Sari la conținut

vand simson cu atas


brrrrrrr
 Share

Postări Recomandate

Prosteala domnilor,nu vand nimic.

Ideea e ca astazi m-a calcat tare pe nervi cineva,de fapt,inca cineva care posteaza anunturi false.Spun de la inceput ca as fi mai mult decat recunoscator cuiva care ma poate lamuri cu privire la aceasta situatie (eu nu inteleg nimic).

Pe bikeshop.ro am gasit anuntul urmator http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-simson-awo-din-1960-491475.html.

Ma interesa foarte tare un atas de simson (nu stiu daca cel din imagine e asa ceva sau e unul de cooperativa) si asta e motivul pentru care m-am gandit sa sun la 0763457775. Motocicleta in sine nu avea prea mare importanta avand in vedere ca deja am cateva la fel...Domnul ce imi raspunde la telefon imi spune ca este greseala, nu are asa ceva, nu stie despre asa ceva, imi cer scuze si ramas bun.

Fiind vora de un pret dubios si in cazul acestui anunt si in cazul unuia postat cu putin inainte (un simson fara atas) ma organizez si sun din curiozitate si la numarul atasat anuntului http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-simson-awo-din-1960-491357.html.

La telefon raspunde un domn care candva (poate chiar in alta viata) a avut un simson dar e sigur ca nu are unul de vanzare acum si imi zice ca imi da el numarul corect. Incep sa notez:0763457775 (acelasi numar de mai sus). Normal ca nu sun din nou si mi se face inca o data greata de ceea ce se intampla din pacate foarte frecvent la noi.

Zic foarte frecvent pentru ca din proprie experienta cunosc cazul motogigletei Bromerhon de pe un site romanesc de anunturi de gen,caz in care telefonul respectiv suna saptamani in sir, nimeni nu raspunde si de asemenea vorbim de un pret dubios ca si in situatiile de mai sus.

Un alt caz:pe acelasi site cu motogigleta Bromerhon in urma cu inca cateva luni se vinde un BMW, anii '40, "bunicul a dat in schimb mancare nemtilor pe el", pret 1500 euro sau schimb cu un scuter.

Omul nu adaugase un nr. de telefon deci nu aveam alta optiune decat sa ii scriu mail (ma interesa in mod deosebit un BMW, boxer, 750cmc, anii'40, blablabla si mai ales la un asemenea pret).

Imi raspunde ca el cu ajutorul unui tip din Severin au descoperit ca e un R 12, motocicleta de foarte mare valoare si imi ataseaza o poza, cica facuta de tipul respectiv si singura pe care o are.

Intr-adevar un R 12 cu atas, dar incepea sa se imputa treaba tot mai tare: ca taicasu e betiv, ca el nu are mobil ci doar taicasu, ca daca l-ar vinde ar lua taicasu banii si prefera sa il schimbe, etc.

Incepand sa ma prin ii ofer omului 5000 Euro, oferta la care nu primesc raspuns si in momentul in care ma pun sa ofer 10000 mi se raspunde ca s-a vandut.

Povestea despre astfel de anunturi ar putea continua la nesfarsit, cred ca fiecare dintre cei ce citesc cunosc cel putin inca unul, dar eu ma intreb iar si iar ce e cu ele, sau mai exact ce e cu acesti oameni (cei care posteza).

Am inteles ca pe acest forum nu se obtine ajutor ci doar comentarii aiurea (asta in proportie de 80-90%) ,dar de aici pana la a posta anunturi de vanzare doar pentru a iti face de lucru e cale lunga.

