Sari la conținut

Accident usor pe Soseaua Colentina !


slick89
 Share

Postări Recomandate

si motocicleta ta o sa iasa sigur dauna totala iar cu 3000 de lei daca nu o repari mai pui ceva si iti iei alta (dar banii astia ajung sigur).

 

Sigur ti-a facut calculele bine?

Editat de Discordless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ... am apelat si la o prietena avocat care mi-a confirmat ca cei de la euroins si-au facut treaba.

mi-au scazut 85% uzura motocicletei

Editat de B I Z
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 adevarat

2 fals = are doar idei neconcretizate si nu cunoaste legea clar (ordinul 5 din 2010 CSA)

3 fals din nou: procedura este alta!

 

 

pentru orice vatamare corporala se pot cere despagubiri PE RCA indiferent de daune. dar unii sunt indiferenti si nu cer "lasa ma, merge asa". Cereti fratilor ca DREPTUL VOSTRU!

 

 

Mai duduie, ca altcumva nu am cum sa-ti zic, tu vrei sa ajuti omul sau faci tu pe lupul moralist si iti dai cu presupusul?? da asta e romanul il freaca de grija altuia, daca esti asa de stiut de ce nu-ti deschizi companie de recuperare a daunelor de la carpatica???

 

Tocmai din cauza oamenilor ca tine nu am mai postat pe aici.....ati ramas la fel....

 

cei care sfatuiesc sa scoata certificat medico-legal si sa-l dea in judecata si pentru asta... Cate zile credeti ca-i da IML pt accident? daca sunt sub 10 zile dosarul se inchide sigur cu NUP. Nu o sa faca deca sa-l sperie pe ala cate luni. Daca are ceva relatii pe la politie/ spital nu o sa-ti dea nimic in afara de RCA...

 

Gandeste putin inainte sa presupui prost, l-am indrumat sa -si scoata certificat medico-legal ptr a obtine niste bani, pe el asta il intereseaza nu sa-l sperie pe ala, are dreptul legal sa ceara bani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai duduie, ca altcumva nu am cum sa-ti zic, tu vrei sa ajuti omul sau faci tu pe lupul moralist si iti dai cu presupusul?? da asta e romanul il freaca de grija altuia, daca esti asa de stiut de ce nu-ti deschizi companie de recuperare a daunelor de la carpatica???

 

Tocmai din cauza oamenilor ca tine nu am mai postat pe aici.....ati ramas la fel....

 

 

 

Gandeste putin inainte sa presupui prost, l-am indrumat sa -si scoata certificat medico-legal ptr a obtine niste bani, pe el asta il intereseaza nu sa-l sperie pe ala, are dreptul legal sa ceara bani!

de ce nu vreau, ma "putzoiule", sa imi fac firma de recuperari creante?! pentru ca sunt unii paraziti ca tine care traiesc pe banii care ii cotizeaza firmele particulare la stat ca si taxe si impozite si ce ramane nu acopera nici abonamentul de internet ca sa ma cert cu tine aici! cat despre daune, domeniul meu de activitate, mai bine sari de subiect ca depaseste cu mult peste gradul tau de inteligenta.

daca ai avut un eveniment cu carpatica nu inseamna ca esti expert in domeniu. te pup pe palarie si sper sa nu ai nevoie serviciile unuia ca mine.

 

Mai pretenas, nu tu vindeai preturi luate din schwacke cu 10 euro in loc de 7.8 E, cat e pretul la ei pe site? De ce nu te-ai facut tu avocat?

da ma, io sunt ala! si de diferenta ofeream consultata ... si ti-ai mai furat-o tu pe alt topic si tot nu ti-a ajuns...

 

salut @slick89,

caz concret, tot cu honda cbr 600 f2, insa asiguratorul este euroins.

