sunt 2 linii...una la pistonu 1 si una la 4 cu distanta intre ele de cca 0.5-1 cm....iar la axe am aliniat bine (zic eu) liniile de la exhaust si inlet cu marginea chiuloasei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca jos ai gresit.. trebuie sa fie un semn fix de TDC pe rotor de la generator de impulsuri, nu este (ne)voie sa estimezi mijocul intre 2 semne.

Daca semnele sunt dubioase, poti verifica pozitia vibrochenului cu o surubelnita prin o gaura de bujie de la cilindru 1 sau 4. Pistonul respectiv trebuie sa fie pe cel mai sus punct, adica, cand surubelnita e iesit ce mai mult in afara (se afla invartind motor incet cu mana!).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...