Sari la conținut

tura muntii maramuresului


Postări Recomandate

buna sunt un tanar temerar in cautare de parteneri pt o tura enduro in muntii maramuresului.Mentionez ca sunt posesorul unei yamaha xt 600 posed putina experienta dar am o vointa de fier cand vine vb de "chesti" de acestea.In cazul in care nu o sa imi gasesc parteneri eu o sa plec oricum singurel bineanteles am sa incerc sa postez poze si un mic jurnal cu impresi din calatorie insotite de poze si explicatii.In cazul in care sunt baieti/fete cu multa exsperienta in domeniul acesta si mi-ar putea impartasi din experientele lor dandu-mi putine sfaturi de calatorie cu sugesti de ce ar trebui sa am sau nu cu mine chesti de evitat etc. sunt foarte receptiv chiar daca nu o sa poata sa ma insoteasca doar cu sufletul in calatoria mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ne bucuram ca esti temerar...si ambitios!!

 

as merge cu tine cu mare placere daca mi-ar permite timpul...mai ales in muntii maramuresului!!

daca vrei sa faci si ceva off-road...nu-ti recomad sa mergi singur!!

 

bafta!!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai cunostinte bune despre remedierea diferitelor probleme tehnice ce pot apare la motocicleta poti sa ai chiar "vointa de titaniu" . Motocicleta e mai tare decat tine . Ai sa te uiti la ea ca ratza la mandolina si ai sa pui pe drumuri oameni sa te scoata din ... probleme .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai cunostinte bune despre remedierea diferitelor probleme tehnice ce pot apare la motocicleta poti sa ai chiar "vointa de titaniu" . Motocicleta e mai tare decat tine . Ai sa te uiti la ea ca ratza la mandolina si ai sa pui pe drumuri oameni sa te scoata din ... probleme .

 

pai recunosc ca nu sunt un mecanic nici macar slabut,dar totusi o pana, sa intind un lant, sa curat o bujie stiu sa fac, restul...precul la o masina nu prea ai cei face fara piesa de schimb.oricum inainte de plecare am o programare la mecanic sa imi m-ai verifice una alta sa imi unga cablurile daca e cazul etc.scule si piese intentionez ca sa duc cu mine urmatoarele poate reusesti si imi mai dai si tu ceva sfaturi: 2 camere de rezerva fata/ spate,compresor,chei de roti ,inbus si alte chei potrivite suruburilor ce se afla pe motorul meu,chit de pana,banda izolatoare ,patent , surubelnita,cheie franceza,cheie de bujie, bujie noua,prinsori deacelea de plastic(nu stiu cum se numesc) livere pt scos cauciucul,schimbator de viteze de rezerva si poate si alte chesti de care am uitat probabil acuma.

 

Eu as zice sa pleci oricum ! ... doar este aventura, ce dracu' ! :D

 

multumesc pt incurajare!

P.S. plec oricum si de trebuie sa merg pe jos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine in privinta sculelor . Sa mai iei o canistra de benzina (de minim 5 litri ) , un bidonel cu ulei de motor si o bucata de furtun de benzina. Go for it !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce iti recomand, este sa nu pleci singur in asemenea ture, mai ales daca esti incepator. Problemele tehnice ale motorului ar fi cea mai simpla problema a ta. Gandeste-te ca o cazatura, soldata cu o ruptura de oase sau o luxatie, departe de o zona locuita (departe putand insemna si cativa km) te poate pune intr-o situatie dramatica. Cauta parteneri de plimbare prin zona ta. Vezi ca aici sunt subforumuri regionale. Intra pe cel corespunzator si vezi daca sunt pasionati de enduro si ia legatura cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine in privinta sculelor . Sa mai iei o canistra de benzina (de minim 5 litri ) , un bidonel cu ulei de motor si o bucata de furtun de benzina. Go for it !

