Sari la conținut

Indreptat rezervor


cr1s71
 Share

Postări Recomandate

Salut, azi tocmai cand sa-mi cada motocicleta dupa cric, am sarit si am pus piciorul intre ea si pamant.

Marea pabuga a fost ca am infundat putin rezervorul (diametrul ~4cm).

Se poate indrepta fara a mai fi necesara vopsirea integrala a rezervorului ? Cam cat ar costa o asemenea reparatie si unde se poate efectua ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut aceeasi chestie cu picioru sub rezervor dupa fix 2 minute de cand m-am urcat prima oara pe motor sa il testez daca merge, sa il cumpar :).Si de 2 ani a ramas asa cum l-am facut in prima zi.Daca seamana infundatura cu a mea si ai gasit o solutie ok sa ma anunti si pe mine.

post-41072-0-24292100-1347238793_thumb.jpg

post-41072-0-52425100-1347238866_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact asa am patzit si eu..insa la mine e mai in fatza..nu stiu daca pot indrepta din interior..dar din ce vad la verzisoara de mai sus..scoate pompa si baga mana inauntru si apasa brusc cu dejtu ca trebe sa sara la loc tabla..eu am patzit dupa ce am montat rezervorul proaspat vopsit,lacuit..o dat sa cada spurcata si am bagat genunchiul...cand am vazut era sa-i mai fac inca vreo doua cu pumnul...:)) de nervi...mai este un sistem de scoatere ...iei o bagheta si o lipesti cu silicon la cald..si apoi tragi brusc de ea...ar trebuii sa sara tabla la loc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- ma indoiesc totusi ca ar merge.

 

Era un tip pe forumurile auto care facea asa ceva, rezolva indoiturile de genul asta, dar nu stiu cat de bine ar merge la rezervoare, nu prea se compara tabla cu cea de pe o aripa/usa/plafon unde e ditamai bucata de tabla, fara alte indoituri chestii pt rigidizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..iei o bagheta si o lipesti cu silicon la cald..si apoi tragi brusc de ea...ar trebuii sa sara tabla la loc..

Eu am apelat la un baiat din Constanta sa-mi indrepte aripa asa, nu v-as recomanda sa faceti singuri sa nu sara vopseaua sau alte traznai(eu voiam sa-mi cumpar o chinezarie de ventuza sa o fac singur).

Pe scurt are un set de ventuze profesionale si trage tabla foarte misto, am ramas placut impresionat.

Si nici pretul nu e exagerat, aripa infundata bine si julita, facuta ca noua dupa 3 ore de munca m-a costat 70 de ron.

Daca sunteti interesati va dau forumul unde activeaza, nu vreau sa fac reclama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am apelat la un baiat din Constanta sa-mi indrepte aripa asa, nu v-as recomanda sa faceti singuri sa nu sara vopseaua sau alte traznai(eu voiam sa-mi cumpar o chinezarie de ventuza sa o fac singur).

Daca vorbesti de ala de pe 4tuning, inseamna ca de ala vorbeam si eu :) Avea niste lucrari reusite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-46097-0-68754300-1347262663_thumb.jpg

post-46097-0-12263400-1347262683_thumb.jpg

 

Eu mi-am comandat un Bagster.. Weekend-ul viitor daca e gata si sunte-ti cuminti o sa pun poze. :blink:

 

 

 

spor la treaba dar la tine nu o sa iasa nici cu slujbe fara chituire..la tine e intinsa tabla my friend..aia e pa si pusi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spor la treaba dar la tine nu o sa iasa nici cu slujbe fara chituire..la tine e intinsa tabla my friend..aia e pa si pusi..

 

Tocmai de aia ii trag un bagster ca am vazut eu ce meseriasi sunt vopsitorii / tinichigii de pe la noi.. vopsea ca aia de la mama ei ciuciu.. si nu stii cand isi mai scapa un retardat motorul peste al tau..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune-ma si pe mine in contact cu el.

Ideea e ca in cazul meu nu s-a lovit de ciment, ci doar de piciorul meu, este putin indesata, nici macar infundata. Teoretic ar trebui sa se rezolve usor, doar ca eu nu ma pricep si de aceea vreau sa apelez la cineva care chiar stie ce face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu fiti cealadai..eu azi mi-am desfacut pompa de benzina si mi-am bagat mana prin gaura si am impins indoitura inapoi..a sarit usor la loc...mai platesti pe nu stiu cine pt o chestie asa simpla...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma...ember...unde e indoitura in dreptul busonului?cu ventuza nu cred ca merge..trebuie fortza brusca...ca sa sara la loc..ia jos rezervorul desfa pompa si vezi daca ai loc sa-ti bagi mana inauntru in rezervor..la mine este loc ca sa bag pana la cot mana...bagi mana si cu degetul mare impingi tabla la loc...daca nu ajungi cu mana iei o bugata de lemn si incerci sa impingi cu aia...mana care iti e afara o pui unde e umflatura ca sa simti unde e sti cu lemnu..e destul de simplu...si treaba asta nu costa nimic...pune o poza cu indoitura sa vedem unde e....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"]297m.jpg

Nu e poza cu rezervorul meu, dar cam pe acolo se situeaza infundatura. Chiar aproape de muchie.

Sa-mi bag picioarele cat ma oftic ca nu reusesc sa-l fac ...

 

Ce spuneti am vreo sansa sa indrept cu ventuze d-astea: http://www.okazii.ro/alte-piese-auto/ventuze-pentru-indreptat-tabla-diametru-6-cm-a117941131 ?

Editat de cr1s71
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

completez mesajul lui Goodcat(mai bine de atat nu se putea explica)..spunand ca poti si singur cu rezervorul..de obicei rezervoarele au in fatza o "balama"..slabesti surubul de acolo si apoi desfaci surubul din capatul celalalt adika de sub saua..ridici rezervorul cat poti si bagi intre el si baterie sau cadru o bucata de lemn...si sta perfect...pana desfaci furtunul de benzina si mufa la pompa..dupaia desfaci si din fatza si il iei pe sus...ai grija unde il pui si cum il pui...ca e blestemat rezervorul! odata pica si tot se juleste...de iti vine sa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...