Sari la conținut

Accident Sos andronache Scuter DNA


Koko
 Share

Postări Recomandate

Salut Postez acest topic si o sa adaug si imagini ,

 

Inevitabilul sa intamplat Chiar daca renuntasem la motocicletele de capacitate mare si am ales un scuter , tot sa intamplat sa am accident

 

Aseara in jurul orei 21:30 la intrare pe sos andronache un nene cu un autoturism break de culoare gri , nu ai cunosc nr pentru ca am ramas fara constinta in momentul impactului , imi aduc aminte doar , vorbele astea ( fratioare esti bine mancatias. p... ) Nenea precizat mai sus vroia sa intoarca pe linie continua )

 

in concluzie la 2 minute dupa cazatura mam trezit , am vazut multa lume politie in jurul meu , simteam ca nu mai imi simt toata partea dreapta iar capul imi exploda , sangele tisnea din nas ca la robinet ,

 

am ajuns la spitalul floreasca , acolo ma-u controlat bine si au constatat ca nu am rupturi de oase sau etc , in schimb la cap am o fractura craniana ,

 

astazi am fost externat din spital precizandumi sa platesc toate cele ce mi sa-u facut si sa intru in repaus 2 luni ( sa nu stau in soare , sa nu beau alcool sa nu beau cola si multe altele )

 

 

As dori sfaturi cum fac cu asigurarea cei de la politie mau invitat la udriste vineri :

 

va rog mult da-timi un sfat

 

Precizez ca scuterul era inmatriculat avea asig , iar eu am permis A+B

post-40792-0-05629900-1345013181_thumb.jpg

post-40792-0-84667000-1345013189_thumb.jpg

post-40792-0-97420300-1345013199_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

du-te la IML sa iti faca fisa de vatamare (sau cum se cheama) ca prim pas. cat despre demersuri, ii las pe cei care au patit asta sa te sfatuiasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma ca acum am ajuns acasa de la floreasca sunt muci iar cei de la spital nu mi-au dat nici o hartie in mana decat o reteta ?????????

Editat de Koko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit ca a intervenit politia si de aici nu mai trebuie sa te certi cu soferu. mergi frumos la udriste(cam tarziu abia vineri ce-i drept) unde o sa dati amandoi declaratie, politistu da verdictu asupra vinovatului, tu o sa primesti ce-ti trebuie sa-ti repari scuterul. pe urma, se deschide dosaru de cercetare penala pentru vatamare, o sa dureze ceva timp si la sfarsit o sa iti iei niste bani de la asigurator. vezi ca o sa se roage de tine conservaru sa renunti la proces, ca asa el sta fara permis, merge sa-si ia dovada ca sa circule in fiecare luna samd.. scuteru ti-l face asigurarea, gandeste-te la o suma daca esti dispus sa renunti la proces. fractura craniana e ceva destul de serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In prima faza, du-te la IML sa-ti scoti raport medico-legal (conteaza pe viitor).:ok: La politie te cheama ca sa-ti ia o declaratie, sa-ti comunice ca vinovatul o sa fie cercetat pentru vatamare. Cei de la udriste iti vor da o nota de constatarea a accidentului (asigura-te ca acolo scrie clar ca vinovatul e soferul) impreuna cu asigurarea aluia plus actele de la politie iti repari scuterul. Soferul oricum a ramas fara permis pana la solutionarea cazului.(el merge pe viitor cu dovada) Daca vrei sa-l dai in judecata pentru daune (de exemplu pentru casca, imbracamintea purtata) o sa ai nevoie de actul IML + cei de la spital sa-ti dea ordinul de internare-externare+plus cel ce iti spune cate zile de ingrijire ai nevoie.

 

MARE ATENTIE! Politia sa nu-ti scrie in procesul verbal de constatare a accidentului ca este vorba de culpa comuna. In acest caz nu-ti poti repara nimic pana la solutionarea cazului.

