Sari la conținut

Problema Suzuki RF600r.. motorul nu are forta(nu trage)


Postări Recomandate

Mda, m-am gandit,m-am plimbat si ambreiajul nu este sigur problema. Ma gandesc la bujii: le am de 2 ani cam negre(cu depozite pe ele) cu ceva km timp in care le am curatat (ars la argaz) de m-am saturat.Cred ca nu este scanteia suficienta ptr o ardere completa si de aici si pierderea de putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, m-am gandit,m-am plimbat si ambreiajul nu este sigur problema. Ma gandesc la bujii: le am de 2 ani cam negre(cu depozite pe ele) cu ceva km timp in care le am curatat (ars la argaz) de m-am saturat.Cred ca nu este scanteia suficienta ptr o ardere completa si de aici si pierderea de putere.

imi plac oamenii care insista in absurd, ignorind ratiunea.

daca motorul se tureaza dar nu creste viteza e de la ambreiaj.

ia fraza asta ca si cum ar fi "una si cu una fac doua". nu ai ce sa analizezi la ea.

iar daca tu stii mai bine, nu mai cere pareri pe forum. ia si-o rezolva singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi plac oamenii care insista in absurd, ignorind ratiunea.

daca motorul se tureaza dar nu creste viteza e de la ambreiaj.

ia fraza asta ca si cum ar fi "una si cu una fac doua". nu ai ce sa analizezi la ea.

iar daca tu stii mai bine, nu mai cere pareri pe forum. ia si-o rezolva singur.

 

eu cred ca cel care ignora ratiunea esti TU. Nu am mentionat nicaieri ca turatia creste dar viteza nu, plus ca am nevoie de pareri pertinente nu de comentarii aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum patineaza ambreiajul la moto dar nu face la fel ca la masina, adica nu urca turatia in gol, mie imi urca constant turatia dar nu simt in maneta de acceleratie ca trage(parca as avea remorca dupa mine :)

cum a zis si ThunderByte: parerile pertinente le gasesti la service. pe bani.

pina una alta ai turnat niste simptome vagi. e ca si cum m-as duce la doctor si i-as zice "ma doare. ceva, nu stiu ce si cum, dar vreau sa ma rezolvi repede, bine si gratis". dupa care m-as plinge ca doctorul e prost.

esti incapabil sa descrii o problema. pina nu rezolvi asta n-o sa te ajute nimeni. daca nu esti in stare sa-ti dai se tureaza fara sa creasca viteza sau nu, du-o la cineva care se pricepe, plateste-l si cu asta basta.

 

PS: din ce-am vazut eu, majoritatea celor care cer opinii pe forumuri nu cauta rezolvari ci doar confirmari. tu cauti acum pe cineva care sa-ti zica "da frate, e de la carburatie".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul macar incerc sa-l ajut, sa-i dau un sfat, din putinul cat il stiu.

 

Il stii pe userul "TNG"? Il stii, cum sa nu-l stii ... nici nu te compari cu el. I-a raspuns baiatului fara nici un fel de misto. Motoarele nu se repara pe forum; esti maxim. Ca si cum a zis cineva aici sa i-l reparam. A intrebat sa stie la ce sa se astepte.

 

 

 

Hai ca m-am saturat de atitudinea ta mioritica. Esti fanul meu numarul 1.

 

Cu ce il ajuti ma gigi? Cu intrebari seci de genul "Scoate fum?" normal ca scoate, intrebarea normala era daca "scoate fum negru" sau "ce culoare are fumul/gazele", nu vii cu aberatii dinastea ... toti bagatorii in seama acum intreba "ce culoare au gazele la evacuare?" dupa care in functie de raspuns respund cu:

A - prea sarac amestecul

B - prea bogat amestecul

C - consuma ulei

La cate motoare(a se intelege motociclete) ai umblat tu la viatza ta? Stii ca unele mai au si hibe ... cu experienta ta multa eu nu mi-as permite sa dau sfaturi, bine, sa incerc sa dau sfaturi, ca tu defapt nu faci decat sa bagi in seama.

 

P.S. Ia si cauta-ti un releu de incarcare calumea, daca se strapunge porcaria aia de releu chinezesc, de 35 de lei, care o ai tu pe motor, te cam caci in ele de CDI + baterie si restul de becuri.

 

eu cred ca cel care ignora ratiunea esti TU. Nu am mentionat nicaieri ca turatia creste dar viteza nu, plus ca am nevoie de pareri pertinente nu de comentarii aiurea.

 

Omule ia si du-te la mecanic, de aia e pus acolo sa te ajute ... acum nu te astepta sa iti zica ce are si cum sa iti remediezi tu problema acasa.

