Sari la conținut

Octane booster


b374
 Share

Postări Recomandate

A folosit cineva pt benzina proasta? Ce? De unde? Are efect?

 

M-am uitat prin toate benzinariile / hypermarket-urile / norauto etc in ultima vreme si nu am vazut decat diversi aditivi de fac minuni dar pe niciunul nu scria octane booster.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1, de unde gasesti benzina proasta? cum ti-ai dat seama ca e proasta?

 

2. daca nu ai modificat raportul de compresie, avansul si alte treburi la motor n-are nici un sens sa cresti cifra octanica a benzinei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu o sa faci nimic cu el.. daca nu merge e din alta parte.. nici o benzina nu poate fi ATIT de proasta incit sa se simta ca pui aditiv in ea. Singurul rol al aditivului la benzina este stabilizarea lui atunci cind o lasi sa stea mai mult de 6 luni (nu mai face "paienjeni")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect bec si XorX ..... de mentionat ar fi ca benzina cu cifra octanica mai mare face minuni doar intr-un motor performant ... nu te gandii ca pui benzina " d-aia scumpa" in dacie si mergi ca BMW-ul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1, de unde gasesti benzina proasta? cum ti-ai dat seama ca e proasta?

 

inca n-am gasit, o sa gasesc

 

2. daca nu ai modificat raportul de compresie, avansul si alte treburi la motor n-are nici un sens sa cresti cifra octanica a benzinei.

 

ma gandesc ca daca lipseste varianta premium de aici, ar folosi sa am, nu?

 

DSCF6258.jpg

 

nu o sa faci nimic cu el.. daca nu merge e din alta parte.. nici o benzina nu poate fi ATIT de proasta incit sa se simta ca pui aditiv in ea. Singurul rol al aditivului la benzina este stabilizarea lui atunci cind o lasi sa stea mai mult de 6 luni (nu mai face "paienjeni")

 

nu ma intereseaza stabilizator, detergent, facut minuni la motor, ma intereseaza strict ridicarea cifrei octanice in cazul benzinei proaste.

 

corect bec si XorX ..... de mentionat ar fi ca benzina cu cifra octanica mai mare face minuni doar intr-un motor performant ... nu te gandii ca pui benzina " d-aia scumpa" in dacie si mergi ca BMW-ul ...

 

vezi mai sus... nu vreau sa fac liniute cu ursuleti cu tenere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da .. alimentezi de obicei din benzinarii dubioase ? acum ceva vreme am alimentat si eu ..( cred ca sunt vreo 3 ani .. de la o benzinarie de prin intorsura buzaului ..... dupa circa 15-20 de km .. m-am apucat sa demontez filtru de benzina si sa-l golesc de apa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da .. alimentezi de obicei din benzinarii dubioase ?

 

De obicei nu, as fi stiut de unde sa iau si ce efect are, deci nu era cazul sa intreb... sa zicem ca varianta "premium" o sa fie cam de 93 dar nu peste tot exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok .. pai aditivi buni gasesti de la LIQUI MOLLY , in functie de motor ( diesel , benzinar) / capacitate ai mai multe sortimente din care poti alege , eu am fost nevoit sa folsoesc atat ptr benzina cat si diesel ...

o sticluta de aditiv se toarna la un rezervor plin ( 40-50 l) astea sunt valoriole date de ei , dupa 20-30 d ekm parcursi se simte o imbunatatire la raspunsul acceleratiei ,nemafiind nevoie sa dai acul la turometru peste cap ca sa simti ca pleci de pe loc , la diesel singura imbunatatire observata , nu mai afuma in ture mari aproape de plafonare :cheers:

 

 

PS vezi ca este LIQUI fabricat si ambalat in germania si mai este fabricat in germania si ambalat in UE ... preferabil ar fi prima categorie

Editat de R6 lover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea nu fac rau ambreiajului umed?

 

E aditiv de benzina, daca ajunge ala in ulei si de acolo in ambreiaj cred ca am probleme mai mari decat benzina proasta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok .. pai aditivi buni gasesti de la LIQUI MOLLY , in functie de motor ( diesel , benzinar) / capacitate ai mai multe sortimente din care poti alege , eu am fost nevoit sa folsoesc atat ptr benzina cat si diesel ...

o sticluta de aditiv se toarna la un rezervor plin ( 40-50 l) astea sunt valoriole date de ei , dupa 20-30 d ekm parcursi se simte o imbunatatire la raspunsul acceleratiei ,nemafiind nevoie sa dai acul la turometru peste cap ca sa simti ca pleci de pe loc , la diesel singura imbunatatire observata , nu mai afuma in ture mari aproape de plafonare :cheers:

 

 

PS vezi ca este LIQUI fabricat si ambalat in germania si mai este fabricat in germania si ambalat in UE ... preferabil ar fi prima categorie

 

germania tot in ue este :)))) din surse (foarte) sigure liqui-moly nu produc si nu ambaleaza decat la ei in de.