Spun cele de mai sus despre forum datorita faptului ca urmaresc din cand in cand cu curiozitate posturile (din pacate nimic interesant) si mai ales in momentul in care am cerut ajutorul membrilor pentru ceva, feedback-ul era mai mult decat comic (se poate verifica in ce masura am fost ajutat in cazul in care am avut unele intrebari).Cele mai stupide raspunsuri le-am primit cand am cerut ajutor pt. identificare in cazul unor piese pe care le credeam de matchless (de fapt unele chiar asta sunt).Raspunsurile erau de genu:roata e de nsu, ba nu, e de ij, ba nu e de M, dar nu conteaza, nemtoaica, rusoaica, tot aia e.Si dupa primesc bineinteles oferte pe PM:vreau roata de M,vreau aparatoarea...,oferte la care eu intreb:aparatoarea de la ce e?bineinteles,nici un raspuns.

Exemplele de acest gen ar putea continua si cred ca multi dintre voi ar avea cu duiumul, dar nu ca ar folosi la ceva.

Eu personal am incercat din greu sa obtin un cont pe acest forum (in perioada in care aveai nevoie de recomandare),unii useri mi-au sarit in ajutor, altii au promis, iar altii m-au lasat vorbind singur.

Acum stau si ma intreb: imi foloseste la ceva?

Toate cele bune!

Ovidiu

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rotile alea doua de la topicul "Ajutor pentru identificare" sunt : cea din stanga BMW ceva interbelic 100% , cea din dreapta IJ 49 1000%%%. Ti-am scris si acolo dar tu crezi ca are ceva BATMAN cu tine.

Treaba cu anunturile alea de pe Bikeshop si anuntul cu motogigleta Bromerhon sunt dubioase si nu esti singurul care a incercat sa ia legatura cu asa-zisii proprietari. Simsonul ala albastru are doar cadrul si aripa de Stoye , mai exact modelul TML , barca fiind de cooperativa , roata fiind din alte filme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca pe acest forum nu se obtine ajutor ci doar comentarii aiurea (asta in proportie de 80-90%) ,dar de aici pana la a posta anunturi de vanzare doar pentru a iti face de lucru e cale lunga.

Spun cele de mai sus despre forum datorita faptului ca urmaresc din cand in cand cu curiozitate posturile (din pacate nimic interesant) si mai ales in momentul in care am cerut ajutorul membrilor pentru ceva, feedback-ul era mai mult decat comic (se poate verifica in ce masura am fost ajutat in cazul in care am avut unele intrebari).Cele mai stupide raspunsuri le-am primit cand am cerut ajutor pt. identificare in cazul unor piese pe care le credeam de matchless (de fapt unele chiar asta sunt).Raspunsurile erau de genu:roata e de nsu, ba nu, e de ij, ba nu e de M, dar nu conteaza, nemtoaica, rusoaica, tot aia e.Si dupa primesc bineinteles oferte pe PM:vreau roata de M,vreau aparatoarea...,oferte la care eu intreb:aparatoarea de la ce e?bineinteles,nici un raspuns.

Exemplele de acest gen ar putea continua si cred ca multi dintre voi ar avea cu duiumul, dar nu ca ar folosi la ceva.

Eu personal am incercat din greu sa obtin un cont pe acest forum (in perioada in care aveai nevoie de recomandare),unii useri mi-au sarit in ajutor, altii au promis, iar altii m-au lasat vorbind singur.

Acum stau si ma intreb: imi foloseste la ceva?

Toate cele bune!

Ovidiu

 

 

 

Daca ai parte numai de comentarii aiurea in majoritate, nu inteleg ce mai cauti pe forum?

Cat despre piese tale puse la identificare, prost eu si prost Lolo ca am incercat sa te ajutam. Iti mai repet, prima roata nu e BMW, e m72 prima serie si ti-am scris si public si pe PM ca ma intereseaza sa o cumpar, nu ai dat nici un raspuns , asta pana ai vazut la abandonate un Gnome Rhone...sa mai detaliem cu PM/urile? Nu prietene, la fel ca si mine, ai incercat sa cumperi ceva, nu trebuie dezavuata treaba asta. Repet, ti-am facut o oferta publica de cumparare a rotii, nu ai raspuns, m-am gandit ca nu ai vazut, ti-am trimis un PM. Am gresit cu ceva? Plm, numai suspiciosi prin zona... Cat despre restul comentariilor la roata de ij, iote eu am crezut ca e NSU si Lolo m-a corectat ca e ij49, si are dreptate, nu si-a batut nimeni joc de tine, raspunsurile au fost pertinente, dar probabil trebuie sa ti sufle ca fac mii de euro.

