Sari la conținut

Lepsa - Ojdula


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

Salut.

Ii rog pe cei care stiu in ce stare este drumul national 2D de la Lepsa la Ojdula sa spuna aici. Ultima data cand am trecut pe acolo dinspre Ojdula spre Lepsa mai erau cativa km de-aia cranceni si apoi se lucra, drumul era latit si pusesera piatra pe el, urmand sa faca jonctiunea cu portiunea asfaltata ce vine de la Lepsa. Treaba asta cred ca se intampla prin 2009-2010.

 

Deci, daca are cineva noutati, rogu-va spuneti aici. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Ii rog pe cei care stiu in ce stare este drumul national 2D de la Lepsa la Ojdula sa spuna aici. Ultima data cand am trecut pe acolo dinspre Ojdula spre Lepsa mai erau cativa km de-aia cranceni si apoi se lucra, drumul era latit si pusesera piatra pe el, urmand sa faca jonctiunea cu portiunea asfaltata ce vine de la Lepsa. Treaba asta cred ca se intampla prin 2009-2010.

Deci, daca are cineva noutati, rogu-va spuneti aici. Multumesc.

Starea drumului nu s-a imbunătățit de atunci. Ba chiar s-a deteriorat un pic. Au rămas aceeaÂşi kilometri cu pamânt Âşi piatră, numai că acum s-au făcut valuri de la camioanele încărcate la refuz cu lemne. ÂŞi mai sunt unele probleme pe alte sectoare, cum ar fi Tabara Gălăciuc - Cascada Putnei - Intrarea în LepÂşa: decopertat Âşi plin de gropi. Partea din Satul Ojdula de la intrare Âşi până la ieÂşire, tot ce înseamnă pod e lăasat cum era cu vechiul asfalt, iar trecerea de la noile straturi la ălea vechi seamănă cu un pumn în rinichi. Deci, concluzia, dacă vrei un pic de enduro, mergi.

P.S. Ca să nu mai vorbesc de praful ce poate ascunde un Âşanț sau altă frumusețe a patriei. Noroc cu ABS-ul că am scăpat de mirosit pământul atât de încărcat de istorie al magnificei Ăări a Vrancei.

Editat de Ilarie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Ilarie pt. raspuns. Inseamna ca voi ocoli zona respectiva ca si in alte dati, prin Onesti. Nu sunt interesat de endureala cu Diversionul meu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Ilarie pt. raspuns. Inseamna ca voi ocoli zona respectiva ca si in alte dati, prin Onesti. Nu sunt interesat de endureala cu Diversionul meu :)

E de preferat. Pe ojdula mai faci 30-45 minute în plus față de Adjud-OneÂşti-Tg.Secuiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Sambata 1 septembrie am trecut pe la Ojdula. Drumul e OK comparativ cu ce imi aminteam eu, adica acum este ca un fel de ulita (pamant batatorit si pietris/nisip fin), fara sleauri (cateva neimportante). Am coborat perfect, cu motorul oprit, o controlam doar din frane (si ghidon :blbl: ).

Concluzia: se poate trece spre Targu Secuiesc foarte foarte usor

 

P.S. atentie la iesirea din Lepsa spre Ojdula, chiar la iesire este o curba la dreapta urmata la vreo 100 de metri de un pod. Portiunea de dupa curba si pana in pod este cam bombardata. Eu chiar am luat un mare gropan (din fericire fara urmari) pt. ca am venit cam tare, obisnuit cu asfaltul perfect pe care circulasem pana acolo.

 

P.P.S. Drumul prin Ojdula (prin localitate ma refer) este mai varza decat coborarea de care am zis mai sus. Asfalt prost si gaurit pana la intersectia unde faci stanga spre Targu Secuiesc sau dreapta spre Onesti

Editat de Batranu`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

E bun pe naiba, e dezastru acel drum si dupa lepsa si mai dezastru. Nu s-a mai facut nimic la acel drum de ani buni, acum 2 ani era pietre mari acum e pamant peste mai netezit. Merita pentru peisaje si ca e mai scurt cu 40 km dar... Alt drum nu prea ai, decat cel de la Onesti, dar ocolesti mult. Eu am fost acum duminica pe acel drum, deci recent. Si ce e facut cat decat se surpa asfaltul, crapa...

