Sari la conținut

Care este motivu incalzirii(inrosirii) discului de anbreiaj ?


marcy89
 Share

Postări Recomandate

Salutare Prieteni!

Problema suna in felul urmator, kawa meu e bagat la pregatire de sezon si cum numi placea mie reglajul la ambreiaj am hotarat sa demontez.

Am dat jos capacu furca de ambreiaj si am gasit uzura pe furca.

Cand dau jos si placile, pe una din placi de otel se vede cum a fost incalzit(inrosit). De ce? Eu dau vina pe ulei?

Ce imi recomandati sa le schimb sau sa schimb Kitul ambreiaj?

Scuzati.ma de exprimarea din titlu defapt e vorba de una din placi.

 

Va Multumesc!

Editat de marcy89
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Prieteni!

Problema suna in felul urmator, kawa meu e bagat la pregatire de sezon si cum numi placea mie reglajul la ambreiaj am hotarat sa demontez.

Am dat jos capacu furca de ambreiaj si am gasit uzura pe furca.

Cand dau jos si placile, pe una din placi de otel se vede cum a fost incalzit(inrosit). De ce? Eu dau vina pe ulei?

Ce imi recomandati sa le schimb sau sa schimb Kitul ambreiaj?

Scuzati.ma de exprimarea din titlu defapt e vorba de una din placi.

 

Va Multumesc!

tu esti pe bune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acel joc la oala este normal pemtru varsta motorului.

Culoarea albastra semn de supraincalzire doar pentru placa aceea denota lipsa free play la mecanismul de actionare,cablu, furca,placa presiune gresit montata.

Daca semnele de supraincalzire se regasesc si la urmatoarele placi, atunci ai nevoie de in ambreiaj nou,discuri ferodo sau la nevoie si placile de metal.

In manual se specifica modalitatea de a verifica fiecare componenta a ambreiajului si service limit.

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acel joc la oala este normal pemtru varsta motorului.

Culoarea albastra semn de supraincalzire doar pentru placa aceea denota lipsa free play la mecanismul de actionare,cablu, furca,placa presiune gresit montata.

Daca semnele de supraincalzire se regasesc si la urmatoarele placi, atunci ai nevoie de in ambreiaj nou,discuri ferodo sau la nevoie si placile de metal.

In manual se specifica modalitatea de a verifica fiecare componenta a ambreiajului si service limit.

Ms TNG.

 

Salutare! Continui acest topic deoarece nu am scapat de problema.. Am ales sa schimb Ambreiajul la zzrica mea deoarece reglajele erau la maxim si am gasit placile inrosite. Am inlocuit Ambreiajul si reglajul tot la maxim.

Care ar fi problema?

Cum se regleaza pt a avea jocu ala pentru ca sa nu am probleme cu placile sa se incalzeasca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai lasa si tu un spatiu la maneta de la ambreaiaj in care nu se actioneaza ...acel free play de 3/5mm

Pentru asta regleaza camasa cablului de ambreiaj din surubul de jos ,cat si din cel de la maneta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai lasa si tu un spatiu la maneta de la ambreaiaj in care nu se actioneaza ...acel free play de 3/5mm

Pentru asta regleaza camasa cablului de ambreiaj din surubul de jos ,cat si din cel de la maneta.

Pai am reglat din suruburi si der sus si de jos si e la maxim.Si cand trag ambreiju tot nu are acel free play si nici nu actioneaza cum trebuie. Asta nu inteleg eu.

 

ce intelegi tu prin maxim?
Reglaju din suruburi de la maneta si de jos de langa parghie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maxim ce???? maxim stranse sau maxim desfacute? gizas!
Cand strangi maneta pt a baga in viteza atunci actoineaza ambreiaju si pentru a actoina ambreiaju trebuie reglat cablu si ca sa reglezi cablu trebuie desfaci suruburile de la maneta si de jos de langa parghie.Gizas! adica cablu sa fie intins pentru a actiona parghia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand strangi maneta pt a baga in viteza atunci actoineaza ambreiaju si pentru a actoina ambreiaju trebuie reglat cablu si ca sa reglezi cablu trebuie desfaci suruburile de la maneta si de jos de langa parghie.Gizas! adica cablu sa fie intins pentru a actiona parghia.

