Sari la conținut

Informatii Jawa 350


AndiOliver
 Share

Postări Recomandate

Salut tuturor,

 

Am condus in ani 90, ani de zile acest motor Jawa 350 si era ok atunci pentru mine. Dupa ani de zile vreau sa ma intorc la aceasta pasiune a mea. In calculul despre ce motor s-ar potrivi cel mai bine pentru mine (1.65 cm/ 65 kg) incerc sa-mi dau seama ce inaltime la sea ar fi maxim pentru mine. Dar este greu sa-mi dau seama doar din informatii de genul: '805mm'.

 

Insa am un punct de reper, Jawa 350 era ok in sa pentru mine si extrem de usoara, ceea ce ma duce la urmatoarea intrebare:

 

Ce inaltime are pana in sea o Jawa 350?

 

La vremurile de atunci nu m-a interesat niciodata acest aspect...

 

Va multumesc pentru informatii!

 

Asfalt uscat tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am 1.73 si picioarele un pic mai lingi. jawa nu mi s-a parut niciodata o motoreta joasa. si-a facut treaba la vremea ei dar since nu mi-as mai lua asa ceva...

 

Atunci cand am cumparat acest motor erau alte vremuri, erau putine posibilitati de a alege, pe ea o vroiam iar orice altceva nu avea sens pentru mine, dar m-am descurcat si desi am cazut de cateva ori cu ea, am scapat mereu intreg (0,1% skill - 99,9% noroc pur). Dupa un eveniment urat am renuntat de motociclism (undeva in 99, 2000 nu mai tin minte exact), iar pana acum ceva luni nu am mai fost atras catre motociclism, pana cand... pana cand m-am indragostit de un model ce trebuie... cumva trebuie sa-l pot conduce.

 

Cand am vorbit la un dealer, am inteles ca este o motocicleta foarte grea si cu o inaltime in sa de 805mm, am ramas perplex deoarece niciodata nu calculasem pana atunci daca ajung in sea la un motor sau nu, iar greutatea motorului dorit de mine momentan nu-mi spune nimic, cum nici nu avea modelul dorit de mine in magazin sa ma pot sui pe el sa-mi dau seama singur ce si cum.

 

Atunci s-a nascut in mine intrebarea: Oare ce inaltime avea in sea batranul meu motor?

 

Acum ca am aflat ca avea cca. 820 imi spun ca a mai ramas doar doua lucruri in calea mea:

 

1. Sa vad daca diferenta de greutate nu este prea mult pentru mine;

2. Sa vad daca argumentele ce le-am tot citit pe forum impotriva acestui model, ma poate convine sa o las balta.

 

Spre un alt model nu ma vad, ori este cel ce il doresc... ori raman sa conduc doar masina ca din 2000 pana acum... :)

 

Poveste lunga, dar sa revin la parerea ta ce o sustin:

 

Nici eu nu as mai conduce asa ceva, nu as mai sta sa amestec ulei la fiecare alimentare :) este un motor depasit, dar folosesc greutatea si inaltime lui ca reper in analiza noului model dorit de mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca nu numai greutatea si inaltimea seii conteaza. sunt motoare grele care se manevreaza usor pe loc precum sunt si usoare care se manevreaza greu. in plus saua poate fi lata sau ingusta, daca e ingusta poate fi mai inalt motorul si invers. cel mai bine te urci pe motorul dorit si vezi ce si cum. chiar si pe loc. jawa mi-a fost draga, recunosc, am multe amintiri placute cu ea! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt convins, insa momentan am doar experienta Jawa, problema este insa ca verificatul este mai greu, la dealer nu intalnesc modelul, iar printre prietenii motociclisti nu am nici unul singur care sa conduca acelasi model. Insa, cu siguranta iti voi urma sfatul si voi incerca sa am ocazia sa calaresc una de proba inainte sa o achizitionez. Cat despre Jawa, pentru mine reprezinta un episod din tinerete si deci - un interval memorabil pentru mine. (Chiar desi ma trantit nu de putine ori ;)) ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Visez de 10 ani la Hayabusa, nu ma intereseaza puterea, viteza sau discutiile pro/contra despre ea, pur si simplu iubesc liniile ei, este singura care mi-a adus aminte ca-mi doresc sa revin pe doua roti. Pana acum ceva timp insa pretul ei era prohibitiv pentru mine, acum este tangibil. Incerc astfel, sa-mi adun toate informatiile necesare (am studiat forumul in intregime in toate argumentatiile privind acest model), astfel incat la inceputul acestui sezon sa pot ajunge in posesia uneia (second sau noua - aici inca nu m-am decis).

 

Considerand experienta mea (4 ani A - 40.000 km Jawa; 12 ani B - cca 450k km) nu-mi este frica de puterea ei, este un touring si stiu ca il pot conduce si relaxat conform varstei mele, in schimb imi este putin peste mana greutatea ei: 260 Kg, precum si inaltimea ei (805mm) si fiind mai lata probabil as ajunge mai greu la sol :).

 

Eu fac naveta Giurgiu - Bucuresti cu masina la ora actuala (130 km/zi), iar as vrea ca uneori in ziele calde de vara sa transform o rutina plictisitoare a navetei intr-un prilej de bucurie conducand modelul la care visez.

 

Iar ca raspuns la o eventuala intrebare (daca nu este prea mult pentru mine - si probabil este, sunt ruginit dupa atatia ani de sedere fara motor), cred ca sunt in stare sa o cumpar si sa ma bucur doar stergand-o de praf :) ).

 

In concluzie: Nu caut sfat daca sa-mi iau Hayabusa sau altceva, pentru mine este ea sau nimic, ce caut in schimb si nu am reusit sa gasesc: Un motociclist care sa fii condus un astfel de model si care sa fie la un raport de 165-166 cm si cu 65kg si care sa-mi spuna ca a condus-o fara probleme, sau din contra care a incercat, iar din cauza fizicului i-a fost imposibil sa o conduca in siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ajungi, stai linistit. eu am condus 3, un '99, un 2000 cu kit de coborare si un 2010 de curiozitate. pe 99 si 2010 ajung cu toata talpa desi nu e obligatoriu (eu pe motorul meu, un rsv mille ajung doar cu varfurile si n-am nici o treaba) pe cel din 2000 cu kit de coborare stau cu picioarele flexate. 100% ajungi pe una coborata, pe cea normala nu stiu ce sa zic, ti-am zis ca am picioarele mai lungi fata de inaltimea mea. nu cu mult dar destul cat sa faca o diferenta. un kit de coborare e ~80 de euro...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam ca exista posibilitate unui kit de coborare, stiam ca sunt doar modele ce au o anumita marja de coborare, dar vestea este super imbucuratoare.

 

Consider ca am fost ajutat de voi cu tot ce aveam nevoie, va multumesc tuturor - iar din punctul meu de vedere consider acest topic atins ca tinta si inchis.

 

Inca odata, va multumesc pentru rabdare si informatiile utile ce le-ati impartit cu mine.

 

Cu stima,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...