Sari la conținut

Contact Yamaha R6 2000


SiD
 Share

Postări Recomandate

Salut.

 

Am facut o dublura la cheia de contact si nu merge. Cat m-a costat nu mai conteaza ca te-apuca rasul :finger:

 

Deci (concluziv), am auzit ceva vorbe precum ca: daca ai cheia poti sa dai contactul jos foarte usor.

 

Ideea e ca necesita o oarescare cosmetizare. :)

 

Cum frate? Are careva o idee? E fara chip.

 

Astept pareri / noroaie / namoale etc !

 

Sar'na :cheers:

Editat de SiD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam greutz sa dai jos contactul...tre sa aiba doua suruburi imbus sau torx if youre lucky...daca e nituit..numai prin gaurirea niturilor il poti lua jos...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam greutz sa dai jos contactul...tre sa aiba doua suruburi imbus sau torx if youre lucky...daca e nituit..numai prin gaurirea niturilor il poti lua jos...

 

Exista 2 gen imbus (ciudate = n-am mai vazut) si 2 nituite. Deci o pereche din alea, ok :)

 

Sar'na.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu un burghiu ordinar pentru metal le gauresti frumos si pui suruburi imbus in loc..I've done this many times...ai dreptate sunt suruburi cu cap rotund..am zis nit ca mi-a venit mai la indemana cuvantul si pentru ca surubul avea cap bont...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unele au suruburi cu cap rotund, altele au "security torx" (torx cu un "tzushpic" in mijloc), gasesti foarte usor biti pt. asa ceva. daca e de primul tip e mai nasol. eu as incerca sa-i fac o adincitura cu un dremel si apoi sa-l bat lateral cu un dorn/dalta. ar ajuta si sa-l incalzesti bine inainte, mai ales ca deobicei au si pasta de blocaj. la mine a avut chiar pasta rosie, care e mai dura decit cea normala, albastra. pasta Loctite rosie trebuie incalzita la 260 de grade ca s-o "dezactivezi". cu seturi extractoare nu m-as complica, mai ales daca n-ai mai folosit, la cite povesti horror gasesti pe forumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unele au suruburi cu cap rotund, altele au "security torx" (torx cu un "tzushpic" in mijloc), gasesti foarte usor biti pt. asa ceva. daca e de primul tip e mai nasol. eu as incerca sa-i fac o adincitura cu un dremel si apoi sa-l bat lateral cu un dorn/dalta. ar ajuta si sa-l incalzesti bine inainte, mai ales ca deobicei au si pasta de blocaj. la mine a avut chiar pasta rosie, care e mai dura decit cea normala, albastra. pasta Loctite rosie trebuie incalzita la 260 de grade ca s-o "dezactivezi". cu seturi extractoare nu m-as complica, mai ales daca n-ai mai folosit, la cite povesti horror gasesti pe forumuri.

 

Ma aflu sub hipnoza la ce am citit.

 

Multumesc de informatii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte sa bag "surubelnita" ampwlea, prefer sa aflu cate ceva.

 

E , E al dreq de ciudat. Cand blochezi ghidon si sau ai dat pe pozitii din cheie, aleluia; nu se mai poate rasuci inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Explica calumea ce nu merge ca nu se intelege.

1 - Ai facut dublura la cheie, bun - de aici rezulta ca ai si cheia originala.

2 - te-ai dus cu dublura si-ai bagat-o in contact, ai rotit-o spre drepta pe ON si-a ramas blocata acolo, nu mai merge rotita inapoi?

 

Asta e?

 

Inainte sa bag "surubelnita" ampwlea, prefer sa aflu cate ceva.

 

E , E al dreq de ciudat. Cand blochezi ghidon si sau ai dat pe pozitii din cheie, aleluia; nu se mai poate rasuci inapoi.

Pai blocatu si cu pozitia ON sunt in pozitii diferite fata de 0, daca ai incercat si una si alta de aici deduc ca ai rotit cheia si inainte si inapoi.

Face asta intermintent, cand si cand, sau chiar a ramas blocata cheia intr-o pozitie de atunci? :scratch:

 

Daca se blocheaza cand si cand mergi la ala de-a facut-o inapoi si zi-i sa o finiseze corect, sau poti face tu asta comparand dublura cu cheia originala. Holbeaza-te bine la ele si vezi unde difera, pune-le in paralel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge ON/OFF perfect.