 

Raspuns> nu-ti foloseste la nimic, mergi si cauta-ti de viata, nu trebuie sa (mai) pui suflet pe forum. Eu personal, il ultima vreme, am abandonat forumul, pana acum 2 ani intram zilnic, acum daca intru 10 min la luna e mirare. Poate o apare ceva nou pe aici care sa ma faca sa zabovesc mai mult prin zona, dar in nici un caz topicuri ca ale tale, in care unii dintre noi suntem defaimati aiurea...facere de bine.

 

BTW, anunturile se pun la misto, degeaba l-ai sunat pe om, lui i-ai dat minutul de reincarcare.

Editat de mihai_prd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se mai poate dezvolta mult si bine,dar cel mai bine se poate inchide (cred ca oricum a fost deschis degeaba).

ii cer scuze lui bachus_21 pentru anuntul fals si lui Lolo_ID ii multumesc pentru ajutor la identificare si ii amintesc ca nu a spus nimeni ca roata ar fi de BMW.

domnule mihai_prd nu prea inteleg de ce te-ai atacat asa, eu nu aveam si nu am nici acum vreo treaba cu tine.un raspuns la oferta de cumparare a rotii nu stiu de ce asteptai, avand in vedere ca la un moment dat te-am rugat sa ma ajuti cu o recomandare pt. a mi se crea cont pe acest forum (nu ca recomandarea ta ar fi folosit, am primit-o de la altcineva si am trimis vreo 10 mail-uri dar cont tot nu am avut).mai tarziu ti-am trimis un mail in care iti ceream parerea in legatura cu un norton dominator,nu am primit nici un raspuns.apoi despre motocicleta Gnome Rhone: tu spuneai public ca probabil va fi la vanzare, desi nu prea pare lumea interesata sau ceva de genu, la care eu iti dau PM ca sunt interesat.mai departe o serie de discutii din care eu nu aflu nimic(ca se vinde,ca nu se vinde,daca da cam la ce pret,etc).

si as mai vrea sa stii ca am raspuns la oferta ta pentru roata de M, doar ca am dat reply la mail-ul de la motociclism.ro care continea mesajul tau, spun asta cu riscul de a mai starni niste hohote de ras.daca doresti am verificat acum si iti pot trimite in orice moment dovada, deci eu in ciuda faptului ca nu prea mi-ai raspuns la nimic incercam sa nu fac la fel.

si in sfarsit pentru domnul choppermaniac: nu am inteles nici o clipa de ce sunt mustrati asa de tare utilizatorii fara prea multe detalii la profil.daca doresti dumneata sa afli iti scriu pe PM orice doresti (pana si legat de religie, alimentatie,mers la toaleta,facut sex,etc),dar nu cred ca ti-ar folosi la ceva.in plus nu cred ca am avut de a face in nici un fel,deci sub nici o forma nu trebuia sa te simti implicat in cele de mai sus (asta daca nu esti tu cel ce posteaza anunturi false).

mentionez ca nici cele scrise acum si nici startul topicului nu asteapta vreun raspuns,nu doresc sa ma cert cu nimeni nici aici si nici altundeva,incercam sa spun doar ca sunt profund dezamagit de unele chestii.

toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

completarea profilului macar cu localitatea de unde esti are o foarte mare importanta atunci cand vrei sa cumperi sau sa vinzi ceva

cumparatorul sau vanzatorul se pot orienta in privinta distantei a rentabilitatii etc.

restul de cate si ce motoare detii sau ai detinut si ce numar ai la motor e can can

toate cele bune si sarbatori fericite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...