Sari la conținut

Tunele Sub Bucuresti


lil debul
 Share

Postări Recomandate

Acum am citit si eu tot topicul. Bafta la vizitare si explorare!

Chestia cu depozitarea materialelor radioactive la Magurele e reala. Eu am facut liceul acolo, '88-'91 MF4, si intram in padure dinspre liceu, nu dinspre IFA. Am intrat in fortu' ala si cand am iesit erau oameni cu contoare Geiger care ne-au luat de urechi si ne-au aratat indicatoarele cu atentie radioactiv, care erau instalate la sosea, nu spre padure, pe unde am intrat noi. Ne-au dus la cabinetul medical de la fac de fizica, era in aceeasi cladire cu liceul, unde ne-a luat la intrebari. In fort erau incaperi zidite recent, unde ne-au spus ca sunt materiale contaminate. Dupa cum spunea cineva pe la mijlocul postului, nu cred ca mai sunt depozitate si acum, dar aveti grija ca radioactivitatea nu o spala ploaia intr-o luna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Repet a nu stiu cita oara: bateria este completa. Nu sint camere zidite. Nu sint semne de "activitate radioactiva". Nu sint obiecte straine in fort.

Nici nu se pune problema sa fie ceva radioactiv acolo depozitat de profesionisti. Doar gunoaie inofensive, resturi textile si incaltaminte aruncata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet a nu stiu cita oara: bateria este completa. Nu sint camere zidite. Nu sint semne de "activitate radioactiva". Nu sint obiecte straine in fort.

Nici nu se pune problema sa fie ceva radioactiv acolo depozitat de profesionisti. Doar gunoaie inofensive, resturi textile si incaltaminte aruncata.

 

mai nene, poate chiar o mai fi ceva in aer, ca nu putem vedea sau simti noi...cine stie? :rose:

 

oricum, am zis ca o sa imi iau pretena la vara sa facem turul in toate bateriile :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rose:

salut prieteni, am citit inca de anul trecut despre aceste mistere si am vrut si eu sa intru atunci pe 27 dec dar am avut degetul taiat si apoi cusut,........... acum s-a reparat.

eu am facut speologie si inima a ramas aceeasi - curioasa si rezistenta, daca mai organizati ceva as vrea sa ma anuntati si pe mine. O lampa cu acetilena, o electrica si o casca inca le mai am cu singe in ele (adica vii).

sa ma interesez si de un aparat pt. radiatii poate asa o sa fim mai linistiti.

 

astept pe adresa de mail sa vorbim haymartine@yahoo.com

 

pe curand

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un contor Geiger-Muller am cautat si eu si se pare ca nu am avut mare succes.

Poate reuÂşesc să casez eu vre-unul pe la servici, dar nu promit nimic!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e prea frig acum, si nu...nu ne-am lasat :rose: doar ca e frig si e nasol acum sa intri prin tunele inundate si etc....la vara o sa facem turu, sunt intrari prin parc pe la izvor, prin gradina botanica, de asemenea "hotel cismigiu" are bunker sub el ( am descoperit recent) in rest plictiseala mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mishu_canishu, se pot comanda de pe internet, dar nu stiu regimul si taxele, sa nu ma trezesc ca ma ridica baietii direct de la posta.

 

IPman nu cred că există resticții pt deținerea de contoare sau alte aparate de detectare de radiații!

 

De ex să zicem că eÂşti o pers care are ca fobie frica de radiații / iradiere!

 

Caut prin legislație la Biroul de Radioprotecție Âşi te anunț.

 

P.S.: vezi că pe la armată mai au pe la unități / companii de Apărare N.B.C. (Nucleară, Biologică Âşi Chimică).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot sunt detasat la Iasi cateva saptamani am dat niste ture prin zona sa mai vad orasul La manastirea Cetatuia am vazut scris in istoric ca exista o retea de tuneluri subterane care faceau legatura cu orasul. Am avut ocazia sa vorbesc cu starostele care a fost foarte sincer si mi-a spus ca exista dar din cauza ca dealul a inceput sa alunece ele sunt blocate. Deci...daca aici exista confirmarea ca exista tuneluri de ce sa nu existe si in buc??? SUcces celor din Buc :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

una dintre alte intrari importante arfi la U.M. 01616 (U.M.01668), unde de altfel am si terminat stagiul militar

