Sari la conținut

Cauciucuri pt naked


Gimy
 Share

Postări Recomandate

As vrea sa schimb cauciucurile de pe GSR-ul meu de 600 cu unele noi, cu data de 2012 :)

Dimensiunile sunt 120/70ZR-17 si 180/55ZR-17.

Vroiam sa stiu care credeti ca ar fi cea mai buna varianta pt motorul asta avand in vedere ca drumurile sunt 70% in afara orasului, deci suprafete destul de diferite si vreme uneori capricioasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e doar de portofel. Ideea e ca ma intereseaza niste modele concrete (de ex. Dunlop Sportmax Roadsmart II) pe care le folositi pentru a-mi da seama care sunt punctele forte si slabe.

Si in final care ar fi cea mai buna alegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite un post mai vechi de-al meu. Tie cred ca iti sunt bune cele din a doua categorie :

 

""Acum, daca revenim cu picioarele pe pamant (de pe tavan that is ) si incercam sa gasim o varianta street legal dar cu aderenta de invidiat si pentru ceva track-day mai serios ne putem uita la :

* Metzeler Raceteck K3

* Michelin Power One sau poate chiar Power Pure (intamplator chiar zilele trecute am cerut referinte despre el)

* Pirelli Diablo Supercorsa

* Continental Race Attack

* Bridgestone BT003Pro/BT016Pro sau poate chiar noile S20 (inca nu am auzit feed-backuri despre acestea)

* Dunlop D211GP

 

Numar de kilometri pe care ii pot duce astfel de gume e greu de apreciat, dar folosite "sportiv" + ceva zile pe pista nu cred sa duca mai mult de 3000-5000 km in conditii de siguranta. Deasemenea, neincalzite astfel de gume au aderenta foarte slaba. La fel, performantele pe carosabil umed sunt foarte mici.

 

La urmatorul nivel (sport touring + un pic racing -pista sau strada din cand in cand) avem asa :

* Metzeler Sportec m3 sau m5 interact

* Michelin Pilot Power One sau poate chiar Power Pure de mai devreme

* Pirelli Diablo Rosso Corsa (Corsa II)

* Continental Sport Attack

* Bridgestone BT015/014

* Dunlop Sportmax Q2

 

Aici numarul de kilometri suportati creste considerabil 5000-10000 sau poate chiar mai mult, performantele pe ud sunt net superioare celor de mai devreme iar lipsa incalzirii nu face atat de mult rau ca in cazul hiper-sportivelor de mai devreme.""

 

Personal am motive foarte intemeiate sa iti recomand Metzeler M3 sau M5. Spor la cumparaturi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primavara, cand am schimbat cauciucurile la Fazer, aveam aceeasi problema: ce sa-mi iau! Am ales, in final, Michelin Pilot Road 3. Niste cauciucuri excelente, un grip fenomenal, si la rece si la cald (aici mai putin ma intereseaza, ca eu nu sunt genul de forjator). Am mers ceva si pe ploaie. Pot sa-ti zic ca nici nu faci diferenta intre a merge pe apa sau pe uscat. Foarte bune! Parerea mea. Bune sunt si Metzeler Roadtec Z6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK. Presimt ca va fi difil sa aleg :)

Pe lista au intrat deci

Michelin Pilot Road 3 si

Metzeler M3/M5

 

Din studiul individual cu ajutorul domnului "goagal" mai iau in considerare si

Metzeler Roadtec Interact Z8

Dunlop Sportmax Roadsmart II

 

Greau fara ajutor... :smoke:

 

Alte pareri despre cauciucurile astea sau alte propuneri ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut naked si mi-am luat michelin pilot power (nu 2ct). Daca cauti review-uri inclusiv posesorii de hayabusa sunt foarte multumiti de raportul autonomie/grip.

Am luat dupa logica mea, domle daca merge pe busa o merge si mai bine pe a mea. A fost un caz fericit, le-am probat pe toate "vremile" posibile si si-au facut treaba decent inclusiv in haiducelile de week-end pe serpentine.

 

Mi-am luat alta motocicleta ceva mai sportiva si ghici ce. Mi-am luat tot michelin pilot power (nu 2ct). Asta sper ca-ti zice ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am achizitionat in final Michelin Pilot Road 3. Arata foarte bine modelul futurist de pe calea de rulare :D

Abia astept sa le incalt si sa vad cum se comporta motorul cu ele :burnout:

 

Multumesc tuturor celor ce m-au ajutat cu sfaturi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...