 

Daca ai nevoie de ajutor, sfaturi sau o tigara, call me Koko.:makeout:

 

Insanatosire grabnica!:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, eu sunt cazut de vreo 2 luni, doar ca eu m-am vatamat singur si sunt cercetat penal pt vatamare, trimite pe cineva la spital sa iti ia hartiile de acolo ( bilet de iesire din spital, si eventual sa precizeze ca a fost accident si vrei sa il dai in judecata pe ala care te-a lovit), si faci si un drum pana la IML, sos vitan-barzesti, langa sf ioan si iti scoti certificat medico-legal, pt ca altfel nu rezolvi mare lucru, asa macar daca ai ceva la mana poate reusesti sa iei ceva bani de la ala care te-a lovit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va Multumesc Pentru sfaturi tocmai ce am facut programare pentru tomograf la o clinica privata in bucuresti , in dupa amiaza aceasta o sa merg inapoi la floreasca sa ridic actele de internare dupa o sa merg la iml , sa speram ca totul se va incheia cu bine

 

 

am uitat sa va mentionez martori spuneau ca ( soferul ma injura de familie etc ) in timp ce eu eram inconstient pe asfalt , tot odata in momentul impactului am observat ca acesta avea telefonu la ureche , dar fiind lesinat nu am precizat la politie ,

 

 

sper ca pana vineri sa am toate documentele neccesare pentru a ma prezenta la udriste

 

app politia mi-a dat castig de cauza in accident fiindca el era pe obligatoriu dreapta si linie continua daca facea stanga acolo nici macar nu era intersectie ,

 

eu sunt inregula acum doar ca imi bubuie capul iar cei de la spitalul floreasca ai dureau in pla de mine nici macar nu sau obosit sa faca 2 tomografuri unu si scurt 30 de secunde

 

 

APRECIEZ SFATURILE VOASTRE ASFALT USCAT FARA INCIDENTE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

am uitat sa va mentionez martori spuneau ca ( soferul ma injura de familie etc ) in timp ce eu eram inconstient pe asfalt , tot odata in momentul impactului am observat ca acesta avea telefonu la ureche , dar fiind lesinat nu am precizat la politie ,

 

Arde-l pe taran fara mila, nu-l lasa. Se intampla multe accidente din cauza vorbitului la telefon, asa poate se invata minte. Ar trebui sa mentionezi si chestia cu telefonul in declaratie, cred ca e important.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pastreaza toate chitantele si dovezile de investigatii efectualte...

Arde-l corespunzator pe meltean...

Mergi urgent la IML... vezi ca si acolo platesti eliberarea de certificat.

 

Pastreaza toate chitantele. etc. si "arde-i una serioasa peste bot" tarunului.

Cu loviturile la cap nu este de gluma, iti poti pierde temporar memoria, pot surveni fel si fel de probleme.

Musai tomograf acum si peste 4 luni, sau 6 luni - nu mai stiu exact. Musai sa vezi un neurolog.

 

Nu stiu cat de seriaosa este lovitura ta la cap, insa da-mi voie sa-ti povestesc o intamplare de-a mea...

 

Prin '98 - 2001 jucam basket cu niste baieti perpendicular cu un teren de fotbal... mi-am incasat o minge, pe partea stanga, in cap (de la un shut spre poarta) de mi-am pierdut memoria instant. nu am cazut din picioare, insa nu mai stiam nici cum ma cheama ... ma rog. am ajuns acasa probabil cu ajutorul subconstientului - s-a intamplat in curtea scolii generale unde am invatat clasele 1 -8.

S-a trezit maica-mea cu mine la usa si, deschizand am intrebat-o : "Cine esti si ce caut yo aici"!!

Si nu mi-a curs sange pe nas sau din ureche...

Mi-am revenit dupa cateva zile, insa nu complet. Un an am tot stat in "probe"...

Bine dreaq ca nu sa intamplat mai recent ... "pierdeam pe drum" cateva limbaje de programare .. :rusinica:

 

Ai grija, ca nu-i de joaca. Atentie la "lapsusuri", senzatii de "unde draq ma aflu si de ce?"... aprox. mai tot ce nu mai poti efectua pe baza de automatism.

 

Sper sincer sa nu ai astfel de probleme.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate bune pana acum am durere in bazin si in oase pe partea dreapta

 

capul e mai ciudat ma ia cu ameteli calduri daca nu ma asez simt ca imi pierd puterea si cad jos .... cred ca ma duc la consult dupa amiaza ca deja programarea e la o clinica unde au un tomograf bun

 

 

despre soferul cocalar si brunet , cand ma va suna astazi ai voi explica in felul urmator sa ma lase in pace pana imi revin , doctori mi-au recomandat pauza

 

 

iar eu cu el discutam la politie sa lasam pe politisti sa deschida investigatia si restul lucrurilor ce e de facut

 

 

nu vreau sa primesc nimic acum iar peste 2-5 luni sa ajung la balaceanca cu pierderi de memorie sau doamne fereste mai rau

 

 

