Sari la conținut

Intrebare scut aluminiu


Postări Recomandate

Salutare tuturor si imi cer scuze daca s-a mai vb despre asa ceva... Ma intereseaza sa imi confectionez pt motoreta un scut de aluminiu ca cel din poze dar partea mai nasoala este ca nu stiu de unde sa incep... Nu stiu de unde si ce fel de aluminiu sa iau, nu stiu unde il pot prelucra, practic nu stiu absolut nimic. De asta am zis sa apelez la voi sa imi dati niste ideei despre locurile de unde se poate procura aluminiul, locurile pe unde se poate prelucra(taia, indoi, suda, etc) sau sa va dati o parere daca as iesi mai ieftin facandu-l sau cumparandu-l direct(109$). Multumesc in avans celor care ma pot ajuta :) O zi placuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca la pretul la care l-ai zis merita sa-l cumperi direct. Stii sigur ca se pupa, nu trebuie sa masori, sa cauti tabla, sa cauti sudor, sa probezi, sa-ti dai palme ca nu se pupa si s-o iei de la capat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am facut un scut de tabla de 2.5 parca la un atelier pe centura Buc. care confectioneaza scuturi auto.

i-am zis mecanicului cum vreau sa vina scutul, am facut o matrita din carton, am lasat mobra o zi si gata.

80 de lei, vopsit, cu urechiuse sudate, sunt f.multumit de lucrare.

intr-adevar nu este de aluminiu, dar pe mine nu ma deranjeaza.

pun si o poza cu el.

daca te intereseaza iti dau un nr. de tel pe PM.

post-37681-0-43059900-1350588647_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie facut din carton prima data , deschide foaie de carton , pusa pe tabla / aluminium taiata forma 2d apoi indoit aluminiumul pe forma finala si sudat, oricum la ce pret are aluminiumul mai bn il cumperi deagata daca zici ca e 109$

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Umbla si fa-l, cum sa dai 1oo si ceva de coco pt o buca' de tabla. Vezi la cei care lucreaza cu aluminiu, poate gasesc un rest de coala care sa-ti ajunga. Poti sa incerci si la centrele de colectare a fierului vechi, ai sanse sa gasesti material mai bun decat tabla asta noua care e prin magazinele de constructii.

Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singura chestie la care ma gandeam daca ar fi sa il iau nou, era ca nu am bataie de cap cu el , venea cu gaurile gata date, exact pe forma care mi-o doresc si scapam de absolut orice alergatura si tot ce implica. ca daca stau sa caut pe ici pe colo pana gasesc aluminiu, pana stau si caut pe cineva care sa il modeleze cum vreau eu si pana e gata, imi lasa impresia ca o sa ma duca cam la acelasi pret. O sa incerc la Domnul care mi l-a dat zidaru si vad dupa ce si cum. Maine dim ma duc la dansul sa vad ce imi poate rezolva. Daca o sa il fac la bani buni nu o sa ma las si o sa vi-l recomand si voua :) o seara placuta tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dai seama ca glumeam legat de suma. Nici gand de asa ceva. Doar am vrut sa te motivez sa gasesti solutii pe plan local, cu mai multa bataie de cap, dar si cu satisfactia lucrului facut de tine personal (sau, ma rog, cu contributia ta directa), nu comandat pe net si primit prin curier.

 

Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am dus motoreta la facut scutul. Din curiozitate pt mine... este o oarescare dif de greutate intre unul de tabla si unul de aluminiu si este chiar atat de notabila incat sa dau mai mult de 100 ron pe un scut de aluminiu decat pe unul de tabla groasa?

 

Uitati si rezultatul scutului facut din tabla... eu zic ca a iesit extraordinar de bine si personal sunt extrem de multuimt de rezultat. Multa sanatate si lui Zidaru si domnului la care ma trimis...

Editat de alecs_1000rr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Gata, mi-am cumparat aluminiu de 3mm, am gasit o placa de 1m pe 60cm pe care am taiat-o cum am vrut, am fost cu el la sudor si a iesit ceea ce vedeti in poze :) Nu e cel mai aratos dar sper sa isi faca treaba... am facut din placa aia 2 scuturi si mi-au mai ramas bucati taiate pt inca 2 scuturi :))

 

P.S. - octavius mare dreptate aveai... asta e mai usor cu 1.7kg decat cel de tabla

Editat de alecs_1000rr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Per total, cu doua plimbari la sudor, cu tabla cumparata, cu aluminiu cumparat si manopera, ai iesit la banii celui original, si nici lucru bun nu ai.

Eu am mai incercat combinatii de-astea, si am iesit in paguba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Per total, cu doua plimbari la sudor, cu tabla cumparata, cu aluminiu cumparat si manopera, ai iesit la banii celui original, si nici lucru bun nu ai.

Eu am mai incercat combinatii de-astea, si am iesit in paguba.

 

am iesit cu 2 scuturi la jumatatea pretului unuia original... :) daca stii pe unde sa umblii il faci mult mai ieftin... De unde l-am cumparat, mi l-a si taiat cum am vrut iar cum si cei cu aluminiu si sudorul sunt la 5min de mers pe jos de mine eu zic ca am iesit extraordinr la bani si la timp pierdut

Editat de alecs_1000rr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut Alex,

ma intereseaza bucatle ramase de aluminiu. imi faci un pret?

Salutare nenea... :) Bucatile sunt gata taiate si exact cat iti trebuie pt un scut doar ca vor trebui modelate si pe urma sudate si facute prinderile. Nici nu stiu cat sa iti cer... 50-60 ron e ok??? Da-mi un telefon si ne vedem maine sa ti le dau ca ajung prin bucuresti.

Editat de alecs_1000rr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...