DA DAR NU ATAT DE INTINS IN CAT SA NU MAI AI ACEL JOC LA MANETA/CABLU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand strangi maneta pt a baga in viteza atunci actoineaza ambreiaju si pentru a actoina ambreiaju trebuie reglat cablu si ca sa reglezi cablu trebuie desfaci suruburile de la maneta si de jos de langa parghie.Gizas! adica cablu sa fie intins pentru a actiona parghia.

deci maxim desfacute! bun, you're doing it wrong! =))) vezi ca ti-a raspuns tng deja!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci maxim desfacute! bun, you're doing it wrong! =))) vezi ca ti-a raspuns tng deja!
Am inteles partea cu jocu. Eu nu inteleg partea cu ambreiaju. Dak reglez asa nu ma mai lasa sa bag in viteza..care e motivu pt ca am schimbat Placile, discurile, Arcurile si parghia.care e motivu de nu ma lasa sa bag in viteza?

Cineva mia spus sa bag o saiba de 1 mm la rulmentu de presiune, dar eu nu am vazut asa cva in schema, asta e doar o inventie.

 

Am inteles partea cu jocu. Eu nu inteleg partea cu ambreiaju. Dak reglez asa nu ma mai lasa sa bag in viteza..care e motivu pt ca am schimbat Placile, discurile, Arcurile si parghia.care e motivu de nu ma lasa sa bag in viteza?

Cineva mia spus sa bag o saiba de 1 mm la rulmentu de presiune, dar eu nu am vazut asa cva in schema, asta e doar o inventie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles partea cu jocu. Eu nu inteleg partea cu ambreiaju

cablul/camasa are lungime ca si originalul ? maneta de ambreaj este originala ? adica are cursa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cablul/camasa are lungime ca si originalul ? maneta de ambreaj este originala ? adica are cursa ?

Da.

 

BEC nu are nici un reglaj. am dat cablu jos sa verific dak nu e litat si nu e .. L.am uns si l.am montat inapoi. Cand sal pun jos am observat ca suportu de jos unde vine prins cablu era stramb.Lam indreptat si acu merge.

 

Va Multumesc Frumos ajutor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da.

 

BEC nu are nici un reglaj. am dat cablu jos sa verific dak nu e litat si nu e .. L.am uns si l.am montat inapoi. Cand sal pun jos am observat ca suportu de jos unde vine prins cablu era stramb.Lam indreptat si acu merge.

 

Va Multumesc Frumos ajutor!

cati litri de benzina cumparai cu banii dati pe placile de ambreaj ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cati litri de benzina cumparai cu banii dati pe placile de ambreaj ? :)
nu de asta am schimbat ambreiaju ci pentru ca am gasit 2 placi inrosite si cum spunea TNG de vina era pt ca nu am avut free play, discurile mai erau bunicele dar eu am ales sa schimb kitu complet deoarece nu umblu toata ziua acolo.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

realizezi ca placile alea n-au nici pe dracu', nu? :))))

noi nu prea ne intelegem. Le.am schimbat pt ca au fost inrosite sau decalit, nu am are suprafata adreranta. nah fiecare ce intelege dar eu aja stiu ca trebuie schimbate si am mai intrebat cativa mecanici si au spus ca trebuie schimbate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi nu prea ne intelegem. Le.am schimbat pt ca au fost inrosite sau decalit, nu am are suprafata adreranta. nah fiecare ce intelege dar eu aja stiu ca trebuie schimbate si am mai intrebat cativa mecanici si au spus ca trebuie schimbate.

 

 

"mecanicii" aia sunt doar cu ghilimelele de le-am pus mai devreme. sau jepcari. dar ma rog...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...