 

am dus devizul la euroins, mi-au spus de acolo ca 99% iese dauna totala dar imi dau un raspuns sigur in cateva zile. am avut un raspuns in 2 zile lucratoare ... dauna totala.

conform "nu stiu ce", motocicleta avand o vechime de peste 10 ani, mi-au oferit 15% din pretul total al motocicletei ... adica 3000 de lei.

de la data depunerii ultimei hartii si semnatura pe acceptul de plata au trecut 8 zile pana am avut banii in cont.

si motocicleta ta o sa iasa sigur dauna totala iar cu 3000 de lei daca nu o repari mai pui ceva si iti iei alta (dar banii astia ajung sigur).

 

ai gresit ca nu era valorare uzurii de 85% ci de 75% sau mai mica. dar aaocata ta prietena nu a stiut sa te invete sa iti calculezi Valorea maxima a despagubirii, si uite asa ai mai pierdut niste banuti care ti se cuveneau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ prodigy

 

Gandeste putin inainte sa presupui prost, l-am indrumat sa -si scoata certificat medico-legal ptr a obtine niste bani, pe el asta il intereseaza nu sa-l sperie pe ala, are dreptul legal sa ceara bani!

 

 

doar mi-am exprimat parerea... nu am presupus numic PROST... acum te intreb si eu pe tine ... ai avut vreun caz de accident si ai facut asa ? ai dat / a dat cineva peste cineva/tine si ai vazut cum merg treburile ?

 

un foarte bun prieten(fiind incepator) a avut un incident in provincie in iarna 2010 cu masina (eram pasager in masina). Din cauza ghetusului a patinat si a intrat pe contrasens in o dacia 1300. Prietenul meu NU a comentat nimic si nici NU a contrazis politia sau celalalt participant la trafic stiind ca a fost vina lui. Baiatul din dacia fiind patit (a mai avut un caz fratele sau si s-a ales cu ceva bani exact cum zici tu - chiar dacia accidentata era cumparata tot cu banii unui alt sofer cu ani inainte). Dupa accident fratele celuilalt sofer a venit la locul accidentului si ne ameninta ca el vrea masina facuta ca noua. Era un lucru normal si prietenul meu l-a asigurat ca masina o sa fie facuta pe asigurare (avea la omniasig deci nu se punea problema de despagubire) + un unchi cu service auto. Cand a auzit doar de asigurare a chemat ambulanta (desi politia era acolo de vreo 20 minute) ca el stie sigur ca fratele lui are probleme la cap din cauza accidentului (soferul respectiv nu avea nimic.. doar se grabea sa ajunga la prietena). A venit ambulanta i-a luat pe amanadoi la spital analize etc.. Dupa au fost la politie, au semnat pv urile si urmau sa se intalneasca la asigurare. Au mers la sediu omniasig unde au aflat ca asigurarea ii dadea dauna toatala si ii despagubea vreo 2500 ron pe dacia. cand a auzit fratele soferului suma a spus ca el se gandeste mai bine si vrea sa si repare masina singur + ca vrea 1500 euro de la prietenul meu sa nu depuna plangere la politie pt vatamare. (exact cuvinete : VREAU SA MA DUC LA BULGARI SA-MI IAU GOLF 3 DE BANII ASTIA). prietenul meu nu a vrut sa-i dea nimic ci doar il asigura ca-i repara masina la unchiul pe asiguare si diferneta o suporta el. Nu a vrut nici neam pt ca si-o face singur cu aia 2500 dar vrea sa-si ia golf. A depus plangere la politie pentru vatamare si prietenul meu a asteptat... i-au retinut vre 3 luni permisul si a asteptat decizia procuraturii - dupa astea 3 luni a primit scrisoare acasa cu NUP si s-a dus la politie sa ridice plasticul... Nimeni nu a luat bani pentru vatamare si nici cu amenintari nu a mers nik...

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni.

Nu esti singurul "citit" de pe aici ... sunt multi altii.

In cazul unei daune totale uzura la orice autovehicul cu o vechime de peste 10 ani este cuprinsa intre 63% - 85% un functie de starea autovehiculului. Stiai ceva dar nu stiai tot. Sunt norme care stabilesc starea autovehicului ca fiind buna (uzura 63%), medie ( uzura 74%) sau satisfacatoare (uzura 85%). Sunt si criterii pentru pentru incadrarea in starile astea.

