Sari la conținut

Accident spre LUGOJ!


Fazeru
 Share

Postări Recomandate

Stie cineva de starea riderului...eu am trecut pe acolo si deja il luase salvarea...mobra era un cbr negru parca... http://www.tion.ro/motociclist-implicat-intr-un-accident-pe-ruta-lugoj-buzias/1182723

 

Se pare ca e bine mobristul...spune la stirile online Lugoj...!!! http://www.lugojonline.ro/portal/

Editat de obeapaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politistii astia...si reporterii astia...

Nu stiu mai multe decat cele relatate in presa , insa:

"va ramane fara permis pentru ca a depasit pe linia continua" - da nastere la cateva intrebari...

-daca ERA LINIE CONTINUA, ce mama pamantului facea boul ala stanga acolo???

-daca mobristul a efectuat depasirea fara sa calce linia continua, e perfect legal.

Conserva, asa cum e denumita pe forumul moto, cica "ar fi avut" semnal pus, insa tampitul de la volan nu a fost in stare sa verifice oglinda, daca l-a luat asa din scurt nu cred sa fi avut viteza astronomica ,caci ar fi fost urmari mult mai grave.

Cineva care a facut traseul sau e din zona rog sa elucideze faptul cu linia aia continua sau nu, mi-e greu sa cred ca pe un DN sa ai intrare pe o secundara la stanga si sa ai continua.Asta ar insemna ca nu ai voie sa faci stanga...Sau?

Sanatate baiatului, poate a fortat si el un pic depasirea, se pare ca a avut noroc de data asta...

Editat de cry_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politistii astia...si reporterii astia...

Nu stiu mai multe decat cele relatate in presa , insa:

"va ramane fara permis pentru ca a depasit pe linia continua" - da nastere la cateva intrebari...

-daca ERA LINIE CONTINUA, ce mama pamantului facea boul ala stanga acolo???

-daca mobristul a efectuat depasirea fara sa calce linia continua, e perfect legal.

Conserva, asa cum e denumita pe forumul moto, cica "ar fi avut" semnal pus, insa tampitul de la volan nu a fost in stare sa verifice oglinda, daca l-a luat asa din scurt nu cred sa fi avut viteza astronomica ,caci ar fi fost urmari mult mai grave.

Cineva care a facut traseul sau e din zona rog sa elucideze faptul cu linia aia continua sau nu, mi-e greu sa cred ca pe un DN sa ai intrare pe o secundara la stanga si sa ai continua.Asta ar insemna ca nu ai voie sa faci stanga...Sau?

Sanatate baiatului, poate a fortat si el un pic depasirea, se pare ca a avut noroc de data asta...

 

bagree.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

-daca ERA LINIE CONTINUA, ce mama pamantului facea boul ala stanga acolo???

 

 

Sunt destule intersectii cu drumuri secundare care au linie continua cu 50m inainte si dupa intersectie, iar chiar in intersectie este linie intrerupta, pentru a permite efectuarea virajului la stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti cum e acolo?...va zic eu...e un drum spre stanga cand te duci catre Buzias,adica mergi pe banda din dreapta si undeva dupa o moara se poate face stanga pe un drum secundar...linia continua este pana in momentul in care incepe intrarea pe drumul secundar,in dreptul drumului este discontinua,dupa care este iarasi continua ...stiti voi ca la o intrare in PECO...asa ca...e clar acum a cui e vina,nu?Bine ca nu o fost mai rau,invatatura de minte pt amandoi...legal vina e a mobristului ...dar daca ala cu masina se uita si el in oglinda putea sa evite...dar deh e prea greu sa te uiti dracu de trei ori si sa virezi o data...tipic unor ,,soferi de paie,,!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu intelegeti ca obligatia de a te asigura tot legala este ?! (Nu merge cu "daca ala cu masina se uita si el in oglinda" ) Politia trebuia sa-si faca datoria si sa acorde culpa comuna. Ar fi fost bine si pentru automobilist intr-un fel. Daca va fi o data viitoare in care il depaseste TIR-ul pe linia continua ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In situatia asta (daca este discontinua doar in zona intersectiei) motocicleta trebuia sa opreasca in spatele masinii sau s-o depaseasca pe dreapta.

 

Nu zic.. ca si eu era s-o f#t asa.. de 2 ori chiar.. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte corect, trebuia depasit prin dreapta !

 

Pentru asta trebuie insa ca cel din fata sa semnalizeze cu cel putin 100 m inainte de intersectie (avand in vedere ca e in afara orasului), pentru a te putea pregati sa depasesti pe dreapta. Mai face vreun sofer asa ceva ? Eu nu prea am mai vazut cazuri :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte multi soferi trag de volan si in acel moment cu un degetel agata si semnalul.

Adica incepe sa faca schimbare de directie si intre timp mai pune si semnalul.

Daca motociclistul era aproape,chiar sa fi vazut semnalul.....nu mai avea ce sa faca, decat sa incerce sa dea gaz si sa incerce sa treaca prin fata masinii,sperand sa treaca fara sa-l agate......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece motociclistul in cauza nu apare ca sa ne povesteasca exact ce s-a intamplat, voi mai spune eu cateva cuvinte ca si concluzie (cred ca acesta e rolul sectiunii accidente - sa invatam ceva).

 

Nu stiu cum a fost. In cazul extrem in care motociclistul nici nu avea de gand sa depaseasca linia continua la trecerea pe langa automobil, ci a trecut-o numai speriindu-se sa nu fie lovit, acesta (motociclistul) nici nu a incalcat legea. In celalalt caz extrem in care automobilul a semnalizat cu 100 m inainte si totusi motociclistul a fortat depasirea, vina ii revine (motociclistului) in proportie de 100%. Intre aceste doua extreme, sunt diverse grade de vinovatie.

 

Dar oricum, si daca a incalcat legea si daca nu, e clar ca motociclistul nu a condus preventiv. In orice moment in care cel din fata incetineste fara motiv trebuie la randul nostru sa incetinim, in nici un caz sa nu depasim. Mai ales daca masina din fata se apropie de o zebra, linie continua, indicatoare de directie, etc. De asemenea, un ochi format poate ghici intentia celui din fata de a face stanga. Exista o usoara unduire spre dreapta inainte de manevra pe drumurile inguste sau o tendinta de apropiere spre axul drumului pe drumurile largi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-daca mobristul a efectuat depasirea fara sa calce linia continua, e perfect legal.

 

Nu mai stiu legislatie , da e normal ca 2 vehicule (BB si Budd fac spume) sa ocupe ACEASI banda ? Nu de alta , da' era sa-mi rupa o tirfa picioarele , in timp ce-si inghesuie conserva peste mine , PE BANDA MEA.

Beliti ochii , ca daca nu...se stie.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art 45 Depasirea (3)Atunci când prin manevra de depasire se trece peste axa care separa sensurile de circulatie, conducatorii de vehicule trebuie sa se asigure ca din sens opus nu se apropie un vehicul si ca dispun de spatiu suficient pentru a reintra pe banda initiala, unde au obligatia sa revina dupa efectuarea manevrei de depasire.

 

Din articolul de mai sus se desprinde ideea ca nu este neaparat nevoie sa treci peste axa drumului la depasire (daca ai loc). In acest caz nu este nevoie sa te asiguri ca din fata nu vine cineva, nu trebuie sa te asiguri ca poti reveni pe banda (din moment ce nu ai iesit de pe ea) si bineinteles ca poti face manevra de depasire si daca este linie continua (fiindca nu calci pe ea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...