Sari la conținut

reparatii cdi


grex
 Share

Postări Recomandate

am problema cu cdi de la un ktm exc400.

poate fi reparat? ce sanse sunt sa tina reparatia in timp?

cine repara asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator EduardS

Aceiasi problema o am si eu cu un CDI de Suzuki Bandit. L-am dat la un baiat la facut,daca e ok baiatu ca si meserie,ti-l recomand si tie,dar deocamdata astept sa vad cand e gata piesa mea. Despre cat tine asta nu mai stiu,pentru ca este prima data cand am probleme de genu . Te tin la curent cu informatiile ,cand le primesc . Numai bine beer.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general la CDI (TCI) se prajeste unul dintre tranzistorii-releu (sau mai multi, dupa caz) iar reparatia este destul de facila, se inlocuieste cu un tip similar. In rest, mai sunt doar cateva componente care pot fi verificate/inlocuite. Daca insa s'a dus microprocesorul... aleluia! Alta second-hand sau aftermarket, dupa buzunar!

 

Ride Safe!

 

In general la CDI (TCI) se prajeste unul dintre tranzistorii-releu (sau mai multi, dupa caz) iar reparatia este destul de facila, se inlocuieste cu un tip similar. In rest, mai sunt doar cateva componente care pot fi verificate/inlocuite. Daca insa s'a dus microprocesorul... aleluia! Alta second-hand sau aftermarket, dupa buzunar!

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general la CDI (TCI) se prajeste unul dintre tranzistorii-releu (sau mai multi, dupa caz) iar reparatia este destul de facila, se inlocuieste cu un tip similar. In rest, mai sunt doar cateva componente care pot fi verificate/inlocuite. Daca insa s'a dus microprocesorul... aleluia! Alta second-hand sau aftermarket, dupa buzunar!

 

Nu e neaparat facila, sunt CDI-uri turnate intr-un fel de silicon sau chiar rasina la care trebuie sa sapi (la propriu) putin ca sa ajungi la piesele cu pricina. Depinde de modelul motocicletei, asta e drept, sunt care pur si simplu au o carcasa si ai acces direct la piese (asa am vazut la Ducati) dar sunt si turnate cu totul: honda, cavasachi, suzuchi, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu cum am sapat ??? De fapt am taiat carcasa cu totul , faza la care am atins nu's ce rahat de fir de pe placa de circuite , cica ala de masa , lucru remediat repede si moca de baiatu' din mica mea reclama gratuita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grexule, te manaca pielea bag seama, ti-am zis ca nu tine sa-l repari tu o ti p-a ta... o sa te umfle rasu prin padure si o sa te gandesti la vorba mea cand o sa impingi trascaleta spre casa. daca mai e si noroi.... :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grexule, te manaca pielea bag seama, ti-am zis ca nu tine sa-l repari tu o ti p-a ta... o sa te umfle rasu prin padure si o sa te gandesti la vorba mea cand o sa impingi trascaleta spre casa. daca mai e si noroi.... :burnout:

lasa ca despre asta vb noi deseara la o bere!

si cu impinsul si tu vorba aia "minte multa nu se cere!" :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu pe unu' care a legat bateria invers la Aprilia Atlantic 500 si CDI a facut "poc", a rezolvat-o altu' la "reparatii TV" ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...