ASFALT USCAT TUTUROR ATENTIE IN BUCURESTI SOFERI INCONSTIENTI SI femei CARE SE PENSEAZA IN TRAFIC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma sunat soferul cu fapta Doreste sa ne intalnim.... sa discutam am sunat in amic avocat sa ma insoteasca la intalnire va tin la curent cu ce oferte propune eu sunt dispus sa nu iert nimic

 

tinand cont ca acum puteam sa fiu mai rau decat sunt ( in alta stare )

 

ATENTIE IN TRAFIC MULTI INCONSTIENTI :(

 

MAINE DIM AM PROGRAMAT IML IAR VINERI INTALNIREA CU POLITIA INSOTIT DE AVOCAT

 

 

 

ASFALT USCAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa sara cu niste bani dar practic nu prea multi, ca nu isi vinde masina sa inchida dosarul. cand o sa-si dea seama ca nu pui botul la 5-10 milioane cat o sa ofere probabil o sa accepte ca tre sa mearga in proces si sa ramana fara permis.

iti zic ca e o pierdere de timp ba chiar o sa te enervezi la maxim. o sa vezi cum incearca sa te faca din vorbe si iti zice ca practic n-ai nimic, nu-i atat de grav da vezi domne el are treburi importante si are nevoie de permis, nu are timp sa stea de mers la procese. daca vrei sa te distrezi fa situatia sa para mai naspa, zi-i ca abia mergi, abia vorbesti, ai blank-uri. sperie-l pe tzaran sa nu creada ca scapa asa usor.

incep sa cred ca legea asta nu mai tine. ar trebui anulat permisul pentru accident cu vatamare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca de abia merg am un picior in ghips rotula la genunchi deplasata trb sal tin 2 sapt ,

 

ametesc pe strada am deja vu momente cand uit 3-4 secunde ce se intampla in jurul meu etc ,

 

de asta ma sperie ptr k astia la floreasca nu sunt buni de nimic si prefer sa continui la o clinica privata , iar pe domnu sofer in judecata pe civil daca nu se poate altcumva pentru despagubiri ,

 

 

acum la intalnirea asta astept scuze ptr injuraturi adresate si sa-si recunoasca vina oricum nu accept nimic orice suma ar fi vorba , vorbim de lovitura la cap care poate sa apara acum sau peste cateva luni , iar daca apare d. fereste peste cateva luni atunci cine o sa traga , EU ptr ca o sa ma bucur la bani lui si etc....

 

 

Mersi frumos de sfat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te intalni cu el.Lasa-l sa te caute .Nu sta de vorba pana nu te pui cat de cat pe picioare!Blindeazate de tot ce-ti trebuie(politie,iml,spital).Pune pe cineva sa-l sune sa-i spuna ca nu te poti vedea cu el,ca te-a luat salvarea dar nu stie unde te-au dus!

Sa transpire fraierul,sa-l ia cacarea!Daca te duci la o clinica privata mare!Interneazate cateva zile,stai sub supraveghere!Nu e de joaca!

Oricum tot ce platesti o sa fie cu bon si intr-un final o sa plateasca jegosul!Medicamentele sunt scumpe,ami ales alea bune,doctorii nu sunt ieftini!Nu te grabi sa bati palma cu el!

La fel si cu politia!Nu te grabi sa dai declaratii pana nu esti cu mintea limpede!Interneaza-te si anunta-i de faptul asta!Declaratiile le dai mai tarziu!Cand le incarci dosarul cu internari si iesiri din spital,musai IML !

Obligatoriu avocat si cu politia si cu fraierul!Altfel o sa te joace gaborul sa-i lase portite fraierului!

Asigurarile si mobra dupa aia!

Si bonuri la tot ce cheltui!Fara numar!

 

Si da-l in mortii lui cu scuzele,sa si le bage in poponeata!

 

Eu am scris kur si a aparut poponeata!Ca la bulangii!

JOS CENZURA!