Unitatea se afla la iesire din Buc. pe DN 1 sub podul CFR (deci tot pe linia de centura) Iar intrarea era ceva magnific o intindere de constructii supraterane pe raza de 500m in forma de cilindru „scufundat“ in alt cilindru mai mare de unde se putea intra in subteran chiar si cu tancul (atat de mare era intrarea, una dintre ele). Am ratacit pe-acolo prin acele galerii care erau pe vreo trei nivele subterane multi kilometri fara sa stim unde ne indreptam. Deasupra „cilindrului“ mic, cel din mijloc care avea diamentru cam 3-400m se aflau niste conuri de beton foarte mari si groase care cred ca au fost folosite pe post de baterii antiaeriene pe vremea razboiului... Una dintre acestea, probabil fusese aruncata in aer, dinamitata sau asa ceva, pentru ca se casca sub ea o gura enorma cu un put de vreo 30m adancime (unde am si coborat cu franghii)...

Partea mai proasta este ca se afla in interiorul unitatii dar care se afla pe vremea aceea gard in gard cu depozitul de bauturi alcoolice „Zarea“ de unde, mai beam si noi soldatii cate o rachie. Depozitul se intinde tot in aceste subterane, dar cel putin nu sunt pazite de baieti cu arma in mana ci de vreun agarici de paznic mort de beat.... Oricum este foarte, foarte interesant de colindat prin aceste subterane. Partea mai proasta este ca la un moment dat se tcam termina cu respiratul normal in acele galerii, prin unitate umblau povesti ca ar fi intreat candva un pluton intreg si nu i-a mai gasit nimeni niciodata (sincer cred ca sunt povesti de adormit copii) dar oricum lucrurilea aceste nu sunt accesibile omului de rand, sunt informatii clasate, (strict secrete) si banuiesc ca ascund foarte multe secrete.....

Sper sa nu ma calce vreo masina neagra.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo am facut si eu stagiul militar. Am cerut aprobare la comandantul unitatii si am explorat tot fortul. Ba chiar mi-a dat si planurile.

Cilindrul scufundat este de fapt fortul principal. Zarea avea ocupat contrafortul.

Cilindrii aceia de care vorbesti erau suportii unor turele culisante. Tunul tragea si apoi se lasa in put ca sa nu poata fi lovit.

Tunelele erau fix galeriile care duceau la turele si caponiere. Nimic nou sub soare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo am facut si eu stagiul militar. Am cerut aprobare la comandantul unitatii si am explorat tot fortul. Ba chiar mi-a dat si planurile.

Cilindrul scufundat este de fapt fortul principal. Zarea avea ocupat contrafortul.

Cilindrii aceia de care vorbesti erau suportii unor turele culisante. Tunul tragea si apoi se lasa in put ca sa nu poata fi lovit.

Tunelele erau fix galeriile care duceau la turele si caponiere. Nimic nou sub soare.

 

 

e momentu' sa te faci rege !! cand ne lasa asta batran, baga-te tu, ca ati fost colegi de armata. E adevarat ca erai alt ciclu, dar ce mai conteaza?? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, eu eram in armata negru pe plantatie si el ... nu mai comentez.

Dar se poate spune ca am facut armata in acelasi loc, ba chiar si aceeasi cladire. Nu ma intreba si de dormitor... ca asta nu se mai stie.

Unitatea aia militara are o istorie frumoasa, a fost construita o parte de romani si o parte de un batalion de genisti nemti. Cladirea construita de nemti este si acum mult mai frumoasa decit celelalte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca sunteti interesati va arat eu cateva intrari pe dealul de la academia militara.