Eu din start as schimba bujiile alea de zici ca le-ai ars pe aragaz de cateva ori; cand faci carburatia prima regula e sa ai bujii si filtru de aer ok. Bujiile pot afecta foarte mult mersul unui motor, foarte multe motoare/scutere am avut cu probleme date doar din cauza unei/unor bujii proaste/chinezesti/contrafacute/defect de fabricatie, etc.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce il ajuti ma gigi? Cu intrebari seci de genul "Scoate fum?" normal ca scoate, intrebarea normala era daca "scoate fum negru" sau "ce culoare are fumul/gazele", nu vii cu aberatii dinastea ... toti bagatorii in seama acum intreba "ce culoare au gazele la evacuare?" dupa care in functie de raspuns respund cu:

A - prea sarac amestecul

B - prea bogat amestecul

C - consuma ulei

La cate motoare(a se intelege motociclete) ai umblat tu la viatza ta? Stii ca unele mai au si hibe ... cu experienta ta multa eu nu mi-as permite sa dau sfaturi, bine, sa incerc sa dau sfaturi, ca tu defapt nu faci decat sa bagi in seama.

 

P.S. Ia si cauta-ti un releu de incarcare calumea, daca se strapunge porcaria aia de releu chinezesc, de 35 de lei, care o ai tu pe motor, te cam caci in ele de CDI + baterie si restul de becuri.

 

 

 

 

 

Si era greu sa-i zici omului din prima A, B,C? Nu, da tu faci p.la mare pe forum.

Daca mi se strapunge releul imi iau altu numai de-a dracu' sa nu-ti fac pe plac, Gingerboy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si era greu sa-i zici omului din prima A, B,C? Nu, da tu faci p.la mare pe forum.

Daca mi se strapunge releul imi iau altu numai de-a dracu' sa nu-ti fac pe plac, Gingerboy!

 

 

tu chiar crezi ca il jugnesti cu apelativul "gingerboy"? :lol:

 

hai sa-ti spun o chestie: dumnezeu cand a facut omul primilor le-a dat creier. cand s-a terminat cazanul celorlalti le-a dat cate o diploma de inginer...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si de unde poate sa stie asta un homalau pedofil analfabet ca tine? :)

hahaha, aveam o banuiala ca esti injiner... prea prost sa profesezi, lucrezi in vanzari, corect?

 

doamna ....stie cum vorbesti cu clientii?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahaha, aveam o banuiala ca esti injiner... prea prost sa profesezi, lucrezi in vanzari, corect?

 

doamna ....stie cum vorbesti cu clientii?

o, nu! am fost dat de gol :( man, sint chiar asa o carte deschisa pt. tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, o fac pro bono. pentru ca meriti si numai tampenii borasti mai ales pe sectiunea service...

Ingerii au primit o diploma? Asta o scuza celor care nu au stiut sa o obtina. ha ha ha

 

Pun pariu ca RSV-ul tau a fost proiectat si construit de un mester in panificatie, nicidecum de un inginer. Dar hai sa mancam (cuvant urat).

 

Si in plus l-ai atacat si pe gingirică. hahahaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ingerii au primit o diploma? Asta o scuza celor care nu au stiut sa o obtina. ha ha ha

 

Pun pariu ca RSV-ul tau a fost proiectat si construit de un mester in panificatie, nicidecum de un inginer. Dar hai sa mancam (cuvant urat).

 

Si in plus l-ai atacat si pe gingirică. hahahaha

 

 

te ataci ca un ardelean, faci moldovenii de rusine, bleah...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca prin atacat te referi la treaba cu inginerul ... nu-s inginer ;)

La faza cu releul, a se strapunge inseamna ca iti da tot curentul din generator in instalatie si iti bubuie bateria, arde cdi-ul, becurile si asa mai departe. Eu am incercat sa iti dau un sfat de bine si tu am impresia ca te iau la misto; asta e, te faci tu mare intr-o zi ...

 

Gandeste-te numai ca daca tu ai dat 35 de lei pe el, la ce pret a plecat de la producator? 10-15 lei? Ti-ai pune un releu ale carui costuri de fabricatie sunt adunate 10 lei ?

 

P.S. Nu am pus pe nimeni sa iti zica nimic, nu-s singurul care vede ce cacaturi scoti, doar ca sunt cam singurul care s-a saturat de ele si isi pierde timpul incercand sa te faca constient de starea ta.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Da ce m-am ras". Ce cacaturi scot uei desteptule, intreb omul daca scoate fum motorul? Hai sa-l luam si pe el la (cuvant urat), a zis ca "motorul nu trage". Cum adica "nu trage", nu trage clopotele, nu trage cu pistolu? E clar ca am inteles toti ca motorul are o lipsa de putere si e clar ca toti au inteles ce am intrebat prin "scoate fum?", dar te-ai trezit tu sa te dai cocos intre gaini. Hai, apasa butonul de ignore, nu am sa plang mult, promit.

 

 

Asta insemna de fapt "a se strapunge releul"? Imi imaginam ca se strapunge cu acul. Viata mea e mai buna acum. TREABA MEA, INSTALATIA MEA, MOTORUL MEU, CDI-UL MEU, PA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...