Blochez ghidon, daca scot cheia nu mai merge in niciun sens.

La fel daca rotesc invers acelor de ceasornic pana la pozitii. E vreo protectie la ceva? E un click care-l face cand bagi cheia, uneori il face ca si cea originala, dar degeaba :angryfire:

 

E prea voodoo ca sa explic, e cu if then.

Am tras repede o tigara in parcare, exista alea 2 suruburi imbus care daca le desfaci detasezi conntactul de jugul superior, cum am citit mai sus. (abia le vezi 'tu'le'n ma-sa :()

 

Cheile sunt identice.

Editat de SiD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maaa Lotziii...da ia odata jugul ala jos ca is numa 2 suruburi care il tin..si ia contactu jos...daca nu tot sufla in el si tot invarte cheia aia da de o rupi si dupaia Zoia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu e sa nu strici contactul aiurea, nu-l scoate. Cheile or fi parand identice dar aia noua e inca putin "bruta" nu-s cum sa-i zic. Mai trebuie frecata si folosita un pic pana ajunge ca si cea originala. Eventual rotunjeste-i foarte putin varfurile cu o pila, plm, mergi la ala de-a facut-o si zi-i sa o mai finiseze putin. E o chestie comuna la orice dublura noua, nu merge perfect ca si originala daca nu e finisata cum trebuie.

 

La blocat ghidonul, daca nu merge rotita cheia cand deblochezi, trage putin de ghidon spre maxim si o sa mearga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu e sa nu strici contactul aiurea, nu-l scoate. Cheile or fi parand identice dar aia noua e inca putin "bruta" nu-s cum sa-i zic. Mai trebuie frecata si folosita un pic pana ajunge ca si cea originala. Eventual rotunjeste-i foarte putin varfurile cu o pila, plm, mergi la ala de-a facut-o si zi-i sa o mai finiseze putin. E o chestie comuna la orice dublura noua, nu merge perfect ca si originala daca nu e finisata cum trebuie.

 

La blocat ghidonul, daca nu merge rotita cheia cand deblochezi, trage putin de ghidon spre maxim si o sa mearga.

 

Multumesc, cheia m-a costat ceva ..si la polizat nu s-a bagat multa lume.

Mai am rabdare cat de cat, omul mi-a zis daca e sa nu mearga, sa vin cu contactul la el si ii da el de cap; fara alte cheltuieli.

Mai testez diseara, ca nu o am la mine.

 

Ii dau eu de cap, e doar un fier :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat, aici unde sunt eu la astia care fac chei singura conditie e sa aiba tipul ala de cheie blank si ti-o fac ca pe oricare alta cheie in masinaria aia.

Eu cand mi-am luat VFR-ul aveam o singura cheie (e fara cip) si tot asa am vrut sa fac dublura in caz ca o pierd. Am fost pe la diverse de-astea de facut chei (de obicei sunt in holuri la supermarketuri) si o aratam, cautau aia.. apoi "sorry nu am blank de tipu asta".

Apoi am uitat o vreme, apoi odata la Hornbach parca in hol vad de-asta de facut chei la intrare si eram cu motorul, il intreb pe-ala daca are.. cauta si gaseste: da, am! Mi-a facut-o in 2 minute, zzzzt, zzzzzzzzt in masinaria aia, a pilit-o un pic de finisare si aia a fost. Am dat 5 euro. M-am dus la motor si-a mers in toate pozitiile.

In cazul tau nu inteleg la ce dracu ii trebe contactul din moment ce are cheia originala la care poate sa se holbeze cat vrea? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cind am mai facut dubluri, la unele din ele mi-au zis ca e posibil sa mearga mai greu sau, in cel mai rau caz, deloc. de exemplu, cind mi-am facut dublura pt. cheia de topcase mi-a zis ca daca vreau sa fiu sigur ca merge sa vin cu topcase-ul. a tot mosmondit la ea o vreme, cica nu era aia bruta 100% identica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Printr-o minune si cateva ore pierdute ampwlea aseara, a inceput sa mearga. Mai trebuia putin rodata.

mGata! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...