Intrarile sunt, ideea e ca sunt inchise si pazite pe interior :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esram sigur de partea cu constructia realizata de nemti, dupa felul in care arata zidurile

am facut armata la 01616 in blocul „Y“ ultimul stagiu si cutreieram liber prin acele zone

oricum era foatre misto, pacat ca nu am avut la vreme respectiva sa fac nistte poze ceva, sau sa filmez. Ipman, daca zici ca mai ai planurile poate se leaga ceva de vro expeditie, cu intrare pe la Zarea? Hm, ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Brasov e mai greu din cate am citit pentru ca multe-s inchise. Au fost niste prieteni in zona 'dupa' ziduri, trebuie sa-i intreb cum o fost and stuff. O sa pun si ceva poze

 

sunt destule in brasov...doar ca au fost inchise.. dupa ziduri am fost de multe ori, e fain, camere mari, coridoare destul de lungi...am facut liceul in zona, si chiuleam de la ore si mergeam prin galerii subterane:D ne facusem harti, ne improvizasem niste scaunele si o masa intr-o camera mai mare, unde beam si fumam :lol: ... deh.amintiri.. acuma au fost bine inchise de vreo 3-4 ani incoace, nu se mai poate intra... dealul din bartolomeu mai e cu bunkere and stuff, acolo nu am fost niciodata....

si in spate la politie pe dealul melcilor.. si acolo am fost odata... era o intrare chiar in spatele postului de politie sareai raul ala si imediat era o intrare... si aia era mare, problema e ca dupa vreo 50 de metri de mers se facea o prapastie mare de vreo 30-40 de m...si dupaia mai continua da la nivelul de jos, si niciodata nu am coborat :moron: ....trebuiau scari, funii, etc... pe acolo pe dealul melcilor mai unt din cate stiu si inspre racadau...

nu stiu acuma ce mai e , care mai sunt deschise, care nu...au trecut vreo 6-7 ani de cand bantuiam pe acolo....

 

in centru stiu sigur ca toate au fost inchise...oricum astea erau faine de duipa ziduri..erau cat de cat aerisite..adica era aer cam peste tot....era si destul de uscat inauntru si si loc mult, nu prea trebuia sa te chinui pe genunchi si sa te murdaresti... intrarile erau mai micute, dar inauntru ok, mai ales in camere..mai greu pe coridoare... imi pare rau ca nu am poze, dar pe vremea eram ink mici, prima oara cand am intrat am facut luimina cu manualele si caietele din ghiozdan :crack:

Editat de horry_bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai am planurile, inca erau "Strict secret". Asa ca m-am multumit cu ce am retinut, si am memorie Xerox, va asigur :crack:

Tot ce este la Zarea a fost zidit si ultima data cind am fost, acum circa o luna, santul de aparare din stinga era astupat cu pamint.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca niste ochi albastri au citit ce ati tot palavragit voi aici si v-i le-au astupat la tipm cat sa nu gasiti ceva compromitator.....

 

 

 

 

 

 

 

p.s. desi nu am intervenit in discutiile voastre m-i se pare interesant si palpitant ce vreti voi sa faceti....oricum aveti mare grija cu ochii albastri ca sunt cel putin 2 perechi care va monitorizeaza :grinbandit: bafta si va monitorizez si eu in continuare... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa le multumim ochisorilor albastri care ne vegheaza.

Ce am in minte nu poate lua nimeni, ce am invatat tot nu poate fi folosit.

Ce a fost facut nu poate fi schimbat ... poate doar sa astupe fortul de tot ca sa nu mai merite sa sap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa le multumim ochisorilor albastri care ne vegheaza.

Ce am in minte nu poate lua nimeni, ce am invatat tot nu poate fi folosit.

Ce a fost facut nu poate fi schimbat ... poate doar sa astupe fortul de tot ca sa nu mai merite sa sap.

este foarte interesant ce se petrece, mult mai interesant ar fi sa organizam o exepeditie si chiar sa mergem acolo sa vedem cu ochii nostrii ce se intampla, sa vedem ceea ce copii nostri vorcredea ca sunt doar povesti, pentru ca lucrurile acesate se acopera foarte repede si naturala dar mai mult de mana celor care nu vor sa se afle

Ce-mi puteti spune despre forturile din jud. Prahova si mai anume la Voila, Valea Larga, Doftana (fosta inchisoare) Muntii Baiului (Plesuva si Gurguiatu)

ma intereseaza foarte tare!!!!! :grinbandit:

Editat de moscku
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...