Editat de adiy32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc adi o sa te contactez si Pastram Legatura

 

DEOCAMDATA NU IAU NICI O DECIZIE MAM VAZUT CU EI IAR SOFERU DADEA SEMNE DE PANICA , nu am stat mai mult de 5 minute la discutii

 

le-am spus ca nu sunt in stare sa iau decizi acum si ca o sa las politia sa decida sunt hotarat sa merg pe proces civil cu daune

 

 

O sa va mai tin la curent zilele astea Maine dim o sa merg la IML pentru certificat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc adi o sa te contactez si Pastram Legatura

 

DEOCAMDATA NU IAU NICI O DECIZIE MAM VAZUT CU EI IAR SOFERU DADEA SEMNE DE PANICA , nu am stat mai mult de 5 minute la discutii

 

le-am spus ca nu sunt in stare sa iau decizi acum si ca o sa las politia sa decida sunt hotarat sa merg pe proces civil cu daune

 

 

O sa va mai tin la curent zilele astea Maine dim o sa merg la IML pentru certificat

Cand te injura nu dadea semne de panica?E scoala,se prefacea sa te impresioneze!De penal ie frica si nu pentru ca ar primi vre-o condamnare cu executare ci pentru ca ramane fara permis,pe civil o sa-l doara-n cot de tine!

Daca vrei sa scoti banii de spitalizari,medicamente,etc de la el,o sa-i scoti cat timp este urmarit penal pentru accident!

 

Hai sa-ti explic si tie cat si celor care citesc acest topic de ce-i arde buza mai mult de permis decat de tine:

In articolul 114 alineat 1 din codul rutier se precizeaza in ce conditii se anuleaza permisul de conducere!

Printre altele si daca persoana condamnata (jegosul) a primit o sentinta definitiva (nu conteaza de cati ani,cu sau fara executare)pentru ranirea unei persoane (cum e cazul tau) intrun accident rutier!

Asta vrea sa evite maimutoiul!Sa nu ajunga la condamnare!Atunci pa permis!Trebuie sa stea pe bara,dupa aia sa faca scoala,sa dea examene!

Examinatorii nu sunt indulgenti cu cei care au calcat pe bec!Iar daca sunt indulgenti costa multi bani(intelegi ce si cum)!

Asa ca mai bine o rezolva repede si ieftin acum decat greu si scump mai tarziu!

Asta pe de o parte,pe de alta parte trage sa faca pace cu tine acum pentru ca tu sa nu incarci dosarul si sa devina greu in timp!Cat e la politie in cercetare se poate jongla!Ajuns la procuror lucrurile se complica pentru jegos.Ca procurorul sa dea NUP trebuie un dosar subtire sau

o cotizatie substantiala!Mai greu ,mai scump pentru maimutoi!Nu mai pun drumuri pentru dovezi de circulatie,declaratii si alte cacatisuri!

Odata ajuns dosarul in instanta sansele ca sa scape fara condamnare sunt minime!Iar acces la judecatori nu au toti fraierii!

Asa ca nu mai te lasa influentat de o asazisa panica,remuscare sau proces de constiinta afisate de jegos!

Nu-i pasa de tine ci de permisul lui!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va Multumesc tuturor pentru sfaturi

 

 

Am sa fac in felul urmator Maine dimineata plec spre Iml Dupa amiaza spre regina maria la un control amanuntit , iar vineri la politie la udriste camera 1 pentru declaratie , acolo el deja e cu fapta recunoscuta , iar eu o sa merg in continuare pe proces cu el ori penal or civil nu conteaza sunt hotarat sa nu iert ,

 

Mentionez ca am avut in inger pazitor ca se putea fi mai rau ( Nu doresc nimanui ceea ce mi sa intamplat , noaptea nu am somn ma duc pe strazi de nebun am ramas cu un soc capul doare iar doctori de la floreasca mau externat ca nu am nimic decat o fractura craniana care se trateaza acasa )

 

Nu mai mergeti la spitalele noastre va sfatuiesc sa alegeti clinicii private si ambulanta privata chiar daca costa putin dar conteaza foarte mult

 

 

Va doresc numai bine asfalt uscat si fara incidente inca odata va multumesc pentru tot ajutorul acordat mai ales lu Adrian Suteu un baiat de nota 10 rar oameni ca el in ziua de astazi..

 

 

Burn Rubber Not Your Soul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru ce ai patit. Si eu sustin ca trebuie ars nenorocitul si de bani si de permis, ca astia ne omoara unu cate unu.

 

Tu esti mai OK cu capul ? Presupun ca ai avut casca, nu ?

Sunt curios ce mai afli in urma investigatiilor de azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru ce ai patit. Si eu sustin ca trebuie ars nenorocitul si de bani si de permis, ca astia ne omoara unu cate unu.

 

Tu esti mai OK cu capul ? Presupun ca ai avut casca, nu ?

Sunt curios ce mai afli in urma investigatiilor de azi.

 

 

 

 

67.gif multa sanatate initiatorului topicului !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...