Daca vrei ma uit si iti spun si norma si anexa si tabelele in care sunt scrise toate astea.

O zi placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in urma unui accident ... yamaha fzr600r din 95 , am dus motoru la reprezentanta yamaha , devizul 3500e

 

si acum astept sa-mi intre banii in cont , 930 e in care am pus si geaca si casca cu factura de pe louis la asigurari

 

acum sunt pe ganduri daca o fac racheta :rolleyes: sau o dezmembrez

 

spor la recuperat banii!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ prodigy

 

Gandeste putin inainte sa presupui prost, l-am indrumat sa -si scoata certificat medico-legal ptr a obtine niste bani, pe el asta il intereseaza nu sa-l sperie pe ala, are dreptul legal sa ceara bani!

 

 

doar mi-am exprimat parerea... nu am presupus numic PROST... acum te intreb si eu pe tine ... ai avut vreun caz de accident si ai facut asa ? ai dat / a dat cineva peste cineva/tine si ai vazut cum merg treburile ?

 

 

Iar nu ai citit cu atentie ce am postat eu.....Am spus ca am procese pe rol cu carpatica, deci vb in cunostiinta de cauza...!

 

de ce nu vreau, ma "putzoiule", sa imi fac firma de recuperari creante?! pentru ca sunt unii paraziti ca tine care traiesc pe banii care ii cotizeaza firmele particulare la stat ca si taxe si impozite si ce ramane nu acopera nici abonamentul de internet ca sa ma cert cu tine aici! cat despre daune, domeniul meu de activitate, mai bine sari de subiect ca depaseste cu mult peste gradul tau de inteligenta.

daca ai avut un eveniment cu carpatica nu inseamna ca esti expert in domeniu. te pup pe palarie si sper sa nu ai nevoie serviciile unuia ca mine.

 

 

 

cat despre tine duduie.....nu am ce sa mai zic, esti doar un Neanderthal....poti sa postezi ce vrei la adresa mea eu nu o sa-ti mai raspund, (dar poate ne-om gasi vreodata, si-mi spui in fata lucrurile astea, nu din spatele unui monitor), ptr ca este proverbul ala 'nu-ti pune mintea cu prostu' ca o are odihnita'....Gradul de inteligenta nu cred ca il poate stabili cineva ca tine, ptr ca tu nu stii sa interpretezi limba romana in primul rand, ce sa mai zic ca nici la capitolul gramatica nu stai prea bine ( de unde ai dedus ca-s eu expert in asigurari?) Iar ptr frustrarea ta referitor la firmele particulare din romania, care hranesc lichelele, afla ca nu ma incadrez deloc in acea categorie mentionata de tine, da na....cum am mai spus te f...grija de paiul din ochiul altuia...!

 

 

On topic, ma poti gasi ptr detalii pe prv, daca ai nevoie de informatii..! Spor la reparatii

 

 

 

 

oar mi-am exprimat parerea... nu am presupus numic PROST... acum te intreb si eu pe tine ... ai avut vreun caz de accident si ai facut asa ? ai dat / a dat cineva peste cineva/tine si ai vazut cum merg treburile ?

 