Daca a face tot drumul cum e dupa Lepsa, ar fi super acel drum.

Editat de LaurX82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Zice-se ca a fost asfaltat INTEGRAL!

Stiu ca a fost Ponta recent pe aici si a taiat pamblica, plus alte numere de circ electoral. Pe drum efectiv nu am fost pana la capat, sa vad cu ochii mei, sa pipai cu rotile mele.

Daca a mai fost cineva prin zona recent (chestie de zile) sa ne spuna si noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mira-m-aş să-l fi gătat...dar cu politicul nu te pui. În prag electoral orice e posibil.

Dacă nu merge nimeni pînă duminica viitoare mă duc eu şi fac și cîteva poze.

 

l.e. acum îmi dau seama că voi vreți să ştiți pt. sîmbătă, 20, că se merge la Sânzieni.

Editat de zĂŽmbesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut o stire care spunea ca va fi asfaltat terminat pana la limita cu judetul Vrancea acel drum, dar acolo e bun drumul, exeptii sunt mici portiuni pe la poduri... Si restul pana la Tg. Secuesc se va face la anu... poate. Si se vorbea si de acel drum intre Lepsa si Soveja.

Editat de KoKolau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost in 14 septembrie:

se lucreazadin Lepsa pina la limita de judet

sint vreo 2 portiuni unde se circula pe o banda

in citeva locuri s-a surpat si e ingustat drumul

dar e asfalt acceptabil cam pe toata lungimea

 

de la limita de judet pina la Ojdula sint citeva portiuni de asfalt

dar restul e cam forestier cu pietre, praf si gropi

sint portiuni cu asfalt neterminat pe 3 grosimi diferite de parca dai peste niste scari

plus conservarii wanabee soferi de curse ridica tot praful

copacii de pe margine sint albi, parca mergeam prin ceata,

pina seara am avut gust de praf in gura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
am fost ieri pe traseul Focsani-Tg Secuiesc. Sunt cam 7 sau 8 km de drum neasfaltat, se pot face fara probleme si cu o motocicleta sport. Cum a zis si colegul de mai sus,mai nasol ar fi sa nu ai ceva masini in fata ca te umpli de praf. Si atentie, pe directia Focsani-Tg. Secuiesc, pana in zona neasfaltata, mai e o bucata (nu stiu exact cati km sunt, 10-15km) unde e asfalt vechi si sunt cateva gropi destul de adanci.

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Colegii, sînt la o cafea în benzinăria Mol din Tg.Secuiesc.

 

Am vrut să anunț că Ojdula e asfaltată complet. Încă se mai lucrează, probabil în timpul zilei se mai stă la cozi deoarece e turnat al doilea strat de asfalt doar pe urcare, dinspre Ojdula spre Lepşa şi cu siguranță încep să toarne şi sensul ăstălalt, dar ideea e că avem asfalt :)

 

Drum bun tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegii, sînt la o cafea în benzinăria Mol din Tg.Secuiesc.

 

Am vrut să anunț că Ojdula e asfaltată complet. Încă se mai lucrează, probabil în timpul zilei se mai stă la cozi deoarece e turnat al doilea strat de asfalt doar pe urcare, dinspre Ojdula spre Lepşa şi cu siguranță încep să toarne şi sensul ăstălalt, dar ideea e că avem asfalt :)

 

Drum bun tuturor!

:10:

uraaaa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegii, sînt la o cafea în benzinăria Mol din Tg.Secuiesc.

 

Am vrut să anunț că Ojdula e asfaltată complet. Încă se mai lucrează, probabil în timpul zilei se mai stă la cozi deoarece e turnat al doilea strat de asfalt doar pe urcare, dinspre Ojdula spre Lepşa şi cu siguranță încep să toarne şi sensul ăstălalt, dar ideea e că avem asfalt :)

 

Drum bun tuturor!

 

Pai si berea aia care fu vorba sa curga la trecerea prin zona? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pai si berea aia care fu vorba sa curga la trecerea prin zona? :)

Eram în misiune. Dar nu-i bai că doar n-au intrat zilele-n sac :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...