 

Astea nu fac rau ambreiajului umed?

 

desi e vorba de aditiv de benzina... nu, aditivii pentru ulei nu strica ambreiajul si nici nu-l fac sa patineze. astea-s mituri. am folosit liqui cu mos2 in cantitate dubla si n-a avut nici o treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie mare !!! Un aditiv care modifica cifra octanica ,nu va modifica ABSOLUT NIMIC la o benzina proasta ! Si cand zic proasta, nu ma gandesc la cifra octanica a acelei benzine, ci la " contaminarea " acelei benzine cu apa si tot felul de"aditivi" adaougati de soferul cisternei care a transportat benzina,sau "pompagiul" care o vinde. Daca o benzina are cifra octanica mica, nu se cheama ca acea benzina este proasta ! Si in Rusia,in orient,daca gasesti o benzina de CO 75,daca nu are apa, vei constata cu surprindere ca motorul tau merge binisor cu acea benzina.Nu va dezvolta puterea maxima constructiva, poate ca va mai "tacanii" asa din cand in cand,dar va merge. Si asta au constatato cei care au folosito la motoare cu injectie de benzina si senzor de detonatie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Liqui gasesti gasesti pe BD.GLORIEI(mai cunoscut ca Damaroaia),inainte cu o statie de capatul tramvaiului 24!Este un parculet si peste drum un magazin de uleiuri,aditivi,etc!

Editat de adiy32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie mare !!! Un aditiv care modifica cifra octanica ,nu va modifica ABSOLUT NIMIC la o benzina proasta ! Si cand zic proasta, nu ma gandesc la cifra octanica a acelei benzine, ci la " contaminarea " acelei benzine cu apa si tot felul de"aditivi" adaougati de soferul cisternei care a transportat benzina,sau "pompagiul" care o vinde. Daca o benzina are cifra octanica mica, nu se cheama ca acea benzina este proasta ! Si in Rusia,in orient,daca gasesti o benzina de CO 75,daca nu are apa, vei constata cu surprindere ca motorul tau merge binisor cu acea benzina.Nu va dezvolta puterea maxima constructiva, poate ca va mai "tacanii" asa din cand in cand,dar va merge. Si asta au constatato cei care au folosito la motoare cu injectie de benzina si senzor de detonatie !

Te rog sa-mi spui si mie ce are cifra octanica cu apa.Umblu cu benzina din Ukraina si nu are apa si octanica este OK. Daca nu poti ajuta macar nu pacalii oamenii ca unii probabil te si cred

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te rog sa-mi spui si mie ce are cifra octanica cu apa.Umblu cu benzina din Ukraina si nu are apa si octanica este OK. Daca nu poti ajuta macar nu pacalii oamenii ca unii probabil te si cred

Numai bine

Te rog sa te uiti la prima postare din acest topic ! ! ! Ce vezi ? < " A folosit cineva pt benzina proasta? Ce? De unde? Are efect? " > Eu am vrut doar sa "deschid" ochii colegilor de ghidon,ca benzina cu cifra octanica mica,nu este benzina "proasta" ! Benzina proasta este cea contaminata in dulcele stil balcano-romanesc,cu apa ,etc !!! Asta este o benzina cu cifra octanica necorespunzatoare ,eventual,la utilajul omului. Am vrut doar sa se inteleaga,ca daca ai luat teapa de la o benzinarie, fie ea si cu nume sonor,poti sa pui aditivii lui Dumnezeu,ca tot nu te ajuta .Asta asa, in cazul in care el ar fi vrut sa spuna prin "benzina proasta",benzina cu apa sau mai stiu eu ce, sa nu dea banii aiurea ci mai degraba sa schimbe benzina din rezervor. Din partea mea,asta a fost intentia ! Si daca te-am " pacalit " cu ceva, IMI CER SCUZE in fata tuturor, umil, cu caciula in mana !!! Din partea mea ,consider ca ne putem oprii aici cu "poluarea" topicului ! Merci,si cele bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu exista si aditivi pe care-i bagi in rezervor in cazul in care ai apa in benzina. Parca sunt pe baza de metanol, nu mai stiu sigur.Eu n-am folosit dar cineva mi-a spus ca ar fi folosit la masina si ar fi avut efect.

Referitor la motoarele cu senzor de detonatie, e normal ca alea sa mearga ok si cu benzina cu cifra octanica mai mica pentru ca-si pot ajusta automat avansul in cazul in care benzina detoneaza. Probleme pot aparea la motoarele cu raport de compresie foarte mare(deobicei supersporturile) , fara senzor , dar presupun ca nu e cazul aici. Dupa logica mea un motor pe injectie ar trebui sa fie mai putin sensibil la apa din benzina decat un motor pe carburatie.(totusi s-ar putea sa ma insel la treaba asta :rolleyes: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...