Sari la conținut

Schimbare bujii R1150RT Twin Spark


Postări Recomandate

Salut!

Am schimbat bujiile la RT, dar nu am găsit decât una pe cilindru, iar pe capac scrie 2 spark... Unde se află a doua bujie?

O poză ar fi de real ajutor. Mulțumesc!

Florin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am schimbat bujiile la RT, dar nu am găsit decât una pe cilindru, iar pe capac scrie 2 spark... Unde se află a doua bujie?

O poză ar fi de real ajutor. Mulțumesc!

Florin

 

Nu cumva are 2 electrozi bujia pe care ai scos-o? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uita-te de jur imprejurul chiulasei. Imposibil sa nu vezi fisha de la al doilea set de bujii. Sunt pe partea inferioara a chiulasei (pe romaneste sub cilindru).

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia e chiulasa de single spark. Twinspark-urile au o bujie pe partea de jos care scoate "capul" intre (ok, mai jos de si intre) supapele de evacuare si admisie din partea inferioara a cilindrului. Nu stiu de ce - inginerii de motoare stiu mai bine de ce naiba le trebe.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa imbunatateasca arderea combustibilului prin crearea a 2 fronturi de propagare a exploziei.

Cu 2 bujii pe cilindru si ceva catalizator mai mare s-a facut trecerea de al Euro 2 la Euro 3 la V-Strom de ex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transalpul are 2 bujii pe cilindru din 1987. :D

 

La modelul din 2008, cel de 700, au pus injectie si au trecut iar la 1 bujie pe cilindru.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa imbunatateasca arderea combustibilului prin crearea a 2 fronturi de propagare a exploziei.

arderii. doua notiuni absolut distincte.

 

Transalpul are 2 bujii pe cilindru din 1987. :D

ezact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uita-te de jur imprejurul chiulasei. Imposibil sa nu vezi fisha de la al doilea set de bujii. Sunt pe partea inferioara a chiulasei (pe romaneste sub cilindru).

 

Mulțumesc! Încă nu le-am schimbat, cred că trebuie date carenele jos, mă voi uita mai atent când am timp, dar le-am găsit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...