un foarte bun prieten(fiind incepator) a avut un incident in provincie in iarna 2010 cu masina (eram pasager in masina). Din cauza ghetusului a patinat si a intrat pe contrasens in o dacia 1300. Prietenul meu NU a comentat nimic si nici NU a contrazis politia sau celalalt participant la trafic stiind ca a fost vina lui. Baiatul din dacia fiind patit (a mai avut un caz fratele sau si s-a ales cu ceva bani exact cum zici tu - chiar dacia accidentata era cumparata tot cu banii unui alt sofer cu ani inainte). Dupa accident fratele celuilalt sofer a venit la locul accidentului si ne ameninta ca el vrea masina facuta ca noua. Era un lucru normal si prietenul meu l-a asigurat ca masina o sa fie facuta pe asigurare (avea la omniasig deci nu se punea problema de despagubire) + un unchi cu service auto. Cand a auzit doar de asigurare a chemat ambulanta (desi politia era acolo de vreo 20 minute) ca el stie sigur ca fratele lui are probleme la cap din cauza accidentului (soferul respectiv nu avea nimic.. doar se grabea sa ajunga la prietena). A venit ambulanta i-a luat pe amanadoi la spital analize etc.. Dupa au fost la politie, au semnat pv urile si urmau sa se intalneasca la asigurare. Au mers la sediu omniasig unde au aflat ca asigurarea ii dadea dauna toatala si ii despagubea vreo 2500 ron pe dacia. cand a auzit fratele soferului suma a spus ca el se gandeste mai bine si vrea sa si repare masina singur + ca vrea 1500 euro de la prietenul meu sa nu depuna plangere la politie pt vatamare. (exact cuvinete : VREAU SA MA DUC LA BULGARI SA-MI IAU GOLF 3 DE BANII ASTIA). prietenul meu nu a vrut sa-i dea nimic ci doar il asigura ca-i repara masina la unchiul pe asiguare si diferneta o suporta el. Nu a vrut nici neam pt ca si-o face singur cu aia 2500 dar vrea sa-si ia golf. A depus plangere la politie pentru vatamare si prietenul meu a asteptat... i-au retinut vre 3 luni permisul si a asteptat decizia procuraturii - dupa astea 3 luni a primit scrisoare acasa cu NUP si s-a dus la politie sa ridice plasticul... Nimeni nu a luat bani pentru vatamare si nici cu amenintari nu a mers nik...

 

 

 

Acum am citit toata poveste, eu vb in cazul in care faci totul civilizat, cu avocati cu judecata, etc, ca peste tot in lume, mai putin in tara la noi unde amenintarile sunt la ele acasa, revenind, daca vrea sa obtina ceva in urma unui act pe care-l emite de la iml trebuie sa dea firma in judecata si bineinteles un avocat capabil sa ceara despagubirile aferente!

Editat de Prodigy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@pachemon uite ... sa nu zici ca vorbesc din amintiri ... am atasat Anexa nr. 1 (pag. 1 - 3) la normele CSA.

Pe pag. 1si se intinde pe pag. 2 se gaseste "Tabelul coeficientilor de uzura Nr. 1 - pentru autovehiculele a caror masa totala maxima autorizata nu depaseste 3,5 t si pentru cele al caror numar de locuri pe scaune nu este mai mare de 9", tabel care confirma cele spuse de mine si de prietena mea avocat.

O zi placuta!

a311605.pdf

Editat de B I Z
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

OFF: acum 1 luna, din ce imi amintesc cautai sa-ti faci dosarul din nou pt A. Ti-ai luat permisul? Nu vreau sa fiu rau. Ma bag in seama pentru ca ti-am dat un PM la care nu mi-ai raspuns / zis ceva; locuiesc in zona; ti-am urmarit unele posturi si constientizez cat de mult suflet ai pus in motoru' ala.

 

ON: ma bucur ca esti teafar, fierul e tot fier; cu rabdare il readuci in starea initiala. Bafta in recuperarea daunei.

 