 

in legatura cu benzina ma gandesc la urmatoarea chestie si sunt curios daca e buna "schema" ; rezervorul meu are cam 15 l consumul este de circa 5/100 (teoretic) asta insemna ca pot merge 300 de km +/- cativa km eu intentionez ca sa fac plinul din borsa calculand ca de acolo pana in cel mai apropiat loc de unde pot sa alimentez va fi tot in ceva localitate dar oricat de mult as solicita motorul tot imi ramane benzina ca sa ajung inapoi in alt oras sau sa ies undeva la asfalt (eu cunosc zona si am mai fost pe acolo) si asa ca sa nu cred ca necesar sa imi duc rezerva de benzina si mai apoi orice greutate in plus creaza disconfort

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa mergi linistit singur. Depinde cat de dificil vrei sa fie traseul, dar daca te limitezi la drumuri ii ok. In primele iesiri enduro si eu m-am dus singur, usurel ca nu avea cine sa ma ajute in caz de nevoie. Cand dadeam de portiuni mai dificile mergeam ori extrem de incet, ori o luam la picior si vedeam daca pot sa trec.

 

In mare, trusa de scule care o iei cu tine ii ok. Mai pune acolo o cordelina/sfoara de 3-4m, te poti ajuta de ea daca nu poti ridica motorul din unele ungiuri. Sa-ti calculezi consumul pe la 6-7%. Al meu consuma 4.5-5% pe asfalt, dar pe off nu prea scade sub 6.5-7%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care a mers singur si a cazut pe o portiune usoara. A avut ghinionul sa isi loveasca rezervorul de unica piatra de pe drum. In 3 secunde era plin de benzina.

 

Concluzie: glezna luxata + motor cu rezervor spart. La vreo 2km de un sat, insa fara semnal GSM. A lasat omul motorul acolo in drum si a schiopatat pana in sat. Daca era ceva mai departe de sat ar fi fost problematic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa mergi linistit singur. Depinde cat de dificil vrei sa fie traseul, dar daca te limitezi la drumuri ii ok. In primele iesiri enduro si eu m-am dus singur, usurel ca nu avea cine sa ma ajute in caz de nevoie. Cand dadeam de portiuni mai dificile mergeam ori extrem de incet, ori o luam la picior si vedeam daca pot sa trec.

 

In mare, trusa de scule care o iei cu tine ii ok. Mai pune acolo o cordelina/sfoara de 3-4m, te poti ajuta de ea daca nu poti ridica motorul din unele ungiuri. Sa-ti calculezi consumul pe la 6-7%. Al meu consuma 4.5-5% pe asfalt, dar pe off nu prea scade sub 6.5-7%.

 

drumul forestier in proportie de 25 %il cunosc restul am incercat sa ma documentez f bine depre traseu evident o sa fac adaptari la fata locului in funtie de neprevazut.teoretic o sa incerc sa ma limitez doar la portiuni accesibile cu un astfel de motor si gumelel lui nu intentionez sa fac prea mult off road doar in locurile unde situatia mi-o va inpune(mentionez ca intentionez ca sa fac cam 90% din valea vaserului pe langa calea ferata ca si curiozitate)

 

Am un prieten care a mers singur si a cazut pe o portiune usoara. A avut ghinionul sa isi loveasca rezervorul de unica piatra de pe drum. In 3 secunde era plin de benzina.

 

Concluzie: glezna luxata + motor cu rezervor spart. La vreo 2km de un sat, insa fara semnal GSM. A lasat omul motorul acolo in drum si a schiopatat pana in sat. Daca era ceva mai departe de sat ar fi fost problematic.

 

acuma sunt si eu constient de riscuri deaceia am deschis acest topic poate imi gasesc pe cineva totusi iar daca nu...asta este ,o sa fie mai greu dar nici acasa nu am degand sa stau mai ales cand ma gandesc ca am zilnic ocazia sa patesc cateceva in trafic din cauza celor ca nu imi acorda prioritate(situatie si situatii pe care sunt convins ca le stiti cu toti)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai la tine o canistra cu benzina (5 litri) , o bucata de furtun de benzina si o sticla de plastic de apa si cazi pe piatra unghiulara din enduro iti poti improviza rapid un rezervor provizoriu . Daca iti luxezi glezna , umpli cizma cu ierburi de leac si nu mai scoti piciorul afara ,caci daca incepe sa se umfle nu-l mai bagi la loc astfel vei reusi sa ajungi cu bine undeva .

Editat de remu1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai reusit sa faci Valea Vaserului? Eu am fost cu mocanita, acu' o luna, si m-am tot uitat daca as putea sa trec si cu motorul. M-au descurajat podetele, zonele inguste si disparitia drumului pe portiuni destul de lungi dupa primii km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...