Grija mare la conserve, in special alea galbene cu patratele alb/negru ('alde pelicanu de ilfov in special), la crucisatoarele de la rosal / romprest / rebu etc; ratb ale caror semnalizari "nu functioneaza" decat in spatiul din afara galaxiei noastre poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Dupa f. multe discutii am ajuns la centrul de daune unde mi s-a explicat cum se calculeaza ! Constatatorul a spus ca la vechimea ei 99% sigur se declara dauna totala si o sa primesc 15% din valoarea de catalog minus 25% din cei 15% pentru ca imi lasa epava ! Din ce am inteles , in momentul de fata s-au schimbat legile si in cazul in care nu platesc in maxim 30 zile , vor plati penalizari n% pe zi (inca nu stiu cat) si nu le mai convine sa amane dosarele cu anii pentru ca ajung sa plateasca penalizare mai mult decat dauna in sine ! Aflu mai multe detalii miercuri ! Nu imi place sa santajez lumea ,sunt de parere ca roata se intoarce mereu ! O sa vedem ce se intampla ! Culmea, baiatul care m-a lovit sta la 3 blocuri de mine , si m am inteles cu el si a platit furca deja , probabil pt ca i-a fost frica de penal! Mai am cate cva prin garaj (aceasta motocicleta a fost facuta din 2 epave ) si cred ca o pun pe picioare fara alte cheltuieli ! Imi lipesc singur carenele si urechile la bord ! O sa mai ramana roata fata care trebuie indreptata! Va tin la curent cum reusesc alfu ceva ! Multumesc frumos pentru sfaturi ! Chiar mi au fost folositoare ! O zi cat mai frumoasa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa nu-ti dau sfaturi aiurea,daca daca deja mobra e facuta din 2 alte bucati, s-o repari iar eu cred ca e pericol public! dezmembreaz-o,ia-ti banul pe piese si nu mai risti...nici tu nici un eventual cumparator...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Dupa f. multe discutii am ajuns la centrul de daune unde mi s-a explicat cum se calculeaza ! Constatatorul a spus ca la vechimea ei 99% sigur se declara dauna totala si o sa primesc 15% din valoarea de catalog minus 25% din cei 15% pentru ca imi lasa epava ! Din ce am inteles , in momentul de fata s-au schimbat legile si in cazul in care nu platesc in maxim 30 zile , vor plati penalizari n% pe zi (inca nu stiu cat) si nu le mai convine sa amane dosarele cu anii pentru ca ajung sa plateasca penalizare mai mult decat dauna in sine ! Aflu mai multe detalii miercuri ! Nu imi place sa santajez lumea ,sunt de parere ca roata se intoarce mereu ! O sa vedem ce se intampla ! Culmea, baiatul care m-a lovit sta la 3 blocuri de mine , si m am inteles cu el si a platit furca deja , probabil pt ca i-a fost frica de penal! Mai am cate cva prin garaj (aceasta motocicleta a fost facuta din 2 epave ) si cred ca o pun pe picioare fara alte cheltuieli ! Imi lipesc singur carenele si urechile la bord ! O sa mai ramana roata fata care trebuie indreptata! Va tin la curent cum reusesc alfu ceva ! Multumesc frumos pentru sfaturi ! Chiar mi au fost folositoare ! O zi cat mai frumoasa !

 

Am si eu o curiozitate. Care este valoarea de catalog a motocicletei tale ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am inteles eu este in jur de 7000$ , nu se gaseste catalogul respectiv, am tot incercat sa caut... nu stiu sigur ! Motocicleta este facuta din 2 accidentate , pentru ca prima era in stare buna dar avea chiulasa sparta si un capac fisurat si a fost mai ieftin sa cumpar o motocicleta accidentata si sa iau motorul de pe ea decat sa schimb chiulasa si capacul ! Ma costa chiulasa 150e si capacul in jur de 50E si pe a 2 a motocicleta am dat 500 RON !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa nu-ti dau sfaturi aiurea,daca daca deja mobra e facuta din 2 alte bucati, s-o repari iar eu cred ca e pericol public! dezmembreaz-o,ia-ti banul pe piese si nu mai risti...nici tu nici un eventual cumparator...

Daca fiecare piesa in parte este in regula, cadrul este ok, iar piesele sunt asamblate cu simt de raspundere intre ele, cred ca poate sa fie din 10 bucati stransa. Pana la urma sunt niste pise puse cap la cap. CTC-ul japonezilor impune ca orice piesa de la un model de mobra sa se potriveasca la orice alta mobra de acelasi model. Astia nu luau nimic la pilit ala Dacia de pe vremuri, cand o usa de la un 1310 nu se potrivea neam cu o usa de la un alt 1310, etc.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...